Haven na 2020 naar oosten Vuurtoren dinsdag open Thomas Perge G-lennis (rrace Cjroen kwartsJexels in het hartL Bakker: 'Opstappen GS verandert niets' 'Kennis overdragen is belangrijk' im Wat is er allemaal te doen in Noord-Holland rgii OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12380 VRIJDAG 12 JUNI 2009 T E X E LS E^COU RANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Leerlingen van het VMBO laten woensdagavond met hulp van techniek en natuurkunde dominostenen vallen. Waren drum bands en orkes- I ten voorheen 'f soms concurren ten, tegenwoor dig ligt de nadruk op samenwer- S king. 'Gluren bij de buren' was het thema van de hobbytentoon stelling op kam peerterrein Wou- tershok. Aan de westkant van Den Burg op de hoek Pont- weg-Gasthuis- straat wordt sinds enige tijd gebouwd. Een verplaatsing van de veerha ven in Den Helder naar het noordoosten komt naar ver wachting pas na 2020 aan de orde. Dat blijkt uit een raads voorstel dat burgemeester en wethouders van Den Helder heb ben gepresenteerd. Zij willen ten noordoosten van Den Helder een nieuwe haven van circa vijftig hectare ontwikkelen voor met name bedrijvigheid in offshore windenergie. Een nieuwe veerha ven voor TESO moet daar onder deel van zijn. Het college hoopt door de combinatie sterker te staan om aan- en afvoer van verkeer via terrein van de Koninklijke Manne geregeld te krijgen. Dat is nu nog een probleem in verband met de zogeheten plofzones rond de muni tiebunkers die op het terrein lig gen. Het Helders college gaat er voor alsnog van uit dat een nieuwe haven tussen 2020 en 2030 kan worden gerealiseerd. Er moet nog heel veel voor worden geregeld en er is naar verwachting een kosten plaatje van een half miljard euro mee gemoeid. Bedoeling is dat TESO tot die tijd gebruik blijft maken van de huidige veerhaven. »f bevestigd, zodat bezoekers Een probleem dat daar opdoemt is dat de bruggen in 2015 zijn afge schreven, waardoor een tijdspanne ontstaat tussen het gebruik van de huidige haven en de komst van een nieuwe veerhaven. Volgens directeur Cees de Waal van TESO doet Rijkswaterstaat op het moment onderzoek naar de bruggen om vast te stellen hoe lang die nog daadwerkelijk mee kunnen. 'Het is geen uitgemaakte zaak dat ze in 2015 moeten wor den vervangen, maar we hebben wel met de continuïteit te maken We moeten zevenduizend keer per jaar kunnen aanleggen. Als de bruggen technisch op zijn, moet er toch vervanging komen. Maar als dat 2017 of 2018 zou zijn, wordt het lastig als je acht jaar later ver huist.' Meer op pagina 3. Medewerkers van Ecomare leg gen deze dagen de laatste hand aan de verbouwing van de Eier- landsche vuurtoren. Maandag worden de sleutels officieel over gedragen en vanaf dinsdag is de toren voor publiek geopend. Bezoekers kunnen er een expositie over de vuurtoren bekijken en bui ten op de zesde verdieping op 45 meter boven zeeniveau een rondje om de toren lopen. Daarvoor is de afgelopen week een roestvrijstalen constructie met een nylon visnet geïnstalleerd, zodat mensen veilig kunnen rondlopen. Voorheen was er alleen een betonnen rand als afscheiding. Op de plek waar hui zen staan, komen glazen panelen in plaats van visnet, zodat de bewo ners minder last hebben van geluid op de omloop. De expositie besteedt aandacht aan de functie en de historie van de in 1864 gebouwde vuurtoren. Er zijn oude lampen te zien, de kogelgaten die herinneren aan de Georgische Opstand kunnen bekeken worden en op de vijfde verdieping wordt een toiletruimte met uitzicht op de Waddenzee opengesteld. Het licht en de binnenruimte op de zesde verdieping zijn niet toegankelijk. Die blijven in gebruik bij Rijkswater staat. De KNRM behoudt bij red dingsacties ook toegang tot de ruimte van RWS. De entree bedraagt €3,- per per soon, ongeacht de leeftijd. Kaartjes kunnen worden gekocht bij een automaat in de kiosk van Frans Hopman aan het begin van het nieuwe pad naar de vuurtoren. Er kan alleen met pin worden betaald. Op de eerste verdieping, waar een balie komt, worden de kaartjes gecontroleerd. Er mogen maximaal vijftig mensen tegelijk in de toren zijn. Het toegangspoortje in de kiosk van Hopman houdt de aantal len bij. 'Het kan op drukke dagen dus voorkomen dat je even moet wachten', aldus Anton Hurkens, adjunct-directeur van Ecomare. Meer hierover op pagina 7. Het opstappen van alle gedepu teerden van Noord-Holland heeft op Texel geen politieke conse quenties. Voor wethouder van Financiën Peter Bakker is de kri tiek op het provinciebestuur voor hem geen reden alsnog op te stappen. De gedeputeerden stapten woens dag en bloc op naar aanleiding van het kritisch onderzoeksrapport over de €98 miljoen die de provin cie was kwijtgeraakt aan buiten landse banken. Texel ging voor €8 miljoen in het schip. Het besluit van de gedeputeerden brengt voor Bakker geen verandenng in zijn besluit aan te blijven. 