t. Rioolwaterzuivering Oudeschild gesloten HBS'ers 1969 bijeen voor reünie TEXELSE 11 COURANT Pyschiatrische opname geëist tegen Texelaar Hans Eelman krijgt koninklijk lintje DINSDAG 23 JUNI 2009 •m 50 jaar gesloten waterzuivering van Oudeschild bestond uit onder De rioolwaterzuivering van Oudeschild is buiten gebruik gesteld. Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier leidt het afvalwater uit het dorp sinds een paar dagen naar de rioolwa terzuivering Everstekoog. Het hoogheemraadschap heeft de zuivering aan het eind van Het Buurtje vervroegd afgesloten. Door onderbelasting en problemen met de bezinking bleven er geregeld slibvlokken in het gezuiverde water achter en dat is nu verholpen. De sluiting stond al langere tijd op de planning, omdat over een paar jaar al het rioolwater op Texel voor behandeling naar een nieuw te bouwen zuivering op Everstekoog langs de Pontweg gaat. De Skilder zuivenng werd in 1953 in gebruik genomen en was toen de eerste zogeheten gemeentelijke Pasveersloot in Nederland. De naam Pasveer stond gelijk aan een oxidatiesloot waar tegen betaalba re kosten water werd gezuiverd. Het was aanvankelijk een kleine zuivering, die in 1976 werd ver groot om ook het water van zuivel fabriek De Eendracht (nu de Texel se bierbrouwerij) te zuiveren. Na het vertrek van de zuivel in 1987 ontstond een onderbelasting en problemen met het verwerken van slib. De zuivering bestaat uit een bassin van 1500 kuub waarin het rioolwater werd aangevoerd en rondgepompt voor beluchting en behandeling door bacteriën. Via een overstortrand kwam het in een bezinkbassin terecht, waar het slib kon bezinken. Daarna werd .het gezuiverde water doorgesluisd naar de achterliggende Skilsloot en ging het slib naar een ander bassin waar het kon indikken om daarna voor verdere behandeling met een wagen naar Everstekoog te wor den afgevoerd. 'De sluiting scheelt dus ook een paar verkeersbewe gingen per week', aldus Nico Bak ker van het hoogheemraadschap. Het rioolwater wordt afgevoerd via de nieuwe persleidingen die vorig jaar tussen Oudeschild en Den Burg zijn aangelegd. Met behulp van een nieuw gemaal op het ter rein aan Het Buurtje wordt het water naar de andere kant van het eiland gepompt. De Skilder zuive ring is de tweede van de vier water zuiveringen die de komende tijd gesloten worden. In 2007 ging de installatie op 't Horntje als eerste dicht. Die van De Cocksdorp en Oosterend blijven open tot de nieu we zuivering aan de Pontweg klaar is. Naar verwachting is dat eind 2011. De bouw begint vermoede lijk in voorjaar van 2010. De bassins op het terrein gaan bin nenkort leeg en blijven liggen, tot dat alles is afgekoppeld. Bakker: "Dan beginnen we in één keer tegelijk met de sloop van de vier zuivenngen.' Wat er met het terrein gebeurt, is vooralsnog onbekend. Een student planologie die stage loopt bij Hollands Noorderkwartier onderzoekt de mogelijkheden. De Skilsloot wordt over enige tijd uit gebaggerd om het slib dat er in de loop der tijd in terecht kwam uit te halen. Schoolfeest Thijsseschool succes Het drukbezochte feest op het plein van de Thijsseschool was vrijdag een groot succes. Het thema was 'Ik hou van Holland' en het feest werd geopend met de Vogeltjes dans, waarna er oud-Hollandse spelletjes konden worden gedaan als koekhappen, klossen lopen, sjoelen en blikgooien. Er konden molentjes worden geknutseld en er was een loterij. De hele avond schalde Nederlandstalige muziek over het schoolplein, onderbroken door optreden van