oplichten vriend TEXELSE 3 COURANT Renners verdienen 14 mille op Alpe d'Huez Werkstraf VOOr Startschot 'Ruimte voor Economie' Roxy Quinten DINSDAG 9 JUNI 2009 Bijna 1300 fietsers hebben afge lopen week op Alpe d'Huez ruim €6 miljoen bij elkaar gefietst voor de KWF Kankerbestrijding. Onder hen twee oud-Hoornders: Rosalie Lap reed de bergreus twee keer op, Kasper Zijm zelfs zes keer. Samen verdienden ze ruim 14 mille. Beiden spreken van 'een fantasti sche gebeurtenis' en een 'onver getelijke ervaring'. 'Volgens de offi ciële opgave stonden er 5000 mensen op de berg. Dat lijkt me wat erg veel, maar ze waren in ieder geval heel erg aanwezig. Je werd echt omhoog geschreeuwd', vertelt Zijm, die tussen vijf uur 's ochtends en tien uur 's avonds maar liefst zes keerde berg opreed. Hij bedwong daarmee zes keer 13,8 kilometer, zes keer 21 haar speldbochten en zes keer een gemiddeld stijgingspercentage van 11 procent. 'Ik heb geregeld gepau zeerd om te eten, te drinken en even te rusten. Maar ik denk dat ik toch wel veertien tot vijftien uur op de fiets heb gezeten.' Het is een opmerkelijke prestatie, zeker voor iemand die pas sinds januari in training was. Zijm voet balde bij de A-junioren van Hee renveen, het tweede elftal van Cambuur en speelde daarna nog vele seizoenen in de top van het amateurvoetbal. Maar fietsen op een racefiets had hij nooit eerder gedaan. 'Ik ben in januari gestopt met voetbal. Nadat ik drie keer aan mijn knie was geopereerd en de chirurg zei dat ik er verstandig aan deed nooit meer te voetballen. Op dat moment zei een vriend: kom op Kas, we gaan fietsen. Dat is goed voor je knie. Bovendien doe je het voor een goed doel.' Zijm fietste veel. 'Maar voorname lijk op het vlakke, in de buurt van mijn woonplaats Haarlem. Een week voor Alpe d'Huzes (de naam van het evenement) zijn we naar Frankrijk gegaan en zijn we de berg een paar keer opgereden. De eer ste keer ging ik helemaal stuk. Ik had veel te hard gereden. Reden om tijdens de race rustig te begin nen. Ik heb steeds met een gemid delde van 6,5 tot 7 kilometer per uur gereden. Op de vlakkere stuk ken kon je wel wat harder, maar ik heb bewust in één tempo willen njden.' Hoewel hij 'flink heeft zitten vloeken' op zijn fiets, is de inspan ning hem volgens eigen zeggen 'relatief gemakkelijk' afgegaan. 'Een kwestie van rustig rijden en goed je hartslag in de gaten hou den. En van blijven eten en drin ken, ook als je geen trek hebt. In één van de bochten stond de ver zorging van ons team - we reden met z'n zessen. Daar nam ik steeds een bidon energiedrank. Of een pannenkoek.' Hoogtepunt voor Zijm was het pas seren van Tour de France-winnaar Joop Zoetemelk. 'Zoetemelk reed in een groep prominenten, die heel langzaam omhoog gingen. Ik haal de ze in en herkende ze toen, waarna ik ben afgestapt om een foto te maken. Later haalde ik ze nog een keer in.' Lachend: 'Niet iedereen kan zeggen dat hij op Alpe d'Huez twee keer Joop Zoe temelk is voorbij gereden.' Rosalie Lap, die nog twee maan den minder had getraind, bedwong de bergreus twee keer. Daarmee voldeed ze aan haar eigen doel stelling. 'De eerste keer deed ik er 1.30 uur over, de tweede keer 1.40 uur. Ik begon iets te hard en dat voelde ik wel even in mijn longen. Vandaar dat ik het tweede stuk wat rustiger aan heb gedaan.' Toeval of niet, kort na haar finish fietste ze tussen al die duizenden renners en toeschouwers bijna tegen Zijm op. 'Ik wist wie hij was. maar daar hield het wel mee op. Hij sprak me aan, omdat hij het stuk over mij in de Texelse Courant had gelezen. Hij probeerde me over te halen nog een derde keer omhoog te fietsen. Het begon wel even te kriebelen, maar ik zag het toch niet zo zitten.' Zonder ambitie is Lap echter niet. 