'Alles gaat gewoon door als ik vertrokken ben' TEXELSE 6 COURANT Henk Snijders weg bij Stichting Welzijn Ouderen Vliehors Express vindt huiler DINSDAG 30 JUNI 2009 'De stichting is mijn kindje, maar ik ben niet iemand die denkt dat hij onmisbaar is. Dat is niemand. Alles gaat gewoon door als ik vertrokken ben.' Vrijdag gaat Henk Snijders (62 jaar), project leider van de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT), in de VUT. Hij krijgt een vrouwelijke opvolger: Brigit Hollands uit Heerlen. Ze is 48 jaar en heeft theologie gestudeerd, waarna ze directeur werd van een Blijf Van Mijn Lijf Huis. Henk Snijders heeft twintig jaar voor de SWOT gewerkt. Hij groeide op in de glasstad Leerdam, in een gezin van vier personen. Henk was de oudste, na hem kwam nog een zusje. Op de lagere school ging het leren zo voorspoedig, dat men vond dat hij maar een klas over moest slaan. 'Tegenwoordig vin den ze dat geen goed idee meer. En terecht, want op de HBS ging het helemaal niet goed. Ik heb een stapje terug moeten doen - MULO B - waarna ik een HBO-studie che mie ben gaan volgen. Voordat ik in dienst moest, heb ik op het labora torium van een glasfabriek gewerkt, zat ik bij een verzekeringskantoor en was ik een tijdje vertegenwoor diger in aardappelschilmachines. Dat bleek het allemaal niet echt voor me te zijn.' Snijders zat 18 maanden in militaire nisatie heel bewust geplaatst ben. dienst. Hij was toen al recalcitrant, zoals hij het zelf stelt. 'Ik ben een anti-autoritaire man. Ik kan er heel slecht tegen als mensen me opdrachten geven. Als de manier waarop dat gebeurt me dan ook nog een keer met aanstaat, gaat het mis. Ik was ingedeeld bij de Landmacht. De manier waarop er bevelen werden uitgedeeld, stre ken me verschrikkelijk tegen de haren in. Als ik ze verzocht gewoon te doen, dingen op een normale manier aan me te vragen, zat ik weer een weekend binnen. Op het laatst kwam ik zowat de kazerne niet meer uit. Ik ben overgeplaatst naar de Luchtmacht. Dat ging beter. Ik heb vrijheid nodig om m'n gang te kunnen gaan.' Nadat hij was uitgediend, besloot hij dat hij met mensen wilde wer ken en doorliep hij de Sociale Aca demie in 's Hertogenbosch. 'Na m'n studie solliciteerde ik bij een En uiteindelijk heb ik prima met de dames kunnen samenwerken.' Gedurende die jaren ontmoette hij de vrouw met wie hij zou trouwen. De op Texel geboren Marijcke Vla ming, op dat moment hoofd van een kleuterschool in Lisse. Ze gin gen regelmatig op bezoek in Oos terend, waar haar ouders woon den. 'Texel trok me wel. Toen er denken. Maar de SWOT is een financieel gezonde stichting, wat erg fijn is.' In de nieuwe Buureton, onder het nieuwe Sint Jan, konden de activiteiten voor ouderen verder worden uitgebreid doen. We hebben een zonnige toe komst. Het aantal senioren neemt de komende jaren alleen maar toe.' Aan bureaucratie heeft Snijders een hekel. Omdat de SWOT con- omdat een groot deel van de geportretteerden inmiddels is over leden. Naast verschillende fotose ries nam Snijders ook het initiatief tot het samenstellen van boeken en liet hij op de Groeneplaats een Bij de SWOT werken naast Henk tacten onderhoudt met de nodige lezenaar plaatsen waarin regelma- Snijders nog twee medewerkers. Zijn naaste medewerker Rosa Har- bers en Louise Sipsma. Verder beschikt de stichting over 140 vrij- een vacature kwam bij de Regio- willigers voor het verlenen van nale Stichting Welzijn voor Oude- hand- en spandiensten. 'Omdat ren, heb ik niet lang geaarzeld. In we zo bekend zijn op het eiland, ten. Ik krijg brieven toegestuurd, instellingen en instanties, is dat toch iets waar hij regelmatig mee te maken krijgt. 'Weet je wat ik verschrikkelijk vind? Het gebruik van Engelse woorden om de belangrijkheid van iets te vergro- 1989 werd Texel zelfstandig en kon ik, samen met Reina Zwart, de SWOT echt op poten gaan zetten. hoeven we nooit te bidden en te die gericht zijn aan de office-mana- smeken om vrijwilligers. Als we ger. Dat ben ik dan zeker. Er wordt laten weten dat we mensen tekort We zaten toen nog in de Molen straat, bovenin het oude Sint Jan. Het was veel te klein daar. Binnen stichting voor gezins- en bejaar- de kortste keren barstten we uit denzorg. Ik werd geplaatst in Was senaar, op een kantoor bij drie heel deftige dames. De eerste drie maanden verliepen stroef. Als meneer de baron hulp nodig had, wilden ze die met voorrang behan delen. Geen sprake van, natuurlijk. Die baron gaat net als ieder ander onze voegen. De gemeente besloot dat er een nieuw gebouw moest komen. Ik ben toen begonnen met het binnenhalen van subsidies voor de inrichting. Niet zonder succes. Ik heb links en rechts zo'n €110.000,- weten los te peuteren. De gemeente kijkt me sindsdien op de wachtlijst. Pas later heb ik met een schuin oogje aan. Kampi- begrepen dat ik daar door de orga- oen subsidie-binnenhaler, zie je ze iti-autoritaire man,' stelt Henk Snijders. 