TEXEL mm\L tïLm Regie over Flora terug bij college Alert op woelmuis bij dijkversterking Cfroen 2tmrL- Jéxels in het hart^ Werf De Wijn herleeft in Maritiem Poster en Kingma stappen uit VVD Lamsvleesdag Den Hoorn 10 jaar! texelseScourant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12388 VRIJDAG 10 JULI 2009 TEXELSE^COURANT Een booster om door de lucht te zwaaien, een spookhuis, een spiegeldoolhof en botswagens. De kermis komt eraan. Design Hotel Texel Suites is door de bezoe ker van website zoover.nl beoor deeld met een Nel Bruining en Loek van Vliet, winnaars van de eerste kwarttri atlon, blikken 25 jaar later terug. SBMHi 'We zijn ons helemaal wezen loos geschrok ken', zegt Anne ke Berghuis over het nieuws over de dijkverster king. n de oplevering van het model van de werf van Kees de Wijn een plechtig moment In aanwezigheid van in Kees, overhandigt hij de symbolisch de sleutel aan Esther Bénki van het Maritiem en Juttersmuseum. De scheepswerf van Kees de Wijn die decennia geleden plaats maakte voor uitbreiding van de vissershaven in Oudeschild, her leeft sinds deze week in het Maritiem en Juttersmuseum. Een schaalmodel waarin de werf tot in detail is nagebouwd door Hans Jongedijk, is opgenomen in de expositie over de visserij. Jongedijk groeide op tussen de vissers en heeft in zijn jeugd nog op de werf gewerkt. Hij vertelt hoe planken aan de ene kant met vuur werden verhit en aan de andere kant met een natte sok gekoeld, zodat ze krom trokken. Of hoe hij na de Watersnoodramp eens met De Wijn op de fiets naar Wieringen ging, om vletjes te verkopen aan twee broers. 'Toen ze de vletten ophaalden, kropen ze er op knieën doorheen om te kijken of ze water dicht waren.' De werf die ooit ten noorden van de havenmond was' gevestigd, waar in de jaren zeventig de door braak naar de grote werk- en vis sershaven is aangelegd, is drie generaties eigendom geweest van de familie De Wijn. Botters en andere schepen konden er niet worden gebouwd, maar er werden wel volop reparatie- en onder houdswerkzaamheden verricht. Met name in het weekend, als de vissers binnen waren gelopen, kon het druk zijn. 'Dat zeiden ze zater dag dat ze maandag weer de zee op wilden en kon De Wijn op zon dag aan de slag.' Aan klandizie geen gebrek, ooit moeten 150 bot ters, blazers en andere vissersche pen Oudeschild als thuishaven hebben gehad. Meer op pagina 3. Uitleggen Ja Frans, het is best uit te leggen. Jullie wilden die arme jutters van gemeenschapsgeld een geheel vrijblijvend cadeautje geven omdat ze zo zielig zijn. Ze vinden nooit meer iets van waarde op het strand. Geen mens van onder de vijftig haalt het nog in zijn hoofd bij nacht en ontij naar paal 25 te gaan met het maximale vooruitzicht op een eind wrakhout. Sneu. En om dat cadeautje te kunnen betalen, verla gen jullie de belastingen niet. De twee raadsleden met een door slaggevende stem waren er niet op die avond. Wie er wel was vergiste zich, of had last van slappe knieën, met die jutters hijgend in hun nek achter zich. Jutters, dat is ruig volk! Maar hoe kan een gemeente die voor vele miljoenen nieuwe gebou wen laat neerzetten, en vele andere miljoenen is kwijtgeraakt, het zich veroorloven de belastingen te ver lagen, en dan ook nog een flinke reserve opbouwen? Leg dat eens uit, Frans. Woelmuis Het college heeft de regie over de subsidieverlening aan Flora terug in handen genomen. Het gaat om tafel met het bestuur van het schipbreuk- en juttersmuseum voor nader overleg en komt in het najaar met een concreet voorstel om de €45.000,- te dekken. De politieke partijen bogen zich tij dens de raadsvergadering opnieuw over de dekking, maar dat leidde wederom niet tot een oplossing. Tot verrassing van iedereen meldde burgemeester Joke Geldorp aan het eind van de discussie dat de raad op 14 april helemaal niet bevoegd was geweest een besluit over Flora te nemen. Volgens Geldorp ligt besluitvorming over de aanvragen voor budgetsub sidie in handen van het college en niet van de raad. Dat staat in de subsidieverordening. De burge meester zei het zichzelf, de ambte lijke organisatie en de raadsgriffier kwalijk te nemen dat het verzoek in april toch op de agenda van de raad was gekomen. Een dag eerder, tijdens het wekelijks college-over leg, was duidelijk worden dat er een vergissing was begaan. Het college werd vanuit de ambtelijke organisa tie op de subsidieverordening geat tendeerd. Geldorp bood haar excuses aan aan Flora en liet blijken dat er in aanloop naar de begrotingsraad een voorstel komt om de €45.000,- te dekken. 