tl WMO-adviesraad op bres voor welzijn Toppers surfwereld reizen af naar Texel Ruim 500 schepen verwacht bij Ronde Sport TEXELSE 8 COURANT DINSDAG 9 JUNI 2009 m De leden van de WMO-adviesraad. Van links naar rechts: Els Whyte-van Asperen, Ernst Schuurman, Greet van derSpruyt, Hennie Huisman, Harry Ran, Inge Jansen, Dick van Bameveld en Inge Lekkerkerker. Voorzitter Yvonne Steemers ontbreekt op de foto. Acht door b en w benoemde onaf hankelijke Texelaars, die samen de WMO-adiesraad van de gemeente Texel vormen, laten zich gevraagd en ongevraagd horen als zaken op het gebied van maatschappelijke ondersteuning in het geding zijn. Ze leveren inspraak, geven advies en houden zich ook op andere manieren bezig met de belangenbehartiging van inwoners die met de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) te maken hebben. Zo vor men ze een klankbord en gesprekspartner voor de gemeen te. De adviesraad vertegenwoordigt iedereen die onder de WMO valt. zoals lichamelijk of geestelijk gehan dicapten. jeugd, daklozen, verslaaf den, slachtoffers van huiselijk geweld maar ook mantelzorgers en vrijwilli gers. De raad werkt als team en com municeert met burgers, belangheb benden en belangengroepen. De eerste daad van de kersverse advies raad was het op voordracht van b en w benoemen van voorzitter Yvonne Steemers. De animo om in de raad zitting te nemen viel met tegen. Er meldden zich ruim 20 sollicitanten. projecten op het gebied van cliënten participatie. klachtenopvang in de zorg en de WMO. Van 1998 tot 2008 was ze gemeenteraadslid in Velsen met in haar portefeuille welzijn, zorg, sociale zaken en WMO. Harry Ran (66) is geboren en geto gen Texelaar. Hij vertrok in 1968 naar het vasteland voor werk en opleiding als registeraccountant en keerder na zijn vervroegde pensionering in 2001 terug naar Texel. Daar is hij bestuurlijk actief op kerkelijk en maatschappelijk terrein zoals Kerken en Minima en de ANBO. Zijn ideaal is een bijdrage te leveren aan de vitaliteit van de Texel se samenleving en er voor te zorgen dat de WMO goed in de praktijk wordt gebracht. Zorg en ondersteu ning moeten worden gegeven aan mensen die er recht op hebben. Ran voelt zich in het bijzonder betrokken bij ouderen, mensen met psychische klachten en burgers die zich inzetten voor de leefbaarheid van dorp of buurt. hulpverlening. Ook zij voelt zich in het bijzonder verbonden met psychiatri sche patiënten, ouderen, mantelzor gers en vrijwilligers. Hennie Huisman (45) is geboren en getogen in Amsterdam, woonde zes jaar in Den Haag en kwam een paar jaar geleden met haar man Albert naar Texel waar ze woont op Anja- hoeve aan de Westerweg. Ze werkt als accountmanager private banking bij de Rabobank in Den Burg en is bestuurslid van de WD Texel. Ze vindt dat de hulp die krachtens de WMO wordt geleverd en gecoördi neerd door de gemeente goed bereikbaar moet zijn voor de mensen die het nodig hebben zonder inge wikkelde procedures. Ze vindt het uitstekend dat de adviesraad, die uit gewone, maar betrokken burgers bestaat, daarop toeziet. Greet van der Spruyt (57) woont in De Cocksdorp. Ze is opgeleid als psychiatrisch verpleegkundige en is 21 jaar als zodanig werkzaam geweest, ook in Verpleeghuis Texel, waar ze leidinggevend was op de Voorzitter van de WMO-adviesraad is afdeling somatiek en dagbehande- Yvonne Steemers (58), sinds