Vader en zoon samen door de branding TEXELSE 6 COURANT Al het goede van het eilandleven Rustige dag redders op het water 'Leuk om als Texelse mee te maken' DINSDAG 16 JUNI 2009 Grote drukte tijdens het optreden van Thomas Berge. Met weinig wind is het slecht varen, maar des te lekkerder is het vertoeven op het strand. Dui zenden mensen blijven na de start van de catamarans op het strand plakken. Genietend van optredens, lekker eten en vooral van heel veel zon. Al vroeg in de ochtend komen de eerste honderden toeschouwers aan bij Paal 17. De auto's staan op De Ruyslaan al tot het bos. maar voor fietsen is nog voldoende plek. Om half negen gaat de eerste cata maran te water. Het is Sander Pols, die na een poging om de branding door te komen weer terugkeert naar het strand. Om negen uur verschijnen toch de eerste catamarans op het water. Het kost zichtbaar moeite om door de branding te komen. Tientallen mensen gaan het water in om de boten door de branding te zwem men. Niet zonder risico en niet altijd succesvol, maar steeds meer boten gaan in de richting van de startlijn. Voor enkele onfortuinlijke zeilers stopt de Ronde om Texel al voor dat er begonnen is. Een tijdelijk onbestuurbare catamaran ramt in de branding een flink gat in de romp van een andere catamaran, die vervolgens terug naar het strand gesleept wordt. Water stroomt uit het gat, als de teleurge stelde zeilers worden opgevangen door familieleden. Als het startsignaal gegeven wordt, staan er duizenden mensen op het strand. De catamarans verdwijnen langzaam in de richting van de vuurtoren en raken uit het zicht. Op het strand verandert de dag voor veel gezinnen in een stranddag. Badlakens worden neergelegd en zonnebrand wordt tevoorschijn gehaald. Het heerlijke weer is voor velen al een luxe, maar als de Big Band Texel optreedt komt de stemming er nog beter in. De eerste dienbla den met bier komen voorbij en broodjes kroket vinden gretig aftrek. Met nog meer optredens op het programma verandert de sfeer langzaam van het volgen van de wedstrijd naar een strandfeest voor mensen van alle leeftijdscategorie- en. Na 14.00 uur loopt het strand hele maal vol. Het optreden van de dansers van Artex wordt druk bezocht, maar daarna is iedereen weer buiten. Het ziet letterlijk 'zwart van de mensen' als de eerste cata maran het strand bereikt. Dweilor kest De Notenkrakers haalt ze met muziek binnen en daarna komen optredens van Thomas Berge en Glennis Grace. Door de optredens blijft het nog lang onverminderd druk op het strand. De warmte blijft hangen en de terrasjes zijn met de prijsuitrei king nog vol. Zelfs nadat de zon ondergaat, is het niet koud buiten. Het feest in de tent gaat onvermin derd door. De sfeer blijft goed, ondanks opstootjes en ongere geldheden. Vele duizenden men sen genieten van zon, zee, strand, optredens en lekker eten. Het eiland kan zich geen betere pro motie wensen vandaag. 'Normaal als de pieper gaat, weet ik niet hoe snel ik bij het boothuis moet komen', zegt Flo- rian Julius (25), opstapper bij de KNRM. Met de Ronde om Texel is het anders. Een ontspannen sfeer en veel boten op het water, maar toch is assistentie meerder keren nodig geweest. Om 8.00 uur 's ochtends ging Flo- rian met mede-KNRM'ers Martin Betsema en Arjan Kiltz het water op bij Oudeschild. Ingesmeerd met factor 30 zonnebrand en in het KNRM-pak. En dankzij Arnold Boon stonden ze om 9.00 uur met goedgevulde maag in het startge- bied. 'Nog voor de start hebben we twee catamarans met pech terug naar het strand moeten brengen. Bij de ene boot waren alle carbonlatten in het zeil gebroken en de ander kon terug met een gebroken roer. Die mensen baalden goed.' De rest van de dag verliep rustig voor de redders op het water. Reden genoeg om bij de koplopers te kijken, waar ondanks de beperk te wind een indrukwekkende strijd werd geleverd. 'Ongelofelijk om te zien hoe hard die zeilers aan het werk zijn. Het zijn echt professio nals, de vergelijking met hobbyis ten is niet te maken.' naar Paal 17 konden door het gebrek aan wind niet door de bran ding op zee komen. De boot waar op Florian zat lag, op dat moment bij Paal 8, maar toch wordt de koers naar het Noorden ingezet. Het duurde een half uur voor ze er waren en de schade was toen al geleden. 'Andere boten waren er al bij, we konden niets meer doen. Eén catamaran had een gebroken mast en eentje werd er al van het strand afgehaald.' Doordat er op het water weinig te helpen viel, duurde de dag lang. 'Als je bezig bent gaat het wel, maar de laatste tien tot vijftien boten gingen zo langzaam. Ze lagen echt te dobberen.' Pas toen de laatste boten van het water waren, werd de terugreis naar Oudeschild ingezet. Na elf uur op het water kijkt hij terug op een leuke dag: 'Vooral omdat de wed strijd, ondanks dat er bijna geen wind was, toch een echte race is geworden.' 