1EXBJVGBVCA.NL 'Bamboe doet het prima in ons klimaat' TEXELSE 2 COURANT Jeugddienst Overdonderend applaus Vrouwenkoor ■Mïïnl Muziek en verhalen in De Rog TES O DINSDAG 23 JUNI 2009 Het Vrouwenkoor trad vrijdag bij enkele stukken op met het kwintet Blaas Vaak. Je hoeft geen groot muziekken ner te zijn om te kunnen genieten van de Zomerconcerten van het Texels Vrouwenkoor. Dat werd vrijdagavond weer eens bewezen in De Burght, de (voormalige) hervormde kerk van Den Burg. Door de veelzijdigheid van het koor, dat vorig jaar z'n 25ste ver jaardag vierde, hoefde geen toe schouwer zich te vervelen. Zoals te doen gebruikelijk stonden voor de pauze 'echte' klassieke werken op het programma, van componisten als Schumann, Brahms en Mendelssohn. Na de pauze werd aanmerkelijk lichter werk ten gehore gebracht, van onder anderen Berlin, Elgar en Len- non McCartney. Het koor werd op de vleugel begeleid door de vaste pianiste Annemiek Jasper. Tussendoor trad het blaaskwintet Blaas Vaak op, dat weer heel ande re muziek speelde, onder meer van Mozart en Gershwin. Klapstuk was een gezamenlijk gebracht Amigos para siempre van Andrew Uoyd Webber, dat over de wereld bekend werd door de vertolking van José Carreras op de Olympische Spelen in Barcelona. Beide gezelschappen waren uitste kend op dreef. Daar deed de valse start van het koor in de Fisherman's night song van R. Jacques, het tweede stuk na de pauze, niets aan af. 'Dit begin is zo moeilijk omdat het eerste akkoord niet bij het twee de akkoord hoort', verontschuldig de dirigent Arie Groen zich nadat hij het koor na de eerste maat opnieuw had laten beginnen. Het publiek in de uitstekend gevulde kerk toonde zich vergevingsgezind en beloonde de zangers met een overdonderend applaus. In de Maartenskerk in Oosterend wordt zondag 28 juni een 'opstap- dienst' gehouden, waarin aandacht wordt besteed aan de overgang die kinderen maken als ze van de basisschool naar het voortgezet onderwijs gaan. De dienst is samen met de kinderen van groep 8 voor bereid. Zij hebben nagedacht over Petrus die over het water loopt, over bang zijn en vertrouwen. De kinderen hebben tekeningen en schilderijen gemaakt en er zullen liederen worden gezongen die zij op school hebben geleerd. In deze viering worden ook de mensen bedankt die het scheepje hebben gemaakt dat sinds kort in de kerk hangt. De dienst begint om 9.30 uur. Foto Shima Bij de foto van Shima uit 1964 in de vorige krant zijn de namen die tot dusver bekend zijn weggevallen. Bij deze alsnog. Bovenste rij: Harry de Porto, Martien Maat, Joop Vla ming, Guus Slikker, Wieb Dootjes, Eddie Zirkzee, Onbekend, Ruud van Hoorn, Menno vd Wal, Vincent Conijn, Frits Jan Maas, Onbekend, Onbekend. Voorste rijen: Marianne van der Wal, Kerstin van Wijk, Ria Slim, Ineke van Gogh, Willy Uit geest, Dilly Wit, Monica Maas, Hedwig Standaart, Tine de Vries, Onbekend, Jellie Wassenaar, Ton- nie Stomp, Jeroen Conijn, Gert Jan Schoorl, Onbekend, Onbekend, Onbekend, Peter Haak, Joost Hooijberg en Hugo Keijzer. Vanaf de straat zie je er niets ongeveer duizend vierkante van, maar achter de woning van meter grote tuin uit, die de hele Anton en Anita van der Vis aan winter groen blijft en waarin het Wulkpad strekt zich een metershoge bamboe de meest in Hf Anton en Anita Enorme bamboeplanten sieren de IFolo Joop Rommelt) het oog springende planten zijn. Het juweeltje is zaterdag 27 juni te zien tijdens de Open Tuinen- dag in Oosterend. 