Familie Koorn: Gemengde gevoelens bij vertrek uit Slufter Natuurlijk doet het zeer maar het is mooi geweest' TEXELSE 7 COURANT SBB denkt na over beheer DINSDAG 21 JULI 2009 Frans Koom gaat alweer jaren op zijn mountainbike door de Slufter. Kleinzoon Cor (zoon van Lieuwe) helpt op zijn mountainbike bij het schapendrijven. Terreinfietsen is voor velen een sport. Voor Frans en Yt Koorn is het werk. Al vele jaren. Op hun mountainbikes rijden ze een keer of drie per week lange ritten door de Slufter, het natuurgebied waar hun schapen grazen. 'Wij hoeven niet naar de sportschool', zegt zij. Mis schien dat het er binnenkort toch van gaat komen, want haar man is 65 en per 1 januari loopt het pacht- contract met Staatsbosbeheer af. Met de familie Koorn verdwijnen na pakweg een eeuw ook de schapen uit Texels beroemdste natuurgebied. Op een regenachtige vrijdagmor- te lijn trekt. Maar de paadjes kron- gen trekken Frans en Yt Koorn, zoon Lieuwe en kleinkinderen Cor en Marit in alle vroegte diep de Slufter in om voor de laatste keer de lammeren die dit voorjaar zijn geboren uit het gebied te drijven. Een indrukwekkende operatie, want het gaat om 300 dieren die zich hebben verspreid over het natuurgebied, dat zich uitstrekt van de Muyweg tot aan de Krimweg in het noordelijk deel. Je moet hier grote afstanden afleggen', vertelt Frans Koorn. 'Op de heenweg al gauw vijf kilometer, als je een rech- kelen en hier en daar moet je ach ter een duintje kijken of er schapen lopen. Als het water in de Slufter geul laag staat, kun je hem over- Ooit gebeurde dat te paard, totdat de ondergrond in de Slufter zach ter werd en het niet meer te doen was. 'Toen zijn we gaan lopen. Drie keer in de week, controleren of er schapen verwenteld liggen of gebreken vertonen. Net zoals andere schapenhouders dat doen. Alleen doen zij het in een uurtje, wij zijn al gauw een uur of zes onder weg. En dat door zwaar terrein, dat komt best aan op je gestel.' Sinds de komst van de mountain bike een jaar of vijftien geleden pakt de familie Koorn de fiets. 'Aan het eind van het jaar staat er zo'n 2500 kilometer op de teller. Ik moet elk jaar mijn tandwielen vervan gen.' Ook Yt kan ermee overweg. Behendig rijdt ze door het gebied, trotseert heuveltjes en duinpannen. Soms gaat het mis, zoals die vrij dagmorgen, als ze vlak voor de ogen van de verslaggever onderuit gaat bij het doorkruisen van een greppel. Hulp is niet nodig, met een grijns op haar gezicht krabbelt ze overeind. 'Dit overkomt me wel vaker.' Kleindochter Marit liet die dag een oude traditie herleven. Met haar pony hielp ze bij het bij- eendrijven van de lammeren. 'Ze deed het hartstikke goed', glim lacht oma Yt van trots. Bewuste keus Frans Koorn is de derde generatie schapenhouders in de Slufter. Zijn opa Frans Stark en vader Gerrit (GP) gingen hem voor. 'Mijn vader begin hier in 1942 als pachter. Hij liet er schapen en koeien grazen. Voor mij was meewerken op het bedrijf vanzelfsprekend. Koeien melken, schapen drijven, scheren en noem maar op. Ik ben tien jaar lang loonscheerder en klauwver- zorger geweest en deed allerlei ander werk langs de weg, een soort boerenhulp. Toen kon ik het bedrijf van mijn vader overnemen. Het was een bewuste keus, ik hoefde niet. Ik was en ben graag bezig met vee. Maar ik ben ook gericht op productie en het ontwik kelen van vee. Ik ben al in 1983 overgestapt op Swifters', doelt hij op het ras dat ontstaat door Vlaam se schapen met Texelaars te krui sen. Productieve en vruchtbare schapen (bij Koorn gemiddeld ruim twee lammeren per ooi) en hoog noemen. 'In de eerste week van mei gaan de schapen de Slufter in, tot 1 oktober, waarna ze in het gebied ten noorden van de Krim weg worden gedreven.' Risico Zonder risico is het boeren in de Slufter niet. Eens in de zoveel tijd stijgt het water en er zijn altijd schapen die zich laten verrassen. 'Tijdens het springtij van vorige week is er nog eentje verdronken. Ik schat dat ik er de afgelopen tien jaar zo'n honderd ben kwijtgeraakt. Het meest dramatisch was dat jaar toen ze voor mijn ogen verdronken. De vloed kwam onverwacht snel op en ik stond tot mijn middel in het water om te redden wat er te redden viel. Tien dieren kreeg ik op droge, achttien heb ik er zien ver dronken. Dat is een heel akelig gezicht. Schapen kunnen best zwemmen, maar het moet niet te lang duren. Het is ook gebeurd dat ik alle schapen vóór springtij naar de boerderij had gedreven. Maar ze waren 's nachts uitgebroken en terug gegaan. Toen ik 's morgens in de Slufter kwam, bleek dat er tien waren verdronken. Ik heb het idee dat het de afgelopen tien jaar erger is geworden. Het terrein is anders geworden en de geul die per.' Konijnen Er is meer veranderd in die 25 jaar. 