n f TEXB-AGRDA.NL TEXELSE 2 COURANT Eerste Certificaat Verantwoord Vissen voor TX1 W 9* www.texelsecourant.nl DINSDAG 16 JUNI 2009 De TX1 Klasina-J van de familie Vonk heeft vrijdag als eerste Nederlandse vissersschip het Certificaat Verantwoordelijk Vis sen ontvangen. Met dit label toont de visser aan dat de door hem ten business-to-business label. Afnemers van vis hechten grote waarde zo'n certificaat, omdat dit de zekerheid geeft dat de gekochte vis op verantwoorde wijze is gevan gen en verwerkt. Visdetaillisten en aangevoerde vis op een verant- supermarkten ervaren een groeien- woorde wijze is gevangen. de behoefte van consumenten aan een verantwoord product. Tot nog toe hadden vissers geen 'De eigen verantwoordelijkheid van middelen om aan te tonen dat zij de ondernemer wordt met deze hun bedrijfsvoering volledig binnen certificering extra gestimuleerd zei de gestelde regels uitoefenen, voorzitter Odink van het Product waardoor zij sterk afhankelijk zijn schap Vis. Hij gaf aan ernaar te van de beeldvorming. Vaak worden streven dat het certificaat meegroeit vissers gezien als ondernemers die met de inhaalslag die de sector het met zo nauw nemen met de maakt naar een verantwoorde vis- wet- en regelgeving. Met het teke- serij. De onafhankelijke certifice- nen van deze onafhankelijke certifi- ringsorganisatie Moody Internatio- cering door de schipper, staat de nal controleert de gecertificeerde visser er zelf garant voor dat hij zich bedrijven en voert op onaangekon- houdt aan de wet- en regelgeving digde momenten controles uit. Als en dat de vis die het schip aanvoert iets niet in orde is kunnen sancties De overhandiging van het certificaat. Vlnr schipper Cor Vonk, Ed van veen, Aarie Vonk, Hans den Brok (schuurbaas), Jan Odink (voorzitter Productschap Vis), Thijs Vonk, Tom Zwart, Erik Vonk en Richard de Feijter. op een verantwoorde wijze is volgen, zoals schorsing en intrek- en ons product is het meer dan het label opeens niet meer voer en gevangen. Voorbeelden hiervan zi,n ken van het certificaat. wenselijk dat we kunnen aantonen de vlag prijkt met mee»'op mn h«nn,inn on brandstofverbruik bat het in orde is wat de sector schip, sta ik publiekelijk in mijn vernieuwende vistuigen en het aam Adrie Vonk van de TX1'Voor een doet. Moody International heeft een hemd We zullen er allee aan doen leveren van data aan visserijbiolo- positief maatschappelijk vertrou- naam op te houden en dat geldt om dit certificaat te behotrfen door gen Het certificaat is een zogehe- wen in onze eigen Noordzeevissenj ook voor mij als ondernemer. Als ik onszelf voortdurend te bewijzen. Brakenhoff in Worsteltent In restaurant De Worsteltent aan de Smitsweg in de Dennen wordt de komende maanden werk geëxposeerd van beeldend kunstenaar Roel Brakenhoff uit Sint Maartensbrug. Te zien is onder meer de nieuwe, dertiendelige, serie Zo is het. In deze serie sterk geabstraheerde beelden van Texel, waarbij de een voud overheerst. Brakenhoff lijkt de kunst van het weglaten te ver staan en kan deze op het eiland naar hartelust uitoefenen. Hij schil dert alsof hij de wereld een beetje eenvoudiger wil maken. De schilderijen zijn de hele zomer te zien. Wie een schilderij aan schaft, dntvangt daarbij het boek Eiland zonder woorden, dat ook los te koop is. Afscheidsreceptie Marijcke Snijders Op basisschool De Akker in Ooste rend wordt woensdag van 16.30 tot 18.30 uur een afscheidsrecep tie voor Marijcke Snijders gehou den. Zij neemt na meer dan veertig jaar afscheid van het onderwijs. De langste tijd van haar carrière werk te ze in Oosterend. Gratis dansles bij Artex Artex Kunstenschool Texel houdt van maandag 22 tot en met vrij dag 26 juni 'open dansweek'. Gedurende die week kan iedereen die dat wil vrijblijvend en gratis een dansles volgen. Artex heeft een breed cursusaanbod op het gebied van dans: van streetdance tot zumba en van dansmix tot klassiek ballet. Er zijn lessen voor jongens en meisjes van 4 jaar, maar ook voor tieners en volwas senen. Doordat de docenten alle maal aan de dansacademie heb ben gestudeerd, zijn de lessen van een hoog niveau. Het lesroos