'Ik heb vrijheid nodig om mijn gang te kunnen gaan.' komen, krijgen we snel hulp. Dat is fijn.' Via Tafeltje Dekje werden verleden jaar 27.847 maaltijden thuis gebracht. 'Vlak de sociale controle die hiermee samenhangt, niet uit. De vrijwilligers hebben al menig maal ouderen op de vloer aange troffen. Niet bij machte om over eind te komen. Die controle is stukken minder als je éénmaal per week diepvriesmaaltijden komt afleveren, die de mensen in een magnetronnetje moeten stoppen. Nu komt er tenminste dagelijks iemand langs.' 'Activiteiten bedenken is niet moei lijk. Ik bedenk tien dingen, waarvan er gemiddeld vier worden uitge voerd. Omdat een aantal ouderen tegenwoordig overwintert, zijn we een cursus Spaans gaan aanbie den. Maar activiteiten komen en gaan. Neem bijvoorbeeld de kook cursus voor mannen van 55-plus. Die liep tien jaar geleden als een trein. Nu is er helemaal geen animo meer voor. De mannen van nu vin den blijkbaar allemaal dat ze kun nen koken,' stelt Snijders terwijl er een wenkbrauw omhoog gaat. 'Tja, jammer. Rosa en ik gingen er wel eens eten. Nu is er bijvoorbeeld weer veel belangstelling voor com putercursussen. Maar over tien jaar zal ook dat weer van de baan zijn. De generatie van dat moment is er dan al mee vertrouwd.' De SWOT heeft een eigen blad. Ouder worden op Texel. Het wordt momenteel op 1760 adrossen bezorgd. 'We maken het zelf, vul len het aan met bijdragen van lezers en drukken het in eigen beheer. Het boekje is goede recla me. De ouderen weten precies hoe ze ons kunnen bereiken en wat we met termen als front- en backoffice gesmeten of het niets is. Ik word daar niet lekker van. Als ik dan schriftelijk antwoord geef, ga ik uit dwarsigheid fantaseren. Dan onderteken ik met general-director first class of iets dergelijks. Ik zet gewoon onzin neer. Tot mijn ver bijstering hoor ik daar nooit iets op terug. Zien ze het niet? Of denken ze dat Snijders weer bezig is...' Dat image heeft hij toch wel. Menig bezoeker van De Buureton heeft tijdelijk in de veronderstelling ver keerd dat hij prachtig piano kon spelen. Na zijn 'kom, ik ga even een moppie spelen' verdween hij achter een gesloten deur. waarna de nietsvermoedende bezoekers virtuoos pianospel te horen kregen. Snijders, die gewoon een knop met een voorgeprogrammeerd nummer indrukte, kreeg menig compliment voor zijn muzikaliteit. Een paar keer zelfs nadat hij de ruimte al minutenlang had verlaten en met de luisteraars stond te con verseren. terwijl de muziek gewoon doorspeelde. Het organiseren van bijzondere dingen is zijn liefste werk. Zo liet hij foto's maken van echtparen die langer dan 50 jaar getrouwd waren. Het werd een fraaie collectie, die nu al van historische waarde is tig een ander gedicht van Huib de Rijmelaar wordt geplaatst. In dit kader valt ook het 'Hernieuw de Ja-woord', waarbij mensen die niet tevreden waren over de viering van hun trouwdag de gelegenheid kregen de plechtigheid nog een keer over te doen. 'Het ging om mensen die even snel getrouwd zijn. Echt tussen de bedrijven door. In de doopsgezinde kerk van Oos terend maakten we er alsnog een plechtigheid van waar wél met vol doening op werd kon worden teruggekeken. Over kerk gespro ken, ik studeer weer. Theologie. Ik heb net een tentamen Hebreeuws achter de rug. Vanuit die studie ga ik voor in De Gollards en het ver pleeghuis. Het is erg leuk om weer te leren. Een ander gaat zijn huis verbouwen, maar op technisch gebied kan ik niets. Ik ben volstrekt onhandig. Dat is jammer, want je moet alles laten doen. Eigenlijk zou ik mee moeten lopen met iemand die me, van de grond af aan, alles bijbrengt. Maar dan nóg ben ik bang dat het niets gaat worden.' Snijders neemt met een goed gevoel afscheid van zijn werk. 