Groot onderzoek naar behoud mosselbank TEXELSE 5 COURANT Waddenveren bij Raad van State Doorrijden na ongeval draait uit op geldboete Kunstzinnige concierge - mamm Waterleiding afgedekt Met tuktuk over eiland VRIJDAG 17 JULI 2009 Ze zijn van belang als voedsel bron, bieden plaats aan andere soorten om zich op te houden en regelen een deel van de slibhuis- houding. Maar ze staan ook onder druk en daarom volgt de komende jaren veel onderzoek naar mosselbanken in de Wad denzee. Onder meer het NIOZ, IMARES en SOVON Texel richten zich op mos- selonderzoek. Het Waddenfonds heeft er bijna achtenhalf miljoen euro voor beschikbaar gesteld. De onderzoeken moeten leiden tot herstel en een duurzaam beheer van mosselbanken, zodat er meer spreiding en een evenwichtiger leeftijdsopbouw ontstaat. Het komt geregeld voor dat mosselbanken de winter niet doorstaan. Een van de twee onderzoeken, het project Mosselwad, valt onder de hoede van schelpdierdeskundige Norbert Dankers van IMARES op Texel. Voor dat onderzoek worden camera's en meetapparatuur bij mosselbanken geplaatst, zodat de omstandigheden bestudeerd kun nen worden. Dankers: 'Met de camera's kunnen we zien waarom ze verdwijnen. Is het bijvoorbeeld door storm of worden ze door vogels, krabben of zeesterren opgegeten.' Er wordt gekeken naar de invloed van golven en stroming en de beelden en meetresultaten moeten inzicht geven in de opbouw van een mosselbank. De apparatuur wordt voorzien van wifi en dongels, zodat de gegevens draadloos over grotere afstanden verzonden kunnen worden. Bedoe ling is dat zowel op de droogval lende platen (litoraal) als de stuk ken die permanent onder water staan (sublitoraal) camera's komen. De circa 150 wadlopers die Neder land kent, is gevraagd in de gaten te houden waar een goede broed- val is geweest, zodat die plekken vanaf het begin bestudeerd kun nen worden. De metingen vormen de opmaat naar het handmatig opbouwen van mosselbanken. Dankers: 'Dat is eerder geprobeerd, maar meestal mislukt. Voordat we nu gaan bou wen, willen we dus eerst met goed onderbouwde kennis begrijpen wat er onder water gebeurt.' Door ze zelf aan te leggen, hopen de onder zoeksinstituten een natuurlijke spreiding van banken te bewerk stelligen en banken te krijgen die meerdere jaren oud worden. Aan Mosselwad wordt meegewerkt door IMARES, het NIOZ, het NIOO (Nederlands Instituut voor Ecolo gie), SOVON Texel, Universiteit Utrecht en de Europese kustver- eniging EUCC. Het Waddenfonds doneerde €5,3 miljoen voor het onderzoek. Rijkswaterstaat trekt zes ton uit voor de aanleg. Volgens Dankers biedt het project werk aan meerdere promoverende studen ten. 'We hebben een bioloog nodig die de mosselbanken onderzoekt, een bioloog die de vogels onder zoekt en een geoloog die de opbouw van de banken onder zoekt.' De komende tijd wordt vooralsnog veel aandacht besteed aan vergun ningen om de apparatuur te plaat sen. 'We hebben onder meer te maken met de gemeentelijke bestemmingsplannen op de Wad denzee en de Natuurbescher mingswet.' Volgens Dankers zijn met de mosselvisserij en de Wad denvereniging afspraken gemaakt dat delen van de Waddenzee niet meer bevist worden, zodat de onderzoeken ongestoord kunnen plaatsvinden. De mosselvisserij richt zich meer op mosselzaad- vangstinstallaties (mzi's) om te kunnen oogsten en dat de Wad denvereniging heeft toegezegd geen bezwaren tegen mzi's te maken. Bij het andere mosselonderzoek, dat de naam Waddensleutels draagt, wordt gekeken naar de biologische opbouw van een mos selbank en welke processen zich intern afspelen. Dat moet even eens antwoord geven op de vraag hoe de mosselbanken in de Wad denzee verbeterd kunnen -worden. Bij dat onderzoek zijn onder andere de NlOZ-wetenschappers Theunis Piersma en Jaap Sinnighe Damsté betrokken. Het Waddenfonds heeft voor Waddensleutels €3,1 miljoen uitgetrokken. Beide onderzoeken gaan gelijk op. Cursus