ter tijdens de open dansweek staat op www.artex-texel.nl. Voor af aanmelden wordt op prijs gesteld, maar is niet verplicht. Informatie kan ook worden inge wonnen via tel. 313 493. Dansleerlingen bij Ronde om Texel Ruim honderd leerlingen leerlin gen van Artex - Kunstenschool Texel gaven zaterdag een spet terende streetdanceshow gege ven op het podium in de feest tent bij paal 17. In een drie kwartier durend pro gramma traden elf groepen op. Er werd tussen de nummers geen pauze gehouden, de muziek van de verschillende groepen vloeide moeiteloos in elkaar over. Het geheel stond onder leiding van docent Roos Bakker, die ook tekende voor de choreografie. Aan de voorstelling werd deelgenomen door alle leerlingen van elf jaar en ouder. Op de website van Artex (www.artex-texel.nl) zijn binnenkort filmpjes van de voorstelling te zien. Senioren naar nationaal park Bewoners van de Gollards en het Verpleeghuis die deelnamen aan het Horsmeertjesproject brachten dinsdag een bezoek aan het bezoekerscentrum van het nationaal park. Dit bezoek was een vervolg op de natuuravond die in april in de Gol lards werd gehouden. Eigenlijk stond er een bezoek aan de Horsmeertjes op het programma, maar de weersomstandigheden waren dusdanig, dat daarvan werd afgezien. Als aangepast program ma togen 25 bewoners met twee rolstoelbussen en een busje naar Ecomare. Zij werden vergezeld door twee activiteitenbegeleiders, twee verzorgenden en negen vrij willigers. In de expositiezaal van het bezoekerscentrum deden de bewoners mee aan een spel over Texelse vogelnamen en werd de maquette van het duingebied bewonderd. Ook werd een kleine proeverij gehouden van producten uit de duinen. Enkele deelnemers maakten ver volgens een wandeling naar het beeld van Jac. P. Thijsse, de ande ren kregen een rondleiding door Ecomare. De bewoners gaven aan een heer lijke middag te hebben gehad, maar hopen dat ze alsnog een keertje naar de Horsmeertjes kun nen. Nonnetjes lijden onder opwarming Feest Zo, dat hebben we weer gehad. Wat een druk weekje. Alle dagen even naar Paal 17, kijken naar de voorbereidingen voor het feest. Aardig windje, alleen met op het moment suprème. Het duurde en duurde maar en geen zeiltje in zicht tot eindelijk... ja hoor, daar komt er warempel een om de bocht bij de vuurtoren. Kijk, kijk, nog een. En dan ligt de hele vloot ineens voor je en uren later hoor je dat er weer een heel aantal zijn teruggestuurd. Voor de zeilers balen, maar voor de toeschou wers was het rondje best geslaagd. Al was het alleen maar door het gezellige wachten en kletsen en iedereen ontmoeten. Eendekukeltjesweer. Ja, doe mij nog maar een ijsje, jij ook een? Het feest ging maar door. Van de zandsculptures naar muziek op straat. Heel Texel bewoog zich voort op de flets, de bermen wuif den vol kleurrijke bloemen, hier en daar de geur van vers gemaaid gras en de vogels zongen. Van morgen ben ik al vroeg nog even naar Oudeschild gefietst om aan de dijk mijn ontbijtje te nuttigen voordat het harde leven weer begint. Meer mensen plukten de dag en het was genieten van inkomende en uitgaande scheep jes. Het leven is goed. Ik sla de Texelse Courant er nog eens op na. Deze week bruist van muziek, Taptoe, zomeravondconcert, uit voering Popschool, Texels Vrou wenkoor, Schansfestival, het kan niet op, maar ik moet keuzes maken. En eigenlijk wil ik nog een beetje oefenen voor wandelrondje Texel. Nu, na het fluitend volbren gen van de avondvierdaagse, ben ik toch al aardig ingelopen. Of zal ik besluiten tot het aanmoedigen van de dapperen? Met een sinaas appel halverwege staan en een bosje bloemen bij het NIOZ? Ik ben er nog niet uit. Op goed geluk kop of munt gooien is in dit geval te wild, want zestig kilometer is geen appelenpap. Je gaat ervoor of je doet het niet. Ik houd mezelf nog even voor de gek. 