'De SWOT is ingebed in de Texelse samenleving. Dat geeft een tevre den gevoel. Ik ga bewust net voor de grote vakantie weg. Dat maakt het wat natuurlijker.' Texelaars die Henk Snijders de hand willen schudden, zijn vrijdag 3 juli tussen 19.30 en 21.30 uur welkom in het Afscheids Café in De Buureton. Margreet Berndsen Een bijzondere belevenis voor pas sagiers van de Vliehors Express. Chauffeur Folkert Janssen trof op zijn rit naar de Vriendschap maan dag een huiler aan. Het zeehondje dat amper een week oud was, werd meegenomen, aan boord genomen van de Vriendschap en op Texel overgedragen aan Eco- mare. Een en ander werd vastge legd door fotograaf Ruth de Ruwe, die met Annette van Ruitenburg voor hun nieuwe boek De Smaak van de Wadden een paar dagen op Vlieland verbleef. Eschweiler derde Geld haringen op NK sprint voor Folklore Sverre Eschweiler heeft tijdens het Nederlands zwemkampioen- schap sprint in Alkmaar een bron zen medaille verdiend op de 50 meter rugslag bij de in 1991 en 1992 geboren jeugd. Hij sloot daarmee een succesvol seizoen op passende wijze af. De jeugdige Texelaar voltooide de serie in 0.27.08 minuten en verdien de daarmee een plaats in de halve finale. Daarin ging hij buitengewoon hard. Hij kwalificeerde zich niet alleen voor de finale, maar zwom hij in 0.26.79 bovendien een [persoonlijk record. In de finale tikte hij aan na 0.27.03. In zijn eigen leeftijdscatego- ne werd hij daarmee derde, in het algemeen klassement zevende. Verder kwam Eschweiler uit op nog twee afstanden. Op de 50 meter vnje slag werd hij in 0.24.91 21ste in het jeugdklassement. Op de 50 meter vlinderslag zwom hij een per soonlijk record. Zijn tijd, 0.26.64, was goed voor een 12de plaats bij de jeugd en een 42ste plaats in het klassement. Collecte De collecte voor de Maag Lever Darm Stichting heeft €1713,24 opgebracht. De opbrengst wordt geïnvesteerd in wetenschappelijk onderzoek en voorlichting om slok darmkanker te voorkomen en bestrijden. Er werd alleen in Den Burg gecollecteerd. Wie (alsnog) een bijdrage wil storten, kan dat doen op giro 2737, ten name van Maag Lever Darm Stichting in Nieuwegein. Een haringparty in hotel De Lin deboom in Den Burg heeft vrij dag €1460,- opgebracht voor de Folklorestichting. Het geld werd opgehaald met de verkoop van een vaatje haring die op Amerikaanse wijze werd geveild. Daardoor droeg iedereen die geld bood deels bij in de opbrengst. Het vaatje ging uiteindelijk naar Marius Kikkert van NBC Eelman. Hij schonk de haringen aan De Gol lards waar ze zaterdag werden uit gedeeld. Een jaar geleden gebeur de dat ook al. De haringparty was een initiatief van De Lindeboom en Greenside, Zilte Zaken en TVO. Er kwamen ongeveer honderd men sen op af. Brengers warme maaltijden gezocht De Warme Maaltijdvoorziening Texel (WMT) is nog steeds op zoek naar vrijwilligers die maaltij den willen rondbrengen. Voor de route De Koog wordt iemand gezocht voor de hele week, voor Oosterend voor het weekend. De vrijwilligers rijden eens in de vier weken. Ze krijgen een onkosten vergoeding van 32 cent per kilo meter. De organisatie wijst erop dat het een belangrijke voorzie ning is, die alleen kan bestaan dankzij vrijwilligers. De WMT is te bereiken in De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg, tel. 312696, e-mail swot@texel.com, Woningnood Wanneer je woning te krap wordt, ga je op zoek naar iets groters. ledereen die dat wel eens bij de hand heeft gehad, weet dat dat heel wat voeten in de aarde kan hebben. Wanneer je letterlijk uit je huis groeit, is het probleem nog veel groter. Kleine heremietkreeften hebben een zacht, kwetsbaar achterlijf. Een heerlijk hapje voor voorbijkomende krabben of vogels. Dus gebruiken ze lege schelpen als veilige woonplek. Wanneer ze in de groei zijn, moeten ze geregeld op zoek naar een groter exemplaar. Daar is dit dier druk mee bezig. In een poeltje bij het puntje van de Hors inspecteert hij lege alikruiken. Met zijn scharen en al zijn andere poten meet hij de ingang, hij bekijkt de binnenkant en concludeert dat het het proberen waard is. Met een razendsnelle sprong verhuist hij. Maar het valt tegen. Deze schelp is niets groter dan de vorige... weer terug dus, op zoek naar een andere alikruik. Het proces herhaalt zich. Meten, kijken, snelle sprong naar het nieuwe huis - en weer terug. Ook te klein. Als je daar als fotograaf naar kijkt, krijg je toch een beetje medelijden. Ik pak dus een groter schelpje en leg dat in de buurt van de kleine heremietkreeft. Maar daar is hij niet van gediend. Hij kruipt weg, tussen de stenen. Hij zoekt het zelf wel uit. Ik was het even vergeten: je moet niet ingrijpen in de natuur. Die kan het alleen wel af. Sytske Dijksen

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 6