'Heerlijk ongestoord boek kunnen lezen' Boerencamping plek van rust 'Er zitten nog veel Bouwen aan onderwaterhutten TEXELSE 7 COURANT Deuce houdt 25ste Tesseltoernooi VRIJDAG 17 JULI 2009 dochter zijn Op de tennisbaan gaat het er sportief aan toe, aan de andere kant van de lijn heerst gezellig heid en treft de organisatie van het 25ste Tesseltoernooi van Deuce voorbereidingen voor de avond. Er moeten onder andere meer bitterballen komen en een kolonie vliegende mieren wor den verjaagd. Tussen de bedrij ven door wordt een official van de tennisbond te woord gestaan en de pers bijgepraat over de voortgang. Het is een drukke week voor Yvon ne Brand, voorzitter van het orga nisatiecomité van het toernooi dat zondag van start Piet en Jessy Ypma zitten ontspannen voor de tent op de boerencamping. Hun aangeschoven bij de tent. Een stapel boeken om te lezen en fietsen om erop uit te trekken. Veel meer hebben Piet en Jessy Ypma uit Franeker, gasten op de boerderijcamping van de familie Uitgeest aan de Maaikeduinweg, niet nodig om vakantie te hou den. Gemoedelijk zitten ze buiten voor de tent. Leesvoer en drinken bin nen handbereik. 'De rust die je hier hebt is heerlijk', zegt Piet Ypma. 'Er wordt niet continu langs je tent gelopen en je hebt geen last van eikaars scheerlijnen.' De twee zijn vaste kampeerders bij de boer en staan sinds een paar jaar op Texel. Toen de kinderen klein waren, vertoefden ze ook op grote campings ('we wilden we graag een zwembad erbij'), maar van lieverlee groeide de voorkeur voor kleine campings. Lachend: 'We hebben nog een tijdje als regel gehad dat we meteen doorreden als we bij een camping een slag boom tegen kwamen.' Elektriciteit blijft buiten de deur. Licht brandt op batterijen, gekoeld wordt er met koelelementen en televisie is in geen velden of wegen te bekennen. 'Je kunt heerlijk lezen', vertelt Jessy Ypma. 'Thuis lees je natuurlijk ook, maar dan is er altijd nog wel wat te doen. Moe ten bijvoorbeeld de bloemen nog water hebben.' Hier heb je geen afleiding en kun je ongestoord doorlezen.' Olielamp Bij David Adema en Durkje van der Meulen uit Bolsward, die op De Hal van de familie Keijzer staan, een soortgelijk verhaal. Ook zij zijn ech te kampeerders. De koelbox is voor het gemak aangesloten op het lichtnet, maar voor de rest geen elektriciteit. Licht hebben ze van een paar olielampen die al jaren meegaan met vakantie. 'Wij hebben jarenlang op camping Stortemelk op Vlieland gestaan, maar op een gegeven moment kwamen er voor ons gevoel teveel jonge mensen, terwijl we liever wat oudere mensen om ons heen heb ben.' Sinds drie jaar staan ze op De Hal. 'We zijn hier drie weken. De fietsen zijn mee, zodat we langs de dorpen kunnen fietsen en 's avonds gaan we vaak even in Oudeschild kijken.' Het aantrekkelijke aan kamperen bij de boer is voor hen de klein schaligheid en ook de onderlinge sociale controle. Adema: 'Laatst ging de voortent van de overbuur man bijna de lucht in, terwijl hij er zelf niet was. Met een paar mensen hebben we de tent veilig gesteld.' Volgens Van der Meulen was op Stortemelk een soortgelijke zorg voor elkaar. 'Ook al zat je daar met veel meer mensen.' Scouts Een deel van de gasten op de boe- rencampings is al wat ouder, maar ook jongeren weten de campings te vinden. Bij Anemoonè bivak keerde afgelopen week een groep verkenners van scoutinggroep Allart van Heemstede uit Vlaardin- gen. 'Dit is de eerste keer dat we hier staan en het bevalt goed', aldus begeleider Bart Eijgenraam. De camping is voor de groep een geschikte uitvalsbasis om het eiiand te verkennen. Begeleider Koen van Pelt: 'We kunnen hier ons eigen plekje creëren waar iedereen vrijblijvend kan rondren nen.' Aan de leiding de edele taak de scouts tegen elf uur 's avonds stil te hebben, want dat wordt wel op prijs gesteld. Volgens de leiding lukt dat aardig, al slapen de kinde ren dan nog niet. 'We mogen nog even fluisteren', aldus Elmar Rijs- dam. De scouts zeggen het leuk te vin den op de camping en het eiland. 'We zijn naar het strand geweest en vandaag hebben we inkopen gedaan en mogen we zelf koken', vertelt Richard Breevaart. Het con tact met andere gasten, gaat ook goed. 