I Weerzien van motorcrossers TEXELSE COURANT Buitentoemooi 'één groot feest' Regelleed tijdens verkiezingen 'Oude parcours ook leuk' DINSDAG 9 JUNI 2009 Kanoeten lijden onder overbevissing n RVC Libanon uit Rotterdam debuteerde op het Buitentoemooi. Mooi weer, gezelligheid en sportivi teit zijn belangrijkste ingrediënten van het Tevoko Buitentoemooi waarvan dit weekend de 38ste edi tie op het Vierkante Stuk in de Dennen wordt gehouden. 144 volleybalteams uit alle delen van Nederland stonden aan het net. Nieuwkomers, maar ook oud gedienden waren van de partij. Debutant was onder meer een damesteam van de Rotterdamse club RVC Libanon. Ze waren door hun Texelse teamgenoot Maria van Andel op het spoor van het Buiten- toernooi gezet 'Hartstikke ieuk hier, heerlijk weer en alles is goed geregeld. Vanavond gaan we stap pen. Maria is onze Marco Polo', zei één van hen. De Texelse Kitty Bak ker doet al veel langer mee. 'Vorig jaar werd ik gehuldigd omdat ik voor de 25ste keer meedeed.' Met haar teamgenoten van Tevoko 3 smeert ze tussendoor de broodjes. 'Eén groot feest en het levert de club aardig wat op.' Wat opvalt is het ordelijke verloop en dat er geen afval rondslingert. Ben Zegeren: 'Dit publiek weet zich te gedragen en is ook ergens anders welkom dan op de jongerencamping. Zui pen kunnen ze zeker, maar ze maken er geen potje van.' Afzeggingen op het laatste moment waren geen probleem, de leegge komen plekken werden moeiteloos ingevuld door meegereisde volley ballers. Zoals gebruikelijk werkte het weer mee, ook zondag, toen de weergoden de sluizen pas na afloop van het evenement open zetten. Uitslagen: Dames - Derde divisie promotieklasse- 1 Grandioos; 2.Golden Girls; 3.Pollengirls Eerste klasse; 1 VASS; 2 Caipinnha; 3.De makke Lammetjes. 2e klasse A- 1 Adris Angels; 2.Pnmolas. 3.Starbalm rules. 2e klasse B 1.Dikke Mik. 2.SVU 3. 3.Knap lelijk. 3e klasse A 1 Déportivo; 2.Vooruyt, 3.Yes we can. 3e klasse B: 1 Dikke Mik junior; 2.Zeeslag, 3.Troelalaatjes. 3e klasse C 1 1,2 Bam; 2Zespn; 3.Kees is coach. Overallwinnaar: Adris Angels. Mooiste shirt: Texelse Lammetjes, Cos Hos, Wammerdts en Co. Heren - Derde divisie promotieklasse. 1 .Ballailaika; 2.V.O.Y. 1, 3.Pollenboys Pro motie/eerste klasse 1 vv Pötke; 2,Waho; 3.Daltons. Eerste klasse 1 Leo; 2,Walrus- sen, 3.Los Ballos. 2e klasse A; I.Clam Dijckers zijn lekken 2 Vnenden van Yvet. 3.Primoweer. 2e klasse B- 1 Mag geen naam hebben; 2.Paroost; 3 Herr.Dr.IrTep- pich. 2e klasse C: 1 .Revu 78, 2.Dikke Mik; 3.Aubergines 3e klasse A 1 Ken Krekt. 2.Sta-tenten; 3.Tevoko 70. 3e klasse B I.Ken net, 2.Pretkokerpnnsesjes; 3.God- dellijk Pass Student. 3e klasse C. 1.Krekt net; 2.VO.Y. 2. 3 CVI Texel 3e klasse D: 1 Grasmaaiers, 2.Smash4Fun 13 Rand stad. 3e klasse E: I.IJsselmeervogels 74: 2 Kobeko; 3.Delfts Blauw Regels zijn regels, hoe bizar ook. Oppermachtig en niet nieuw onder de zon. Daaraan moest Griet Trap uit Oosterend denken toen ze don derdag met haar paspoort op zak voor de stemtafel stond. 