Slok whisky voor krachtpatsers in kilt BBB3S3 'Lang leve moeder van alle sporten' 9 COURANT Logeerhuis Texel Zilveren jubileum Atletiek Vereniging TEXELSE DINSDAG 23 JUNI 2009 Bootvissen Zes bootjes, met in totaal twaalf vissers aan boord, voeren zater dag de haven uit voor de eerste bootviswedstrijd van het sei zoen. De wedstrijd zou een week eerder worden gehouden, maar was in verband met de harde wind uitgesteld. Er werd buitendijks gevist, voor de voormalige asfaltmolen, waar schar, bot, wijting, steenbuik, rode poon, peutaal. makreel en horsma kreel werd gevangen. In totaal haalden de deelnemers 4,57 meter vis boven water. Jacco Kooger eindigde met 4 vissen (90 cm) als eerste. Ton Dorst (2, 66) werd tweede, Nico Tessel (4, 57) derde. De volgende bootwedstrijd wordt gehouden op zaterdag 11 juli. Voor aanmelden en inlichtingen: tel 313551 of 06-23680101. Natuur Voor- en tegenstanders van de bescherming van (een stukje natuur zullen het wel nooit met elkaar eens worden, vaak komt dat door onwetendheid. In de krant schrijft mevrouw Duinker dat er eigenlijk nog maar weinig natuur (over) is. En, hoewel er nog wel iets meer is dan alleen de Waddenzee, ben ik het op dit punt met haar eens. Maar dat is juist de reden dat we heel zuinig moeten zijn op wat rest. De mens heeft zich al genoeg ruimte en grondgebied toegeei- gend en (vaak) stukgemaakt. Ove rigens is het tekort aan echt wilde natuur de reden dat ganzen op boerenland grazen. Om te overle ven, want veel keus hebben ze niet. Als u eerlijk bent, zou u ook voedsel van iemand anders nemen als u de keus hebt tussen nemen of verhongeren. Vroeger leefden boeren in en met de natuur, zodat ze weinig schade toebrachten aan andere soorten. Nu gaat het bovenal om econo misch belang en geldelijk gewin. Mevrouw Duinker zou graag willen dat ganzen worden gevangen en gedood om ze te kunnen eten. Maar dan moeten die ganzen zich natuurlijk wel eerst lekker vet heb ben kunnen eten en moet er niet gezeurd worden over vraatschade. Anders krijgt u maar een mager scharminkel op uw bord. Boven dien bestaan er subsidies om vraatschade te vergoeden. Maar zoals mijn opa vijftig jaar geleden al zei: 'Boeren en tuinders klagen altijd.' En helaas is dat vaak echt zo. Frans van der Reyken, Den Burg. 's Heerenloo Noord- Nederland, afdeling Noorderhaven Teammanager Heidi Huiberts, 06 52538265 Rabobank 3031 06 360 Gezeik Volgens mij is er na het Rondje Texel een spontane nieuwe toeris tische attractie ontstaan. Het zoge naamde Geurpad, een swaffelroute achter de strandhuisjes langs. Dit onder leiding van een (urine)deskundige van Ecomare, natuurlijk tegen een vergoeding van €3,50 per persoon te ervaren. Enkele bijkomstige mogelijkheden voor evenementenbureaus? Her ken uw buurman. Texelse strands- culpturen maken voor kinderen (het zand is al voorgenat). Wie is het verst gekomen? Speurtocht naar een eco-c'tje. Inschrijven bij pavil joen De Zeester, route ongeveer 500 meter, ook geschikt voor rol stoelers en rollators (incontinent geen bezwaar). Het is natuurlijk natuurlijk. Maar die lucht.. Gosse Kruger, Den Burg. Bijzondere taferelen op de ijs baan in Den Burg, waar zater dagmiddag en -avond krachtpat sers uit bijna alle dorpen zich vol overgave bezighielden met vatenrollen, hamerslingeren, boomstamwerpen en andere onderdelen waarvoor kracht en behendigheid werden gevraagd. Dat gebeurde in het kader van de Texelse Highland Games, geor ganiseerd ter gelegenheid van de 55ste verjaardag van de Texelse Sportraad. De jubilaris had een bedrijf uit het zuiden van het lands ingehuurd om de ludie ke spelen te organiseren en kreeg daarbij hulp van veertien Texelse scheidsrechters. De in totaal twaalf onderdelen had den originele Schotse namen als Tug o War, QuoitingCaber Tossen en Tossing a Sheaf en werden in circuitvorm afgewerkt. Daarbij waren de deelnemers verdeeld in mannen- en vrouwenteams. Elke clan (zoals ze naar Schots voor beeld waren genoemd) kreeg een van te voren vastgesteld aantal minuten om een onderdeel af te werken en ging daarna door naar het volgende. Dat betekende dat de teams niet letterlijk tegen elkaar in het strijdperk traden. Omdat de jury ook geen tussenstanden bekend maakte, kwam dat de spanning voor de toeschouwers niet ten goede, aangezien niemand er ook maar een idee van had hoe de teams er voor stonden. 