Liefdesbetuiging aan Paracentrum Texel Parachutist schrijft boek over 'vallen en opstaan' TEXELSE J COURANT Sport Eschweiler wint zilver op NK Bouw OSG in nieuwe fase DINSDAG 16 JUNI 2009 In Vrije Val beschrijft Wieringa zijn ervaringen als parachutist, begin nend met die introductiecursus in 1972. Het is een zeer persoonlijk verhaal geworden. Over de angst die je voelt als je op kilometers hoogte uit een vliegtuig stapt, over de twijfel als het niet gaat zoals jij en je instructeurs zouden willen en over de euforie na de (bijna) per fecte sprong. Tegelijkertijd biedt het een mooi overzicht van de his torie van de sport, van het pio nierswerk in de beginjaren tot het professionalisme van tegenwoor dig. In die periode werd het mate riaal steeds geavanceerder, waar door de parachutes beter bestuurbaar werden en de vrije val - het skydiven - steeds langer duurde. Maar bovenal geeft het boek een intiem inkijkje in de vriendschappen die op grote hoog te ontstaan tussen para's en hun leermeesters en die ten slotte zelfs eeuwigheidswaarde krijgen. De meest warme gevoelens koestert hij voor Bob Rienks, die hij in het boek ook wel 'onze Bob' noemt en 'friend in good and bad times'. Hoewel Wieringa in het dagelijks leven als journalist werkzaam is bij onder meer Penthouse en Highlife is Vrije Val geen stilistisch hoog standje geworden. Zijn taalgebruik is soms wat gekunsteld, hij is erg kwistig met komma's en bovendien lijkt er wat misgegaan in de cor rectiefase. In het laatste hoofdstuk staan een paar foutieve werk woordsvervormingen, met tussen haakjes daarachter de juiste. Dat staat net zo knullig als de medede ling dat Jan Wolkers 'nog steeds' op Texel woont, terwijl het alweer bijna twee jaar geleden is dat hij overleed. Toch is het boek de moeite waard, zowel voor liefheb ber van skydiving als de 'gewone' Texelaar die iets over de geschie denis van het vliegveld en Para centrum Texel wil weten. Vrije Val telt 160 pagina's, is ver schenen bij uitgeverij Aspekt en kost in de winkel €16,95. Joop Rommets Wat ik zeggen wou Freya Na een jarenlang verblijf in een Westfriese kerk Wilde Freya wel weer eens aan het werk Via Wat ik zeggen wou had ik ver nomen Dat er volgens het Loodsplan veel kinderen zullen komen Als vrouw van mythen en sagen Werd ik opgehaald met paard en wagen De jongste bewoner van het Zoute- land Reed me zo rond over 't Tesselse land Veel Hoornders zijn ver over datum tot op heden Daar heeft Freya geen tijd aan te besteden Voor Den Hoorn e.o. vestigde ik mij op de Novalis boerderij Men vermaakt zich nu in het hooi vak onder mij In Den Hoorn wil ik zaaien, u mag oogsten Zodat de school en de verenigin gen op de toekomst kunnen proos ten Groen-zwart Tijdens een bezoek aan Terschel ling was het opvallend dat de vlag van dat eiland bijna overal te zien was. Het was een waar genoegen dat de vrolijke kleuren, rood-blauw- geel- groen-wit zo veelvuldig wap perden, bijna elke horeca-instelling had de vlag in de mast. Ik ben van mening dat er op Texel beduidend minder gebruik van wordt gemaakt. Zijn wij minder chauvinistisch of zou het komen doordat ons dun doek minder uitnodigt om buiten gehangen te worden door de som bere, wellicht zelfs tragische uit voering? Is bekend wie deze groen zwartetriestheid heeft uitgevonden? Naar mijn mening heeft ons veel kleurige eiland recht op iets vrolij- kers. verzwaring aan de orde. In de pauze bestaat de gelegenheid de voormali ge beheerderswoning te bezichtigen. De vergadering begint om 20.00 uur. Wat ik zeggen wou Groen Naar aanleiding van uitlatingen van Herman Ridderinkhof in de krant van vrijdag het volgende: Beste Herman: De groene maffia bestaat niet en heeft nooit bestaan. Opkomen voor natuur en land schap op ons eiland is nu actueler dan ooit. En dat staat zeker niet op gespannen voet met duurzaam economisch handelen. Natuur- en landschapsbescherming wordt op Texel door de politiek veel met de mond beleden, maar in de praktijk komt dat maar weinig tot uiting. Adriaan en Sytske Dijksen, Den Hoorn. Waddenruiters Priscilla Noorlander en Gerard Roeper hebben afgelopen week end goede resultaten behaald op dressuurwedstrijden in Den Helder. Noorlander pakte tweemaal de eerste prijs en maar liefst drie winstpunten in de klasse L1 (210 en 183) met Adelheid van de Wes- te. Met Unique, waarmee ze in de klasse Z2-dressuur reed, eindigde ze tweemaal