m PVV vanuit niets tweede Inspraak regio in strandhuisjes fonds onder druk Cramer biedt hulp bij duurzaamheid Stemmen op papier TEXELSE 5 COURANT a Ark van Noach op Texel DINSDAG 9 JUNI 2009 De PW van Geert Wilders is ook op Texel bij de Europese verkie zingen vanuit het niets de een- na-grootste partij geworden met 15 procent van de stemmen. Het CDA bleef het grootst met 22 procent van de stemmen. De PW werd in De Koog, De Cocksdorp en Oudeschild de grootste partij. In die dorpen behaalde Wilders meer dan twintig procent van de stemmen (De Koog 105 stemmen, De Cocksdorp 73 en Oudeschild 80). De PW scoor de met acht procent het laagst in Oosterend (42 stemmen). In totaal werden op het eiland 4833 stem men uitgebracht, waarvan 16 blan co en 11 ongeldig. De uitslag ging redelijk gelijk op met de landelijke uitslag. De PvdA, bij de vorige Europese verkiezin gen in 2004 de een-na-beste, leverde de helft in en hield 619 stemmen over. De WD verloor eenderde in en eindigde op 605. Winnaar CDA verloor 237 stem men en hield er 1058 over. D66 en GroenLinks pakten winst en behaalde achtereenvolgens 463 en 539 stemmen. De SP en de Partij voor de Dieren verloren licht (375 en 174) en ChristenUnie-SGP had den net als vijf jaar geleden 129 stemmen. Texel kende daarmee een opkomst van 46 procent. Dat was boven het landelijk gemiddelde van 40 pro cent, maar voor Texelse begrippen toch aan de lage kant. Vijf jaar geleden toog nog 53 procent naar de stembus. Het beeld is wat ver tekend omdat er ook altijd toeris ten hun stem uitbrengen. Hoe groot dat percentage was, is niet bekend. Den Hoorn kende de hoogste opkomst (55 procent), Oudeschild de laagste (37 procent). Er waren klachten over het feit dat het stembureau in het gemeente huis op de eerste verdieping was gevestigd (naast de raadzaal). Stemmers konden met een lift naar boven, maar voor mensen in een scootmobiel was het toch niet mogelijk op de eerste verdieping te komen. Jan Heethuis uit Den Burg moest daardoor op de begane grond zijn vrouw machtigen, zodat hij toch zijn stem kon laten uitbren gen. Hij was er na afloop ontdaan over. De invloed van het Waddenge bied in het Waddenfonds staat onder druk. Minister Cramer (VROM) heeft twijfels over het voortbestaan van de zogeheten Regiocommissie die haar advi seert over de besteding van de gelden. Dat liet de minister merken in Delfzijl toen ze bekendmaakte welke partijen subsidie kregen. Zij wordt op het moment door twee commissies geadviseerd, maar dat vindt ze verwarrend. Het leidt tot versnippering en daar wil de minister vanaf. Cramer kreeg over enkele aanvragen tegenge stelde adviezen en ze wist met wat ze daar mee aan moest. De Regiocommissie werd een paar jaar geleden, toen de voor bereidingen voor het Wadden fonds in volle gang waren, inge steld om het Waddengebied een stem in het kapittel te geven. Overheden hadden het liefst gezien dat de Waddenregio de minister zou adviseren, maar in Den Haag werd besloten het advies over te laten aan een lan delijke commissie met als voor zitter oud-minister Loek Her mans. De Regiocommissie, onder lei ding van de Friese gedeputeerde Tineke Schokker, kwam er echter alsnog om de adviezen van de commissie-Hermans van een eigen advies voorzien. Cramer zegt echter niks aan tegenge stelde adviezen te hebben en wil daarom het liefst één adviescom missie hebben. De ontwikkeling past in een beeld dat Wadden specialist Wouter van Dieren van Terschelling een paar jaar gele den schetste. Hij waarschuwde er bij bezoeken aan de eilanden voor dat de besteding van de gelden