clipdance bij Redlex Dansschool Redlex begint op vrij dag 11 september met een cursus Michael Jackson clipdance. Deel nemers leren in een serie lessen, op vrijdagavond van 20.30 tot 21.30 uur de choreografie dansen van clips als Thriller, Bad en Beat it. De lessen worden gegeven in dorpshuis De Wielewaal in De Waal, de cursus wordt afgesloten met een einduitvoering voor vrien den en familie. Voor inlichtingen en aanmelden, www.dansschool-redlex.nl, tel. 06- 39449419. Frans Duijts in Sam Sam De populaire zanger Frans Duijts verzorgt zondag 19 juli een optreden in Sam Sam in De Koog. Duijts begon zijn carrière als imita tor van André Hazes, maar door het succes van Jij denkt maar dat jij alles mag van mij besloot hij zich op eigen werk te richten. Sinds die tijd scoorde hij vier hits. Eind vorig jaar verscheen zijn album Zo ben ik mezelf en zijn vierde single, Nee niet zeggen hoe ik leven moet, staat op dit moment in de hitlijsten. Onlangs was Frans Duijts op tele visie te zien en werd hij in het pro gramma De Wereld Draait Door een waardig opvolger van Hazes De Raad van State buigt zich momenteel over de zogeheten Algemene Maatregel van Bestuur waarmee voorlopig de concessie wetgeving voor de Friese Wad deneilanden wordt geregeld. Als de Raad van State zijn goedkeu ring geeft, kan staatssecretaris Tine ke Huizinga (Verkeer en Waterstaat) haar handtekening onder de regeling zetten, zodat het kunnen verlenen van concessies dan in principe is geregeld. De Algemene Maatregel van Bestuur is een verdere uitwer king van de bestaande Wet Perso nenvervoer. Met de regeling wordt vooruit gelopen op wetgeving voor de concessieverlening aan Wadden veren, maar de realisatie daarvan neemt naar verwachting nog een paar jaar in beslag. Voor Texel betekent het tekenen van de Algemene Maatregel van Bestuur dat er eind komt aan de kwestie die ruim een jaar geleden begon toen het Rijk het plan opvatte de veerver- bindingen van alle vijf de eilanden aan concessiewetgeving onderhevig te komen. Texel valt daar nu buiten en dat is twee weken geleden nog De toegang tot het concert bedraagt €15,-, het voorprogram ma wordt verzorgd door de Koger zanger Menno. (Advertentie) Iets verloren of gevonden? Ga naar de gemeente! il Digitaal In Den Buig De politierechter in Den Helder heeft een 43-jarige inwoner van Den Burg veroordeeld tot een geldboete van €150,-. De man was vorig jaar betrokken bij een aanrijding en vervolgens weg gereden, zonder zijn gegevens achter te laten. Op 21 oktober 2008 reed de Texe laar, volgens een getuige met hoge snelheid, over de Wilhelminalaan in Den Burg. Naar eigen zeggen werd hij vervolgens aangereden door een auto, toen de bestuurster het parkeerterrein bij de Aldi af wilde rijden. 'Ik dacht nog: ze stopt wel, want ik had voorrang', vertelde de verdachte aan politierechter Vos. 'Maar dat deed ze niet. Ik heb geremd en proberen uit te wijken, maar ze ramde mijn auto in de zij kant.' De man zei vervolgens te zijn uit gestapt om te kijken hoe groot de schade was. Die viel mee en aan gezien zijn auto nog maar twee weken in de APK zat, had hij geen zin er veel heisa van te maken. 'Ik heb nog gekeken of alles in orde was met die vrouw, toen heb ik mijn hand opgestoken en ben weer vertrokken. In de veronderstelling Een actieve kampeervakantie eens bevestigd door de Vaste Kamercommissie van Verkeer en Waterstaat. Volgens TESO-directeur Cees de Waal was het bemoedigend dat de WD zich tijdens die bijeenkomst ook vóór een uitzondering van Texel uitsprak. 'Zij waren de enige die er tot dat moment nog moeite mee hadden, maar lieten nu weten dat mede door het aangetoonde brede draagvlak voor TESO de uitzonde ring voor Texel de regel mag beves tigen.' De Kamercommissie maande de staatssecretaris tijdens het overleg vaart te zetten achter de bekrachti ging van de Algemene Maatregel van Bestuur. Die worden standaard voorgelegd aan de Raad van State. Volgens een woordvoerder van Ver keer en Waterstaat is moeilijk te zeg gen wanneer het adviescollege de maatregel goedkeurt. 