'Ik begon hier met 230 lamscha- pen. Het wemelde er toen nog van de konijnen. Hier bij de boerderij hoefde ik het gras bijvoorbeeld niet te maaien. Maar door ziektes zijn ze zo goed als allemaal verdwe nen. Wat die konijnen wegvraten, bleef toen staan. Zeg maar dat 25 konijnen gelijk staat aan één schaap. Zo kon ik aanzienlijk meer schapen in de Slufter laten lopen.' Nu het contract met SBB per 1 januari afloopt, gaan niet alleen de schuren aan de Krimweg tegen de vlakte, na honderd jaar verdwijnen ook de schapen uit de Slufter. Afgelopen vrijdag vertrokken de lammeren en binnen afzienbare verlaten ook de ooien het terrein. SBB vindt dat het gebied teveel verruigt en dat schapen niet de meest geschikte grazers zijn voor dit gebied. 'Het kan verkeren. Toen steken. Maar als dat niet kan, dan moet je het hele stuk eromheen. En terug weer hetzelfde stuk.' I: Frans Koom controleert te paard de op de poot. 'Ze lopen als een kievit en zijn bijzonder geschikt voor dit gebied.' Andere inzichten Zo'n 25 jaar geleden sloot Frans Koorn een pachtcontract af met SBB. 'Dat was niet vanzelfspre kend, er ging nogal wat discussie aan vooraf. Eerst zou er geen beweiding meer plaatsvinden, maar daarna kwam men tot andere inzichten. Ik wilde best, maar niet louter uit ideële motieven. Ik heb puur zitten rekenen, bijvoorbeeld hoeveel tijd het zou vergen, want er zitten nogal wat onrendabele uren in. Het is een zakelijke over eenkomst geworden. De beheers vergoeding is afgestemd op 3200 uur werk per jaar. Daarvoor kan het, voor de helft had ik het echt niet gedaan.' Koorn pacht het Sluftergebied dat zich uitstrekt van de Muyweg tot aan de vuurtoren. Op papier 895 hectare, waarmee hij zich als het om oppervlakte grondgebied gaat de grootste boer van Texel kan mijn vader de koeien uit de Slufter haalde, ging de vlag uit. Nu moe ten ze weer terug. Die verruiging is natuurlijk niet van gisteren op van daag. Ik heb met SBB altijd een goede relatie gehad en er viel altijd met ze te praten. Toen er mond- en klauwzeer dreigde, zijn we tot de oplossing gekomen om de halve Slufter te ontruimen, zodat toeris ten toch het gebied in konden. Toen hebben ze bijvoorbeeld Biks (schapenvoer) betaald. Maar als ze tegen mij hadden gezegd dat ik er runderen had moeten laten lopen om de verruiging tegen te gaan, had ik dat ook gedaan. Maar ze hebben me al die 25 jaar laten zwemmen. SBB moet zich realise ren dat er nu een eind komt aan vakmanschap dat in drie genera ties is opgebouwd.' Vertrekt Koorn er dan tegen zijn zin? 'Toen ik hier aan begon, wist ik dat ik een contract tekende voor 25 jaar. Ik ben 65 en mijn tijd zit er hier op. Natuurlijk doet het zeer, maar het is ook mooi geweest.' Tekst en foto's Gerard Timmerman Lieuwe Koom drijft de schapen over de Krimweg naar de nes bij de schuren verderop. Binnen Staatsbosbeheer wordt volop nagedacht over wat de beste manier is om de Slufter in de toekomst te beheren. De kans is groot dat een groot deel van de oppervlakte door runderen zal worden begraasd. Woordvoerder Erik van der Spek. 'Met een groep mensen van Texel en uit de regio bekijken we de voors en tegens van de verschil lende vormen van begrazing. Dat doen we vanuit natuur- en cultuur historisch oogpunt. We vragen ook advies aan het Overlegorgaan van het nationaal park. Een beslissing is nog niet genomen. Maar de kans is klein dat er, zoals nu, over de hele oppervlakte schapen blijven grazen. Misschien wel een deel. Ook het kostenplaatje speelt een rol. Schapen alleen zijn niet vol doende om de verruiging tegen te gaan Al in een ver verleden, toen de duinen nog commercieel wer den beboerd, maaiden de duin- boeren de valleien of staken het in brand, om het aantrekkelijk te hou den voor schapen. Ik verwacht dat we de komende herfst de knoop doorhakken. Op dat moment informeren we ook Frans Koorn, want hij heeft een hoop ervaring.' Op een deel van het Sluftergebied zal waarschijnlijk natuurontwikke ling plaatsvinden. Het betreft het gebied De Acht Bunders, de wei landen ten zuiden van de Krimweg, die bij de Slufter worden getrok ken. Van der Spek: 'Hiervoor heb ben we in het verleden met Rijks waterstaat een plan ontwikkeld. Daarbij wordt onder meer een zoet- zoutverbinding gerealiseerd. Het hoogheemraadschap heeft aange geven dat de zeewering bij de Krimweg onvoldoende volume heeft. Daarvoor is grond nodig, mogelijk dat de grond uit dit gebied daarvoor kan worden gebruikt. Ook dit zullen we in overleg met het nationaal park doen.' Op haar pony drijft kleindochter Marit Koom de schapen voor zich uit.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 7