'We hebben er binnen het college over gespro ken, maar ervaren niet dat er nu voor ons iets is veranderd. Dat zelfde geldt voor andere nadeelge meenten. De situatie op Texel en De Waddel beste leerbedrijf 2009 Woelmuis Trendwatching Wat die Bakas kan, kan Woelmuis ook, beter en goedkoper. Ik heb er niet eens een financieel astroloog bij nodig. Ik kijk gewoon even in mijn koffiedik en ik zie... ik zie... allereerst veel grijs, vergrijzing dus... of beter gezegd weinig kin deren... ik zie een hele nj scholen dicht gaan... en ik zie dat het onmogelijk wordt om op Texel nog iets nieuws te bouwen, aan te leg gen of te veranderen... ik zie enor me weerstand tegen elke vernieu wing... dat geldt uiteraard niet voor boerenschuren, rotondes en vakan tiehuisjes... daar zie ik er al maar meer van komen... die vliegende auto zie ik dus nergens... ik zie een hoop gespeul over ambtenaren->drollen met Ouwe Sunderklaas... en ik zie maar één ding dat echt nieuw is... een heilig tempeltje op de Hoge Berg ter ere van... van wie eigenlijk? Woelmuis Schapenbedrijf De Waddel is gekozen tot beste leerbedrijf in de veehouderij in 2009. Dat heeft Aequor, een kenniscentrum dat bedrijfsleven en beroepsonder wijs met elkaar in contact brengt, dinsdag bekendgemaakt. Volgens de jury mag De Waddel, gelegen aan de Westergeest, zich een bijzonder goed leerbednjf noe men, omdat het belang van duur zaamheid en ethiek in de dieren- houderij aan de leerlingen wordt doorgegeven. 'Een stukje erkenning', reageert Jan-Willem Bakker wat bescheiden op de vraag wat hij ervan vindt dat hij van de drie genomineerden tot winnaar is gekozen. Met grote regelmaat heeft Bakker stagiaires van landbouwscholen op het bedrijf. 'Ik ben daar niet heel kieskeurig in. maar ze moeten wel gemotiveerd zijn.' Hij vindt het leuk. maar voelt het ook als een plicht om kennis over te dragen. Niet alleen op stagi aires. 'Als ik aan het werk ben, neem ik regelmatig de tijd om een praatje met voorbijgangers aan te knopen. Veel mensen hebben geen idee wat er op de boerderij gebeurt. Dat draagt niet bij aan een positief imago. Als je het goed uitlegt, krij gen mensen begrip. Promotie zie ik als een belangrijke taak. Daarom zit ik bijvoorbeeld in de PR-commissie van de landbouw. Het is goed dat Texelse ondernemers hun bedrijf open stellen. Op de Waddel doen we dat niet op commerciële basis, want dat past niet in de bedrijfsvoe ring. Maar we ontvangen hier veel mensen en leiden scholieren rond. Als iemand hier stage loopt, pro beer ik hem of haar goed te bege leiden. Dat betekent onder meer dat ik drie avonden in de week help bij het maken van opdrachten, terwijl veel andere ondernemers dat aan de studenten zelf overlaten. Kennis overdragen is belangrijk. En dan hoop je dat je er wat voor terug krijgt.' Annette Kabel en Kim van den Boer, twee studenten aan de Hogere Agrarische School uit Den Bosch, lopen momenteel stage op De Wad del. 'Vóór we hier kwamen, wisten we eigenlijk niets van schapen. Wat een verwenteld schaap is? Ik zou het met weten.' Bakker neemt de tijd om uit te leggen dat het een Texelse uitdrukking is voor een schaap dat op zijn rug ligt en niet op eigen kracht overeind kan komen. De twee zijn inmiddels zover dat ze zelfstandig een ronde langs de schapen mogen maken. 'We hebben geleerd om goed op te letten. Of de dieren goed in conditie zijn en er geen achterblijvers zijn. Bijvoorbeeld doordat er eentje kreu pel is.' Volgens Aequor is de prijs een kroon op het werk van leerbedrijven. die bij de provincie is ook verschil lend. Uit het onderzoek blijkt dat GS de regels die het zelf heeft vastgesteld, heeft overtreden. Dat is op Texel niet zo. Onderzoek door onze accountant en door de Rekenkamercommissie hebben geen fouten aan het licht gebracht waaruit politieke consequenties moeten worden getrokken. Bij de provincie hebben ze bijvoorbeeld een treasurer die alleen aan schat kistbewaking doet en toch niet wist wat er aan de hand was. Hier is het een functie van een ambtenaar die het erbij doet en geen blaam treft.' Een reactie van Gerbrand Poster staat op pagina 7. 36 sollicitanten voor burgemeester De gemeenteraad is door de Commissaris van de Koningin meegedeeld dat 36 kandidaten hebben gesolliciteerd naar het ambt van burgemeester. Van hen hebben 23 een fulltime functie in het openbaar bestuur, 6 een parttime. 7 kandidaten hebben een andere functie. Onderverdeeld naar politieke rich ting zijn 15 kandidaten van WD- signatuur, 6 komen er uit de PvdA, 5 uit het CDA, 3 uit GroenLinks, 3 uit D66, 2 uit lokale partijen. Van 2 kandidaten is geen politieke voor keur bekend. www.speedheat.nl TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: V.d. Linde Bruining Nikadel Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Kijk voor nieuws van de provincie in deze krant! Provincie ■^Sni Noord-Holland

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1