Schilderij Kious voor TESO HenkStiiiders 1EXBA3ENCA.NL WIJ KUNNEN DE WERELD NIEI DETER MAKEN. WEL MINDER ZIEK. TEXELSE 2 COURANT Marinierskapel: muziek uit alle windstreken Eerste folkloremarkt in teken oude ambachten TESO www.texeIsecourant.nl DINSDAG 30 JUNI 2009 Het concert dat donderdagmid dag op de Groeneplaats wordt gegeven door de Marinierskapel zal uitblinken door veelzijdig heid. 'Het wordt een show met muziek uit alle windstreken', zegt presentator Ruud Welle. Het programma zal veel lijken op het concert dat de kapel maandag uitvoerde in Doorn waarbij num mers als March of the Mineswee- pers, Up up and away, Against all Odds, Baantjer, Moonriver. Central Park, Circus Renz en de Stevie Wonder-medly ten gehore werden gebracht. De uitvoering begint om 13.30 uur en duurt één uur, non stop. Publiek heeft vrije toegang. Het concert wordt aangeboden door de Rota- ryclub Texel ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan. Een speciale uitnodiging is gegaan naar de bewoners van de Gollards en het Verpleeghuis. Clubleden zorgen voor vervoer naar en van de Groeneplaats. Bij slecht weer wordt de uitvoering afgelast. Verplaatsing naar een overdekte ruimte is met mogelijk. Bij twijfel zal de beslissing een uur tevoren worden genomen en direct worden bekend gemaakt via de Kabelkrant Texel en de site www. texelsecourant.nl. De in 1945 opgerichte Marinierska pel der Koninklijke Marine hoort tot de toporkesten van Nederland. Het harmonieorkest bestaat uit 54 beroepsmusici, die zowel in orkest- verband als in ensemblevorm optreden verzorgen in binnen- en buitenland. Belangrijkste taak van de kapel in het opluisteren van militair ceremonieel voor het Koninklijk Huis of Defensie. Voor beelden zijn erewachten bij de ont vangst van staatshoofden of ambassadeurs, herdenkingen, beëdigingen, commando-over drachten en doop van marinesche pen. Bij het grote publiek is de kapel vooral bekend geworden door concerten met nationale en internationale slisten, radio- en tv- optredens, plaat- en CD-opnames en taptoes. Naast bijna alle Euro pese landen heeft de kapel onder meer opgetreden in de VS, Rus land, Japan, de Nederlandse Antillen en Dubai. Hoogtepunten in eigen land vormen de jaarlijks terugkerende Nationale Taptoe, de opening van de Staten-Generaal en de korpsconcerten in De Doelen in Rotterdam. Sinds 2 maart van dit jaar staat de kapel onder leiding van majoor Harmen Cnossen. De marinierskapel heeft standaard de volgende orkestbezetting: 3 fluiten en een piccolo, hobo en althobo, 15 klarinetten, 2 fagotten, 2 altsax, 1 tenorsax en 1 bariton sax, 4 hoorns, 7 trompetten, 3 trombones en 1 bastrombone, 3 euphoniums, 3 bastuba's en1 esbas, 4 slagwerkers en 1 pianist. TESO-directeur Cees de Waal ontvangt onder toeziend oog van Denny Merideth van de Amerikaanse ambassade van Margaret Kious een schilderij van de Dokter Wagemaker die in 1943 op Oudeschild voer. /Foto's Jemen van Hattum) brush, een speciale schildertech niek. Margaret Kious, de weduwe van Harold E. Kious, heeft vrijdag een schilderij van de oude Dok ter Wagemaker overhandigd aan TESO. Haar man werd op 4 maart 1943 gered door de bemanning van die veerboot, nadat zijn vliegtuig boven de Waddenzee was neergeschoten. Kious overhandigde het schilderij aan directeur Cees de Waal van TESO. Die gaf het meteen in lang durige bruikleen aan het Lucht vaart- en Oorlogsmuseum Texel. Voorzitter Theo Witte beloofde dat het werk daar een speciale plek krijgt. Het schilderij toont de Wage maker met daarboven in de wolken afbeelding van de Amerikaanse en Nederlandse vlag. Het is van de hand van Jim Pearson uit New- De overhandiging werd bijgewoond door diplomaat