'Het kan ook zijn dat er nog aanvullend onderzoek nodig is, maar daarna kunnen er handtekeningen worden gezet.' De maatregel is daadwerkelijk van kracht na publicatie in het Staats blad, een uitgave van de regering. Ben Witte staat voor de kinderen van de Fontein en de Thijsse- school bekend als hun concierge, andere dingen. Zoals voor zijn Voor Ben is er nu een rustiger tijd kunstzinnige fotografie, aangebroken. Als de kinderen (FoioPieierdevnes) met vakantie zijn is er tijd voor T.-'V - - Een paar kilometer uit de kust bij het gemaal van de Prins Hendrikpolder heeft PWN de bloot gespoelde waterleiding met een laag grind laten bedekken. dat ik onschuldig was en de scha de meeviel." De schuldvraag stond maandag niet ter discussie, al blijkt uit de verklaring van de vrouw dat zij van mening is dat de verdachte haar had aangereden en niet andersom. Waar het bij de rechtszaak om ging, was het feit dat de Texelaar was doorgereden zonder zijn naam en adres achter te laten. Dat is strafbaar, of je nu wel of niet schul dig bent aan een ongeval. Dat hij was doorgereden gaf de man toe, hij had alleen nooit gedacht aan de gevolgen. Officier van justitie M. Struijk eiste een geldboete van €300,-, iets hoger dan de eerder voorgestelde transactie van €250,-. Daarmee had de Texelaar de strafzaak kun nen voorkomen, maar hij vertelde het voorstel nooit te hebben ont vangen en als dat wel het geval was geweest, dan had hij het toch niet betaald. 'Ik ben onschuldig, dus waarom zou ik een boete moe ten krijgen?' Rechter Vos besloot €150,- op te leggen, daarbij reke ning houdend met de penibele financiële situatie van de verdach te. De PWN heeft zestig meter waterleiding tussen Texel en Den Helder onder een dikke laag zee- grind gestort, omdat de leiding bloot was gespoeld. Volgens een woordvoerder van de waterleidingmaatschappij is drie duizend ton zeegrind aangebracht om de leiding van anderhalve meter bedekking te voorzien. Het gaat om een stuk op de Texelstroom, een paar kilometer uit de kust bij het gemaal van de Prins Hendrik- polder. Volgens de PWN is de lei ding onderhevig geweest aan een in zuidelijke richting afbuigende stroming. Er lopen, met een afstand van honderd meter, twee waterlei dingen tussen Texel en de overkant en beiden waren bloot gespoeld. Het euvel werd ontdekt tijdens een reguliere controle van de leidingen in het voorjaar. Dat gebeurde met behulp van echoloding. Volgens de woordvoerder hebben duikers daarna videobeelden gemaakt om nader in kaart te brengen wat er aan de hand was. Dat leerde dat het om een gedeelte ging waar de bedekking vong jaar ook al aan de magere kant was, maar waar toen nog met ingegrepen hoefde te wor den. 'Het ligt aansluitend op een stuk van 280 meter dan toen is afgedekt.' PWN verwacht dat de leiding er de komende jaren weer tegen kan. De waterleiding heeft een bedekking van minstens een meter nodig. PWN hanteert een richtlijn van anderhalve meter. Vol gens het bedrijf zou het mooi zijn als er voortaan niet meer gevist wordt in de zone die speciaal voor het tracé van de waterleiding is aangewezen. 'Die zone is afgeba kend met boeien en er mogen al geen ankers worden uitgegooid, maar we zien graag dat er ook niet gevist wordt.' Dat laatste is er niet verboden. Volgens de woordvoer der kwam uit de videobeelden naar voren dat de leiding ook beschadi gingen door een anker vertoonde. Joanne van Koeven'nge is klaar om met het echtpaar Stark en de heer Fledderus een ritje te maken in de tuktuk. (Foto Jeroen van Haitum) Bewoners van De Gollards heb ben gisteren een bijzondere dag beleefd. Twaalf mensen en twee buurtbewoners werden met een tuktuk over het eiland gereden. Ze mochten zelf aangeven waar ze heen wilden. Margo Daalder en Joanne van Koeveringe, gast vrouwen van het zorgcentrum, reden ze rond. De bewoners genoten ervan. 