april vong jaar woonachtig op Texel. Na een loopbaan als verpleegkundige studeerde ze Beleid en Management Gezondheidszorg. Sinds 1987 werkt ze als zelfstandig adviseur in de patiëntenbeweging. Ze houdt zich Inge Jansen (43) uit Den Burg kwam tien jaar geleden naar Texel in ver band met haar werk. Na jaren van ziekte is zij nu zestien uur per week werkzaam bij sociale werkplaats De Bolder ais algemeen medewerker. Daarnaast doet ze vrijwilligerswerk en geeft bewegen in het water voor mensen met een beperking. Toen zij zelf te maken kreeg met de gevolgen van een aandoening, voelde ze zich ling. Toen ze twee jaar geleden stopte vaak machteloos tegenover de vele met werken, was ze zorgcoördinator van het Verpleeghuis. Van der Spruyt is voorzitter van menvereniging Tus sen Wad en Duin en helpt wekelijks enkele uren bij de soos van het Eier- landsche Huis. Als WMO-raadslid regels en wetten waar ze tegenaan liep. De wens daar wat aan te doen, was haar motivatie zich voor de WMO-adviesraad te melden. Inge Lekkerkerker (38) woont sinds twee jaar met man en twee kinderen in het buitengebied bij De Cocksdorp en werkt twee dagen per week als leerkracht op de Lubertischool in De Koog. Ze verwacht dat ze in de WMO-adviesraad haar maatschap pelijke betrokkenheid kwijt kan en vindt het leuk en interessant om mee te denken en de gemeente te advise ren over zaken waar haast iedereen mee te maken heeft of krijgt. Inge Lekkerkerker heeft vooral affiniteit met kinderen en jongeren. Dick van Barneveld (59) uit Den Burg is bestuurslid van de Stichting Integratie Gehandicapten Texel (SIGT) en de Jeugdtandverzorging en jeugd leider bij schaakclub En Passant. Door zijn bestuurlijke ervaring denkt hij een bijdrage te kunnen leveren aan het werk van de WMO-adviesraad. Hij heeft bijzondere affiniteit met chro nisch zieken, mensen met een licha melijke beperking, verstandelijk gehandicapten en - vanuit zijn erva ring als leerkracht en orthopedagoog - met scholing en zorg voor de jeugd. Els Whyte-van Asperen (62) uit Oosterend voelt zich sociaal betrok ken bij Texel en zijn inwoners. Momenteel is ze druk met het dorps ontwikkelingsplan voor Oosterend. Ze vindt het belangrijk dat het dorp vitaal blijft en dat wonen, werken, leren en recreëren binnen de dorps- grens mogelijk blijven. Verder houdt ze zich bezig met het schrijven en regisseren van toneel, zit op koers- bal en doet aan fitness. Ze wil zich graag inzetten voor zaken van maat schappelijk belang. 'Door mijn posi tieve instelling en invoelend vermo gen verwacht ik een goede bijdrage te kunnen leveren.' Ernst Schuurman (57) woont en werkt sinds 21 jaar op Texel, heeft een commerciële achtergrond en is bestuurlijk actief in sportverenigin gen en winkeliersvereniging. Zijn hobby's zijn boogschieten, paarden, wandelen, puzzelen, edelstenen, mineralen en goudsmeden. Zijn motivatie is het willen geven van kwaliteit en zorg aan de medemens en te helpen bij het bieden van dui delijkheid betreffende de mogelijk heden die de WMO biedt. Hij voelt zich met speciaal verbonden met een bepaalde doelgroep. 