's Middags kwam er een melding binnen van zeilers in de problemen op De Gronden, nabij de vuurtoren Mensen die teruggestuurd waren Als opstapper bij de KNRM verleende Florian Julius meerdere keren assistentie. Als Texelse stage lopen bij de Ronde om Texel. Simone de Wit heeft deze kans aangegrepen voor haar studie Sport, Manage ment en Ondernemen. Dinsdag ochtend startte haar werk met het inschrijven van de pers en het afgeven van persaccredita ties. 'Je beleeft de Ronde zo heel anders.' 'Je weet dat het organiseren van zo'n evenement veel werk is, maar het is nog veel meer werk dan je denkt. Alles wat je hier ziet moet geregeld worden.' En in dat geheel is Simone verantwoordelijk voor het regelwerk voor de vijftig aan wezige journalisten. Dinsdag is ze vanuit het container complex bij Paal 17 begonnen met het maken van namenlijsten, het regelen van parkeerkaarten en perskleding. Er is de nodige infor matie over het eiland en de Ronde afgegeven, vragen werden beant woord en journalisten kregen de mogelijkheid mee te varen met volgboten. Simone loopt stage via het bedrijf Sailing Management International van Edwin Lodder. Als organisator van de Ronde en andere zeilevene- menten kon hij haar hulp gebrui ken. Met het regelwerk is ze vijf dagen bezig geweest, de Ronde om Texel stopt voor haar als de journalisten verdwenen zijn. 'Als alle foto's en nieuwsberichten zijn doorgestuurd, ben ik klaar.' Nu ze aan het evenement heeft meegewerkt kijkt ze er anders tegenaan. 'Ik had al een paar keer de finish gezien en ging 's avonds naar de tent, maar nu is het heel anders.' Daarom biedt ze zich bij voorbaat al aan om volgend jaar mee te helpen, mocht het nodig zijn. 'Het is een heel gebeuren en gezellig met alle vrijwilligers. En als Texelse is het leuk eraan bij te dra gen en het mee te maken.' Simone de Wit loopt stage bij de Ronde om Texel. zeilervaring. Bij Eric staat de teller op zeven jaar, bij Jorik op vijf. Maar rond het hele eiland zijn ze nooit samen gevaren. Doordat de mini mumleeftijd voor deelname aan de Ronde vijftien jaar is, knjgen ze vandaag de eerste kans om aan deze wedstrijd mee te doen. Eric: 'Het is leuk om de Ronde om Texel bij te schrijven in onze boeken, ik wil gewoon een keer met Jorik het eiland rond. En of het nu vandaag wordt of een andere keer, maakt me niet uit.' Het meevaren als vader en zoon heeft voor- en nadelen. Beide zijn, naar eigen zeggen, eigenwijs. En de ene misschien nog iets erger dan de ander, maar Jorik noemt vooral de voordelen van het zeilen met zijn vader. 'We kunnen meer tegen elkaar zeggen, dan tegen anderen. Dat maakt alles makkelij ker.' Na een aarzeling vult hij lachend aan: 'Maar meestal den ken we precies het tegenoverge stelde.' Hetgeen Eric beaamt. De ervaren zeilers besluiten toch het water op te gaan. Ze wachten op een gunstig moment en gaan verrassend goed door de branding. Jorik stuurt de boort en Eric pro beert de punt van de catamaran zo laag mogelijk te houden. 'Normaal stuur ik, maar ik heb meer massa dan Jorik en dat hadden we nodig om erdoor heen te komen', zegt hij. Eenmaal op zee begint het grote dobberen. 'Er was zo weinig wind, je ligt te wachten op niets. We heb ben maar een klein bootje, de anderen hadden grote zeilen en spinakers op de boten om vooruit te komen', zegt Eric. Hun race ging, ondanks de beperkte wind, voorspoedig. 'Als je zag tussen wat voor boten we voeren, hebben we het zeker niet slecht gedaan', zegt Eric. Toch wordt het duo bij de VC-boei teruggestuurd, de wind is helemaal weggevallen en de wedstrijdleiding laat de laatste boten terugkeren naar Paal 17. 'Een beslissing die iedereen volkomen moet respecte ren, maar het was wel jammer natuurlijk', zegt Eric. Eric en Jorik hoopten op minimaal windkracht 3 en een dag lekker zeilen. Het liep anders doordat er nauwelijks wind stond, maar beide kijken terug op een geslaagde dag. Eric: 'Het is een hele ervaring geweest om met Jorik de Ronde om Texel te varen. Het is jammer dat we het niet konden volbrengen, maar ik kijk alweer uit naar volgend jaar.' Een uur voor de start bevestigt Eric Heijenk (49) proviand aan boord van de Hobie 16. Hij doet vandaag met zoon Jorik (15) mee aan de Ronde. Tenminste, als ze het water opgaan. 'De kans op schade is met deze branding groot. Als we het water opgaan, is het echt om mee te doen aan de wedstrijd', zegt Eric. Vader en zoon zien dat andere catamarans het zwaar hebben in de branding. Met windkracht 1 tot 2 staat er te weinig wind om snel door de golven te komen. Enkele boten slaan om, velen keren terug naar het strand voor een nieuwe poging. 'Voordat alle boten in het water liggen, is het vier uur 's middags.'voorspelt Jorik. Of ze zelf het water opgaan, is een uur voor de start nog niet besloten, maar de strategie voor de Ronde is al wel bepaald. 'Het is vandaag zaak om zoveel mogelijk wind te vangen en die kans is zo ver moge lijk op zee het grootst', zegt Eric. Vader en zoon hebben de nodige Eric en Jorik Heijenk net voor ze besluiten het water op te gaan.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 6