'Thuus had ik eerst nag docht: ik neem niks mee, bejje gek, ze kenne mien deer toch?' En echtgenoot Wim: 'Ik ken Frans (Visman, voorzitter stem bureau Oosteiend) van haver tol gort, we hebben nog wel samen gewerkt en dan is zulke onzin toch overbodig.Gnet: 'Toen ik deer in 't rijtje stond te wachten, zag ik al wel op zó'n aanplakbiljet dat je je pas poort of je rijbewijs moest laten zien. Wat een poespas! Voor me stond er ok ien met 't paspoort in d'rzak. Gewoon om effe te kieke of ze d'r deur kwam. Gewoon Ooste- renders onder mekaar, die mekaar hun hele leven al kennen. Nou, niks ervan. Frans was niet te vermur wen. Zou je 'm gien cent geve? Bespottelijk allegaar. Ik docht dat de dertiger jaren herleefden. Toen was het ok al zo, regels benne regels. Reijer Schaap was in die jaren, naast zijn gewone werk bij de gemeente ook veldwachter en dorpsagent in Strend. Toen op een avond Sieme Bakker zonder licht voorbij fietste, vond Reijer het zijn laak zijn nonchaiante dorpsgenoot op de bon te slingeren. 'Je naam!' 'Kom op Reijer, dat weet je best. Schaap weer: Bakker, je naam!' 'Maar Reijer, wat is dat nou voor onzin, je kent me toch? Je weet hoe ik heet.Waarop Schaap, door drenkt van plichtsbesef, uitriep: 'Ik mot je deer naar vrage en regels benne regels. Leg nou niet verder te ouwehoere Sieme, zeg gewoon hoe je heet.' 'Hoe vin je suks nou?', vraagt Griet, de verslagge ver verontwaardigd aankijkend. Een weerzien in Eierland van motorcrossers die tussen 1984 en 1989 betrokken waren bij de motor crossafdeling van de MAB. Oudge dienden klommen ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de crossbaan weer op de motorfiets. Maarten Hoogenbosch deed dat op een motor die hij voor de gele genheid zelf in elkaar had gesleu teld. 'Want zo deden we dat vroe ger ook.' Marco Witte had er een Honda uit 1986 voor uit de schuur gehaald. 'Een tweetakter van 250 cc. Toen vonden we dat heel wat.' Tegenwoordig is een viertakt motorfiets met 450 cc en elektroni sche inspuiting geen uitzondering meer. Verrassing was de komst van oud-coureur Cees Dros, die een kampioensbeker uit 1961 had mee- Het aantal vogels in de Wadden zee wordt bepaald door het voedselaanbod, waarbij schelp dieren de belangrijkste voedsel bron vormen. Door de ecologi sche effecten van mechanische overbevissing op kokkels tus sen 1996 en 2005 te interprete ren als experiment, kon worden aangetoond dat de afname van de hoeveelheid schelpdieren heeft geleid tot een dalend aan tal kanoetstrandlopers. Dit concluderen onderzoekers van het NIOZ, de Rijksuniversiteit Gro ningen en SOVON Vogelonderzoek Nederland. Een artikel met de onderzoeksresultaten verscheen onlangs in het vooraanstaande vaktijdschrift Journal of Animal Ecology van de British Ecological Society. De onderzoekers baseren hun bevindingen op de resultaten van een jarenlang bodembemonste- ringsprogramma op grond waarvan de omvang van geschikt foera- geergebied voor kanoeten kan worden uitgerekend, tellingen van kanoetstrandlopers en de overle ving van geringde kanoeten Kanoeten Calidris canutus islandi- ca) zijn trekvogels die in de win terse Waddenzee afhankelijk zijn van in de modder verborgen schelpdieren. De schelp wordt in hun grote spiermaag gekraakt^ waardoor het zachte vlees beschik baar komt. Tussen 1996 en 2005 nam het aan tal wadplaten met voldoende schelpdieren af met 55 procent. Hiermee gepaard daalde daar het aantal kanoeten met 42 procent. Het aantal kanoeten in geschikte foerageergebïeden bleef echter constant met 10 kanoeten per hec tare. In de loop van tien jaar daalde de jaarlijkse terugkeer van kanoeten naar de wadden van 89 naar 82 procent. Een deel van de niet teruggekeerde vogels bleek te zijn gestorven, een ander deel verkaste naar alternatieve