'Maar de deelnemers zelf vonden dit systeem wel prettig. Ze deden gewoon steeds hun uiterste best binnen hun eigen team en gingen daarna door naar het volgende onderdeel. Dat kwam de sfeer ten goede. Als ze tegen tegenstanders hadden moeten strijden, hadden ze zich door de rivaliteit toch laten opjutten en waren ze soms mis schien toch te ver gegaan', vertelt Albert Hoven, voorzitter van de Sportraad. Ondanks het gebrek aan spanning had het publiek genoeg te zien. De sporters waren uitgedost in prach tige kilts, waarbij sommige teams passende kniekousen en hoofd deksels hadden gekozen. De deel nemers uit Oudeschild hadden hun gezichten beschilderd en zagen er indrukwekkend uit. Ook Oosterend had zich goed voorbereid en zette bij het opmarcheren een tromme laar in. Halverwege werden de Games onderbroken voor een kor te pauze, waarbij de krachtpatsers op een slok whisky werden getrak teerd. Nadat de punten waren geteld, bleek Oudeschild het sterkste dorp. Zowel bij de mannen als de vrouwen werd gewonnen. Den Burg, dat moeite had een team op de been te brengen, eindigde in beide categorieén op de tweede plaats. Bij de mannen werd De Cocksdorp derde, bij de vrouwen Oosterend Den Hoorn had als eni ge dorp geen team afgevaardigd. Ook waren er prijzen voor de beste individuele prestaties. Deze wer den uitgereikt aan Ronald Witte uit Oudeschild en Ilse Pastoor uit De Waal. De poedelprijzen gingen alle bei naar De Waal. Hans de Winter en Hannie Bouwman waren de gelukkigen. Oosterend presenteer de zich als team het beste. Wat de Sportraad betreft, zijn de Games voor herhaling vatbaar. Hoven: 'Ik heb alleen maar enthou siaste reacties gehoord. Geen ongelukken, geen wanklanken. Geen blessures ook. Alleen had iedereen de volgende dag last van een pijnlijke schouder.' Het team van Oosterend had een imponerende opkomst. Eén van de vrouwen van Den Burg gooit een ijzeren bal zo ver mogelijk weg. Om daarbij niet onreglementair de startlijn te passeren, houden haar teamge noten haar tegen. De Waal. In de eerste jaren van zijn bestaan deden er veel Hagenaars aan mee. Bij zijn contacten met Texelaars had Binsbergen verschil lende keren voorgesteld op Texel een atletiekvereniging op te rich ten. Het was lang zo dat voetbalclubs zich in de zomermaanden met atle tiek bezighielden. Na de voorstel len van Andri Binsbergen vroeg het bestuur van de Texelse Boys zich af of de 'wilde' hardlopers geen onderkomen konden vinden bij een vereniging. In de eerste plaats werd gedacht aan een voetbalclub. SV Texel had zelfs een afdeling atle tiek. Theo Legierse was lid van de Boys en werd gevraagd om het te onderzoeken en Ed van Bommel werd verzocht te assisteren. De Atletiek Bond KNAU (Nu AU) werd ingeschakeld. Er bleken drie opties aanwezig te zijn: bij de voetbalver eniging aanschuiven, bij de MST (Meer Sportverenigingen Texel) of een eigen vereniging oprichten. In het kantoor van Piet Bakelaar aan de Kogerstaat werd hierover ver gaderd. Er werd gekozen voor de oprichting van Atletiek Vereniging Texel. De statuten werden opge steld en zagen via de notahs het levenslicht op 18 juni 1984. Voor zitter werd Ed van Bommel. Het ontstaan van de halve Marathon van De Waal was sindsdien een feit. Belangrijke momenten. Aanvankelijk werd op het voetbal veld van Texel '94 een oefenterrein ingedeeld aan de oostelijke kant van de Haffelderweg. De gemeente besloot daarna dat Texel'94 moest verhuizen naar de westelijke kant van de Haffelderweg. De herinrich ting van het