f IP HA Vereniging voorbode van 'nieuw elan' whriw, TEXELSE J COURANT Jonge agrariërs zetten 'oudjes' op hun plaats Atleten lopen verkeerde route Historische luchtvloot op vliegveld TtW i Vandalisme rond Durp DINSDAG 21 JULI 2009 potentieel, want Marius Kikkert (spreker namens de PR-commissie van de landbouw) becijferde dat van de honderd boerenbedrijven (er zijn er momenteel ruim tweehonderd) die binnen nu en tien jaar van eige naar kunnen of moeten wisselen, veertig tot vijftig procent een (poten tiële) opvolger hebben. 'Dat kom je bij andere bedrijfstakken niet tegen, want daar haalt het opvolgingsper centage nauwelijks de tien.' 'Er zitten hier ook een paar ouwe boeren.' De opmerking ontschoot Dirk-Jan Saai (26) vrijdagavond bij de oprichting van Agrarische Jon geren Texel voor hij er erg in had. Maar het maakte wel duidelijk dat de 'regenten' aan het huidige landbouwbestuur hun langste tijd hebben gehad. 'Er komt een moment in het leven dat je zaken moet overdragen', zei burgemees ter Joke Geldorp. De jongeren waren in de schuur van Arnold en Annemiek Langeveld van Nieuw Breda in de meerderheid. Dat was precies de bedoeling, want oprichters Saai, Michel Stroo (22), Evert Rikkenberg ((27) en Joost Broekman (22) willen zoveel mogelijk agrarische jongeren aan hun verem- Beoogd voorzitter Dirk-Jan Saai zei ging binden. Niet jonger dan zestien dat de vereniging spreekbuis wil zijn jaar, maar beslist niet boven de der- voor agrarische jongeren op het eiland en wil dat er naar hen wordt geluisterd. 'Met elkaar willen we Texel naar een hoger plan tillen.' Derde doel is het verenigen van ken- Groot enthousiasme dus onder de cussie over dierenwelzijn en het Texelse jeugd voor een toekomst in imago van de landbouw. Maar De de Texelse landbouw. 'Het is nogal Lugt kon het enthousiasme van de wat om in deze tijd het vak van jullie jeugd goed begrijpen. 'Het is een ouders voort te zetten', constateerde prachtig vak om uit te oefenen en de Dirk de Lugt, de landbouwer en Texelse landbouw staat er goed bestuurder, wiens leeftijd (hij is van voor. Als je vooreen overname staat, 1961) voor de jeugd geen beletsel was om hem de avond te laten voor zitten. 'Een boerenbedrijf overne men, doe ik daar wel goed aan?', stelde hij zich voor het dilemma waarmee de aanstormende genera- tig, want anders wordt het begrip 'jong' wel erg relatief. Ruim twintig boerenzonen die de intentie hebben het bednjf van hun ouders op te volgen of al in dat proces zitten. Dat is zo ongeveer de helft van het tie krijgt of heeft te maken. De Lugt en andere wat oudere sprekers doel den onder meer op de melkprijs, die in een jaar tijd is gehalveerd, de kli maatverandering, de toenemende vraag naar energieproducten, de druk die natuur-, waterbeheer, nis en kunde en het verstevigen van woningenbouw en bedrijven op de onderlinge contacten. landbouwgrond uitoefenen, de dis- Met een hamerslag op het aambeeld verricht burgemeester Joke Geldorp het officiële startsein voor de vereniging. (Foto Gerard Timmerman) is het mooi als je vragen en proble men met elkaar kunt delen', stak hij zijn trots voor het initiatief niet onder stoelen of banken. Collectief Jaap Hin, voorzitter van LTO Texel, benadrukte dat de landbouw sociaal en economisch van groot belang is en onderstreepte het belang om gezamenlijk op te trekken. 'Een indi vidueel geluid wordt niet gehoord, het collectief wel.' Hij hoopt op een structurele inbreng van de jeugd bin nen de LTO. Johannes van Heer waarden stelde de jongeren een gewetensvraag: 'Vinden jullie dat de LTO zich met de melkpnjzen moet bemoeien of moeten we de markt zijn werk laten doen?' Evert Rikken berg antwoordde diplomatiek: 'Ons doel is om onafhankelijk te opereren. Als ik nu mijn mening al geeft, kies ik partij.' Toekomst Wethouder Nico Kikkert duwde de jeugd met de neus op de feiten. 