uit het Waddenfonds een Haagse aangelegenheid zou wor den. Cramer sprak haar voorkeur uit dat organisaties samenwerken als ze geld aanvragen. Volgens haar heeft één groot project van meerdere partijen meer effect voor het Waddengebied dan alle maal kleine individuele projecten. In het najaar kunnen voor de derde keer aanvragen voor het Waddenfonds ingediend. Cramer liet weten dat het fonds zowel voor natuurprojecten als econo mische projecten open staat. Dat laatste was in het begin nog niet mogelijk omdat in Brussel eerst moest worden getoetst of er geen sprake was van verboden staats steun. Ter gelegenheid van de nieuwe aanvraagronde wordt vrijdag 19 juni in het Natuurmuseum Fryslan in Leeuwarden een Waddenbun- deldag gehouden. Belangstellen den kunnen daar met elkaar in contact komen en aanvragen combineren om meer kans op subsidie te maken. Meer informa tie over de dag is te vinden op www.waddenzee.nl Minister Cramer (VROM) is bereid de Waddeneilanden te helpen bij hun plannen zelf voorzienend te worden op ener giegebied. De minister heeft de eilanden het advies gegeven alle plannen te bundelen in een energie- en kli maatprogramma waarvoor de komende jaren geld beschikbaar wordt gesteld. Dat kan uit het Waddenfonds komen, maar het is ook mogelijk dat zo'n programma een icoonproject wordt en zo aan geld komt. Icoonproject is een term van de Stichting Urgenda die Nederland versneld wil ver duurzamen. Texel staat bij Urgen da sinds 2007 te boek als Icoon project. Duurzaam Texel kreeg daarvoor toen een extra subsidie van een ton. Volgens een woordvoerder kan Texel de vorig jaar door de raad vastgestelde lokale Energievisie inbrengen voor het energie- en klimaatprogramma. In die visie staan diverse plannen beschre ven om het eiland zelfvoorzie nend te laten worden. Zaken als getijdenenergie, de winning van windenergie op zee en energiebe sparende maatregelen in de bouw kunnen volgens de woordvoerder ook onderdeel van het program ma worden. Het is niet uitgesloten dat de plannen van de minister leiden tot een wijziging in de ideeën om de warmwaterbei bij De Cocksdorp te exploiteren voor duurzame energie. Cramer ziet er meer heil in dat op Terschelling te doen. Volgens haar ligt het warme water daar dichter onder het oppervlak. Ze heeft uit het Waddenfonds €220.000,- beschikbaar gesteld om te onderzoeken of het ecolo gisch en economisch verant woord is het warme water te leveren en er elektriciteit mee te winnen. Ze liet weten dat het, bij het bun delen van alle plannen, niet de bedoeling is dat voor elk eiland identieke oplossingen worden gezocht. Daaruit kan worden opgemaakt dat de ontwikkeling van geothermie op Terschelling op het moment hoger wordt inge schat dan op Texel. De Ark van Noach van Johan Huibers uit Schagen is donderdagmid dag in Oudeschild aangekomen. Het schip werd aan het eind van de middag door de sleepboten Chelsea-B en Anny de haven binnenge varen. De tocht werd gemaakt vanaf Den Oever. tFoto a* Komng) Voor strandhuisjes, strandten ten en andere ouwwerken die elk seizoen steeds op dezelfde plaats worden opgebouwd, moet één keer per zeven jaar bouwvergunning worden aan gevraagd. B en w hebben deze beleidsregel vastgesteld omdat het elk jaar opnieuw regelen van een bouwver gunning voor zowel de aanvrager als de gemeente onnodige en kost bare rompslomp met zich mee brengt. De beleidsregel sluit gedeeltelijk aan bij de gegroeide praktijk: de bouwsels werden gedurende tientallen jaren telkens weer zonder vergunning op het strand gezet en de gemeente maakte daar geen probleem