overwinterings- gebieden in Engeland en Frankrijk. De Waddenzee, hoewel wettelijk beschermd door onder meer de Europese Vogel- en Habitatrichtlij- nen, heeft dus door de tot 2005 toegestane grootschalige mecha nische kokkelvisserij aan belang ingeboet voor een eveneens wet telijk beschermde trekvogel. Atletiekvereniging viert jubileum Atletiekvereniging Texel viert zater dag 20 juni het 25-jarig jubileum. Om 13.00 uur starten op de atle tiekbaan in Den Burg clubkampi oenschappen. De jeugd doet een driekamp en volwassenen kunnen inschrijven voor diverse loopaf standen 's Avonds start om 17.30 uur een gezellig feest op hoeve Phoenix van Bastiaan-Willem Witte aan het Waalenburgerdijkje. Er zijn hapjes en drankjes en onder meer een buitenkwis. Voor de jeugdle den zijn er extra spelletjes. Leden en oud-leden zijn welkom. Opge ven bij voorkeur vóór 14 juni per bij Laurien Bakker uit de Warmoes straat (briefje of tel. 313743). Klaverjassen In Bethel in Zuid-Eierland wordt donderdag 11 juni een klaverjas- drive gehouden. De avond begint om 20,00 uur, iedereen is welkom. Wampex ruiters Ruiters en aanspanningen kunnen zondag 30 augustus meedoen aan de Hippex, een Wampexachtige spel- en opdrachtentocht. De tocht duurt van 9.30 tot circa 16.00 uur Manege Akenburg fungeert als start en finish. Om 18.00 uur volgt een barbecue en de pnjsuitreiking. Inschrijfformulieren hangen op het prikbord van Akenburg. Meer infor matie bij Birgit Sassenburg, tel. 06-22411099 of e-mail beersas@hetnet.nl. 'Zestig, zeventig jaar geleden en er is nog niks veranderd. Ondertussen liepen donderdag meer Oosterenders tegen het onverbiddelijke nee van Frans op. Paspoort mee, maar verlopen? Terug. Een diehard, die beslist van hun voorrecht om te mogen stem men gebruik wilde maken, keerde teleurgesteld huiswaarts, keerde zijn laatje om, waar was dat ellen dige ding toch in vredesnaam, hij moest hier liggen. Maar, hij kwam terug. Een enkeling gaf er de brui aan en een andere ging gretig in op het voorstel van een medestemmer om deze ter plekke door volmacht voor hem te stemmen. En Frans, wat vond je er nu zelf van om zo streng te moeten zijn? 'Ja, het is een landelijke regeling. Ik had het zelf ook graag anders gezien. Het zou prettiger zijn wanneer stembu reaus in kleine gemeenten, waar je elkaar tot negentig procent wel kent, naar eigen inzicht mochten handelen. Maar je moet iedereen gelijk behandelen, anders krijg je moeilijkheden. Een volgende stap zou dan kunnen zijn dat we van ieder legitimatiebewijs de nummers moeten noteren. Daar zit toch geen mens op te wachten? Wij hebben het secuur volgens de nchtlijnen gedaan. Ook wij zelf, als leden van het stembureau, hebben ons gele gitimeerd voor we onze stem uit brachten. Een enkeling was nijdig, maar de meeste mensen zijn toch positief met het gegeven omge gaan. Ook over de opkomst heb ben we niet te klagen gehad. Ruim vijftig procent en dat is een stuk boven het landelijk gemiddelde. Eén deelnemer bij sportviswedstrijd Frans Bos was zaterdag de enige deelnemer aan de zesde wedstrijd om het kampioenschap van de sportvisclub. De andere vissers waren al aan de zomerstop begon nen. Alleen op het strand bij paal 12 ving Bos maar liefst 13 vissen, met een gezamenlijke lengte van 364 cm. De volgende wedstrijd wordt gehouden op 22 augustus op het strand bij paal 9. Jeugdsportpas Ruim vijftig kinderen uit