'Er kwam gisteren een meneer kijken die vroeger zelf ook bij de scouting had gezeten. Die man was kei aardig.' In de avond uren worden de ervaringen van de dag op een laptop verwerkt en met behulp van een mobiele telefoon op de eigen website gezet. De Duitse Sabine Rock uit Bremen is ook voor het eerst op Texel. De boerencamping bevalt haar zeer goed en dan vooral door het scho ne sanitair. Een familielid tipte haar naar Texel te gaan. 'Ik ben hier nu een paar dagen, maar ik voel me hier zeer wel. Ik ben naar het strand geweest, heb inkopen dan. Maar je leert er juist heel veel van als je ook eens tegen mensen van buiten je club speelt. Kijk bij voorbeeld naar Joost Brieko die daar staat te tennissen. Anders had hij nooit tegen zo'n tegenstan ders gespeeld.' Texelaars brengen het er overigens niet slecht vanaf. 'Er zitten er nog veel in de race.' Het mag er in de baan dan soms fanatiek aan toegaan, ook het organiseren van zo'n evenement is topsport. Brand: 'We zijn al in okto ber vorig jaar met de eerste voor bereidingen begonnen. Bij alle deelnemers moet bijvoorbeeld het lidmaatschap van de club worden gecontroleerd. Dan is er nog de mieren. Zijn we daar achteraan geweest.' Het organisatiecomité hoeft het niet helemaal alleen te doen, leden van de club staan bij voorbeeld beurtelings achter de bar.' Het draait allemaal om het tennis, waarbij velen hun partijtje mee slaan. Woensdagmiddag is de aan dacht van toeschouwer Nico Zoe telief gericht op Sarawut Boon- moon, die bevriend is met zijn dochter. Hij speelt tegen Joost Osinga uit Anna Paulowna, die wordt aangemoedigd door een bierdrinkende groep vrienden. Even ziet het er naar uit dat er een derde set aan te pas moet komen, maar in de twee- ging en komende zondag eindigt met de finales. 290 tennissers a spelen mee in het 111 Cfe A'S CC toernooi dat gedaan in De Koog en verder geniet ik van de rust.' Kinderen Bij De Hal ligt de leeftijdsgrens over het algemeen wat hoger, maar de komende weken lopen er ook genoeg kleine kinderen rond. 'En dat is wel zo gezellig', zegt Nico van Nieuwenhuizen uit De Meern die sinds een paar jaar op de cam ping net buiten Den Burg staat. Hij zit ontspannen in een stoel bij de tent, terwijl zijn kleindochter over het terrein scharrelt. Van Nieuwenhuizen omschrijft zichzelf gekscherend als 'een luie vakantieganger' Vakantie is ont spanning en geen inspanning. 'Ik ga niet drie dagen in een auto zit ten naar Italië om daar op een mudvolle camping te gaan staan. Hier ben je al binnen een paar uur. Als ik drukte wil, ga ik wel naar De Koog en voor de rust zit ik hier op de camping.' Kamperen bij de boer doet de familie al sinds de kinderen klein waren. 'We stonden vroeger op Terschelling bij een boerderij. Je had er helemaal niks en toch kostte het je 's avonds de grootste moeite de kinderen aan tafel te krijgen, want die wisten zich uitstekend te vermaken.' Glooiing Jan en Rita van Asperen uit het Friese Ferwoude zijn eveneens blij met de rust die ze op De Hal vin den. 'Wij staan hier nu voor het tweede jaar en delen een caravan met onze dochter. Die heeft dit plekje een paar jaar geleden ont dekt. Met gehuurde scooters heb ben ze de afgelopen dagen het eiland verkend. 'En dat was goed', vertelt Van Asperen. 'Op Terschel ling huurden we ook wel eens scooters en dan kreeg je soms exemplaren waar de jeugd al op had gereden. Hier kregen we nieu we exemplaren. We hebben negen tig kilometer gereden en hoefden slechts voor vier euro te tanken.' De caravan staat pal bij de ingang van het terrein en daar is het echt paar wel zo gelukkig mee. Vanuit de voortent hebben ze uitzicht op de glooiingen van de Hogeberg. 'Dat vinden we prachtig om te zien.' Jeroen van Hattum inmiddels een lange traditie kent. En nog steeds groeit, want dit jaar zijn er twintig extra spelers ingeschreven. De zeven tennisbanen zijn vrijwel con tinu in gebruik, van 's morgens 9.00 tot 's avonds 21.00 uur, als het niet later wordt. Veel Texelaars komen aan het net, maar ook heel wat spelers van de overkant. 'Uit Reeuwijk, Hoogeveen, Schagen en zelfs uit Duitsland', somt de voor zitter op. 