'Ik heb al gezegd dat ik graag nog een keer meedoe, maar dan alleen als ik zes keer omhoog kan fietsen. Wie weet volgend jaar. Ik stort me nu eerst weer op het hardlopen. Komend najaar loop ik een halve marathon.' Beiden fietsten een mooi sponsor bedrag voor de kankerbestrijding bij elkaar: Lap bijna €2.100,-, Zijm zelfs meer dan €12.100,-. Zijm- 'Ik kreeg vrij van het Mendelcollege, de school waar ik leraar ben. Als tegenprestatie heb ik een sponsor loop georganiseerd voor de eerste en tweede klas. Sommige kinderen deden enorm hun best en kwamen zo met €180,- binnenlopen. Dat schoot lekker op.' Wie nog geld wil doneren, kan dat doen via www.opgevenisgeenop- tie.nl. Kasper Zijm reed in team 119. Een 40-jarige man uit Den Burg heeft een werkstraf van 150 uur en twee maanden voorwaarde lijk gekregen voor het oplichten van een zwakbegaafde vriend. De man had diverse bezittingen van hem verduisterd. Politierechter Van der Veen van de rechtbank in Alkmaar sprak van een 'treurig verhaal'. De 40-jarige man, die in dezelfde instelling voor mensen met een verstandelijke beperking woont als het slachtoffer maar één van de 'beteren' is, maakte tussen 25 oktober en 21 november misbruik van het slacht offer om zijn gok- en cokeversla ving te betalen. De man nam het slachtoffer onder meer mee naar een telecomzaak waar op zijn naam een abonne ment werd afgesloten en hij een gratis toestel kreeg. De 40-jarige man zei de telefoon tijdelijk te wil len lenen, maar verkocht hem door. Zo ging het ook met de bromfiets en een laptop van het slachtoffer. De man zou deze wel even voor zijn vriend laten installeren bij een kennis, maar ging ermee naar een heler. 'Alleen bij de laptop was ik meteen al van plan deze door te verkopen. De telefoon en de brommer wilde ik echt zelf gebruiken, maar ik kreeg trek in cocaïne en besloot ze te verkopen', vertelde de man tegen de politierechter. Die nam het hem kwalijk dat hij met smoes jes misbruik had gemaakt van de goedgelovigheid van een zwakke re. 'Uw vriend slikt alles wat u zegt voor zoete koek. Dit zijn ernstige strafbare feiten tegen een vriend die niet tegen u kan opboksen." Volgens de officier van justitie hoorde daar een flinke straf bij. Op advies van de reclassering eiste ze geen gevangenisstraf. Dat zou de verdachte zijn plek in de instelling kosten en dat vond de officier niet wenselijk. Een werkstraf van 150 uur en twee maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar leek haar een betere straf. 'Een forse straf, maar het is dan ook een ernstig en zorgelijk delict.' Politierechter Van der Veen was het eens met de eis. De dader moest het even laten bezinken. Hij zei zijn lesje geleerd te hebben. "Het was niet goed wat ik heb gedaan, maar ik kan het niet terugdraaien. Ik wil mijn plekje in de stichting graag houden, dus probeer mijn leven te beteren. Dit is mijn laatste kans.' Geen nota die in de bureaula belandt, maar een concreet en uitvoerbaar plan dat de lokale economie stimuleert. Ook een rapport dat antwoord geeft op welke ontwikkelingen passen bij de aard, identiteit en kenmerken van Texel. Aldus de boodschap van wethouder Nico Kikkert vrij dagavond bij de aftrap van het project Ruimte voor Economie in De Kiekendief. Economisch beleid is er wel, maar het ontbreekt op Texel aan vol doende samenhang, onder meer tussen de verschillende sectoren. De vraag is ook of de gemeente wel voldoende stimulerend optreedt en hoe deze de sectoren beter kan faciliteren. Andere vragen zijn of Texel zich moet openstellen voor schaalvergroting of dat kleinscha ligheid moet worden behouden, hoe kernkwaliteiten kunnen wor den behouden of verstrekt en hoe om te gaan met Europese regelge ving? 