accordeonist Jan Bakker De opbrengst van het feest wordt besteed aan nieuwe speelelemen- ten op het schoolplein. Samen met de kinderen zijn al plannen gemaakt hoe het plein er uit moet gaan zien. Hans Eelman werd geridderd door burgemeester Joke Geldorp. Rechts echtgenote Marijke Eelman. o-oto joop Hommels) Hans Eelman uit Oudeschild is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hij kreeg de bijbehorende onderscheiding vrijdag uit handen van burge meester Joke Geldorp. Dat gebeurde in het Maritiem en Jut ters Museum in Oudeschild, vlak nadat Eelman daar de tentoon stelling Een schip vergaat twee maal, over scheepswrakken op de Rede van Texel, had geopend. Eelman heeft een indrukwekkende staat van dienst, schetste Geldorp. Al sinds 1978 is hij een groot voor vechter van het onder de aandacht brengen van het maritiem erfgoed van de Rede van Texel bij de loka le. provinciale en landelijke over heid. Hij heeft zeker honderd wrak ken in kaart gebracht en bij de autoriteiten gemeld. Eelman ver leende zijn medewerking aan archeologisch onderzoek door de Rijksdienst voor het Oudheidkun dig Bodemonderzoek en later de Rijksdienst voor Archeologie, Cul tuurlandschap en Monumenten. Hij verzorgt regelmatig publicaties en lezingen en werkt mee aan exposi ties over dit onderwerp, onder meer door opgedoken spullen in bruikleen te geven. Ook heeft hij geholpen bij de opzet van een maritiem archeologische afdeling van een museum in Polen. Ook op andere gebieden is Eelman actief. Hij stond aan de wieg van het Maritiem en Jutters Museum, is sinds 1973 betrokken bij Water sportvereniging Texel, sinds 1977 als vrijwilliger bij de Ronde om Texel en was zes jaar voorzitter van de Stichting Passantenhaven Texel. Hij was adviseur van de dorps commissie van Oudeschild en is sinds vorig jaar bestuurslid van dit gezelschap. In die functie maakt hij zich vooral sterk voor woningbouw voor starters. Ook praat hij met kinderen en hun ouders als zich ongeregeldheden hebben voorge daan. Ten slotte houdt hij als hulp strandvonder al sinds 1986 toe zicht op de Razende Bol. Eelman toonde zich zeer verrast. 'Het moet moeilijk zijn geweest dit met zoveel mensen geheim te hou den', doelde hij op de vele geno digden die de opening van de expositie bijwoonden en in het complot zaten. Onder hen Eelmans vrouw Marijke, kinderen, kleinkin deren, (oud-)bestuuders van de Watersportvereniging en Passan tenhaven, hulpstrandvonders en medewerkers en vrijwilligers van het Maritiem en Jutters Museum. Nadat zij hem hadden gefeliciteerd, hield Eelman nog een korte lezing over de maritieme archeologie en het gevaar van de paalworm, die bloot gespoelde wrakken binnen korte tijd opvreet. De naam van de tentoonstelling - Een schip vergaat tweemaal - is een gevleugelde uit spraak van Eelman en verwijst naar het proces dat optreedt nadat de paalworm bezit heeft genomen van het wrak. De jubilaris vertelde dat hij de afgelopen dertig jaar zo'n honderd wrakken van eeuwenoude schepen heeft ontdekt, maar dat er ongeveer dertig alweer verdwenen zijn. Glazig staarde hij voor zich uit in het beklaagdenbankje en speel de wat met zijn vingers. Een 44- jarige man uit Den Burg had geen idee waarom hij dinsdag in de rechtszaal in Alkmaar moest zijn en waarom hij in maart door de politie was opgepakt. Zijn raadsman Jan Jorna maakte de rechter duidelijk dat de psychi sche gesteldheid van de man dusdanig slecht is dat hij niet weet waarom hij in de gevange nis moet zitten en vroeg de rech ter om vrijlating. Officier van Justitie M. van der Plas was het geheel niet met de raads man eens en eiste dat de Texelaar voor maximaal een jaar wordt opgenomen in een psychiatrische instelling. De man stond terecht voor serie mishandelingen op Texel waarvan met name vrouwen en kinderen het slachtoffer waren. 