'Sommige Texelaars mopperen wel eens. Wat moeten al die mensen op onze baan, hoor je r m m a f de set beslist voordeel. Hij verslaat de Noordhollander met 6-1 en 7-6. Volgende partij. Komende zaterdag zijn de ogen vanaf 16.00 uur gericht op de Nederlandse toptennisser Boy Westerhof, die een demonstratie wedstrijd speelt. De 23-jarige prof die volgens ingewijden de zesde tennisser van Nederland is steeg in januari van nummer 550 naar de 280e plaats op de internationale rankinglijst. Zaterdag wordt ook gestart met de finales, waarvan zondag het grootste deel wordt gespeeld. indeling. Er wordt gespeeld in 45 verschillende categorieën. Enkel en dubbelspel, dames, heren en dan nog verdeeld in sterkten, van categorie drie tot acht. We probe ren de poules zo in te delen dat de spelers die in de finale komen aan elkaar gewaagd zijn.' Genoeg werk aan de winkel en daarbij moet ook worden gezorgd voor een natje en een droogje. Brand: 'We moeten bitterballen halen en gisteren kregen we een melding over een nest vliegende Sarawut Boonmoon, e n de spelers op het Tesseltoernooi dat deze week op de banen van Deuce wordt gehouden. Geklop, getimmer en geschilder. Bijna driehonderd kinderen waren de afgelopen twee weken volop in de weer op het bouw- dorp van Pharos achter zwem bad Molenkoog. Hij is een touw aan het spannen, vertelt een druk bezig zijnde Mels Buijsman vanaf de eerste etage van zijn hut. Een touw waaraan een doek komt te hangen, zodat hij en zijn medebouwers straks een koel plekje hebben om te vertoeven. Een bank en een tafel staan er al. 'Daar kunnen we straks zitten en een beetje met elkaar praten.' De koele plek is geen verkeerde gedachte met het warme weer. 'Dan kunnen ze daar tijdens de pauze rustig hun brood opeten en hebben ze nog wat aan de mid dag', vertelt Tonnie van Rijen die de mannen begeleidt bij het bou wen. Aan drinken, nodig met het warme weer, is gedacht. Op het terrein tussen de hutten staat een jerrycan waar de kinderen water kunnen tappen. Het thema is onderwaterwereld en dat is te zien bij de crea-tent. Beer van Gelder en Zenit Schutte schil deren er het naambord van hun hut deels blauw, voorzien het van twee vissen en de naam van de hut is Blub. 'Aan de bovenkant schilde ren we een regenboog van vreug de', vertelt Beer. Trots laat ze zien dat ze de regenboog ook op haar broek heeft geschilderd. Dat was toch een oud exemplaar en het mocht van thuis. De hutten werden traditioneel gebouwd rond grote palen op het terrein. De bouwwereld had een batterij pallets geleverd, de visserij visnetten en er waren ook doeken geleverd die om de hutten werden gespannen. 'We maken dit jaar bruggen, zodat je van de ene naar de andere hut kunt lopen', vertelt jongerenwerkster Esther Duinker die het dorp de afgelopen twee weken met ruim twintig vrijwilligers coördineerde. De dagen begonnen telkens met toneelstukjes en liedjes, 's Mid dags konden de kinderen zwem men en werden spelletjes gedaan. Conform vast gebruik werd het bouwdorp afgesloten met een nachtspel bij de Hogeberg en sla pen in de grote tent van het bouw dorp. En donderdag namen ouders en grootouders een kijkje. Veel wind bij tweede Krimloop De deelnemers aan de strand- loop bij paal 28 moesten woens dag tegen de harde zuidwesten wind opboksen, wat vooral de laatste kilometers zwaar maakte. Voor Jaap Witte maakte de wind geen verschil, hij won in 14.44 minu ten de loop over 4 km. Ook Richard Bijpost wist zijn prestatie van een week eerder te herhalen en won de 8 km in 34.18. Simone Thorwesten uit Waltrop werd in 37.47 eerste dame. Aan de 1200 meter namen 28 kinde ren deel. Ook zij liepen de laatste 600 meter tegen de wind in. Philip Zein won in 5.00 minuten, gevolgd door Rik Bijpost (5.28). Eerste meisje was Noor van de Steeg (5.32). Er waren 78 deelnemers. Bij Bos en Duin wordt zondag een zomercross gehouden. Deze begint om 10.30 1200 meter - 1.Philip Zein (Ratingen), 5.00; 2.Rik Bijpost, 5.28: 3,Noor van de Steeg, 5.32. 4 km. - 1-Jaap Witte, 14.44; 2.Rob ter Burg (Julianadorp), 15.01; 3.Silvio Zein (Ratingen), 17.38. 8 km. -1.Richard Bijpost, 34.18; 2.Flons Dinkelman (Lochem), 34.38; 3.Remko Nagtegaal, 34.46 Eerste plaats voor menteam Jimmink Menteam Jimmink (bestaande uit Hans en Miek Jimmink en Suzanne Stiggelbout) heeft afgelopen week end een eerste prijs behaald op een samengestelde wedstrijd op Landgoed Nienoord bij Leek. Het team komt uit in de klasse 2, twee span paarden. Ze behaalden 128,30 punten, goed voor drie winstpunten. EEN BETER MILIEU... ...BEGINT BIJ JEZELF Kinderen bouwen

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 7