K Trendwatcher blikt in glazen bol Texel 'Doodgaan raakt uit de mode' TEXELSE 7 COURANT Subsidie voor investeringen T üSCK SSoheh DINSDAG 9 JUNI 2009 Een vliegende auto, de TESO-boot die op zonne-ener- gie vaart, een gemeentehuis dat met de drollen van ambtenaren wordt verwarmd, een Texelse heilige en decolleté-acquisitie. Toekomstscenario's die trend watcher Adjiedj Bakas Texelaars vrijdag voorspiegel de. Het is aan de lokale beleidsmakers er een Texelse interpretatie aan te geven. Ondernemers die bij de banken moeilijk geld los kunnen knjgen, wees hij op de komst van steeds meer geld uit het Midden-Oosten en India. 'Ze investeren hier miljar den.' Daarbij wordt niet louter geke ken naar cijfers, maar ook naar de stand van de sterren. Bij de aan koop van Corus zou de investeer der bijvoorbeeld op het advies van een financieel astroloog zijn afge gaan. 'Misschien moeten jullie ook De bekende trendwatcher was naar het eiland gekomen om de aftrap van het project 'Ruimte voor Eco nomie' in De Kiekendief op te luiste ren en gemeente, ondernemers en andere betrokkenen van inspiratie te voorzien. 'Er staan ons in de komende vijftig jaar meer verande ringen te wachten dan in de afgelo pen 5000 jaar', aldus Bakas. 'Ont wikkelingen voltrekken zich razend tempo.' Op korte termijn voorzag hij dat de energieprijzen een waarzegger in dienst nemen.' weer naar het torenhoge niveau van juli 2008 zullen stijgen. 'U moet goed nadenken over de nieuwe energieeconomie. Zonne-energie ontwikkelt zich sneller dan wind- Texel moet goed kijken welke gas- energie. Windmolens draaien op ten het aantrekt. 'Mensen zonder Irritatiemanagement subsidie, in plaats van op wind. Richting beleidsmakers: 'Waarom plannen voor windmolens maken, als je weet dat zonne-energie zich sneller ontwikkelt?' Als voorbeeld noemde Bakas de getergde staal verwerker Corus, die zich nu heeft gestort op de ontwikkeling van verf met zonnecellen. Wijzend op de vele (boeren)loodsen op het eiland. 'Als je die ermee beschildert, kun nen ze in hun eigen energievraag voorzien.' Waarzegger Andere trend die hij aanstipte was de 'verdamping' van vele miljarden euro's en dollars, waardoor het wel vaartsniveau volgens Bakas terug keert naar het niveau van twintig jaar geleden. Lagere pensioenen, mensen hebben minder geld te besteden en moeten langer door werken, wat volgens hem uitmondt in minder boekingen. Een trend waar Texel zich overigens tot dus ver grotendeels aan lijkt te onttrek ken. Voor Texel verwacht Bakas meer Nederlandse gasten, maar minder buitenlanders. Toenemende complexiteit van de maatschappij schrikt mensen volgens hem af. Zijn i: 'Hou kinderen hebben vaak een hekel aan gezinnen met kinderen. De irri tatiegraad neemt toe. Het managen van irritatie wordt één van de groot ste uitdagingen voor Texel.' Een crisis geeft ook kansen. Bakas: 'Het is een voorjaarsschoonmaak', plaatste hij de depressie in histo risch perspectief. Bedrijven die cre atief zijn en innoveren, komen vol gens de ziener het beste uit de crisis. 'Mensen hebben gekke din gen nodig.' Als voorbeeld noemde hij fabrikant Ten Cate, die hetzelfde weefpatroon waarmee dameson dergoed werd gemaakt, nu toepast bij de succesvolle productie van kunstgras. Trendwachter drs. Adjiedj Bakas tijdens zijn lezing in De Kiekendief. opereren al thuis vanachter hun computer. Door de techniek wordt de maatschappij anders ingericht.' Hij voorzag ook radicale verande ringen in de zorg, zoals onder meer een samensmelting van pensioen- Een vliegende auto maakt de TESO-boot volgens Bakas wellicht overbodig. Trend is ook de behoefte aan geluk fondsen, zorgverleners en woning- en het vervagen van wonen en wer ken. Nieuwe technieken, zoals blackberry (telefoon die in verbin ding staat met de pc) en digitale niek, die thuis werken en ver en mogelijk maakt. 