Denny J. Merideth van de Amerikaanse ambassade. Hij vond het belangrijk dat de her innering levend werd gehouden aan de dag dat TESO-beman- ningsleden Cor Boekei, Willem Griek en Kees Krijnen co-piloot Kious uit het water redden nadat zijn vliegtuig (de bommenwerper Rose O'day) door de Duitsers was neergehaald. De Amerikaan mocht niet gered worden, maar toenmalig kapitein Piet Vlas negeerde de Duitse bevelen en liet Kious uit het water halen. De Amerikaan werd daarna krijgsgevangen gemaakt, maar overleefde dankzij de redding van TESO. Mexico, de staat waar het echtpaar Volgens Merideth begon voor wat er gebeurd was, maar als geluk dat hij in leven bleef.' De diplomaat trok een vergelijking met de film Saving Private Ryan waarin een speciale eenheid op pad wordt gestuurd om één soldaat uit de oorlog te halen. Die krijgt na afloop te horen dat hij in zijn verdere leven moet laten zien dat hij zijn redding verdiend heeft. Volgens Meredith heeft Kious sinds 1943 ook vol gens die gedachtegang zijn leven geleid, totdat hij begin 2008 op 91- jarige leeftijd stierf. De weduwen van de drie redders, Tine Krijnen, Grietje Griek en Nel Boekei waren aanwezig bij de over handiging, evenals als Jaap Bak ker en Willem Bakker (de sjeik) die Kious in 1986 opspoorden en Harry Wuis die sinds 1987 jaarlijks in Opduin onderdak bood aan het echtpaar uit het Amerikaanse Albu querque. De ceremonie had plaats in het voormalige Stoombootkoffiehuis (nu Brasserie TX, destijds wachtlo kaal van TESO) waar Kious in 1943 aan land werd gebracht en waar sinds 2003 een herinneringspla quette aan de muur hangt. neemt afscheid Met een Afscheids Café in De Buureton neemt Henk Snijders vrijdag 3 juli officieel afscheid van de SWOT. In de meer dan twintig jaar dat hij er werkzaam was, heeft hij via zijn werk of anders zins met veel mensen contact gehad. Zij zijn van harte uitgeno digd hem de hand te schudden. Het Afscheids Café duurt van 19.30 tot 21.30 uur Kious woonde. Pearson maakte het schilderij met behulp van air- Kious die dag zijn tweede leven. 'Hij beschouwde het niet als pech Het aan TESO geschonken schilderij met in de wolken de Amerikaanse en Nederlandse vlag. De veerdienst gaf het werk langdurig in bruikleen aan het Luchtvaart- en Oorlogsmuseum waar het een speciale plek krijgt. Kinderkunst in de bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg is de komende maanden een expo sitie te zien van leerlingen van het atelier van Susana Mulas. De exposerende kinderen, tussen de 6 en 12 jaar oud, leerden het afgelopen jaar gebruik maken van verschillende technieken en materialen. Daarmee vervaardig den zij onder meer dieren van klei, landschappen in aquarel, mandala's, kleurrijke schilderijen met acrylverf en nog veel meer. Volgens Susana Mulas stijgt het gevoel van eigenwaarde door het maken van kunst en wordt daar door het zelfvertrouwen van kin deren groter. Mams in Kombuis In De Kombuis op de haven van Oudeschild treedt zaterdag de zangtheatergroep MAMS op. Deze zevenkoppige groep onder steunt het optreden met acces soires als boa's, paraplu's en pet jes. De groep brengt bekend repertoire in eigen arrangemen ten. Het optreden begint om 14.00 uur. Handig Je hebt soms zo'n dag dat je voor het opstaan al voelt: hier klopt iets niet. Je weet nog niet wat, maar wanneer je met een slape rige kop langs de spiegel loopt, er even terloops een glimp van jezelf in opvangt, ben je ineens klaar wakker. Mens! Dit is toch geen hoofd om de dag mee te begin nen. Dit porem kun je de mens heid met aandoen. Kijk eens in de spiegel van de kapper, zeggen ze dan. Dus, niet getreuzeld, op naar de haarknipper. Heerlijk, heerlijk, allereerst zo'n lekker warme was beurt met een kleine hoofdmas sage. Daar knapt een mens alleen al van op. Ik voelde alle stress uit me vandaan vloeien. 