'Opname is óók voor de veiligheid van de verdachte', verklaarde de officier. 'Door de onrust op het eiland en het feit dat de verdachte vanaf 2002 verschillende keren agressief heeft gereageerd op mensen, ben ik bang dat bewoners wellicht het recht in eigen handen nemen. Er moet iets gebeuren, maar hij kan nu niet terug naar Texel.' De 44-jarige heeft het verstandelijk vermogen van een kind sinds een ernstig brommerongeluk in 1991. Hij heeft een lange lijst aan geweldsdelicten op zijn naam staan. Wanneer de spanning te hoog oploopt, wordt hij agressief en gaat hij schoppen of slaan. De druppel die de emmer deed over lopen. was de mishandeling van een 6-jarig meisje in het centrum van Den Burg. De man trapte haar zonder aanleiding toen hij voorbij fietste. Kort daarna werd hij aange houden. Het probleem van de man is dat hij nergens kan worden geplaatst. Hij is te agressief voor een reguliere psychiatrische instelling, maar heeft te weinig misdaan om lange tijd in de gevangenis te worden behandeld. De officier, rechter en raadsman steggelden over de aan pak omdat het glashelder is dat de man moet worden behandeld, maar niemand weet hoe. Uiteinde lijk eist officier Van der Plas dat de man uit de gevangenis in Amster dam moet worden overgeplaatst naar een psychiatrische inrichting in Heiloo. Dat zou niet de ideale situatie zijn, maar beter dan een verblijf in de gevangenis. De raadsman gaf als weerwoord dat het afgelopen moet zijn met het heen en weer slingeren van de verdachte. 'Alle opties zijn in het verleden geprobeerd en niets heeft geholpen. Mijn cliënt is ontoe rekeningsvatbaar en dus niet straf baar. Dat betekent dat hij gewoon naar huis mag.' De officier hield vast aan de eis de man een jaar lang naar een innchtmg te sturen. De man zelf leek de gehele gang van zaken die zich voor zijn ogen afspeelde met in zich op te nemen. De rechter doet vandaag (23 juni) uitspraak. Geen uitstel voor afschaf van kapvergunning Een meerderheid van de politieke partijen voelt er niets voor de afschaf van de kapvergunning uit te stellen. Aglaia Westra van de Bomenstichting vroeg daarom te voorkomen dat waardevolle bomen een tijdje vogelvrij zijn. De kapvergunning is sinds deze week verleden tijd, maar de gemeentelijke bomenlijst met daar op waardevolle bomen die beschermd moeten blijven is nog niet klaar. Op die lijst staan 69 bomen waarvoor een kapvergun ning verplicht blijft. In augustus wil len de politieke partijen tijdens een nieuwe commissievergadenng ver der bekijken wat voor bomen of boomgroepen nog meer een plek op die lijst zouden moeten krijgen. Dat moet in samenspraak met de bevolking gebeuren. Volgens Westra valt tot die tijd een 'gat van rechteloosheid' voor de bomen die nog niet op de lijst staan, maar er wel op thuishoren. 