sportpark bood de kans de accommodatie te verbete ren. Een kunststof baan kon de toekomst van AT Texel als volwaar dige atletiekvereniging waarbor gen. De sportraad steunde het plan. Op vele manieren werd door de vrijwilligers en leden geld inge zameld om de baan te bekostigen. Een van de methoden was de ver koop van 'stukjes baan' in ruil voor baancertificaten. Op 27 september 2003 werd de nieuwe baan geopend. El Dorado Naast de halve marathon van De Waal zijn inmiddels ook de Zestig van Texel, de Texel Have Mara thon, de winter boscrossen, de Vrouwenhardloopgroep. de strand en boslopen en de Bedrijfsestafet- te een begrip op het eiland, waarin ook nationale hardloopvedettes in participeren. Mede doordat Texel als een El Dorado geldt voor hard loopevenementen. hoopt AV Texel dat imago in de volgende 25 jaar uit te breiden door actief te blijven in de atletiek en het ontwikkelen en innoveren van hardloop evenemen ten. Hoeve Phoenix aan het Waalen- burgerdijkje was zaterdag het middelpunt van de viering van het 25-jarig jubileum van Atletiek Vereniging Texel (AV Texel). Na de clubkampioenschappen op het Sportpark aan de Haffelder weg, kwamen veel leden en ex- leden opdraven om het jubileum vieren. Er werden vragenspelle- tjes gehouden, spelletjes gespeeld en een hapje gegeten. Ook werd stilgestaan bij het ont staan van de atletiekvereniging. Al rond 1980 organiseerde Andri Bins bergen vanuit Den Haag trainings weekenden op Texel. De familie Binsbergen woonden toen nog in Rijswijk. Als bestuurslid onderhield Andri betrekkingen met de atletiek vereniging V&LTC en Olympia '48. Het was bekend dat - ondanks het ontbreken van een atletiekvereni ging - op het eiland veel 'gelopen' werd. Zo kwam het dat Binsbergen in november 1980 tijdens een trai ningsweekend op Texel samen met Daan Welboren en anderen in de Dennen een parcours uitzette dat drie keer gelopen een halve mara thon opleverde. Die loop 'evalu eerde' tot de halve marathon van Goed gereden bij dressuurwedstrijd De juryleden uit de Kop van Noord-Holland waren zeer te spreken over de prestaties van de deelnemers aan de dres suurwedstrijd die vrijdag bij manege Akenburg werd gehou den. Uitschieter was Priscilla Noorlander, die zowel met Uni que (Z2, 211, 216) als met Adel- heid van de Weste (L1, 198, 191) winstpunten en prijzen behaal de. In de Z-klasse werden ook winst punten behaald door Hannita de Wit met Timdora (Z1210) en Rian- ne Broekman met McCloud (Z2, 214), die allebei tweede werden. Gerard Roeper pakte een eerste en een tweede prijs en twee winst punten (192, 190) in de klasse L2, waar Marleen van der Werve met Spens Wallace haar laatste twee winstpunten behaalde (187 en 187) en nu mag promoveren naar de M1. Ook Lisette Bödicker promo veerde. Zij behaalde met Sproet haar laatste winstpunten (185 en 187) in de klasse L1 en mag nu uitkomen in de L2. Er waren ook winstpunten voor Sophie Bakker met Uworka (L1181181en Man- dy Bosma met Pride Silvano Texel (L2, 187). Willemijn Boon met pony Marinka was tweemaal oppermachtig in de klasse B. Zij behaalde twee winstpunten (188 en 185) en tweemaal de eerste prijs. Milou Kooiman behaalde in deze klasse een winstpunt (182) met haar pony Naughty Girl. Sacha Drijver was met Tolinde weliswaar de enige deelnemer in de klasse B-paarden, maar behaalde ver diend tweemaal de eerste plaats en twee winstpunten (187 en 180). Bij de L1/L2-pony's kwam Mirjam Hin met Danger Boy tweemaal als beste uit de bus. Zij behaalde twee winstpunten (185 en 186), net als Lianne ter Steege met Dandy (L1 183, 181) en Sterre Veltkamp met Mario (L2, 181). Charity Wetsteen, die in de klasse M1 debuteerde, wist met haar paard Jamos beslag te leggen op de eerste prijzen en een winstpunt te behalen (181). De Oudeschilder sporters hadden hun gezicht beschilderd. Eén van de Oosterender waagt zich aan het boomstamwerpen.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9