'Zie je deze sprietjes, die net boven de grond uitkomen? In een week of vier groeien ze uit tot zeven meter hoge stammen. Het is een bamboe die snel groot wordt. We hebben verschillende soorten, die allemaal hun eigen tempo van groeien heb ben. Het zijn prachtige planten. Oorspronkelijk komen ze uit China, maar ze dóen het prima in ons kli maat. Het enige nadeel is dat ze dood gaan nadat ze hebben qebloeid'. vertelt Anton van der Vis. Hij en echtgenote Anita zijn de trotse eigenaren van een bijzonder stuk grond. 'Het is een beetje een natuurlijke tuin. Niet echt wild, maar wel één waar de grasspriet jes met allemaal recht in het gelid hoeven staan. We hebben trou wens niet eens gras. Dat moet je maaien en daar had Anton als hij op zee zat tot voor kort helemaal geen tijd voor', vertelt Anita. Ondanks hun drukke werkzaamhe den hebben ze jarenlang veel tijd in het tuinieren gestoken. 'We wonen hier nu 34 jaar en de tuin is in al die tijd eigenlijk met ons meegegroeid. Toen de kinderen klein waren, stond er een schommel en graas den er paarden. Maar vooral de afgelopen vijftien jaar is er veel gebeurd. We konden er een stuk bij kopen van de gemeente en heb ben daar een vijver gegraven.' Nu is eigenlijk sprake van twee tuinen. Vlakbij het huis ligt een ter rasje en staat sinds een paar jaar een sauna, het achterste gedeelte wordt gedomineerd door hoge planten en struiken. 'Als je bij de vijver bent, zie je het huis niet eens. Het is er heerlijk luw. We zitten er graag. Dat kan zelfs in de winter best vaak.' Bewust hebben ze gekozen voor planten die het hele jaar groen blijven. Anita: 'Ik heb zo'n hekel aan kale struiken. Onze tuin is eigenlijk het hele jaar door mooi.' Erg veel tijd besteden ze inmiddels niet meer aan hun tuin, vinden ze zelf. 'Nu hebben we het even druk. We zijn net terug van vakantie en moéten even flink huishouden. Maar anders heb je het met één dag per week wel gehad. Dat is het voordeel van zo'n tuin. Het heeft een tijd geduurd voordat het wat werd, maar nu is het vooral een kwestie van bijhouden. Het meeste werk gaat eigenlijk zitten in de bamboe. Dat groeit zo hard, dat je soms flink moet kappen en uitdun nen.' De tuin van het echtpaar Van der Vis is zaterdag van 10 00 tot 17.00 uur open voor bezoekers. Dat geldt ook voor de tuinen van Ina en Wieb van den Berg (Schoolstraat 8), Jan en Lida Vlaming (Kerkstraat 4), Anna de Visser en Ton van Hilten (Peperstraat 30), Ria Kampstra (Peperstraat 43), Alie ter Steege en Pieter-Aris van der Vis (Ankerstraat 29), Juul en Kees Molenaar (Anker straat 35) en Gerda en Jan Bloem (Ankerstraat 36). In diverse tuinen worden kunstwerken geëxposeerd, zoals beelden van brons en spek steen, brocante en zelfs schilderij en. In enkele tuinen wordt koffie en thee geschonken. De toegang is overal gratis. Opienie Geleefd Het weekend zat propvol, puilde uit van de bezigheden. Links en rechts werd van alles georgani seerd, allemaal leuk en aardig en aan alle kanten werd aan me gescheurd en overal moest ik zijn. Tenminste, zo leek het. Het moest natuurlijk helemaal niet. Ik liet het me aanpraten en praatte het mezelf aan. Gewoon gekkenwerk. De week zat zo vol emoties. Leven en dood dicht bij elkaar. Amper te behappen. En ineens dacht ik: waarom? Waarom laat ik me zo meeslepen met alles? Ooit kreeg ik een gedicht in handen 'De onvervangbare man'. Overal nodig, overal ingezet, overal