'De geest is wel gewillig, maar het vlees is zwak.Zeker als het op sportieve prestaties aankomt. Eigenlijk vind ik aanmoedigen het leukste dat er is. Dus jongens (m/v): hup! ga door, je bent er bijna, fantastisch! Met de hartelijke groeten van Pien Verberg De vele jonge garnalen die na een zachte winter in de Waddenzee te vinden zijn, hebben een beslissen de invloed op de overlevingskan sen van jonge nonnetjes. Zeker omdat de koudeminnende nonne tjes na een zachte winter toch al in slechte conditie en sterk verma gerd zijn. Dit zijn in het kort de conclusies van een bijna veertig jaar durend onderzoek naar de gevolgen van de klimaatverande ring. Vroeger was het nonnetje (Macoma balthica) zeer talrijk in de Wadden zee. De laatste tien jaar is het aan tal met meer dan negentig procent afgenomen. Dit werd steeds gezien als gevolg van het warmer wor dende klimaat, maar op welke manier was nog de vraag. Gaan de schelpdieren acuut dood tijdens hittegolven of geleidelijk door lang durige verzwakking als gevolg van zachtere winters of warmere zomers? En gaan alleen hun over levingskansen achteruit of ook hun voortplantingssucces en hun groei- snelheid? Onder de titel Some like it cold... doen onderzoekers van het NIOZ en het NIOO-KNAW uit Yerseke in het wetenschappelijke tijdschrift Marine Ecology Progress Series dit uit de doeken. Sinds 1970 worden tweemaal per jaar metingen naar het aantal non netjes verricht op de wadplaten bij Balgzand. Gedurende deze perio de kwamen warme zomers en zachte winters steeds vaker voor. Zulke seizoenen bleken op allerlei manieren een negatieve invloed uit te oefenen op de nonnetjes. Zo resulteerden de zachtste winters in een relatief kleine nieuwe genera tie, de warmste lentes in een bene- dengemiddelde groei en de warm ste zomers in een verhoogde sterfte. Zachte winters leidden daarnaast tot extra vermagering doordat de stofwisselingsactiviteit van koudbloedige dieren zoals het nonnetje met de temperatuur toe neemt. Hierdoor wordt er in een zachte winter een grotere aanslag gedaan op de in de voorafgaande zomer aangelegde voedselreser ves in de vorm van koolhydraten (glycogeen) dan in een strenge winter. Acute sterfte tijdens hitte golven lijkt daarentegen in de Wad denzee geen belangrijke rol te spe len, doordat nonnetjes zich in de zomer relatief diep ingraven in de relatief koele wadbodem. Al is de recente sterke achteruitgang mis schien met overal volledig toe te schrijven aan de klimaatverande ring, het is wel waarschijnlijk dat het warmer worden van het klimaat er in belangrijke mate aan heeft bijgedragen. DAGELIJKS TEXELS NIEUWS Een compleet overzicht van excur sies, rondleidingen en andere toeris tische activiteiten staat in de Vakan tiekrant, die afgelopen week met de Texelse Courant werd verspreid en op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Zie ook www.texelagenda.nl. Dinsdag 16 juni: 19.00 uur. Op de wielerbaan op sport park Zuid in Den Burg gaat om 19.00 uur een criterium van start. Deelname vanaf 10 jaar, valhelm verplicht. 19.15 uur. Op de Groeneplaats in Den Burg begint om 19.15 uur het Midzo mermuziekfestival (voorheen Taptoe), verzorgd door KTF, DEK en Excelsior. 19.30 uur. Suikerbietentelers bekijken diverse rassen. Ze beginnen om 19.30 uur op een perceel van Henk Broekman aan de Hollandseweg 20.00 uur. In het raadhuis aan de Groeneplaats in Den Burg begint om 19.00 uur een vergadering van de com missie Werkwijze Raad. 20.15 uur. Jeanny Beerkens (cello), Jussi Paananen (viool) en Carmen Keij- ser (piano) treden op in de Zeemans- kerk in Oudeschild. Entree gratis; na afloop collecte. Cinema Texel vertoont: Carmen (14.00, 19.30), Angels Demons (14.15) en Terminator Salvation (20.30). Woensdag 17 juni: 11.00 uur. De vuurtoren is geopend van 11.00-21.00 uur. Toegangsprijs €3,- pp, betalen met pinpas. 19.00 uur. Den Burg. In de Burgemees ter De Koninghal houden leerlingen van het VMBO een dominoavond. Door zelfgemaakte constructies komen de stenen in beweging. 19.30 uur. In dorpshuls De Bijenkorf wordt een open bridgedrive gehouden. Deelname kost €2,50 per deelnemer, aanmelden kan vanaf 19.30 uur aan de 19.30 uur. Schilderend, Den Burg. Zeven popbands van de popschool van Artex Kunstenschool Texel treden op in jongerencentrum Time Out Toe- 20.00 uur. In Het Olijfblad (Weverstraat 60, Den Burg) begint om 20.00 uur een Bijbelstudie. 20.00 uur. 