'Chirurgen corporaties.' En door de voortschrij dende medische en genetische kennis, worden mensen steeds ouder. 'Doodgaan raakt uit de mode.' Texel moet cultuur, bos en duinen koesteren. 'Natuur is sexy.' Recycling van afval neemt volgens Bakas een hoge vlucht. Maar ook inwendige afvalstoffen zijn geschikt voor hergebruik. Hij repte over een al ontwikkeld sanitair systeem, waarbij urine van spoelwater wordt gescheiden en energie oplevert. 'En poep bevat bacteriën die geschikt zijn voor verwarming. Stel je voor, een stadhuis dat wordt verwarmd met de drollen van ambtenaren.' Vliegende auto Zeker is volgens de spreker de komst van de vliegende auto. 'Over drie jaar koop je hem voor €70.000,- Misschien vliegen mensen straks naar Texel en wordt de veerboot overbodig.' Ander scenario was om de veerboot naar Noors voorbeeld op zonnecellen te laten varen. Hij adviseerde Texelaars na te den ken over het bedenken van verha len. Verwijzend naar het Italiaanse imago van pasta's en sauzen van het merk Bertoli. 'Een verzonnen beeld. Het is gewoon van Unilever. Met verhalen maak je mensen blij. Hebben jullie hier geen lokale heili ge die jullie kunnen vereren? Nee? Dan verzin je er een. Niemand con troleert of het klopt.' Tenslotte adviseerde hij onderne mers samenwerking te zoeken met overkantse bedrijven met nieuwe producten en concepten. 'Sluit coa lities en vertaal het naar de Texelse situatie. Ga netwerken, doe aan decolleté-acquisitie. Gerard Timmerman B en w hebben voor €37.875,- toegekend aan diverse organi saties als gedeeltelijke bekosti ging van investeringen. Ook werden aanvragen afgewezen omdat het college van mening is dat de betrokken verenigingen kapitaalkrachtig genoeg zijn om alles zelf te betalen. Een investeringssubsidie bedraagt 25 procent van het investeringsbe drag. De hoogste subsidie (€10.000,-) wordt uitgekeerd aan Radio Texel voor de aanschaf van een digitale studio. De Dorpscom missie Eierland krijgt €8.206,- voor een uitkijkmolen die bij De Cocks- dorp moet komen. Aan de Zweef- vliegclub Texel is €4.500,- toege kend voor de aanschaf van een PH 1073. De folklorestichting krijgt €3.474,- voor de aanschaf van een nieuwe dansvloer. Voetbalvereni ging Texel'94 kan rekenen op €3.275,- voor het aanbrengen van lichtarmaturen, plafonds en andere vernieuwingen en sportcentrum Budokai krijgt €2.697,- voor de aanschaf van trainingsmaterialen. Kleinere bedragen gingen naar Muziekvereniging DEK voor de aanschaf van instrumenten (€2.000,-), Gymvereniging Texel voor de aanschaf van een tum- blingbaan (€1.548,-), Model Racing Texel voor de aanschaf van vloer matten (€1.073,-), Bridgeclub Groot Slem voor de aanschaf van een bridgemate scoresysteem (€769,-), Bridgeclub Texel Alert, ook voor een bridgemate scoresysteem (€713,-), de Woon Advies Commis sie Texel (van Woontij) voor de aanschaf van diverse gebruiksgoe deren (€600,-) en de stichting Con certvleugel Texel voor renovatie van de vleugel en de aanschaf van transport- en beschermingsmid delen (€520,-). Het college wees vijf aanvragen voor investeringssubsidie van de hand. Het betreft het verzoek van Scouting Texel om €4.183,- voor de bouw