'Zo'n leemte kan toch niet de bedoeling zijn van een gemeente die juist haar best doet een vol waardige bescherming van alle waardevolle bomen te bereiken.' Volgens haar zou het daarom logi scher zijn de kapvergunning nog even in stand te houden totdat de bomenlijst is aangevuld. De meerderheid van de politieke partijen deelden de zorg van Westra niet. Zij zeiden tijdens de raads commissie Middelen niet bang te Domino In het verhaal over het dominopro ject van de leerlingen van de OSG werd in de krant van vrijdag gespro ken over HAVO-leeriingen. De leer lingen die aan het project van docent Rob Souverein deelnamen, waren echter allen leerlingen van het VMBO. zijn dat er de komende tijd een kaalslag ontstaat. Jos de Wolf (WD) deed een oproep aan de bevolking om in augustus met ideeën voor de lijst te komen. Rikus Kieft (Groen- Links) kon zich de zorgen van Wes tra wel voorstellen. Hij wees erop dat GroenLinks als enige partij tegen het afschaffen van de kapver gunning had gestemd. Miljoen euro nieuwbouw MJM De politieke partijen stemmen ermee in een gereserveerd bedrag van €1,2 miljoen beschik baar te stellen voor de nieuw bouw van het Maritiem en Jut ters Museum. Het gaat om een bedrag dat in 2002 in de gemeentelijke begroting opzij werd gezet en sindsdien werd gezien als 'vliegwiel' om ook ande re partijen in de nieuwbouw te laten investeren. Op de WD na gingen de politieke partijen ermee akkoord in de raadscommissie Middelen, Jos de Wolf (WD) liet weten dat de liberalen tijdens de raadsvergadering van 7 juli, waar een definitief besluit valt, verdeeld voor de dag zullen komen. Met het definitief beschikbaar stel len van de €1,2 miljoen staat de teller voor het museum op iets meer dan €5,3 miljoen en dat is voldoende voor de nieuwbouw. Andere gelden komen van het Waddenfonds, de provincie en het Europees subsidieprogramma Lea der Plus. Naar verwachting gaan nu ook gelden loskomen voor de inrichting van de nieuwbouw (begroot op €1,1 miljoen) en het opknappen van cultuurhistorische elementen in het landschap (bij voorbeeld de Wezenputten). Dat laatste is op €900.000,- begroot. In totaal is met het project €7,8 mil joen gemoeid (waarvan een half miljoen voor de post onvoorzien. Geslaagd Anna-Simone Kooiman is geslaagd voor haar driejarige oplei ding HBO-SPH. Haar afstudeeron derzoek ging over jongeren die op civielrechtelijke en strafrechtelijke titel worden geplaatst. Ze is werk zaam in een justitiële gesloten jeugdinrichting. Bovenste rij vlnr Piet Schrama, Bert Jonker, Klaas Barendrecht, Peter Neijens, Piet Dros, Jan Bosma, Menno Terpstra, Henk Zijm, Hans Witte, Peter Witte, Gert van Beek, Elze Goenga, Sieboldde Boer, Margriet de Boer. Middelste rij: Henk Kuip, Annemane Laan, Jaap Lemstra, Andrew Albers, Jan Timmerman, Jolande Zuidema, Carta Schrama, Loek Timmer, Nellie Zijm, Nelleke Duin. Onderste rij: Paula Breen, Anita Boom, Irene van Groenigen, Marjan Hoogerheide, Rieneke Witte. (foto Gomra Tmmrrmn) 1969 was een turbulent jaar. Neil Armstrong landde op de maan, Jan Palach stak zich uit protest in brand stak en de hippietijd vierde hoogtij op Woodstock. Rebels was de sfeer ook in de exa menklas van de toenmalige HBS op Texel. De leerlingen staakten omdat leraren een kritisch artikel in de schoolkrant wilden tegenhou den. Veertig jaar na dato hield de klas van toen een reünie. Gemid deld 58 jaar zijn ze nu, de scholie ren van toen die elkaar eens in de tien jaar opzoeken. Velen hebben carrière gemaakt en behoren zelfs tot de 'gevestigde orde'. Ze zijn hoogleraar, burgemeester, arts. organisatieadviseur, coördi nator bewaking en beveiliging bij de Nationaal Coordinator Terroris mebestrijding geworden, maar bij voorbeeld ook administratief medewerkster. Ze haalden herinneringen op in groepsverblijf Bloem en Bos, onder meer tijdens een optreden van de oude schoolband The Markies.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 11