'Bewoners moeten leven weer op willen pakken' Novaiishoeve combineert agrarisch bedrijf en zorg Aandacht erfgoed 'Convenant sluit beperking uit' TEXELSE 5 COURANT DINSDAG 30 JUNI 2009 - ï/o»—w Op ongeveer anderhalve hectare wordt tuinbouw beoefend. De eigen koeien van de Novaiishoeve leveren de melk het bedrijf boter, yoghurt en kwark worden Een plek waar mensen met psy chische problemen of een licht- verstandelijke handicap onder deskundige begeleiding kunnen wonen en werken. Maar ook een agrarisch bedrijf met koeien, schapen, graan, een kwark- en yoghurtmakerij en een grote tuin waar uiteenlopende gewassen worden verbouwd en dat 'gewoon' winst moet maken. Die bijzondere combinatie vormt de Novaiishoe ve, die vrijdag officieel werd geopend. Het is alweer tweeëneenhalf jaar geleden dat Sint Donatus werd aan gekocht door de Raphael Stichting en de naam Novaiishoeve kreeg. Maar van een officiële start was het tot dusver niet gekomen. 'Het eerste jaar was dit alleen een boerderij. Met gezinnen op de boerderij wonen. 'Mijn collega Meine Koopmans geeft leiding aan het agrarische werk. Hij heeft een landbouwopleiding gevolgd en ook zelf een agrarisch bedrijf gehad. Ik houd me vooral bezig met de coördinatie van het werk op de boerderij en de zorg. Van oorsprong ben ik Z-verpleegkundi- ge, maar ik heb jaren op een zorg boerderij gewerkt en daardoor ook veel ervanng gedaan in het agrarisch werk.' Koopmans en Heerschop worden bijgestaan door diverse woonbegeleiders - die de zorgbe hoevende bewoners begeleiden bij het voeren van hun huishouding - en werkleiders. 'Ze zijn allemaal verant woordelijk voor een eigen afdeling: de tuin, de keuken, de zuivelverwer- king en de winkel.' De bewoners, straks zestien in getal. werking worden diverse producten gemaakt: boter, yoghurt, kwark. Ons ijs is wel van onze eigen koeien, maar wordt gemaakt door Willem Roeper uit Oudeschild. In de winkel verkopen we onze eigen producten, maar ook keramiek, gemaakt bij andere instellingen van de Raphael Stichting. Ook is er een horecage deelte met een terras. En dan heb ben we natuurlijk de boerderij en de tuin. In pnncipe wisselt iedereen elk half jaar van werkgebied.' De bewoners hebben allemaal een zogeheten zorgindicatie, wat bete kent dat hun verblijf op de Novaiis hoeve met geld van de overheid wordt betaald. Dat zij worden inge zet op een boerenbednjf dat produc ten voor de markt maakt en dat 'gewoon' winst moet maken, leidt geiten, maar die zijn vervangen door zijn allemaal werkzaam op het bednjf. wel eens tot kntiek. Heerschop: 'Cri- koeien en schapen. In mei vorig jaar kwamen de eerste twaalf bewoners. Inmiddels is de winkel open en wordt de voorstolp verbouwd om vier extra woonplekken te creëren. Binnenkort komen daar bewoners die al wat zelfstandiger zijn. Het leek ons een mooi moment om wat mensen uit Den Hoorn, van de gemeente en andere betrokkenen uit te nodigen en hen te laten zien wat we hier doen. Zo komt het toch tot een offi ciële opening', vertelt coördinator Joost Heerschop. Heerschop is één van de twintig medewerkers van de Novaiishoeve en één van de twee die met hun 'Ze hebben heel verschillende ach tergronden. De meesten hebben een achtergrond met een psychiatrische problematiek. Sommigen hebben zelfs een VWO-opleiding gevolgd en zijn ooit een studie begonnen. Maar er zijn ook bewoners met eDe eigen koeien van de Novaiishoeve leveren melk waarvan elders in het bedrijf boter, yoghurt en kwark wordt gemaakt.en licht verstandelijke han dicap. ledereen krijgt de kans zich hier te ontwikkelen Daarvoor heb ben we veel werkplekken. Zo koken we in de keuken voor de woonhui zen, maar worden ook taarten en pudding voor restaurants en de groothandel bereid. In de melkver- ticasters zeggen dat het lekker wer ken is met zulke goedkope arbeids krachten. Maar ze beseffen waarschijnlijk niet hoeveel tijd de begeleiding kost. Onze medewer kers vormen een onzekere factor. Als ze een slechte dag hebben, komt er riiels uit hun handen. Dat geeft wel eens een spanningsveld, zeker als de volgende dag een grote bestelling klaar moet zijn. Dan is het de taak van de werkleider zijn men sen zo te motiveren dat het werk toch af komt. Aan de andere kant geeft het veel voldoening als het lukt en is het ook wel gezond die druk te hebben. Dat is inherent aan de zorg.' Het verblijf van de bewoners is niet vrijblijvend, volgens Heerschop. 