'Hoe wil je het hebben', vroeg ze. 'Ach, doe maar wat', zei ik in een onver schillige bui. 'Lekker kort, beetje wild, ik wil er niet teveel aan te doen hebben 's morgens.' Dat heb ik geweten. Ik kreeg de out- of-bed-look. Iets korter, maar ver der hetzelfde als de coiffure die me die ochtend vroeg in de spie gel ook al aankeek. Ik was er niet veel mee opgeschoten, had alleen de economie een handje gehol pen. Dat laatste gaf me wel weer een goed gevoel. 'Zie je niks aan me?' vroeg ik mijn geliefde bij thuiskomst. Hij keek op van zijn krant, keurde me uitgebreid en zei: 'Ander T-shirt?' Fout, nog een keer. Hij begon hem al een beetje te knijpen, had niks bijzonders gezien en moest toch iets opmer ken. Linke soep. 'Aha! Je hebt je nieuwe ketting om.Ach, het was te warm om overal over te vallen. 'Nee lieverd, ik ben naar de kap per geweest.Het bleef even stil. 'Dat had ik wel gezien', redde hij zich er toen uit, 'maar ik vond je er zo stralend uit zien, het totaal plaatje, dat ik even de kluts kwijt was. Ik zag zoveel moois aan je. Zucht. Wat kan hij zich er toch handig uitredden. Maar wel lief. Hij mag blijven. Pien Verberg De Stichting Folklore Texel houdt in juli en augustus negen folklo- remarkten. De eerste, die woens dag 1 juli op de Groeneplaats wordt gehouden, staat in het teken van de oude ambachten. Vaste onderdelen van de folklore zijn de kraampjes met informatie en de verkoop van loten. Vrijwilli gers lopen in klederdracht, waarin de schout en Ada van Holland te herkennen zijn. Er is een schand- blok en de weegschaal is terug. Ook is er een optreden van de kin derdansgroep en de muziek op de Groeneplaats wordt verzorgd door Playing Apart Together. Op de Ste nenplaats zorgen Frans en Lies voor de muzikale omlijsting. Er zijn in juli en augustus in totaal negen folkloremarkten. Woensdag 8 juli heeft als thema de Dag van de Dans. Naast de kinderdans groep en de Dansgroep Oude Dan sen treden er drie internationale folkloristische dansgroepen op. 15 juli wordt de Groeneplaats vol oude automobielen gereden en 22 juli en 12 augustus staan in het teken van oud-Hollandse kinderspelen. Op woensdagen 29 juli en 26 augustus wordt het marktplein omgevormd tot een boerenerf. Er staan ver schillende dieren en een hoefsmid demonstreert zijn vak. De Dans groep Oude Dansen danst en demonstreert historische kleding en verorbert in de middagpauze 'greeuwe orte met zuur en spek' en een dessert van 'stieve riest met butter en suuker'. Woensdag 5 augustus is de Dag van de Zee, met bedrijven en ondernemers die op een of andere manier bij de zee betrokken zijn. Een touwslager laat zien hoe Michiel Adriaanszoon de Ruyter is begonnen De folklore van 19 augustus is een kunstmarkt, waarop Texelse kunstenaars hun werk exposeren en verkopen. Een compleet overzicht van excur sies, rondleidingen en andere toe ristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Zie ook www.texelagenda.nl. Dinsdag 30 juni: 19.00 uur Sportpark Zuid Den Burg Wekelijks houdt wielervereniging Texel enteriums op het wielerpar cours Deelname vanaf 10 jaar, val helm verplicht. Informatie: www. wvtexel.nl. 20 15 uur Erika Bordon (viool), Chris- tiaan Poel (hoorn) en Kanako Inoue (piano) treden op in de Doopsgezin de kerk in Den Burg. Aanvang 20.15 uur Entree gratis; na afloop collecte. Cinema Texel vertoont Aida (14.00, 19.30), Angels Demons (14.15) en Transformers 2 (20.30). Woensdag 1 juli: 10.00 uur. De eerste folkloredag op de Groeneplaats in Den Burg staat in het teken van oude ambachten. Met kramen, een schandblok en optre dens van de kinderdansgroep. 