'Iedere doelgroep kan rekenen op mijn aan dacht en inzet.' vooral bezig met kwaliteitsonderzoek verwacht ze te kunnen profiteren van in de zorg. Verder doet ze onder meer haar ervaring met hulpvragen en Veel animo voor bouwdorp De animo voor bouwdorp is groot. De eerste week, die wordt gehou den van 6 tot en met 10 juli, was woensdag al een uur na de start van de inschrijving volgeboekt. Wie zich daarna nog meldde, werd op de reservelijst geplaatst. Voor de tweede week (13 tot en met 17 juli) zijn nog tien plaatsen beschikbaar. Kinderen tussen de 6 en 11 jaar kunnen worden aangemeld via www. pharostexeln I Enige haast is geboden, want de verwachting is dat ook deze plaat sen snel weg zullen zijn. Het thema van bouwdorp is dit jaar 'onderwa terwereld' De kinderen bouwen hutten, knutselen en doen spelle tjes. Op donderdag mogen de ouders een kijkje nemen. Die dag kunnen de kinderen 's avonds blij ven en een nachtje blijven slapen. Het organiserende Pharos is nog op zoek naar vrijwilligers, van tus sen de 17 en 30 jaar, die het leuk vinden de kinderen een mooie week te bezorgen en die van 13 tot en met 18 juli beschikbaar zijn. Reacties naar Justin Segerink, tel. 06-12665690. Schietoefeningen Vanaf fort Erfprins in Den Helder worden van woensdag 17 tot en met vrijdag 19 juni schietoefenin gen gehouden. Afhankelijk van de weersomstandigheden vinden deze dagelijks plaats tussen 9.00 en 16.00 uur. Haringparty In restaurant Het Vierspan aan de Gravenstraat in Den Burg wordt van avond (dinsdag) van 17.00 tot 21.00 uur een haringparty gehouden. Erik Peekei en Martin Zeeman presente ren de nieuwe haring die die dag voor het eerst verkrijgbaar is. Oosterbaan naar Naturalis Arthur Oosterbaan, conservator bij Ecomare, wordt met ingang van 1 juli acht maanden gestationeerd bij museum Naturalis in Leiden. Oos terhaan gaat meewerken aan de inrichting van een tentoonstelling over trekvogels. Pierre Bonnet neemt de taken van Oosterbaan waar gedurende die periode. Oos terbaan staat de expositiebouwers terzijde met kennis, het schrijven van teksten en zijn ervaring. Ook kunnen ze gebruik maken van zijn contacten met specialisten, zoals bioloog Theunis Piersma. De lijnen tussen Ecomare en Naturalis zijn kort. Zo exposeert het Leidse museum regelmatig Texelse vogels en ander materiaal. Zomerstop Time Out Jongerencentrum Time Out houdt vrijdag 12 juni van 20.00 tot 24.00 uur een zogeheten zomersluitings- avond, bedoeld voor jongeren van 10 tot 18 jaar, en gaat daarna dicht tot 8 september. Voor de jongeren van 10 tot 15 jaar die op zaterdag avond bij elkaar kwamen, is de zomerstop al ingegaan. Iwan Groothuis: Gemiste kans' Als het om het versterken van de lokale economie gaat, geeft de gemeente niet altijd het goede voorbeeld. Dat bleek vrijdag bij de aftrap van het project Ruimte voor Economie, bedoeld om de lokale economie een oppepper te geven. TVL- (interim)voorzitter Iwan Groot huis vertelde dat vakantiepark De Knm de afgelopen vijf jaar €25 mil joen heeft geïnvesteerd. Als voor beeld noemde hij de familiehuizen die onlangs zijn gerealiseerd. 'Die hebben we voornamelijk met behulp van Texelse bednjven gerealiseerd. De kwaliteit is uitstekend en de samenwerking verliep bijzonder goed. Als ondernemers ken je elkaar beter Het is jammer dat projecten van financieel gelijke orde door over- kantse bedrijven worden uitgevoerd. Een gemiste kans', doelde hij met name op het gemeentehuis en OSG De Hogeberg. Ander voorbeeld betreft een boekje over Ruimte voor Economie, dat door de drukker niet op tijd kon worden afgeleverd. Pre sentator Johan Aperloo moest beschroomd toegeven dat het was uitbesteed aan een overkants bedrijf. Blazersensemble in kerk Den Hoorn In de kerk van Den Hoorn vindt zondag 14 juni een concert plaats van blazersensemble Nieuwe Maten. Op het program ma staan werken van Mozart, Hummel, Krommer en Brahms. Nieuwe Maten werd vijf jaar gele den opgericht en werkt projectma tig aan twee concerten per jaar. De bezetting wordt daarbij aangepast Oneliners voor goedgenoegmoeders Het is bij mij thuis een gezellig zootje. 