van een afrastering en fietsenstalling bij het groepsge- bouw aan de Bernhardlaan, de aanvraag van het Koninklijk Texels Fanfarekorps om €1.148,-voor de aanschaf van trommels en een drumstel, de Waddenruiters/Klep- pertjes voor de aankoop van springhindernissen (€919,-), de Watersportvereniging Texel voor de aanschaf van zeekajaks en een bootje (€935,-) en Vrouwen van Nu (Plattelandsvrouwen) voor de aan koop van een laptop en datapro- Vogelwerkgroep zoekt zomertortels Replica blazer TX11 te water gelaten Na maanden van voorbereiding is de replica van de 115 jaar oude TX11 in Workum te water gelaten. Het Friesch Dagblad toont de gebeurtenis met een grote foto van Frans Andringa. De blazer werd in 1894 voor 2075 gebouwd voor Pieter Vlaming Biemzn uit rend, die het schip gebruik de vangst op platvis, haring, vis, mosselen en garnalen. Het schip verwisselde een aantal malen van eigenaar tot het in 1978 zonk, na een botsing met een bieten schip. Met hulp van het Prins Bern- hard Fonds werd het schip gelicht en kon er een replica worden gemaakt. De TX11 is eigendom van het Zuiderzee Museum. Toneelvoorstelling over dementie Het Alzheimer Café sluit dins dag 30 juni in Question Plaza het seizoen af met de toneel voorstelling Tafel van Twee van Thomas Borggrefe. Dit indrin gende toneelstuk belicht de problematiek van een demente rende vrouw en haar echtge noot. Borggrefe, toneelspeler en pastor in een verpleeghuis, neemt beide rollen voor zijn rekening en gaat na afloop in gesprek met de toe schouwers. De regie is in handen van Helmert Woudenberg. De voorstelling wordt in samen werking met Omring Texel aange boden door het Alzheimer Café en is vooral bedoeld voor de eigen bezoekers en voor personeel van zorginstellingen en mantelzorgers van dementerenden. Kaarten kun nen tijdens kantooruren worden opgehaald bij De Buureton en de receptie van De Gollards. Omdat er niet veel kaarten beschikbaar zijn voor andere toeschouwers, is het De Vogelwerkgroep is op zoek naar informatie over zomertor tels. Deze duif is kleiner dan de bekende Turkse tortel, heeft een bijna vosbruine rug met zwarte vlekken, een rood randje om het oog, een grijs kopje en vier zwarte streepjes in de nek. De vogel staat op de Rode Lijst van broedvogels. De Vogelwerkgroep Texel benoemt ieder jaar een vogelsoort tot soort van het jaar. Vaak is dat een bedreigde vogelsoort. Ook de situ atie van de zomertortel streptope- lia turtur) wordt 'kwetsbaar' genoemd. De Vogelbescherming becijfert dat vanaf het begin van de jaren zestig de afname ten minste 85 procent bedraagt. Vooral sinds het midden van de jaren tachtig is het aantal broedparen sterk terug gelopen. Een belangrijke oorzaak is het gebrek aan voedsel. Tortels eten zaden en het moderne cul tuurland bevat te weinig kruiden- rijke vegetaties. Ook in de gebie den in Afrika waar de vogels overwinteren, is veel veranderd. zaak ze tijdig af te halen. Mensen die al een kaart hebben, maar ver hinderd zijn, wordt verzocht de toegangsbewijzen weer in te leve ren. De voorsteling begint om 19.15 Grote droogte en het kappen van bossen hebben de overlevingskan sen van de zomertortel sterk doen verminderen. Daarnaast worden in Frankrijk en Spanje jaarlijks vele tienduizenden duiven geschoten. Jagers trekken in de herfst naar de bergpassen in de Pyreneeën om de laag passerende tortelduiven neer te knallen. Op Texel lijken er nog aardig wat zomertortels te broeden, wellicht mede veroorzaakt door het akker- randenbeheer. Zomertortels