'Ruimte voor Economie' moet de lokale economie verster ken door het inzetten van fysieke, ruimtelijke en sociaal-economische instrumenten. In aanwezigheid van vertegen woordigers uit allerlei sectoren op het eiland hamerde Kikkert er vrij dag op dat ondernemers, zorg-, kennis- en andere instanties en de gemeente bij het ontwikkelen van 'integraal economisch beleid' samen op moeten trekken. 'De gemeente is ook een sector. Onder nemen doen we samen. Texel heeft een voorsprong, die willen we behouden.' Een plan van aanpak dat voor dit project is gemaakt, is volgens de wethouder goed ont vangen door de sectoren, van wie wordt verwacht dat ze er actief over meedenken en -praten. Overi gens ontbreken in het rijtje van sectoren die op verzoek van de gemeente aanschuiven de natuur organisaties, wat enige verbazing wekte. 'Economische groei moet op Texel vooral uit een betere onderlinge samenwerking komen, zei TVL- 'Gemiste kans' In aanvulling op het artikel 'Gemis te kans' op pagina 8 de volgende opmerking: het betreffende boekje gaat over de Structuurvisie, met over Ruimte voor Economie. Dit project is in zijn geheel uitbesteed aan een overkants bedrijf, daar hoorde volgens de gemeente ook de tekst; vormgeving en druk bij. (interim)voorzitter Iwan Groothuis. 'De natuurlijke grenzen verhinde ren verdere qroei op Texel. Inzetten op kwaliteit is de enige weg.' Er is door de deelnemers veel werk te verzetten. Er moeten analyses worden gemaakt, onderzoeken worden verricht, stuur- en project groepen worden opgericht en keu zes worden gemaakt. Het moet uiteindelijk resulteren in actiepun ten en vier toekomstscenario's. Het is aan de gemeenteraad om hieruit medio april 2010 een keus te maken. Bedoeling is dat er tegen die tijd ook een lijst van actiepun ten is, waarmee gemeente en sec toren aan de slag kunnen. Wat ik zeggen wou Hoornderring Al decennia lang is de Hoornder ring een begrip voor Texelaar en toerist. Veel toeristen kopen deze koek om mee te nemen naar huis. Maar hoeveel mensen weten waar het origineel vandaan komt? Ik denk dat de oudere generatie dit zich nog wel zal herinneren. Het originele recept werd in de jaren dertig bedacht door mijn opa, 'bakker' Dick Duinker uit Den Hoorn, en zijn vader. Na zijn overlij den, in 1973, hebben collega-bak kers op Texel geprobeerd het recept te evenaren. Bakker Duinker noemde de lekkernij een ring. Tegenwoordig staat hij bekend als Hoornderring. U zult zich afvragen waarom iemand van de vaste wal dit schrijft? Nou, ik ben een van de kleinkinderen van bakker Duinker uit Den Hoorn en heb mijn oma de belofte gedaan een verhaal te schrijven over de afkomst van de Hoornderring. Helaas heb ik deze belofte niet meer tijdens haar leven kunnen vervullen, daar ze in febru ari is overleden. Maar ik hoop met deze ingezonden brief mijn belofte ingelost te hebben. Ellen Tromp, Rotterdam. Familieberichten Vredig is van ons heen gegaan onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder Jo Witvliet-Broekman Weduwe van Gomert Witvliet *5 juni 1919 t 3 juni 2009 Lenie, in hennnenng Hannie Lies Jan, in hennnenng Klein- en achterkleinkinderen Gasthuisstraat 100 1791 GM Den Burg Overeenkomstig de wens van moeder heeft de crematieplechtigheid in besloten familiekring plaatsgevonden. Correspondentieadres: Hannie Witvliet, Aert de Gelderlaan 36, 1816 NA Alkmaar Wij geven kennis dat onze lieve neef Gerrit