'Het was fantas tisch', vertelde mevrouw Brou wer-De Smidt. 'We zijn in de Den nen geweest en op kleine binnenweggetjes waar je normaal nooit komt.' Geen uitwijkdatum Dag van het Paard De organisatie van de Dag van het Paard die zondag wegens het slechte weer moest worden afge last, heeft besloten dat het evene ment dit jaar geen doorgang meer krijgt. Door allerlei andere geplan de evenementen op het eiland, persoonlijke drukte en andere oor zaken is het niet gelukt een geschikte uitwijkdatum te prikken. Plastic stoelen Menno Siebinga, één van de orga nisatoren van het Body Brein Festival dat eind deze maand wordt gehouden, is op zoek naar plastic stoelen. Hij heeft er nog een stel nodig die in zee gezet kunnen wor den tijdens de wereldrecordpoging pootjebaden die zaterdagmiddag 1 augustus wordt ondernomen. Naar verwachting komen daar meer dan duizend mensen op af. Mensen met stoelen kunnen zich melden bij Siebinga, tel. 06-14401898. Hij zoekt ook nog wat vrijwilligers om het pootjebaden in goede banen te leiden. Deelnemers betalen een kleine bijdrage die aan de Hersen- stichting wordt geschonken. 'Veranderd klimaat goed voor toerisme' Meer verzilting in de landbouw, andere diersoorten op het land en een toename van zuidelijke diersoorten in zee. Beelden die geschetst worden in een boekje van Arthur Oosterbaan van Eco- mare over de gevolgen die Texel naar alle verwachting ondervindt van de klimaatverandering. Het boekje, dat Texel warmer heet, zet helder uiteen waarmee reke ning gehouden moet worden als de zeespiegel de komende eeuw 85 centimeter stijgt en de weers- verschillen extremer worden. Vol gens het KNMI komen er vaker warmere perioden met grote droog ten, afgewisseld met natte perio den met hoosbuien. Oosterbaan verwacht dat de land bouw meer last van verzilting krijgt door de stijging van de zeespiegel. Als mogelijke oplossing wordt de kweek van zoutverdragende groen ten als zeekool genoemd. Dat het warmer wordt, heeft voordelen. De groeiperiode van gewassen wordt langer, waardoor goede mogelijk heden voor de teelt van warmte- minnende planten als druiven en winterbloemkool ontstaan. De klimaatverandering wordt ook als gunstig voor het toerisme beschreven. Het toeristenseizoen kan door de opwarming langer worden en Texel heeft er baat bij als het Middellandse Zeegebied door uitdroging en opwarming minder aantrekkelijk wordt voor vakanties. Nadeel is dat er meer geluidoverlast in de nacht ontstaat als het 's avonds en 's nachts warm genoeg blijft om buiten op een ter ras te vertoeven. De vraag is wat de veranderingen voor de kust teweeg brengen. Dui nen en dijken zijn sterk genoeg het stijgende water tegen te houden, maar het strand wordt smaller. In het slechtste geval zou de zeereep met asfalt versterkt moeten wor den en dat zou een negatief effect op het toerisme hebben. De mees te toeristen noemt het strand vaak als één van de belangrijkste pun ten om naar Texel te komen. Oosterbaan verwacht meer lepe laars doordat de garnaal beter gedijt in de Waddenzee. Daardoor is er in het voorjaar meer voedsel voor het dier en zijn jongen. Naar verwachting gaan het nonnetje, de kokkel en de mossel in de Wad denzee achteruit. In de Noordzee duiken meer zuidelijke soorten als mul, goudbrasem en zeebaars op. Schol, kabeljauw en haring schui ven op naar de noordelijke delen 3 van de Noordzee. Volgens Oosterbaan zijn er geen redenen de noodklok te luiden, maar is het wel belangrijk scherp te blijven. 'De natuur zal behoorlijk veranderen, maar als we ons gedrag aanpassen en gebruik maken van de nieuwe mogelijkhe den kunnen we het eiland behou- den als een prachtige plek om teÜw wonen, te werken en te bezoeken.'ÉJ Texel warmer is verkrijgbaar bijum; Ecomare. n vjiêï>êh LLflfiToofï'êc.es 2O03

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5