als tweede, maar liep de winstpunten mis. Gerard Roe per startte met Vision in de klasse L2. Zijn tweede proef was goed voor een winstpunt (181). Vrijdagavond wordt een dressuur- wedstrijd gehouden in manege Akenburg. Publiek heeft gratis toe gang. Sverre Eschweiler krijgt de zilveren medaille omgehangen. Sverre Eschweiler heeft een suc cesvol weekeinde achter de rug. De 16-jarige Texelaar won op de Nederlandse kampioenschappen in Eindhoven tweemaal een zil veren medaille. Hij kwam uit in de categorie zwemmers die in 1991 of 1992 zijn geboren. Op de 50 meter rugslag wist Eschweiler zich met een tijd van 0.27.59 minuten te plaatsen voor de A-finale. Daarin wist hij zich te verbeteren tot 0.27.53. Die tijd was goed voor de tweede plaats in zijn eigen leeftijdscategorie en de zevende in het algemeen klasse ment, temidden van de (volwas sen) professionals De andere medaille behaalde hij op de 100 meter rugslag. Hij kwalifi ceerde zich voor de finale in 0.59.33 en scherpte die tijd in de eindstrijd aan tot 0.59.04. Deze prestatie was goed voor de tweede plaats in zijn eigen categorie en de vijfde in het klassement. Verder kwam de jeugdige Texelaar nog uit op de 200 rugslag, 50 meter vrije slag en 50 meter vlin derslag. Ook op deze afstanden verbeterde hij zijn tijden. Op de 200 rugslag plaatste hij zich in 2.14.66 voor de B-finale, maar om tactische redenen zag hij van deel name af. Zijn tijd was de achtste bij de jeugd en de dertiende in het algemeen klassement. De 50 meter vrije slag legde hij af in 0.25.02 (13de plaats), de 50 meter vlinder slag in 0.26.75 (9de plaats). Thijssefeest De Thijsseschool in Den Burg houdt vrijdag 19 juni het jaar lijkse schoolfeest. Van 17.00 tot 20.00 uur staat het schoolplein in het teken van het thema 'Ik hou van Holland'. Het thema wordt ingevuld met Nederlandstalige muziek, Holland se lekkernijen en (oud-)Hollandse spelletjes. Voor de verschillende attracties moet met zogenaamde Thijsselaars worden betaald, die ter plekke voor €0,50 te koop zijn. De opbrengst van het feest komt ten goede aan de verbetering van het schoolplein. Hogere opbrengst parkeerboetes De gemeente heeft vorig jaar een halve ton meer aan parkeer boetes geïncasseerd dan begroot. Dat blijkt uit de jaarre kening van 2008. Verbouw Skiltje De dorpscommissie van Oudeschild houdt vnjdag 19 juni jaarvergadering in dorpshuis 't Skiltje. Belangrijk agendapunt is het voorstel tot ver bouw en nieuwbouw van het dorps huis. Verder komen de herinnchting van de Heemkerckstraat en de dijk- Voedende moeders Bij Rachel Kruk in Oudeschild, contactpersoon van de Vereniging Borstvoeding Natuurlijk, wordt vrijdag 19 juni een bijeenkomst gehouden voor voedende moe ders. Zij zijn - met of zonder kin deren - welkom van 14.30 tot 16.30 uur. Het thema van de bij eenkomst is 'borstvoeding is teamwork', maar de nadruk ligt op het uitwisselen van ervaringen en informatie. Er wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd. Aanmelden kan via tel. 316319 of e-mail rachel@vbn-texel.nl. I. Roos, Den Hoorn. Boek over 25 jaar De Vriendschap Ter gelegenheid van het zilveren jubileum van het veer tussen Texel en Vlieland wordt vrijdag bij Nauta Boek een boek gepresenteerd met de titel Vrijbuiters, Rederij De Vriendschap 25jaar. Het is geschre ven door Ineke Noordhoff en Peter de Waard. De één is freelance jour nalist en docent aan de universiteit van Groningen, de ander verslag gever bij De Volkskrant. De samen stelling was in handen van Janka van den Brink, samen met partner Sil Boon eigenaar van de veer dienst. Foto's zijn gemaakt door onder anderen Rene Pop en Pieter de Vries. Het boek telt 96 pagina's en kost €15,-. In de krant van vrijdag meer over Vrijbuiters. De gemeente had een opbrengst van een ton begroot, maar er werd bijna anderhalve ton opgehaald. Wethouder Peter Bakker kon geen directe verklaring voor de toename geven. Een oorzaak is mogelijk da tegen woordig parkeerwachters van de overkant toezicht houden op het eiland. Het is evenmin uitgesloten dat het vergunningparkeren in de omgeving van de Thijsselaan een rol speelt. Volgens gegevens uit de voorjaars nota werden vorig jaar zo'n zes honderd boetes uitgeschreven. Daarvan kwamen er 155 bij de kantonrechter terecht (Wet Mul der). Van die boetes werden er 12 geseponeerd, van de rest hoefde er 20 uiteindelijk niet te worden betaald. De jaarrekening