de Boer geboren op Texel, op 89-jarige leeftijd is overleden te Kollumerzwaag op 2 juni 2009. Texel: Hennie Voigt USA: Bets Kool-Kikkert Texel: Paul Kikkert Texel: Nettie Jongejan Terschelling: Mien Kuyper Terschelling: Griet van Holk-Kuyper Wij willen iedereen bedanken die ons heeft gesteund tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn lieve man, onze vader, opa en opa-opa FRANS REIN HAARSMA Uw belangstelling was voor ons allen een grote steun en heeft ons goed gedaan. Het zal een dankbare herinnering blijven. G.P. Haarsma-Witte Kinderen, klein- en achterkleinkinderen. Texel, juni 2009 Een handdruk zo warm, een arm om je heen. Zoveel liefde en steun ons gegeven. Een kaart, brief of bloemen, wat het ook zij, was ons een troost in deze moeilijke tijd. 't Geeft ons moed om verder te leven. De vele blijken van medeleven na het overlijden van ons zoontje en broertje SEM EELMAN hebben ons diep ontroerd. Daarvoor onze grote dank. Arjan en Petra Eelman-Hin Lars Sofie De Cocksdorp, juni 2009 EEN DIAMANTEN HUWELIJK! Onze ouders Cees Rie Schenk zijn 60 jaar getrouwd. U kunt hen komen feliciteren op zaterdag 13 juni tussen 15.30-16.30 uur in de Carrousel, Jonkerstraat. Jaap en Elzelien Aalderd Nel en Martin Heel blij zijn wij met de geboorte van onze dochter en Bodhi met haar zusje. 4 juni 2009 3060 gram. 47 cm Trotse ouders zijn Ruud Keyser en Martine de Vries Bernhardlaan 29 1791 XA Den 6urg Voor bezoek graag even bellen, tel. 06 231 34 445 06103 22111 Met z'n twecen van start, dat gaat lekker hard. Maar nu passen we ons tempo aan, omdat we met ons dnein verder gaan. Geboren op 5 juni 2009 Michael van Drunen 6 Yvonne Gijsbertse Kantoorstraat 16 1791 CE Den Burg 0222 - 365987 Wil je onze kanjer zien, bel dan even anders slaapt hij misschien. Beretrots zijn wij met de geboorte van onze dochter en zusje Geboren op 7 juni 2009 om 05.39 uur 52 cm lang en 4000 gram Carolin Waterhout en Cor Scholtanus Maunjn, Rowan, Amber, Tim Vogelenzang 7 1791 AZ Den Burg 0222-320169 Wij zijn superblij met ons derde kindje oprij! Op 1 juni is geboren Ingmar Venema Marije de Leeuw Henri Venema Hasse Rowan De Ruyterstraat 39 1792 AJ Oudeschild 0222-321961 INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €6.30 tot en met 3 regels Per regel meer: €2,10 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €14,50 excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. Dagelijks het laatste Texel se nieuws op www.texel- secourant.nl Definitief en veilig ont haren? Elos. Info De Mui lekoog, tel: 327850. Inkt of toner nodig? TCA heeft ruime voorraad. Ma- ricoweg 37a. Hairstyling Talou werkt op afspraak, di. t/m zat. Tel. 320473. Wegens succes verlengd t/m 13 juni: De TCA dump- weken Auto Service Centrum. Maricoweg 3, tel. 315588. De Koopman Koerier voor bedrijf en parti culier. Tel. 315001/06- 20073394. www.texeltoerist.nl. Met de meest actuele evene mentenagenda. Auto Service Centrum. banden, uitlaten, accu's. Tel. 315588. Texelse kaas van We- zenspyk. B-Kids Teens voor stoere en sportieve casual kleding! Hogerstr. 6. Computer of laptop stuk? TCA maakt het Marico weg 37a. Nieuws van Texel? Nu dagelijks nieuws op www. texelsecourant.nl Nieuwe PC of laptop no dig, t/m 13 juni de TCA dumpwek.en texelsecourant.nl voor het dagelijkse Texelse nieuws. Het Alzheimer Café dankt het Groene Kruis Texel, de Steunsticht. St Jan, Project Dementie Texel, Omring Texel. Sticht. Samen-Een en Alzheimer Ned. voor hun financiële bijdragen aan de voorstelling van Thomas Borggreve 'Tafel van Twee', inzake demen tie.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 3