in touw, onmisbaar en geen moment voor zichzelf. Toen hij stierf, had hij niet geleefd, hij wés geleefd. Hij kon niet sterven en toch ging hij. Op en versleten. Toen hij na de begrafenis vanuit het hiernamaals zorgelijk naar beneden keek, ver wachtend dat de hele boel nu in de soep was gelopen, zag hij, (nee met tot zijn opluchting, hij was een gewoon mens) tot zijn ontstelte nis, dat alles waarvoor hij zich het vuur uit de sloffen had gelopen, gewoon doorging. Er bleken ineens toch anderen te zijn die de schouders onder de klussen zet ten. De wereld had de adem niet ingehouden en het leven ging door alsof hij er niet was geweest. Hij had zijn leven voor niets gegeven, was niet onmisbaar geweest. En toen ging hij werkelijk dood. Aan dat gedicht denkend, besloot ik de boel de boel te laten en dit week end uitsluitend te doen waar ik zelf zin in had. Het waren verrukkelijke dagen. Pien Verberg Wilma Paalman. Onder de titel Teetjestied houdt eetcafé De Rog in De Cocksdorp in de maanden juni, juli en augus tus elk laatste weekend van de maand muziek- en verteltheater. Zaterdag 27 juni is de voorstel ling Laduraya met Wilma Paal man (zang en cello) en Marcel van der Sloot (accordeon). Aan vang 14.00 uur. Teetjestied is een Texelse variant op een Engelse high tea waarbij muziek en verhalen worden gecom bineerd met het drinken van koffie, thee en drankjes en het nuttigen van lekkere hapjes. De voorstellingen zijn gekoppeld aan de tentoonstelling van schilder Herman Smith, die in De Rog vuur torens exposeert, en Marjan Boon tjes met haar zelfgemaakte siera den. Ze hebben in hun woonplaats Koedijk een muziek- en vertelthea ter, waarna ze samen met Celine de Graaf van De Rog op het idee kwamen dit op z'n Texels te doen. Paalman en Van der Sloot traden onder meer op tijdens het theater festival Oerol op Terschelling. 'Het Een compleet overzicht van excur sies, rondleidingen en andere toe ristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Zie ook www.texelagenda.nl. Dinsdag 23 juni: 19.00 uur. Sportpark Zuid, Den Burg. Wielercriterium op de baan. Deelna me vanaf 10 jaar, valhelm verplicht. Informatie, www.wvtexel.nl. 20.15 uur Jannie Pranger (sopraan) en Ineke Canté (piano) geven een concert in de hervormde kerk in Den Burg. Entree gratis (met na afloop een collecte). 21.00 uur. In café De Blauwvinger in De Koog begint om 21.00 uur een veiligheidsoefening. Cinema Texel vertoont: Carmen (19.30) en Angels Demons (20.00). Woensdag 24 juni: 16.00 uur In Ecomare wordt om 16.00 uur het nieuwe album van stripfiguur Elsje gepresenteerd. 19.30 uur. In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend wordt een open bridge drive gehouden. Deelname kost €2,50 per deelnemer, aanmelden vanaf 19.30 uur aan de zaal. 20,00 uur. In Het Olijfblad (Wever straat 60, Den Burg) begint om 20.00 uur een Bijbelstudie 20.00 uur. Vrije School, Gasthuis straat, Den Burg. Inlooples Argen tijnse tango. Danservaring niet ver eist, danspartner niet noodzakelijk. Toegang €5,- Cinema Texel vertoont: Monsters vs. Aliens 3D (13.45), Transformers 2 (16.15, 20.30), Night at the museum 2 (13.30), Terminator Salvation (16.00) en Coco avant Chanel (20.15). Donderdag 25 juni: 13.45 uur. In De Gollards in Den Burg wordt van 13.45 tot 15.45 uur een rollatorspreekuur gehouden. 14.00 uur. Het Hoornder kerkie is van 14.00 tot 16.00 open voor bezichti ging. Vrijwilligers vertellen over de historie. 