van. De nieuwe regel betekent tevens een beperking: eens per zeven jaar is wél vergunning nodig. Daardoor wordt het mogelijk om een bouw- aanvraag te toetsen aan de voor schriften van het bestemmingsplan en het bouwbesluit, die intussen veranderd kunnen zijn. TexelTango danst door Liefhebbers van de Argentijnse tango komen ook in de zomer aan hun trekken. TexelTango ver zorgt in juni, juli en augustus inlooplessen, salons en een beachtango. Iedere woensdag zijn er inlooples sen in de Vrije School aan de Gast huisstraat in Den Burg. Deze duren van 20.00 tot 22.00 uur. Deelname kost €5,- per les. Docent Klaas de Jong geeft ieder instructie naar niveau. Danservaring is niet ver eist. Het meebrengen van een danspartner is aan te raden, maar niet strikt noodzakelijk. Ook de maandelijkse salons op iedere vierde zondag van de maand gaan gewoon door. Dat gebeurt in het Kunsthuys, Warmoesstraat 45 in Den Burg. Iedere salon begint met een workshop, verzorgd door gastdocenten, waarna tot 21.00 uur kan worden gedanst op Argen tijnse muziek uit het begin van de vorige eeuw, afgewisseld met moderne tangovariaties, soepel aaneengeschakeld door DJ El Rui- do. Ten slotte is TexelTango te gast bij het Body Brein festival van Men- no Siebinga, dat van 31 juli tot en met 2 augustus wordt gehouden. Diverse optredens en workshops 'beachtango' staan hiervoor op het programma. Meer informatie over TexelTango is te vinden op www.texeltango.nl. De ark is afgemeerd in de werkhaven tegenover het clubgebouw van de watersportvereniging en De Compagnie. Het schip, dat 70 meter lang, 9,5 meter breed en bijna 14 meter hoog is, is tot eind september geopend voor toeschouwers. (Foto Jemen van Hattum) Tine van der Vlies, Janna van Zeijlen, Eveline Lindenbergh, Lia Witte en Bart Weijdt haalden donderdagavond 819 stembiljetten uit de stembus die op het gemeentehuis stond. Er werd bij de Europese verkiezingen voor het eerst in jaren weer met rood potlood gestemd, omdat de stemcomputer niet volledig wordt vertrouwd. Voor veel jonge mensen was het de eerste keer dat ze met rood potlood stem den. Het verplicht tonen van rijbewijs of paspoort leiden meermalen tot lachenge reacties als mensen elkaar kenden. Er was ook enige irritatie OVer. (Foto Jemen van Hattum) Stempel fietssponsortocht Herma Bijpost (rechts) stempelt de kaart van Jenneke en Dyo Was- sink. Ze deden zaterdag mee aan de Fietssponsortocht van de Rabo bank en reden ten behoeve van Artex Kunstenschool. Op Texel en in de Kop van Noord-Holland fietsten ruim 700 leden van verenigingen en stichtingen mee. Ze reden een tocht van 30 kilometer, onder meer langs Herberg De Zeven Provinciën in Oudeschild en Koffiecafé Inn de Knip in Den Hoorn. Een rondje over de 25-jarige wielerbaan zat ook in het programma. Er werd een totaalbedrag van €25.406,00 bij elkaar gefietstfok om nnmamm) Dansfeest op Artex groot succes Alle jongere dansleerlingen van Artex gaven zaterdag een optre den in de danszaal en de voor speelruimte. Elke leerling werd geschminkt en kreeg een pakje aangemeten. Zo werd het publiek onthaald op pokerfaces, vlindergezichtjes en greasekoppies. Daarbij werden liters gel en haarlak aangebracht. Iedere groep verzorgde twee optre dens: één keer in de danszaal en één keer in de voorspeelruimte. Het publiek bleef daarbij op zijn plaats, zodat iedereen kon genie ten van de dansmarathon. Ondanks een blessure had Roos Bakker veel werk gestoken in de choreografie en de organisatie. Een helpende hand werd geboden door Lisette Boeijen, die vanaf volgend jaar als dansdocent bij Artex