en de voorjaars nota worden donderdagavond vanaf 19.00 uur besproken in een bijeenkomst van de raad. Dat zou eigenlijk vorige week al gebeuren, maar toen was de accountant, die de stukken moet goedkeuren ver hinderd. Bouwgroep Dijkstra Draisma is zien is hoe er een schoolgebouw gen les moeten kunnen volgen, begonnen met de opbouw van het ontstaat waarin na de zomer van nieuwe gedeelte van de OSG. Te 2010 zo'n negenhonderd leerlin- (Foto Ton Zegws) Nergens heeft hij zoveel plezier gehad, zoveel spontane feesten meegemaakt en zoveel individu ele begeleiding genoten als tij dens zijn opleiding tot skydiver. Dat schrijft Feije Wieringa in zijn onlangs verschenen boek Vrije Val, dat leest als een liefdesbe tuiging aan de medewerkers van Paracentrum Texel. Als één van de eersten was Wie ringa betrokken bij het parachute springen in Nederland. Al in 1972 volgde hij een cursus, waarin hem de beginselen van de sport werden bijgebracht en hij een paar spron gen maakte met een static-line, waarbij de parachute met een lan ge lijn vanuit het vliegtuig wordt opengetrokken. De cursus vond plaats op vliegveld Texel, dat hij leerde kennen als een door ieder- enkele kilometers van Sint Anna- parochie. Zijn buurjongen was Bob Rienks, jaren later de oprichter van Paracentrum Texel en Nederlands eerste professionele skydiver. De jonge Feije keek enorm tegen de zeven jaar oudere Bob op en ver keerde graag in zijn gezelschap, ook al wegens diens complete col lectie boeken over de avonturen van kapitein Rob. 'Als ik dan 's avonds zat te lezen in Bobs uitge breide bibliotheek, was Bob zelf meestal bezig met het bouwen van vliegtuigmodellen. Honderden had hij op zijn kamer, opgesteld op tafeltjes en hangend aan het pla fond. Beschilderd in de originele kleuren.' Nadat ze elkaar lange tijd uit het oog hadden verloren, kruisten bei de levens elkaar weer na een para chutesprong van Rienks in Sint Annaparochie, waarvoor het hele dorp uitliep. Iets eerder had Rienks in een televisie-uitzending van de bekende Willem O. Duys 'live' een landing voor de deur van studio 't Spant in Bussum gemaakt. De sprong maakte heel wat los. 'Gejuich alom en het duurde een tijdje voordat Duys, die verbaal tekeer ging alsof hijzelf terugkwam van de eerste maanlanding, in staat was om een woord met Bob te wisselen. Hoe ze 't Spant hadden weten te vinden vanuit de lucht, wilde Duys weten. Bob antwoord de dat moderne vliegtuigen, zelfs die van kleiner formaat, allemaal over navigatieapparatuur beschik ten, dat de hoogte een goed grond- zicht toeliet en dat de verlichting van het Spant geen piloot kon ont gaan. Zelfs een blinde had niet kunnen missen.' Na een geanimeerd gesprek over parachutespringen en de opleiding die Rienks had genoten, kreeg het interview een passend slot. 'De laatste vraag van Duys was natuur lijk de vraag die op ieders lippen lag: 'Hoe gevaarlijk is het nou eigenlijk om uit een vliegtuig te springen?' Bob antwoordde met de gedenkwaardige zin: 'Nou, dat gevaar ligt ergens tussen het wan del- en fietstochtje in.' Waarna hij eraan toevoegde dat iedereen die het ook wel eens wilde proberen, welkom was op Texel, waar hij op het vliegveld cursussen zou gaan geven. 'Paracentrum Texel was daarmee een feit...' een verlaten oord. 'Het vliegveld lag er treurig bij in een grijze mist, het vliegveldhotel was gesloten en uiteindelijk kregen we een cam pinghouder zover dat we op zijn zoldertje boven het sanitair moch ten overnachten. Kostenloos. Camping van der Star zou jaren lang het eldorado voor de minver mogende para blijven De volgende dag was het weer opgeknapt en zag Texel er een stuk gastvrijer uit. 'Het vliegveld werd beschenen door een vrolijk zonne tje en op het gras van het uitge strekte complex graasde vredig een kudde Texelse schapen. Ik had een georganiseerd centrum ver wacht, maar het enige wat deed denken aan een vliegveld, was een met rood-witte bordjes afgezette strook gras die dienst deed als start- en landingsbaan, een hangar met daarin drie of vier kleine toe stellen en het restaurant dat pas om één uur in de middag zijn deu ren opende. Een oude schapen stal, midden in de Texelse polder, dat was het kloppende hart van de Nederlandse parawereld.' Dat Wieringa op Texel belandde, was geen toeval. Hij groeide op in het noordwesten van Friesland, op

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5