Tien voor Texel voelt zich buitenspel gezet TEXELSE 5 COURANT Muziekkorpsen slaan handen ineen Fanfares treden samen op Tiende boek Marianne Witte VRIJDAG 12 JUNI 2009 Tien voor Texel (TvT) voelt zich niet serieus genomen door het college van b en w en stapt naar de rechter. Het gemeentebestuur heeft de vereniging in meerdere kwesties als 'niet belangheb bend' buitenspel gezet. Onlangs nog toen een bezwaar tegen het plaatsen van kleine windmolens op de rotonde bij De Waal 'niet ontvankelijk' werd verklaard. Het verlengen van de gedoogter- mijn voor de kleine windmolens is volgens TvT in strijd met eerdere uitspraken van de Raad van State. 'We zijn van mening dat er eerst beleid moet komen voor kleine windmolens.' Tijdens de behande ling door de Commissie Bezwaar schriften, pleitte het college ervoor het bezwaar niet mee te nemen in de besluitvorming. Met als argu mentatie dat de statuten te ruim zijn geformuleerd en er geen func tionele begrenzing is. 'De statuten reppen over het bewaken van het karakter inzake natuurlijke en cul turele waarden, over het behoud en verbeteren van natuurland- schappelijke en cultuurhistorische waarden, de flora, de fauna, de kwaliteit van het milieu, de gezond heid van mensen en een goede ruimtelijke ordening. Het toerisme dient eiland vriendelijke te zijn.' In deze statutaire doelomschrijving valt alles wat je maar wilt', zei de pleitvoerder van de gemeente des tijds. Ook de commissie Bezwaarschrif ten, die onafhankelijk is en advies uitbrengt aan b en w, oordeelt dat de vereniging in deze kwestie met belanghebbend is. 'De doelstelling van de vereniging is onvoldoende concreet.' TvT betoogde weliswaar dat de vereniging ook handteke ningen inzamelt, demonstraties en vergaderingen houdt en zich op andere manieren manifesteert, maar volgens de Commissie Bezwaarschriften beschrijft het jaarverslag vooral juridische proce dures. Reden te concluderen dat de vereniging 'met rechtstreeks in haar belang wordt getroffen en dus niet als belanghebbende kan wor den aangemerkt'. Dat TvT in ande re kwesties wel ontvankelijk werd verklaard, doet daar volgens de bezwaarschriftencommissie niet aan af. Het college van b en w heeft het advies opgevolgd. Volgens TvT loopt de bezwaar schriftencommissie in haar advies achter het college aan. In maart spraken bestuurders van de ver eniging met de burgemeester. 'De burgemeester was niet voor rede vatbaar en hield voet bij stuk. Wij konden naar de rechtbank gaan. Dat doen wij ook, we laten ons niet afserveren. Als er geen bestaans recht is voor TvT, dan bepaalt de rechter dat maar.' ms OHS DE VJE&M s flwTooN goes lmuifUoog Klaar voor de toekomst Zo'n 220 muzikanten en majoret tes van muziekverenigingen KTF uit Den Burg, DEK uit Den Hoorn en Excelsior uit Oosterend komen dinsdag 16 juni op de Groeneplaats in Den Burg bij elkaar voor een gezamenlijk optreden. Dat gebeurt in het kader van het jaarlijkse Midzo mermuziekfestival, in de volks mond nog steeds beter bekend onder de naam Taptoe. Waren de drumbands en orkesten in het verleden soms concurrenten, tegenwoordig ligt de nadruk steeds meer op samenwerking. Niet alleen bij dit festival, waarvoor de fanfa res al jaren gezamenlijk optrekken. Ook bij optochten, concerten en andere gelegenheden gebeurt het steeds vaker dat over en weer muzikanten worden uitgeleend. 'Niet kan worden ontkend dat hier bij de toenemende vergrijzing en teruglopende ledentallen meespe len', schrijven de korpsen in een gezamenlijk persbericht. 