misna, w Waddenzee werelderfgoed 'Eierland is the place to be!' Cjroen 'wartsjexeh in het harL, <i> WMO Adviesraad Brakestein in beeld voor 'Boerderij en Landschap' OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12385 DINSDAG 30 JUNI 2009 TEXELSE™COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Het optreden donderdag van de Marinierska pel wordt een show met muziek uit alle windstreken. De vrijdag offici eel geopende Novalishoeve bij Den Hoorn combineert zorg met het agra risch bedrijf. Stormfotograaf Herman IJsse- ling van Flying Focus vliegt bij voorkeur als het kwik in de baro meter diep is Él gedaald I Maanen is win- 'A naar geworden 1 - van het club- V kampioenschap V van tennisver- 'A \V'V' y eniging Hen i\\ Hodie. leving. Dan hebben we nog te maken met de buren, Natuurmonu menten en de stichting die de Wezenputten beheert. En natuurlijk de twee eigenaren. We zijn voor zichtig in gesprek.' De geschiedenis van Brakestein gaat terug tot in de zeventiende eeuw. Opmerkelijk overblijfsel uit het verleden zijn onder meer het fraaie houten kamerschot en de historische tuin, waarvan de struc tuur bewaard is gebleven ondanks dat er inmiddels een bos overheen is gegroeid. www.speedheat.nl TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: SS Gemini Ziekenhuis Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. WIJZIGING DATUM WMO PRESENTATIE OOSTEREND De WMO presentatie die op donderdag 2 juli 2009 in het Dorpsservicepunt in Oosterend staat ge pland wordt verplaatst naar donderdag 9 juli 2009. De locatie (dorpshuis de Bijenkorf) en aanvangstijd (10.00 uur) blijven ongewijzigd. Voor meer informatie: team Werk, inkomen en Zorg (0222) 362 100 WMO TCJffL Ongeluk fietser Een 80-jarige fietser uit Den Burg is vrijdagavond gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising van de Georgiëweg en de Kogerweg. De man werd aangereden door een 48-jarige automobiliste uit De Waal die over de Kogerweg reed en op de kruising verzuimde voorrang te verlenen aan de fietser. De man liep een hoofdwond op. Ambulancepersoneel verleende de fietser de eerste verzorging. Een paar honderd Texelse schoolkinderen vormden vorige week liggend op het strand bij de vuurtoren het logo van d UNESCO. Het leidde tot een foto die in opdracht van LNV werd gemaakt. (Foto SAPS/Pieter de vne De erkenning van de Waddenzee als werelderfgoed heeft tot ver heugde reacties geleid. Verwacht wordt dat de economie en het toerisme op Texel er baat bij hebben. De visserij is terughou dender uit zorg over beperkende werking. De UNESCO erkende vrijdag in Sevilla het Nederlandse en Duitse deel van de Waddenzee als wereld erfgoed. Voor Nederland is het het achtste werelderfgoed. Wereldwijd zijn er bijna negenhonderd erfgoe deren, waarvan tegen de tweehon derd natuurlijke erfgoederen. Veel genoemde voorbeelden zijn het Greet Barrier Reef in Australië en nationale parken als de Grand Canyon. Yellowstone en Yosemite in de Verenigde Staten. De grens van het werelderfgoed loopt gelijk aan de grens van de PKB Waddenzee, waardoor de eilanden niet onder de status val len. Een kaart op de website www. worldheritage-waddensea.org leert dat de status evenmin van toepas sing is op de doorgangen naar Emden, Willemshaven en Ham burg. De stadstaat Hamburg dreig de vorig jaar de nominatie op het laatste moment te blokkeren als er geen statusvrije doorgang naar de Elbe zou komen. Het nieuwe erf goed is in totaal bijna tienduizend vierkante kilometer groot. Burgemeester en wethouders ver wachten dat de erkenning de Texelse economie ten goede komt, omdat de status over het alge meen tot meer bezoekers uit bin nen- en buitenland leidt. De VW noemt het een belangrijke stap het Waddengebied voor de toekomst te behouden. Opgemerkt wordt dat op Texel bewezen wordt dat natuurbescher ming en toerisme prima samen gaan. Als voorbeeld wordt de vogelrijkdom genoemd en de aan wezigheid van bedreigde soorten als de noordse woelmuis, velduil, schorzijdebij en rugstreeppad. Het productschap Vis is minder enthousiast. Zij zijn bezorgd dat natuur- en milieuorganisaties de status aangrijpen bij bezwaren tegen visserijactiviteiten. Het pro ductschap zegt overheden er con stant aan te blijven herinneren dat het predikaat niet van invloed is op bestaande activiteiten. Dat is ook vastgelegd in een convenant dat overheden in het Waddengebied en de minister van LNV hebben getekend om te garanderen dat er geen beperkende werking is. De landelijke organisatie Boer derij en Landschap heeft inte resse in de aankoop, restauratie en het toegankelijk maken van hoeve Brakestein aan 't Skille- paadje. Het plan omvat het land huis, de stolp en de voormalige Franse tuin. Er zijn 'voorzichtige gesprekken' gevoerd met de eigenaars. Boerderij en Landschap is een zogeheten ambi BV. die ontstaan is uit een samenwerking tussen de stichting Nationaal Groenfonds en het Nationaal Restauratiefonds. Het is een organisatie met een maatschappelijk oogmerk, die zich bezighoudt met het restaureren, herbestemmen en exploiteren van agrarisch erfgoed. De bedoeling is om op die manier monumentale boerderijen en hun historische omgeving te herstellen en te behouden. 