19.00 uur. Zorgcentrum de Gollards. Videofilm 'Vogels van Texel'. Entree €2,-, incl. koffie/thee. Aanmelden voor 22 juni. in de Gaste- 19.30 uur. In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 19.30 uur een open bridgedrive. Deelname kost €2, - per persoon. Inlichtingen: Veronica van Beek, tel. 06-28787820. 20.00. De Ark, haven Oudeschild. Evangelist Jan Brouwer houdt een lezing met de titel 'Wat De Ark van daag voor ons betekent' Vrijdag 26 juni: 10.00 uur Cinema Texel. Eerste- en tweedeklassers van OSG De Hoge- berg presenteren door hen zelf gemaakte videoclips. 13.30 uur De Zelfpluktuin nabij Oudeschild. Workshop 'Beeldhou wen in speksteen', verzorgd door kunstenares Door Dogger. Kosten €16,50. Aanmelden tel. 321351 14.00 uur. Oudeschild. Van 14.00 tot 17.00 uur wordt in het Zeemans kerkje in Oudeschild een kleine rom- meltjesmarkt gehouden. Met verkoop van handwerk, rondleidingen en kof fie. 16.30 uur. In Het Schoutenhuys aan de Vismarkt in Den Burg wordt van 16.30 tot 18.30 uur een haringparty gehouden. 16.30 uur. Bij de Jan Drijverschool in Den Hoorn wordt van 16.30 tot 19.30 uur een fancyfair gehouden. 19.30 uur. Op de Stenenplaats in Den Burg begint om 19.30 uur een concert van het Koninklijk Texels Fanfarecorps. Toegang gratis. ^Oud papier Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaatsen van vuil containers, in niet te grote bun dels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedu rende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de vol gende straten: 4. Waalderstraat, Marelstraat, Burgerhoutstraat, Jan Reystraat, Wilhelmina- Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Di. 10 08.25 en 19.55 u. Wo. 11 09.16 en 20.54 u. Do. 12 09.55 en 21.56 u. Vr. 13 10.26 en 22.14 u. Za. 14 10.30 en 22.50 u. Zo. 15 10.37 en 23.04 u. Ma. 16 10.57 en 23.30 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Woensdag 11 maart volle maan, vrijdag 13 maart springtij. Zondag 15 maart zon op 6.54 uur, onder 18.45 uur TESO zet in en rond het weekeinde geregeld een extra boot in en ver zorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als-vanaf Texel. Dat gebeurt vrijdag errzater- dag van 9.30 tot 16.00 uur en zon dag van 14.30 tot 20.00 uur. Auto mobilisten moeten vrijdag rekening houden met wachttijden van een half uur. Deze kunnen op Texel ontstaan tussen 9.00 en 11.00 uur en in Den Helder tussen 12.00 en 16.00 uur. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of web site www.teso.nl. TEXELSE ^COURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenrnl Op al Abonnementsprijzen 2009: Per half jaar 39,85 38,15 (auton Per jaar 77,90 75,55 lai Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. is geen fado, het is ook geen folk, het is een heel eigen stijl van stil en teder tot alle registers opengezet', luidt de omschrijving. Bezoekers kunnen kiezen uit verschillende soorten thee, koffie of sap, met een Texelse lekkernij. Na afloop is er een drankje met een hartig hap- De kosten zijn, inclusief consump ties €12,50 (€5,- voor kinderen). Op 26 juli is er een optreden van Niels Brandaan Cotterink, op 23 augustus Ierse muziek met zange res Joost de Moei en op 27 sep tember muziek uit de Balkan onder leiding van Ivo Boswijk. Vanaf juli zijn er in dezelfde week enden ook workshops sieraden maken in De Rog. Vooraf reserve ren is gewenst.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2