groep 7 en 8 maken op dit moment gebruik van de Jeugdsportpas, waarmee ze vier weken lang kennismakings lessen kunnen volgen bij vier ver schillende sportaanbieders. Street- dance bij Artex bleek zeer populair. Liefst 21 kinderen wilden hiermee kennis maken. Bij de tennisvereni ging in Oosterend meldden zich 14 kinderen, bij de golfschool 12. Voor de atletiektrainmgen hebben zich 8 kinderen opgegeven. Andere verenigingen die op deze manier hun sport onder de aan dacht willen brengen, kunnen con tact opnemen met Sportservice Texel, tel. 322815. Sporters voor sporters De sporters van de G-gymafde- ling van budovereniging Shima mochten zondag in Den Helder nieuw spelmateriaal in ont vangst nemen. Ook de vereni ging voor hartpatiënten, de koersbalvereniging uit Hippoly- tushoef en de G-judo uit Anna Paulowna ontvingen materiaal voor hun sport. De giften kwamen van biljartvereni ging De Eendracht uit Den Helder, die zondag het jaarlijks toernooi hield. Het inschrijfgeld hiervan werd door de organisatie verdeeld onder vier verenigingen die spor ten mogelijk maken voor mensen met een handicap. Hieronder bevond zich ook de Texelse gymaf- deling, die elke donderdag sport onder leiding van Connie Joling. Uit handen van voorzitter Ben Rozie ontvingen Mark Westerlaken, Herbert Bouw en Kasper Groen jeu de bouiesindoorsets, kooshballen. easytenmsballen en flutballen. genomen. In dat jaar werd de toen 19-jarige Texelaar Nederlands kampioen in de 50 cc-klasse. Hij won toen de zogeheten Betrouw- baarheidsrit Schijndel-Valkenburg, een rit over 24 uur. 'Mijn achter werk was als een plank', zei hij destijds na afloop. Het was de tijd dat crossers nog volop door Texel se natuurgebieden reden. "M Corrie Timmer Bijdrage voor chronisch zieken Onderdeel van de bijzondere bijstand is de toelage voor chro nisch zieken, gehandicapten én ouderen. Mensen die hulp nodig hebben bij het aanvragen van deze tegemoetkoming, kunnen een beroep doen op de mede werkers van de dorpsservice punten. Voor het invullen van de formulie ren moeten gegevens over inkom sten en vermogen worden overlegd en een identiteitsbewijs, ledereen met een inkomen van minder dan 120 procent van de bijstandsnorm (€770,- voor alleenstaanden en €1540,- voor gehuwden) én een vermogen van minder dan €5.455,- (alleenstaanden) of €10.910,- (gehuwden) komt voor de toeslag (van €200,-) in aanmerking. Aanmelden kan bij een van de ser vicepunten of via tel. 315224. Er wordt dan een afspraak voor een huisbezoek gemaakt. anderen wielerveteranen maakten Dirk Vinke, Peter Ran Hogeberg. 'We zijn erg blij met het wielerpar cours, maar dit rondje is ook leuk.' Dirk Vinke genoot zichtbaar van de tour over de Hogeberg, het gebied waar wielrenners tot 25 jaar gele den om de hoogste eer streden, Zaterdag werd het zilveren jubile um van het wielerparcours feeste lijk gevierd. Er waren meer oudge dienden van de partij. Peter Ran reed mee op een authentieke paar se Mercier racefiets uit 1970, het zelfde type waarmee ook oud- Tourwinnaar Joop Zoetemelk destijds koerste. Dirk Bakker reed rond in de kampioenstrui die hij destijds veroverde. Ludiek onder deel was het Wielerspel, hetzelfde spel dat ook in het programma Holland Sport wordt gespeeld. Menig deelnemer aan de sponsor- tocht, maakte ook een rondje. Deelnemers aan het wielerspel

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9