'Ze moeten gemotiveerd zijn om hun leven weer op te pakken, anders knjgen we het niet voor elkaar. Er wordt inzet van ze verwacht. Dat ze niet alleen werken als ze er zin in hebben, maar gewoon elke dag. Natuurlijk hebben ze ook recht op vakantie, net als iedere andere werk nemer. Maar wel in overleg met hun werkleider, zodat in een drukke peri ode met meerdere mensen tegelijk een vrije dag hebben, ledereen wordt zo gewoon mogelijk behandeld, net als in een reguliere instelling.' Naar schatting tien van de zestien bewoners zullen uiteindelijk door stromen naar een woonvorm met meer zelfstandigheid. 'Het is de bedoeling dat ze zich blijven ontwik kelen. Als iemand echt goed werk gaat leveren, komt er een einde aan zijn periode op de Novaiishoeve. Met die opzet is deze zorgboerderij opgericht. Zulke instellingen waren er nog niet veel in Noord-Holland.' Hoewel de meeste bewoners veel baat hebben bij de gekozen combi natie van wonen en werken, gaat het ook wel eens mis. 'Het afgelopen jaar hebben we twee mensen weg gestuurd. Dat doe je niet zomaar. Er gelden hier regels waaraan iedereen zich moet houden. Als je die meer dere malen overtreedt, verspeel je de kans die je op de Novaiishoeve krijgt." Een derde bewoner werd betrapt op een gestolen brommer en is in afwachting van berechting in handen van justitie. 'Heel vervelend. Maar die kans loop je nu eenmaal op een instelling met veel jonge men- De boerderij werkt volgens biolo- gisch-dynamisch principes. Dat betekent niet alleen dat geen kunst mest en bestrijdingsmiddelen wor den gebruikt, maar ook dat sprake is van een gesloten bedrijfsvoering, waarbij zo min mogelijk krachtvoer wordt aangekocht. Op in totaal zo'n veertig hectare worden achttien koeien en vijftig schapen gehouden en de eigen kalveren opgefokt. Daar naast wordt graan verbouwd en wordt op zo'n anderhalve hectare tuinbouw beoefend. Een deel van de verbouwde gewassen bestaat uit wat wel eens 'vergeten groente' wordt genoemd, vroeger populair, maar tegenwoordig nauwelijks meer gegeten. 'Sommige groenten wor den verwerkt in onze eigen keuken. Ook organiseren we workshops in samenwerking met Annette van Ruï- tenburg. Het is leuk dat slow food op Texel steeds populairder wordt.' Op de Novaiishoeve geldt net als eerder op Sint Donatus de antropo sofie als inspiratiebron. Die uit zich onder meer in de omgangsvormen. 'Je ontkomt er met aan met werklei ders te werken, maar er is ook een grote mate van gelijkwaardigheid. Onze bewoners ontwikkelen zich hier, mede door onze inspanningen. Maar ik ontwikkel me ook dankzij hen.' Vrijdag werd een mozaïek met een passende spreuk onthuld. 'Het is een druk bednjf, waar hard wordt gewerkt. Aan de hand van dit monu mentje willen we af en toe bij onze grondbeginselen stilstaan.' Verschil met Sint Donatus is dat meer aan sluiting bij Den Hoorn wordt gezocht. Heerschops kinderen zitten niet op de Vrije School, maar op de Jan Drijverschool. 'Verschil is ook dat we met onze eigen meierblis hebben, maar tussen de Hoornders gaan zit ten. We vormen onze eigen gemeen schap, maar willen ook bij die van het dorp horen.' Joop Rommets Gevestigde menselijk activiteiten maken onlosmakelijk deel uit van de karakteristieke waarden van de Waddenzee. Dat is één van de zinsneden in het convenant over de erfgoedstatus dat overheden in het Waddengebied met het ministerie van LNV hebben gete kend. Het convenant moet de garantie bieden dat de toekenning van de werelderfgoedstatus niet leidt tot beperkingen voor activiteiten in het Waddengebied. Oud-minister Veer man (LNV) kwam daar een paar jaar geleden mee op de proppen om de toen nog aarzelende Waddeneilan den over de streep te trekken. Met name Texel en Ameland waren uit vrees voor beperkingen aanvankelijk gekant tegen het werelderfgoed. In het convenant staat onder meer dat de aanwijzing een 'kwalitatieve erkenning' van de Waddenzee is en niet als juridisch instrument mag worden beschouwd. De status maakt geen deel uit van het beleid ter bescherming van het gebied. Dat verloopt via onder meer de Natuur beschermingswet (ook wel Natura 2000) en de Planologische Kernbe slissing Waddenzee waarin het ruim telijk beleid voor het gebied is vast gelegd. Het convenant meldt eveneens dat de partijen die het getekend hebben 'verdere juridische consequenties, regelgeving en beperkingen laten voortvloeien, anders dan die voort komen uit bestaande wet- en regel geving en regulier beleid ten aanzien van de Waddenzee.' Het convenant is getekend door de minister van LNV, de Waddeneilanden, de Wad denzeegemeenten op de vastewal en Noord-Holland, Fnesland en Gro ningen. Volgens het stuk heeft de erfgoedstatus evenmin invloed bij de uitleg van de Europese regelgeving en richtlijnen in beleid. Het convenant kent mitsen en maren. Het is juridisch niet afdwing baar en hoewel het voor onbepaalde tijd is aangegaan, kunnen partijen eruit stappen. Als dat gebeurt, beraadt de rest zich over de gevol gen daarvan voor het convenant. In de praktijk is overigens gebleken dat de erfgoedstatus invloed kan hebben op plannen, maar ze niet kan verbieden. De Keulse Dom dreigde een paar jaar geleden haar status te verliezen door nieuwbouw projecten in de buurt van de kathe draal. Daar leidde het ertoe dat de projecten werden aangepast. Als plannen gewoon doorgaan, kan de UNESCO de status terugnemen. Dat is vrijdag met het Elbe-dal bij Dres den gebeurd. Daar wordt een 635 meter lange brug aangelegd die vol gens de UNESCO het gebied teveel ontsiert. Geknipt In het in Georgië verschenen magazine The Netherlands in focus lazen wij een artikeltje over Texel. Opvallend is dat schrijver Irma Kakhurashvili de emoties en gevoelens rond de opstand in 1945 genuanceerder weergeeft dan gebruikelijk in Georgische bronnen. 'Elke voormalige kolonie heeft in de eerste jaren van zijn zelfstandigheid zijn mythen en dromen. Eén van de onze is de rol die Georgiers hebben gespeeld in de wereldgeschiedenis. Maar hoe graag we dat ook zouden wil len, Georgië is geen groot rijk en valt hoogstens in de categorie 'kleine landen.' Geslaagd Geslaagd Miriam Slot (23) uit Oosterend is geslaagd aan de Pabo in Alkmaar als docent basisonderwijs. Mark Slot (20) uit Eierland is aan het Clusius College in Hoorn geslaagd als manager/bedrijfslei der plantenteelt. Ecomare ziet voor zichzelf een belangrijke rol weggelegd in de voorlichting en educatie over de Waddenzee als werelderfgoed. Het centrum voor wadden en Noordzee "profileert zich sinds vrij dag ook als werelderfgoedcentrum. Ecomare wil bij de aanstaande ver nieuwing van het buitenterrein extra nadruk op de erfgoedstatus leggen en het predikaat moet ook een rol krijgen bij de vernieuwing van tentoonstellingen. Daarnaast is Ecomare is met de waddencentra op de andere Wad deneilanden sinds vorig jaar bezig een Waddenschool in de benen te zetten, zodat iedereen tijdens zijn schooltijd een keer een Wadden programma kan volgen. De centra zijn met dat project begonnen, nadat er geld uit het Waddenfonds voor beschikbaar kwam. De UNES CO hecht veel waarde aan voor lichting en educatie. Ecomare zegt zeer verheugd te zijn over de titeltoekenning, omdat de Waddenzee daardoor wordt erkend als een gebied met unieke natuur historische waarden. Vrijdag werd meteen een speciale werelderf- goedvlag gehesen die het ministe rie van LNV heeft laten maken. Ecomare zorgde samen met de VW en Zilte Zaken ook voor de foto waarop Texelse schoolkinde ren gezamenlijk het logo van de UNESCO vormen.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5