'Er komt ergens geld De beschermde Noordse woel muis en rugstreeppad krijgen speciale aandacht bij de aan staande dijkversterking aan het Molwerk. Rijkswaterstaat laat vol gende week een faunarooster langs het toekomstige werkge bied plaatsen om te voorkomen dat de dieren in de knel komen. Dat werd gisteren bekendgemaakt op informatiebijeenkomst over de dijkversterking die in de tweede week van augustus van start gaat. Het raster bestaat uit een rooster van ongeveer veertig centimeter hoog dat op de grond komt te staan. Langs het rooster plaatst ecoloog Kees Verschoor om de vijftig meter emmers in de grond om passerende muizen en padden te vangen, zodat ze elders uitgezet kunnen worden. RWS wil op die manier voorkomen dat de dieren tijdens het werk in de knel komen. Er wordt ook rekening gehouden met de zeldzame korst mossen op de dijk. Daan/oor is een gespecialiseerd bureau in de arm genomen om die te behouden. Rijkswaterstaat heeft het werk gegund aan De Vries Van de Wiel. De aannemer was bij de aanbeste ding niet de goedkoopste, maar hield goed rekening met de beschermde dier- en plantsoorten, het stormseizoen, broedseizoen, vogeltrekseizoen en het getijde. Dat laatst vereist een speciale planning wanneer wel en niet kan worden gewerkt. Volgens Rijkswaterstaat is de speci ale aandacht belangrijk omdat de dijk van het Molwerk omgeven is door natuurgebieden. De Vries Van de Wiel vraagt straks van haar mede werkers eveneens rekening te hou den met de omgeving. Van de chauf feurs, die de stenen en het asfalt vervoeren van de NlOZ-haven naar de dijk, wordt verwacht dat ze met aangepaste snelheden rijden en niet onnodig claxonneren. Er worden vrachtwagens in plaats van dumpers gebruikt omdat die minder herrie en trillingen veroorza ken. Op de graafmachines komen mondstukken om het geluid te dem pen. De dijk wordt versterkt omdat die niet meer aan de veiligheidsnor men van 2006 voldoet. www.speedheat.nl Insiders verwachtten het al een tijdje, sinds deze week is het een feit: de breuk tussen Gerbrand Poster, Frank Kingma en de WD. Samen met Sybren Jutte hebben ze de nieuwe partij Texel 2010 opgericht. Toen het bestuur van de liberalen besloot de 73-jarige politicus niet meer kandidaat te stellen, trok Pos ter samen met Kingma aan zijn stut ten. Jos de Wolf, het enig overgeble ven raadslid van de liberalen, reageerde dinsdagavond met humor. 'De WD-fractie zal niet verder uiteen vallen.' De hoop van het WD-bestuur om 'enfant terrible' Gerbrand Poster met zachte hand aan de kant te zetten en vandaan.' De vraag is in welke rich ting de gesprekken met het bestuur van Flora gaan. Het verstrekken van budgetsubsidie biedt het college mogelijkheden voorwaarde te stel len aan een museum. Dat kan er onder meer toe leiden dat Flora en de Stichting Texels Museum (met daarin het Maritiem en Jutters Museum) wordt gevraagd meer op elkaar in te spelen. De meeste par tijen vonden dat Flora aan het museumbeleid van de gemeente moet voldoen. Jutter Jan Uitgeest van Flora toon de zich na afloop optimistisch. 'Het college geeft aan ernst te maken van de zaak, dus ik zie het gunstig tegemoet.' 'Joan Hudson bij vuurtoren' De Joan Hudson zou bij de vuurto ren tentoongesteld moeten wor den. Dat voorstel deed burgemees ter Joke Geldorp onverwacht bij de bespreking van de subsidie voor Flora. Volgens haar zou de voor malige Durper reddingboot, nu in het bezit van het schipbreuk- en juttersmuseum en ooit inzet in de strijd tussen de jutters, daar het beste tot zijn recht komen. Bij Flo ra, dat de boot een plek wil geven in een expositie over het loods- en reddingwezen, is terughoudend op het idee gereageerd. Goenga(Foto Jeroen ven Hettu Een paar bezoekers proeven lamsvlees in de stand Bezoekers van de eerste Hoornder Donderdag konden gistermiddag meteen een stukje lamsvlees proe ven. Tegelijk met het wekelijkse evenement hield een aantal onder nemers voor de zesde keer een Lamsvleesdag. De organisatie had van te voren al gemeld dat het niet groot zou zijn en dat klopte, want het evenement ter promotie van lamsvlees ging vrijwel op in het geheel. Bezoekers konden op een paar plekken proeven, er stonden een paar stands met aanverwante producten en Slow Food Texel gaf acte de présence. Hoewel er niet ruim werd uitgepakt, was het wel gezellig en er trokken verspreid over de middag nog behoorlijk wat belangstellenden voorbij. Tel. 0222 - 36 26 00 info@lenr.nl Spinbaan 6, Den Burg LANGEVELD DE R00Y als lijstduwer aan de partij te binden, bleek ijdel. Poster kan er niet rouwig om zijn: 'Elk nadeel heeft zijn voor deel. Texel is toe aan een nieuwe partij, Frank en ik spelen daar een prominente rol in.' Donderdagmorgen bij de presenta tie van Texel 2010 op vakantiepark Prins Hendrik lichtte Gerbrand Pos ter een tipje van de sluier van de politieke ambitie. 'In geen geval ver hoging van de belasting en geen nieuwe grote projecten. En Texel wordt opgeknapt, en dan bedoel ik onder meer de straten en zo. Een mooi eiland voor de toeristen.' Een belangrijk item voor Frank Kingma is de Waddensamenwerking. 'Die moet terug, we hebben immers niets met Noord-Holland.' De vraag viel onvermijdelijk of Pos ter, die zijn vrouw verloor en wor stelde met zijn gezondheid, niet te oud is voor de politiek, 'Geen sprake van. Ik voel me weer jong, heb een nieuwe partij en gelijktijdig mijn stem teruggekregen. Alsof het zo heeft moeten zijn.' BP: Voordeelland Kijk voor onze spetterende jubileumacties naar onze advertentie in deze krant! Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: vakantiekrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. vakantiekrant Verschijnt wekelijks van 3 juli t/m 28 augustus. Oplage: 450.000 in fullcolor U kunt uw agendapunten en advertenties steeds tót 10 dagen voor de verschijnings datum opgeven.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1