'Toch staat nog steeds het plezier in samen met muziek bezig zijn voor op. Ook proberen de verenigingen met hun optredens te laten zien, dat in een fanfare of drumband meespelen zeker niet oubollig hoeft te zijn.' In samenwerking met Artex Kunstenschool is een programma ontwikkeld om muzikanten de beginselen van het musiceren bij te brengen. De samenwerking resulteert dit jaar ook in een gezamenlijke show van de drumbands van KTF en DEK en de drum- en percussieband (met melodisch slagwerk) van Excelsior. Het optreden vergde nogal wat organisatorisch talent. De stukken moesten voor alle leden - jong en oud, ervaren of met nog maar een half jaar ervaring - niet te ingewik keld, maar toch uitdagend genoeg zijn. Repeteren gebeurde geza menlijk, op drie verschillende loca ties: het KTF-gebouw in Den Burg, De Bijenkorf in Oosterend en De Waldhoorn in Den Hoorn. Daarbij werd heel wat heen en weer gere den met muzikanten en instrumen ten. 'leder draagt naar vermogen zijn steentje bij. En het saamhorig heidsgevoel groeit', aldus de betrokkenen. Het lopen en showen geeft een extra dimensie aan de muziek, vin den ze zelf. Met afwisselende optredens van de majorettegroe- pen, gebruik makend van allerlei elementen uit dans en show. En natuurlijk de twirl-technieken met de baton, op aansprekende muziek van moderne artiesten. Het Midzomermuziekfestival begint om 19.15 uur. Het programma bestaat uit twaalf onderdelen, waarbij de majorettes, drumbands en korpsen zowel met hun eigen korps als samen optreden. Spea ker Andrew Albers geeft deskundig commentaar. De toegang is vrij, maar er wordt een inzameling gehouden ter bestrijding van de kosten, De organisatie is in handen van het Contactorgaan voor Zang en Muziek. Waren de drumbands en orkes- nadruk steeds meer op samen- ten in het verleden soms concur- werking. renten, tegenwoordig ligt de w^cou»» Gemeente zoekt echte boerderijen Laatste kans voor Tal van percelen op Texel heb ben een agrarische bestem ming. Maar lang niet altijd wor den deze ook werkelijk agrarisch benut. De gemeente wil graag weten hoe het zit met het feite lijke gebruik van deze gronden en de bebouwing daarvan, zodat daarmee rekening kan worden gehouden bij het ontwerpen van het nieuwe bestemmingsplan voor het buitengebied. Alle agrarische bedrijven van Texel hebben daarom deze week een vragenlijst ontvangen die helder heid moet geven over hoe het in de praktijk zit. De vragen zijn tevens bedoeld om te bepalen of de hui dige ligging van de agrarische bebouwingsvlakken optimaal is en of er individuele wensen zijn waar aan in het nieuwe bestemmings plan tegemoet kan worden geko men. De eerste opzet van de plankaart met de agrarische blok ken is in te zien via www.texel.nl. Aan de hand van de binnengeko men op- en aanmerkingen kan deze kaart mogelijk gewijzigd wor den. Agrarische bedrijven die niet meer als zodanig in gebruik zijn, krijgen een bestemming die overeenstemt met de realiteit. Die percelen kun nen bijvoorbeeld een woonbestem ming of een kleinschalige bedrijfs- bestemming krijgen. Bij het beantwoorden van de vraag of nog sprake is van een echt agrarisch bedrijf speelt ook het aantal stan daard bedrijfseenheden (SBE's) een rol. Wie als eigenaar van een (voorma lig) agrarisch bedrijf geen brief heeft ontvangen, kan de vragenlijst opvragen bij de gemeente (mevrouw Hofstetter, e-mail mhofstetter@texel.nl). Gegevens kunnen ook worden doorgegeven via www.texel.nl. trioteams triatlon Veelzijdig instrumentaliste Vanaf deze week ligt in de boek winkel De Zeefee, het derde deel in de serie over Fee Fleur. Het is alweer het tiende (kinder)boek van Marianne Witte, die in 1998 als schrijver debuteerde. De serie over Fee Fleur is een suc ces. Het eerste deel verscheen begin