'vrije School, Gasthuisstraat 55. Inlooples Argentijnse tango van 20.00 tot 22.00 uur. Geen danservanng vereist. Danspartner niet noodzakelijk. 20.00 uur. In het raadhuis aan de Groeneplaats in Den Burg begint om 19.00 uur een vergadering van de com missie Welzijn. Cinema Texel vertoont: Jonas Brothers 3D (14.00), Monsters vs. Aliens (16.15), Angels Demons (20.00), Night at the Museum (13.30), Star Trek (15.45) en Terminator Salvation (20.30). uui een open bridgedrive. Deelname kost €2, - per persoon. Informatie: Veronica van Beek. tel. 06 28787820. Cinema Texel vertoont: Coco Avant Chanel (19.00), Angels Demons (21.30), Terminator Salvation (18.45) en een 'mystery movie' (21.45). Vrijdag 19 juni: 11.00 uur De vuurtoren is geopend van 11.00-18.00 uur. Toegangsprijs €3.- pp, betalen met pinpas. 13.30 uur Om 13.30 uur begint in de Zelfpluktuin (nabij Oudeschild) is een workshop 'Beeldhouwen in speksteen', verzorgd door kunstenares Door Dog ger Aanmelden via tel. 321351 14.00 uur. Oudeschild. Van 14.00 tot 17.00 uur wordt in het Zeemanskerkje in Oudeschild een kleine rommeltjes- markt gehouden. Met verkoop van handwerk, rondleidingen en koffie. 14.30 uur Bij Rachel Kruk in Oude schild wordt van 14.30 tot 16.30 uur een bijeenkomst voor voedende moe ders gehouden. Aanmelden via tel. 316319. 17.00 uur. De Thijsseschool in Den Burg houdt van 17.00 tot 20.00 uur het jaarlijkse schoolfeest. 20.00 uur. Het Texels Vrouwenkoor geeft in samenwerking met blaaskwin- tet Blaas Vaak een concert in de her vormde kerk in Den Burg. Aanvang 20.00 uur. Entree €8,-. 20.00 uur Warmoesstraat 45. Den Burg. In KunstHuys Texel begint om 20.00 uur een 'piano-lig-concert'. Voor informatie en reserveren: tel. 06- 13614046 of www.kunsthuystexel.nl. 20.00 uur. Om 20.00 uur begint in dorpshuis 't Skiltje de jaarvergadenng van de dorpscommissie Oudeschild. Op de agenda staat onder meer de verbouw van het dorpshuis. Cinema Texel vertoont: Monsters vs. Aliens 3D (13.45), Jonas Brothers 3D (16.15), Coco avant Chanel (19.00), Angels Demons (21.30), NATM 2 (13.30). StarTrek (16.00, 21.45) en Ter minator (18.45). TES O TESO zet soms een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder ais vanaf Texel. Dat gebeurt vrijdag van 9.30 tot 16.00 uur en zondag van 14.30 tot 20.00 uur. Automobilisten moeten vrijdag reke ning houden met wachttijden van een half uur. tussen 9.00 en 11.00 uur op Texel en tussen 12.00 en 16.00 uur in Den Helder. Die dag zijn de afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaar lijke stoffen. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Donderdag 18 juni: 10.00 uur. Vrouwenvereniging De Kaarsvlam verkoopt van 13.00 tot 17.00 uur zelfgemaakte kleding in de Wad- denkerk in De Cocksdorp. De opbrengst is voor kerkonderhoud. 11.00 uur. De vuurtoren is geopend van 11.00-21.00 uur. Toegangsprijs €3,- pp, betalen met pinpas. 14.00 uur. Het Hoomder kerkje is van 14.00 tot 16.00 open voor bezichtiging. Vrijwilligers vertellen over de historie. 19.00 uur. Aan de Groeneplaats. In het raadhuis aan de Groeneplaats in Den Burg begint om 19.00 uur een vergade ring van de commissie Middelen. 19.30 uur. In dorpshuis De Hof aan de Nikadel 13 in De Koog begint om 19.30 texelseScourant Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Di. 16 01.20 en 14.25 u. Wo. 17 02.00 en 15.00 u. Do. 18 02.37 en 16.07 u. Vr. 19 04.30 en 17.47 u. Za. 20 06.35 en 18.54 u. Zo. 21 07.40 en 20.11 u. Ma. 22 08.45 en 21.16 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Dinsdag 16 juni laat ste kwartier, donderdag 18 juni doodtij, maandag 22 juni nieuwe maan. Zondag 21 juni zon op 5.14 uur. onder 22.10 LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Hommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Stichting ROTA. g gedeponeerd r*i de Ka Koophandel er Fabrieken te mer 41198699 Een exemplaar va Abonnementsprijzen 2009: Per half jaar 39.85 38.15 (outomaiischi Per Jaar 77,90 75,55 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schnftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementspenode.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2