'Bij het plan Ruimte voor Ontwikkeling, waarin het gemeentelijk beleid voor de komende tien jaar wordt vast gesteld, was de leeftijdscategorie van 16 tot 30 jaar het slechtst ver tegenwoordigd. Daarom ben ik blij dat jullie dit initiatief hebben geno men. Wij willen weten hoe jullie naar de toekomst kijken, zodat wij ons beleid kunnen maken.' Kikkert sprak de hoop uit dat het initiatief wordt overgenomen door andere sectoren op het eiland. Toeval of niet, toen Marcel Drenth van de vereniging voor agrarisch natuurbeheer De Lieuw de moge lijkheden voor agrarisch natuurbe heer beschreef, kreeg hij bijval van uit de nok van de schuur, waar de boerenzwaluwen luid begonnen te zingen. Het laatste woord was aan burgemeester Geldorp, die met een klap op een aambeeld het officiële startsein gaf voor de nieuwe vereni ging. Prachtig loopweer en een mooi parcours lokten zondag 98 atleten naar de Dennen, waar de tweede Bos en Duinloop werd gehouden Niet alles verliep naar wens. Enkele kinderen startten per ongeluk tege lijk met de volwassen lopers, waar door ze een verkeerd parcours lie pen en geen aanspraak op de medailles voor de kinderloop kon den maken. Enkele volwassenen raakten de weg kwijt doordat ze één of meer door zaagsel op de grond uitgestrooide pijlen misten. De organisatie meldt het traject nog eens kritisch te zullen bekijken en eventuele verbeteringen door te voeren. 'Echter: lopers hebben ook een eigen verantwoording om goed te kijken hoe het parcours is.' Rob ter Burg won net als vorige week de wedstrijd over 4 kilometer. Hij deed er 15.32 minuten over en werd op de voet gevolgd door Theo van der Veer uit Ede, die zeven seconden langer nodig had. Jaap Witte prolongeerde zijn eer ste plaats op de 8 kilometer. Hij finishte in 31.07. Een bijzondere prestatie, temeer daar het parcours verre van eenvoudig is. Bij de jeugd, die ruim 1100 meter liep, werd het een spannende strijd tussen Rik Bijpost en Teun Eelman, beiden afkomstig uit Den Burg. De 10-jarige Bijpost finishte in 4.09 en klopte zijn twee jaar oudere con current met twee seconden. Jade Schreuder uit Harderwijk was in 4.23 het snelste meisje, vóór Renée Blees uit Hoofddorp (5.11). De eerstvolgende door Atletiekver eniging Texel georganiseerde wed strijd is de derde editie van de Krimstrandloop, die woensdag 23 juli wordt gehouden bij paal 28. De start is om 19.30 uur. Uitslagen: Jeugd - 1 Rik Bijpost, 4.09; 2 Teun Eel man, 4 11. 3 Jade Schreuder (Harderwijk). 4.23. 8 Aron Zeeman. 4.57: 9 Jeffrey Zijm. 5.00; 9.Eduard Gamtsen. 5.00; 16.Adnaan Lap. 5 30: 17 Tijn Zeeman, 5.31: 18 Marij ke van der Duim, 5.32. 19.Meinte van Un- gen, 5.33; 20.Mattijs Lap. 5.34; 21 Linda Bakker. 6 43: 22.Berber van der Duim. 7 18. 4 kilometer - 1 Rob ter Burg (Julianadorp), 15 32; 2.Theo van der Veer (Uden), 15.39; 3.Fnts van der Gracht, 17,00; S.Pieter Dogger. 17.58; 6.Joren Bakker, 18.26; Een armada van historische vliegtuigen daalt dit weekend neer op Texel Airport. Zaterdag 25 en zondag 26 juli zijn op het vliegveld vijftien historische toe stellen te zien, waaronder de beroemde Dakota uit de Tweede Wereldoorlog. Tijdens dit week end kunnen ze worden bewon derd en kan een kijkje worden genomen in de cockpit. De historische vliegtuigen, allemaal hoogtepunten uit een eeuw Neder landse luchtvaart, arriveren in de ochtend van zaterdag 25 juli vanaf 10.30 uur op Texel. In enkele histo rische vliegtuigen, zoals de Fokker S.11 en de Dakota, kunnen zelfs rondvluchten worden gemaakt. Zondag vertrekt de luchtvloot aan het eind van de middag weer naar de Aviodrome op de luchthaven Lelystad. Diverse van deze histori sche vliegtuigen zijn geopend voor publiek, zodat iedereen deze klas siekers met eigen ogen van binnen kan zien. Belangstellenden die wil- De Dakota is één van de toestellen die zaterdag landen op Texel Airport. len voelen hoe het is om in een klassieker te vliegen, kunnen ter plekke een rondvlucht boeken. Er kunnen rondvluchten worden gemaakt in een historische Fokker S.11in een Dakota en in een Ces sna 172. Vliegtuigen Onder de vliegtuigen zijn enige beroemdheden: de DC-2 Uiver, bekend van de Londen-Melbourne Race van 1934, en de Catalina vliegboot uit de Tweede Wereld oorlog. Daarnaast komt het meest gebouwde verkeersvliegtuig uit de geschiedenis, de beroemde