1 Ik doe dit (niet) omdat ik geen su- permama hoef te zijn. Ach, ambitieus zijn is zo 2008! Koop jij je onderbroeken ook bij de Zeeman? Ik wilde eigenlijk een reis naar Thailand boeken, geheel ver zorgd. maar dat is zo uit joh. Nu gaan we een weekje naar Texe helemaal hip 1 Wist jij dat chips eigenlijk heel goed zijn voor kinderen? 1 Morgen weer een dag. Het komt vast wel goed. 1 Vanavond dan maar extra lang de tanden poetsen, of niet dan? 1 Zo handig, die voorverpakte pan nenkoeken. Uit: 'Exit i^ugenn Diverse grote namen in de surf wereld zijn naar Texel afgereisd voor het wereldkampioenschap slalom surfen dat deze week bij paal 17 wordt gehouden. Er zijn surfers uit elf landen aanwezig. De deelnemerslijst vertoont onder meer de namen van Wojtek Bro- zowski uit Polen, Bora Kozanoglu uit Turkije, Bernd Flessner uit Duits land en Ludovic Jossing uit Spanje. Zij gelden als kanshebbers voor de finale die op zaterdag tussen de start en de finish van de Ronde om Texel wordt gehouden. Brozowski is tienvoudig Pools kampioen en achtvoudig wereld kampioen in diverse disciplines. Flessner is achtvoudig kampioen in Duitsland en Kozanoglu Turks kam pioen. Hij is eveneens vice-wereld- kampioen. De Spanjaard Jossin is leider bij Franse kampioenschap pen surfen. In eigen land staat hij bovenaan in de zogeheten fun- boardtour. Onder de Nederlandse delegatie bevinden zich Adriaan van Rijssel- berghe en Casper Bouman. Voor Van Rijsselberghe. Nederlands kampioen slalom in 2007, is het WK een thuiswedstrijd. Hij is de enige Texelse deelnemer. Bouman deed vorig jaar namens Nederland mee aan de Olympische Spelen in China, waar hij vijftiende werd. Bouman was toen in een stevig gevecht verwikkeld met Dorian van Rijsselberghe om de kwalificatie. De Hagenaar wist zijn nominatie pas op het laatst te verzilveren, anders had Van Rijsselberghe naar China gemogen. Hij is niet aanwe zig bij het WK omdat hij meedoet aan een Europees kampioenschap in Israël. Voor zover bekend telt het WK nu 46 deelnemers. Dat aantal kan nog wijzigen. De surfers varen voor de kust van paal 17 over een baan van een paar kilometer die met boeien is opgedeeld in korte stukken van een paar honderd meter tot een kilometer. Er wordt ruim aan de wind gevaren, waardoor de surfers snelheden van vijftig tot zestig kilo meter per uur kunnen maken. Ze hebben minstens windkracht vier nodig om te zeilen. De Ronde om Texel, die zaterdag voor de 32ste keer wordt gehou den, gaat naar verwachting met ruim vijfhonderd catamarans van start. De organisatie kende maandag meer dan 480 inschrijvingen. De ervaring leert dat in de laatste week meestal nog zo'n vijftig deel nemers zich aanmelden. De wed strijd. sinds dit jaar onderdeel van de Zwitserleven Zeilweek, gaat zaterdag rond 10.00 uur van start bij paal 17. Om 8.00 uur 's mor gens worden de deelnemers gebriefd en naar verwachting gaan tussen 8.30 