in dienst komt. Een filmpje van de generale repetitie is te zien op www.artex-texel.nl. De oudere dansleerlingen verzor gen zaterdag 20 juni een optreden in de feesttent bij paal 17. Rijder gevraagd voor tafeltjedekje De Warme Maaltijdvoorziening is op zoek naar een vrijwilliger die vijf dagen per week (uitgezonderd het weekend) maaltijden wil rondbren gen in De Koog. De chauffeur krijgt een vergoeding van €0,32 per kilo meter. Belangstellenden kunnen zich melden bij de Stichting Welzijn Ouderen Texel, gevestigd in De Buureton, Beatrixlaan 43 in Den Burg. De stichting is ook bereik baar via tel. 312696 en e-mail swot@texel.com. De Warme Maaltijdvoorziening is één van de activiteiten die worden georganiseerd om mensen langer zelfstandig te laten wonen. Deze voorziening steunt voor een groot deel op vrijwilligers. Vertraging aanleg van wadstrandje De aanleg van het wadstrandje aan de noordkant van de haven van Oudeschild loopt vertraging op. De subsidieaanvraag die bij het Waddenfonds was ingediend, is afgewezen. De Stichting Waddenhaven had €243.000,- aangevraagd bij het fonds voor het drie ton kostende project. De provincie was bereid €27.000,- te doneren (cofinancie ring) en voor de rest zou de Wad denhaven zelf zorgen. Voorzitter Jook Nauta zegt nog te moeten bekijken waar het mis is gegaan. Hij vindt het jammer dat de aan vraag, eerder dit jaar nog ontvan kelijk verklaard, is afgewezen omdat alle vergunningen rond zijn en ook het bestek klaar is. 'Als het geld er was gekomen, hadden we het strandje nog voor de zomer- drukte aangelegd kunnen hebben.' Nauta wil bij de volgende aan vraagronde in het najaar opnieuw een aanvraag indienen. Hij hoopt dat het project dan wel wordt gehonoreerd. 'Anders zijn er mis schien andere fondsen voor.' De Stichting Waddenhaven wil met het strandje het gebied bij de pas santenhaven aantrekkelijker maken voor toeristen. Overigens is Texel bij het Wadden fonds goed uit de bus gekomen. Er zijn vier projecten op het eiland zelf gehonoreerd (bij elkaar €3 miljoen euro) en ook twee wetenschappe lijke onderzoeken (bij elkaar ruim €8 miljoen) waar het NIOZ, IMA- RES en SOVON Texel bij betrokken zijn. De minister van VROM kende in totaal aan zestien projecten geld toe. Er werden vorig jaar 77 aan vragen ingediend, waarvan er 62 ontvankelijk werden verklaard. Servicepunten Daniëlle Witvliet en Inge Bos geven in juni in de dorpsser vicepunten informatie over de Wet Maatschappelijke Onder steuning. Op 16 juni zijn zij in Den Hoorn, op 17 juni in De Koog, op 22 juni in De Cocks dorp, op 30 juni in Oudeschild en op 2 juli in Oosterend. Bezoekers van het dorpssteunpunt in Oudeschild kunnen zich daar naast opgeven voor excursies en activiteiten. Bij vol doende belangstelling kan een bezoek aan het Maartenhuis, de Novalishoeve of de Gollards wor den gebracht. Ook in de zomer maanden blijven de dorpssteun punten gewoon open. Meer informatie voor Oudeschild en De Cocksdorp is te krijgen bij Ineke Zijm (tel. 06-20715151 of 06- 57620601), voor De Koog en Oos terend bij Betsie Verhoeven (tel. 06-57621779) en voor Den Hoorn bij Esther Duinker (tel. 06- 12657263). Snorfietser dronk teveel Een 17-jarige jongen uit De Cocks dorp die zondag om 00.30 uur zon der verlichting op een snorfiets reed, had teveel gedronken. Toen hij door de politie werd aangehouden, bleek hij 550 ug/l alcohol in zijn adem te hebben. Aangezien het een begin nend bestuurder was, mocht hij niet meer blazen dan 90 ug/l. Zijn brom- memjbewijs werd ingevorderd.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5