broe den overal in bosjes, windsingels en jonge bossen, zowel in de natuurgebieden als in het agrarisch land. En juist dat laatste maakt het lastig om precies te zeggen hoe het hier met de soort gaat De aan tallen in de bossen, het duingebied en de kleine natuurgebiedjes zijn redelijk bekend. Maar niet de ver spreid over de rest van Texel broe dende paartjes. De Vogelwerkgroep vraagt dan ook waarnemingen van zomertortels door te geven. De vogel is schuw, maar heeft een kenmerkend geluid, een laag, bijna spinnend 'torr-torr- torr'. Omdat het een echte zomer vogel is, is juni een prima maand om hem op te sporen. Waarnemin gen (met datum en exacte plaats) kunnen worden doorgegeven aan alle leden van de Vogelwerkgroep of aan Adriaan Dijksen (tel. 319231 e-mail ruigehoek@cs.com). 'Niet van de groene maffia' Het vooroordeel moet voor eens en altijd maar eens uit de wereld, zei Herman Ridderinkhof, adjunct directeur van Koninklijk NIOZ vrijdagavond. 'Ik ben niet van de groene maffia! Wij voelen ons deel van de Texelse economie.' Ridderinkhof is voor het project Ruimte voor Economie het gezicht van de stuurgroep Kennis. Duur zaamheid noemde hij als een trend die Texel veel mogelijkheden biedt. De getijdencentrale in het Mars diep, zilte landbouw en een onder zoek naar ballastwater zijn (miljoenen)projecten waarin het NIOZ participeert. Het buitendijkse NlOZ-poldertje, dat buiten veel regels valt, een prima proeftuin. Texelaars moeten wat hem betreft veel vaker een beroep doen op het Waddenfonds, dat elk jaar (nog 18 jaar te gaan) €30 miljoen uitkeert. Schaalvergroting melkveehouderij Halvering van het aantal melk veehouders, waarbij overblijvers op aanzienlijk grotere schaal verder boeren. Dat is het lande lijke scenario voor de komende vijf jaar. Of het ook op Texel wer kelijkheid wordt, moet nog blij ken. Zeker is dat grootschalige landbouw niet in kleinschalige gebieden past, zei LTO-voorzit- ter Jaap Hin. Hin zei dat bij het startschot van het project Ruimte voor Economie, waarin ook de landbouw partici peert. De sector kenmerkt zich volgens Hin door stabiliteit, kracht, flexibiliteit en veelzijdigheid. Scha lden mogen dan onverbrekelijk ver bonden zijn aan het imago van Texel, de schapenhouderij draagt volgens Hin maar enkele procen ten bij aan de omzet van de land bouw. Die komt voor driekwart uit melk en pootaardappelenteelt. Probleem is dat de melkprijzen in een flinke dip zitten, waardoor de veehouders genoodzaakt zijn op grotere schaal te gaan werken. Dat kleinschalig ingerichte gebieden, zoals de Hogeberg, daar niet geschikt voor zijn, mag volgens Hin niet op de landbouw worden afgewenteld. Hij pleitte voor een tegemoetkoming. Uit het feit dat de landbouw qua omzet 'slechts' vijftien procent bijdraagt aan de Texelse economie, mag geen ver keerde conclusie worden getrok ken. 'Het toevoegen van waarde gebeurt aan de vastewal', doelde hij op de verwerking die al dan niet coöperatief is uitbesteed. Wat ik zeggen wou Oosterend De dorpsvermetigingsplannen Oosterend staan opnieuw op de agenda. Wethouders, coalitie en belanghebbenden hebben samen in projectontwikkeling lak aan fei ten en democratie. Els Jak, Oosterend. &£5j-U,iT% Geslaagd Bryon Kaczor, Gavin van der Star, Sjoerd-Jan van der Star, Giel Kooren, Wesley Daalder en Jacob Witte hebben het trekker rijbewijs behaald. Het examen werd- zaterdag afgenomen op het erf van The Eagles Ranch nabij De Waal.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 7