'We zijn door de Rijks overheid gevraagd om verspreid Francine Kroesen helpt bij evacuatie De Francine Kroesen uit Oude- schild heeft gisteren geholpen bij de evacuatie van een opva rende van een charter uit Enk huizen. De man had ernstige buikkrampen gekregen en moest naar het zie kenhuis. Het Kustwachtcentrum alarmeerde in eerste instantie de reddingboot uit Oudeschild. Later kwam ook de Joke Dijkstra uit Den Helder erbij. 'Die heeft een brancard aan boord en dat vervoert toch beter', aldus plaatsvervangend schipper Jan over het land tien pilotprojecten te realiseren', vertelt woordvoerder Walter Kooy. 'We kijken of we monumentale boerderijen waar voor vanuit de markt geen belang stelling bestaat kunnen restaureren en een nieuwe bestemming kun nen geven.' Brakestein is één van de beoogd pilots. 'Een op en top Texels gebouw met een markant verle den. Het gebouw van waaruit de waterputten werden beheerd waar de VOC schepen hun drinkwater haalden Een mooi gebouw om te bewaren en een nieuwe functie te geven, bij voorkeur eentje waar de samenleving iets aan heeft en die het financieel mogelijk maakt om het in stand te houden. We zouden het graag toegankelijk maken voor publiek.' Zover is het voorlopig nog niet. 'We zijn een broedende kip. We kijken of er draagvlak is, bij het Rijk, de provincie en in de Texelse samen- Agter. De charter lag ter hoogte van de Breesem, een vaarwater voorbij de VC-route nabij de waard- groriden. De Francine Kroesen moest zon dag op pad om een zeilschip te helpen dat op de Bollen bij Oude schild was vastgelopen. Het negen meter lange schip, met aan boord twee mensen uit Harderwijk, werd naar de haven van Oudeschild gebracht. Straatreclame: OLIFANT NIET WELKOM t Is feest in de polder', schalde het zaterdagavond door een bom vol Eierlands Huis. Het feestlied voor het 175-jarig-bestaan van de polder Eierland, volgend jaar juni, werd gekozen. Evenals het logo en een slogan voor alle feestpost en vlaggen. Als Miss Eierland geeft Lyanne Hooyschuur de jubi lerende polder een gezicht. Het enthousiasme onder de polder bewoners is enorm. Zonder leuren zijn er al zo'n zestig vrijwilligers in touw om mee te denken en te doen in de voorbereidingen. Arnold Lan- geveld, de man van de pr, vertelt vol enthousiasme over 'zijn' polder. 'Wij hebben alles! Een vliegveld met een vliegfeest, welke polder heeft dat, een MAB-club, een reddingboot, wad, een paar schitterende vakan tieparken, straks weer een maïs- doolhof, duinen, het Krimbos, een veer naar Vlieland, een druk vereni gingsleven, toerisme, landbouw, noem maar op... We zijn een heel complete polder.' Zaterdagavond gaf de organisatie het startschot. Langeveld: 'Er zijn veel plannen en we willen het hele jaar door bepaalde aspecten van de polder onder de aandacht brengen. Ook na het feest gaan we daar mee door. Onder het motto HIER en NU gaan we de spanning opbouwen. Niet teveel kijken naar het verleden, geen nostalgie, maar het tijdsbeeld van vandaag. We leven nü, en hoe! We zijn een dynamische polder en Tel. 0222 - 36 26 00 info@lenr.nl Spinbaan 6, Den Burg vakantiekrant Verschijnt wekelijks van 3 juli t/m 28 augustus. Oplage: 450.000 in fullcolor U kunt uw agendapunten en advertenties steeds tót 10 dagen voor de verschijnings datum opgeven. LANGEVELD DE R00Y dat gaan we laten zien. De gemeen te werkt fantastisch mee en heeft toegezegd bordjes te plaatsen onder de straatnaamborden met een ver haaltje over de herkomst van de namen. En waarschijnlijk wordt ook de rotonde bij de Ruigedijk tot een feestelijke entree van de polder gemaakt. Eierland is the place to be!' ledereen heeft bij binnenkomst een stemformulier gekregen en Piet Bolier praat de verschillende onder delen van de avond vaardig aan elkaar. Onder luid applaus komen de missen de catwalk op en stellen zich voor. In diverse presentaties laten zij de zaal kennis maken met hun kun nen en strijden om de eerste plaats. Het is Lyanne Hooijschuur die met die eer gaat strijken. Uit achttien logo's wordt het ontwerp van Karen Hoedjes als winnend gekozen. Het nieuwe logo is bedoeld voor alle feestcorrespondentie en -vlaggen, daarnaast blijft het oude Herie en Hodie bestaan. Bij de liederen - er zijn er vier waaruit kan worden geko zen - krijgt huisarts Frank Haasdijk met zijn uitbundige vertolking van 't Is feest in de polder de zaal plat. Een lekkere meezinger, die goed in het gehoor ligt. De polder zal er van schallen. De tekst van het winnende lied is geschreven door Jan Heemskerk, oud-hoofdredacteur van de Playboy en al enkele jaren woonachtig in De Cocksdorp. De melodie is ontleend aan de bij de ouderen nog wel bekende hitkraker uit 1981 't Is moei lijk bescheiden te blijven. De jubile rende polder heeft alle reden om dat ook niet te zijn. De kandidaten voor de titel poldermiss presenteren zich. Vtnr. Lyanne Hooyschuur, Channah Tromp, Frida Keijser, Barbera Dubbelt, Nelleke Saai, Jonna Zijm en Sabrina Veldman. (Foto Come Vmmer) 'NOACH, ROEP JE OLIFANT TOT DE ORDE!'

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1