vorig jaar, het tweede vier maanden geleden. De boekjes ver kopen zo goed, dat uitgeverij Kluit man graag meer delen wilde. Fee Fleur is bedoeld voor begin nende lezers, van 6 a 7 jaar. Zij kunnen het verhaal zelf lezen als ze aan het eind van groep drie zijn. De verhalen spelen zich altijd af op een school voor feetjes. Daar wordt flink getoverd en dat gaat nog wel eens mis, met de nodige hilarische gevolgen. In het derde deel gaat de klas van Fee Fleur op schoolreisje naar zee en ontmoet daar een echte zeefee. Zeefee is geen bestaand woord, maar op dit lees niveau mogen alleen woorden van één en soms van twee lettergrepen gebruikt worden. Zeemeermin valt buiten deze categorie, vandaar het speelse synoniem. De redactie van Kluitman toonde zich enthousiast over de vondst. 'Wat on-s betreft wordt zeefee een nieuw begrip en staat het in de volgende druk van de Dikke van Dale.' De sfeer van dit verhaal - aan zee en strand - mag gerust Texels genoemd worden. Tekenares Jes- Wolmarkt bij Maartenhuis De markt van het Maartenhuis staat dinsdag 16 juni in het teken van wol. Van 14.00 tot 16.30 uur worden schapen geschoren en wol gekaard, gesponnen, geweven, gebreid en vervilt. Daarnaast wor den er sleutelhangers gegraveerd, wordt een kinderactiviteit gehou den en is de winkel geopend. Estafetteteams kunnen nog meedoen aan de 25ste Texelse kwarttriatlon, maar de tijd begint te dringen. De trio's moeten zich voor 26 juni aanmelden. Het eve nement vindt plaats op zaterdag 11 juli. Op dit moment hebben zich zeven tien trioteams ingeschreven. Dat betekent dat er nog plaats is voor maximaal acht trio's. Deze bestaan uit een zwemmer (die 1 kilometer moet afleggen), een fietser (40 km) en een hardloper (10 km). De inschrijving loopt via de website www.wielercomitetexel.nl. Deelna me kost €31,- per team. Op de startlijst prijken ook teams uit onder meer Zuidlaren, Eindho ven en Nederhorst den Berg. De trio's dragen opvallende namen als De Schoenveters, Hou me vast! en het Cocktail Trio. Gezelligheid lijkt dan ook een belangrijke reden om deel te nemen. Als lid van een team hoeven de deelnemers slechts één van de drie onderdelen te beheersen. 'Voor sportieve Texe laars dus een goede gelegenheid om eens poging te wagen', pro moot de organisatie. Mocht het maximum aantal teams met worden bereikt, dan komen individuele atleten die op de wacht lijst zijn gezet alsnog in aanmerking voor deelname. In pnncipe zijn de kwart- en achtste triatlon inmiddels volgeboekt. De wedstrijd begint om 11.30 uur bij het surfstrandje van Dijkmans huizen. Bijna twee uur later is daar ook de finish. Cajun in Worsteltent Bij de Worsteltent aan de Smits- weg in de Dennen speelt zondag 14 juni de Amsterdamse formatie Bayou Mosquitos. Deze groep speelt niet alleen cajun, maar brengt ook texmex en zydeco. Het optreden begint om 14.00 uur, de toegang is gratis. Een bijzondere muzikale avond in de Voorspeelzaal van Artex Kun stenschool, waar volwassen leer lingen van de muziekschool optredens verzorgden. Er werd onder meer gespeeld door de groep van Texelaars met een geestelijke handicap, die worden begeleid door Lida Wels. Met veel enthousiasme werden nummers als 'Heb je even voor mij', 'Kom mee naar buiten' en 'In een blauw geruite kiel' ten gehore gebracht. Bijzonder was de bijdrage van Ada Burger. Dinsdagavond bleek dat Ada op muzikaal gebied nog vele meer in petto heeft. Zo speelt ze ook harp en dwarsfluit. Poster Ronde in Catalonië Dat de Ronde om Texel overal zijn te Kuip vorig jaar bij een super sporen nalaat, bleek in het plaats- markt een poster van de Ronde je Rosas in Catalonië, waar Rena- 