DC-3 Dakota die eveneens uit de Tweede Wereldoorlog stamt. Andere deel nemers aan de Airtour zijn een Piper Cub, het bekendste sport- vliegtuig uit de jaren dertig, en een grote Amerikaanse Stearman twee dekker, eveneens uit de Tweede Wereldoorlog. Tijdens het evenement zijn diverse kramen met informatie en lucht vaartartikelen aanwezig en voor de kinderen is een springkussen. De entree bedraagt €5,- voor kinderen en €10,- voor volwassenen. Meer informatie via de Aviodrome tel. 0900-AVIODROM E (0900-2846376; 25. ct. p. min) of via de website: www.aviodrome.nl. Een merrie en veulen poseren voor dierenfotograaf Jos Oosting. (Foto's Gerard Timmerman) Manege gebruikt als fotostudio De tienjarige kampioensmerrie Simmigemma en haar veulen Esragemma van Natasja Garrit- sen poseren voor de lens van fotograaf Jos Oosting van Digi pets. Manege Akenburg was zaterdag in gebruik als fotostu dio, een gelegenheid waar der tien Texelaars met hun paarden gebruik van maakten. De resul taten konden op een beeld scherm ter plekke worden beke ken. 'De poster op de muur kan me niet groot genoeg', zei de eigenaresse. De gespecialiseerde dierenfoto graaf posteert zich donderdag bij de Gele Lis in de Cocksdor- per Kikkertstraat, waar hij huis dieren vereeuwigt. Natasja Garritsen (rechts) kan het resultaat direct bekijken. 11.Thomas Richter, 19.47, 12.Hessel Arensman, 19.49; 17.Simon Lap, 21.44; 19.Shannan Eijkhout, 21 55; 20.Anna van der Duim, 21.59; 21.Sven Rossen. 22.27, 23.Mant Zijm, 23.07; 24,Jan Dogger. 23.31, 28.Mariët van der Werf. 33.38: 36.Karina Zeeman, 39 18. 8 kilometer -1 Jaap Witte, 31.07; 2.Richard Lugies (Slagharen), 31.56; 3.Anno Huizen- ga (Assen), 32.314.Richard Bijpost, 33.21 9.Gauke van Lingen. 36.32: 16 Piet Bake- laar, 38.49; 18.Rob Zwetsloot, 39.51; 19 Arnold Leijstra. 40.49: 20 Gerco Aber- son, 41.00, 21.Rob Arensman. 41.50; 24 Leendert Eelman. 43.50: 25.Arco Gar ritsen. 44 52; 27.Tryntsje Postma, 47 01, 28.Simone Kortekaas. 47.03. Harry Schepers van de Postweg bij de vernielde Hortensiastruik. (Foto's Gerard Herrieschoppers Mensen maken fouten en nemen soms ondoordachte beslissingen. Een vergunning afgeven voor een sambafeest in de openlucht, waar door burgers en toeristen in de wijde omgeving tot in de ochtend uit de slaap worden gehouden, is zo'n beslissing. Bij het aanvragen van de vergunning dient vermeld te worden hoeveel Db (A) men zal produceren. Laat ik u melden dat het geluid van het sambafeest vast in de 80 dB(A)-zone lag, zeer hin derlijk dus. De gevolgen van der gelijke beslissingen zouden vooraf ingeschat moeten worden. Burgemeester, ik vraag me af hoe u het zou vinden als zich zoiets in uw woonomgeving zou afspelen. Denk ook aan de feestgangers zelf. Vol gens de ARBO-wet moet je bij werkzaamheden bij lawaaimaken de machinerieën verplicht gehoor- bescherming dragen om doofheid te voorkomen. Op grond daarvan mag je aannemen dat het urenlan ge verblijf bij die oorverdovende muziek gehoorbeschadiging ver oorzaakt, misschien wel blijvend. In het verleden belde ik nog wel eens, maar de tijd leerde dat dit weinig zin had. Daarom stel ik het maar in het openbaar: denk na voordat u opnieuw toestemming geeft voor een dergelijk evenement op een eiland dat geprezen wordt om zijn rust en stilte. Kees Schumaker, De Koog Dat het aanbreken van het hoog seizoen ook zijn negatieve kanten heeft, ontdekten bewoners van de Postweg en omstreken. Van dalen lieten vorige week een spoor van vernielingen na. Bij Harry en Marianne Schepers werd van donderdag op vrijdag een hortensiastruik vernield. 'Hij was zó mooi, maar ze zijn er middenin gesprongen. Hij is naar de knop pen', probeerde de heer des hui zes de struik nog wat te fatsoene ren. Verderop was een bushokje besmeurd en ook bij andere woningen waren vernielingen aangericht. De daders hadden ook de golfbaan met een bezoek 'vereerd'. Daar werden onder meer twee postbussen ont vreemd, een bord in de bosjes geworpen, greens vernield en drie vlaggen ontvreemd. Een besmeurd boshokje. DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5