en 9.00 uur de eerste catamarans te water. De Ronde kent diverse toppers, onder wie het Australische zeilduo Darren Bundock en Glenn Ashby die bij de Olympische Spelen in China zilver wonnen. Zij waren in 2007 overallwinnaars van de Ron de. Bundock was in 2003 ook al eens overallwinnaar, toen met Will Howden. Mitch Booth en Pim Nieu- wenhuis, het zeilteam van hoofd sponsor Zwitserleven, zijn even eens van de partij. Zij eindigden op de Spelen als vijfde. De twee gel den als kanshebbers (Booth heeft de Ronde al meerdere keren gewonnen) al vielen hun prestaties in 2008 en 2007 wat tegen met een veertiende en achttiende plaats. Andere kanshebbers op de overall- titel zijn Mischa Heemskerk en Bastiaan Tentij (Heemskerk is tweevoudig winnaar), Andrew Macpherson en Jeroen van Leeu wen (houder van het Ronderecord), Coen de Koning (wereldkampioen in de F18-klasse) en Thijs Visser en het wat minder bekende duo Hugh Styles en Ferdinand van West. Een opmerkelijk team wordt gevormd door Marcelien de Koning en San- der de Boer. De Koning won vorig jaar zilver bij de Olympische Spe len (met Lobke Berkhout), De Boer was in 2005 overallwinnaar met Mischa Heemskerk. Speciale aandacht gaat uit naar Xander Pols en Tjiddo Veenstra die in 2008 en 2007 als eerste over de finish kwamen. Zij maken kans de zogeheten line-honnors voor de derde keer op rij te pakken. Göran Marström en Thomas Persson uit Zweden zijn eveneens van de par tij. Zij doen sinds 2007 van zich spreken met de M20 (Marström 20), een catamaran die ze zelf gebouwd hebben en die volledig op de Texelratmg is afgestemd. Dat is de handicapberekening die bij de Ronde wordt toegepast om alle boten een gelijke kans te geven op de overalltitel. Pols en Veenstra varen ook op een M20. Net als de voorgaande twee jaren kent de Ronde een Gold Fleet en een Silver Fleet. De laatste klasse is voor recreanten, de eerste voor wedstrijdzeilers. Er doen ook weer verschillende Texelse teams mee aan de grootste catamaranrace ter wereld. Thomas Berge en Glennis Grace vervangers voor Jan Smit In Trouw werd vorige week het boek Exit supermama van Denise Hulst besproken. Als illustratie dienden enkele oneliners voor 'goedgenoegmoeders'. aan de te spelen muziek. Voor het programma van 14 juni is gekozen voor een dubbel blaaskwintet, met fluit, hobo, klarinet, hoorn en fagot. De muzikale leiding is in handen van Herman Draaisma, sinds 1992 basklarinettist bij het Nederlands Philharmonisch Orkest en dirigent van strijkorkest Zoroaster, strijkor kest Arcato en harmonieorkest Noordenwind. Het is de tweede maal dat Nieuwe Maten op het eiland te horen is. Het concert begint om 15.00 uur, de toegang is gratis. Na afloop wordt een inzameling gehouden. Jan Smit heeft zijn optreden op zaterdagmiddag in de feesttent van de Ronde om Texel afgezegd. De Volendamse zanger heeft 'wegens omstandigheden' op het laatste moment afgebeld. Organisatoren Mark en Corina Röpke van Paal 17 Events en Mark Kriek van Kriek&Crew hebben gis teren Thomas Berge en Glennis Grace weten te strikken. Corina Röpke: 'Het was moeilijk om een waardige vervanger te vinden. Het is een echt evenementenweekend met de Toppers, Guus Meeuwis en andere concerten, er was haast niemand meer vrij. Het optreden van Berge en Grace begint om 15.30 uur. Glennis Grace.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 8