1983 zag hangen. Redelijk nauwkeurig op de gok Alledaags mee hij op de gok redelijk nauw- keurig foto's mee maakt. De Waar nieuws is, is Ton Zegers plaatselijke media maken regel- metzijn vliegtuig. Daarmee brengt matig van zijn diensten gebruik hij -stevig ingepakt in piepschuim en Ton is altijd bereid vol trots zijn - een camera de lucht in, waar- foto's te laten zien. v*«) Computerdag voor senioren De Thuiszorgwinkel van Omring verzorgt vrijdag 19 juni speciaal voor senioren een kennismaking met computers. Er wordt gewerkt met de SIM, een computer die sp>eciaal voor senioren is ontwik keld. Twee ambassadeurs van deze computerfabrikant geven tekst en uitleg over internet, e-mail en het werken met computers. De bijeenkomst wordt gehouden in de Koploper aan de Prins Hendriklaan in Den Helder en duurt van 10.00 tot 16.00 uur Geen schaken In verband met een personeelsuitje is er maandag 22 juni geen scha ken in café De Twaalf Balcken in Den Burg. VVD bepleit heropening medische post 'Ik vraag u dringend alles in het werk te stellen om de medische post in De Koog in staat te stel len zijn deuren weer te openen voor onze toeristen.' Dat schrijft Gerbrand Poster van de WD in een open brief aan het college. Poster vroeg in de rondvraag van de raadsvergadering van 2 juni de post te heropenen, maar kreeg als antwoord van wethouder Marian Merkelbach dat er door de komst van De Zandkoog geen noodzaak meer voor is. Volgens Poster heeft hij uit diverse reacties van huisart sen echter begrepen dat het samenwerkingsverband tussen de huisartsen in de hulpverlenings- post enkel de eerstelijns zorg voor de Texelaars betreft en dus niet (speciaal) voor toeristen is. 'Dat betekent dat de noodzaak van de medische post nog even groot is als daarvoor. Want u weet immers dat Texel veel geld verdient aan het toerisme, dus daar mag best wat (in dit geval: goede medische zorg dus) tegenover staan', aldus Pos ter. Rollatorspreekuur Omring houdt donderdag 25 juni een rollatorspreekuur in de Gol- lards. Rollatorgebruikers kunnen hier tussen 13.45 en 15.45 uur hun rollator laten keuren. Deze spreek uren zijn nodig omdat blijkt dat veel rollatorgebruikers last hebben van pijnlijke polsen, schouders of rug. Veel rollators zijn met goed afgesteld, hebben last van slecht werkende remmen of vuil tussen de wielen. Trimzwemmen Niet minder dan 39 trimzwem- mers trokken woensdag hun baantjes in zwembad Molenk oog. Gezien de grote belangstelling is het aantal trimzwemuren uitge breid, zodat niet alleen 's morgens, maar ook 's middags en 's avonds van het bad gebruik kan worden gemaakt. Daarnaast start Molenk oog binnenkort met de actie 2000 meter zwemmen, waarbij de deel nemers per keer tussen de 250 en de 500 meter zwemmen en zo niet alleen hun conditie verbeteren, maar ook kans maken op fraaie prijzen. Meer informatie over deze actie en een volledig overzicht van trim zwemuren is te vinden op www.molenkoog.nl of te verkrijgen bij de receptie, tel. 313373. Telers bekijken suikerbieten Suikerbietentelers maken dinsdag 16 juni een rondje langs dne perce len in Eierland om de verschillende rassen te bekijken. Een specialist van KWS SAAT AG (een kweker van suiker- en maïsrassen) vertelt over de verschillen, met de bedoe ling dat de telers leren de techni sche resultaten te verbeteren. Het rondje begint om 19.30 uur op een perceel van Henk Broekman aan de Hollandseweg (tegen de dijk van polder De Eendracht) en wordt georganiseerd door de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting en Cosun, moederbedrijf van de Suiker Unie.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5