10.00 uur. Binnenburg. In de Burght in Den Burg zijn vrouwen van ver schillende kerkgenootschappen actief voor een waterproject van Wil de Ganzen. 19.30 uur In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend wordt een open bridge drive gehouden. Deelname kost €2,50 per deelnemer, aanmelden kan vanaf 19.30 uur aan de zaal. 20.00 uur. In Het Olijfblad (Wever straat 60, Den Burg) begint om 20.00 uur een Bijbelstudie. 20.00 uur Vrije School. Gasthuis straat, Den Burg. Inlooples Argen tijnse tango van 20.00 tot 22.00 uur. Geen danservaring vereist. Dans partner niet noodzakelijk. Toegang €5.-. Cinema Texel vertoont Ice Age 3, 3- dimensionaal en Nederlandstalig (13.45, 16.15), Ice Age 3. 3D en ondertiteld (19.00, 21.30), Angels Demons (13.00), Night at the muse um 2 (16.15) en Transformers 2 (18.45, 21.45). Donderdag 2 juli: 10.00 uur. Kikkertstraat. Vrouwenver eniging De Kaarsvlam verkoopt 13.00 tot 17.00 uur zelfgemaakte kleding in de Waddenkerk in Cocksdorp. De opbrengst is voor kerkonderhoud. 13.30 uur. Op de Groeneplaats in Den Burg begint om 13.30 uur een concert van de Marinierskapel. 15.00 uur. In de Kikkertstraat in De Cocksdorp wordt van 15.00 tot 20.00 uur de Durper markt gehouden. Met attracties voor kinderen en muziek. 14 00 uur. Hoogheemraadschap Hol lands Noorderkwartier houdt in Eco- mare van 14.00 tot 17.00 uur een bijeenkomst over de voorgenomen dijkversterking. 19.30 uur. Dorpshuis De Hof, Nikadel 11. Om 19.30 uur begint een open bridgedrive. Deelname kost €2, - per persoon. Inlichtingen: Veronica van Beek, tel 06 28787820. Cinema Texel vertoont Ice Age 3, 3- dimensionaal en ondertiteld (19.00,21.30), Transformers 2 (18.30) en een 'mystery movie' (21.45). Vrijdag 3 juli: 13.30 uur. De Zelfpluktuin. Om 13.30 uur begint in de Zelfpluktuin een workshop 'Beeldhouwen in spek steen', verzorgd door kunstenares Door Dogger. Kosten €16,50. Aan melden tel. 321351. 14.00 uur. Oudeschild. Van 14.00 tot 17 00 uur wordt in het Zeemans kerkje in Oudeschild een kleine rom- meltjesmarkt gehouden Met verkoop van handwerk, rondleidingen en kof fie. 15.00 uur. Zorgcentrum De Gollards. Optreden Mams van 15.00 tot 17.00 uur in de Gasterij van de Gollards Entree €4,- (incl koffie/thee). 19.30 uur. In De Buureton bestaat tussen 19.30 en 21.30 uur de gele genheid afscheid te nemen van Henk Snijders, directeur van de Stichting Welzijn Ouderen Texel. 20.00 uur. In café De Smulpot in Den Burg begint om 20.00 uur een optre den van de Texelse groep Swingtij. Cinema Texel vertoont Ice Age 3. 3- dimensionaal, Nederlandstalig (13.45, 16.15) Ice Age ondertiteld (19.00,21.30). Transformers 2 (13.00, 21.45), NATM (16.00) en Angels Demons (18.30). TESO zet in en rond het weekeinde geregeld een extra boot in en ver zorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Dat gebeurt vrijdag en zater- uiujiuueiiu uesiemu vuui nei veivuei van gevaarlijke stoffen. Automobilis ten moeten soms rekening houden met wachttijden van een half uur. Deze kunnen vrijdag op Texel ont staan tussen 9.00 en 11.00 uur en in Den Helder tussen 11.00 en 18.00 uur en zaterdag in Den Helder tussen 9.00 en 14.00 uur. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. TEXELSE1?'COURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl daartoe ziirt van toepassing de'Regelen voor het Ad- n de Stichting ROTA. gevestigd Abonnementsprijzen 2009: Per half jaar €39,85 38,15 (automatisch. Per jaar 77,90 75,55 (automaisch) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. MAAK HET VERSCHIL TUSSEN LEVEN EN DOOD GIRO 4054 &A& DAGELIJKS TEXELS NIEUWS

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2