TEXEL Cjroen rwartsjexels in het hart., 'Op Koers': vitaal en springlevend Strand aanharken tegen zwerfvuil 'Mijn eerste meierblis en meteen ook mijn laatste' Kaczor ruilt Shell in voor Gulf OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12392 VRIJDAG 24 JULI 2009 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Gert-Jan de Vreugt gaat op 2 oktober met Mir jam van Bekkum in een roze Land rover op weg naar Gambia Topatlete en ver- springster Anne- lies Fortuin bereidt zich op Texel voor op het het Nederlands Kampioenschap. 'Zwerfkatjes is een probleem op Texel, maar ik neem het mee naar huis', vertelt Linda Veenman uit Midden-Beemster. 'Ons huisje was grotendeels gebouwd van gejut hout, met een zeildoek als dak', vertelt Adrie Schermer (93). 'MJj „O- H 0 Met een acrobaat harkt Marcel Bakker plastic en andere aangespoelde rommel bij elkaar. (Foto Gerard t, Texel in 2020: een vitaal en springlevend eiland. Dat is kern achtig het beeld dat de gemeen te voorstaat in het boek Texel op Koers, de structuurvisie voor 2020. 'Het is geen set van ver plichte beleidsregels, maar geeft richting aan het beleid dat de gemeente de komende jaren wil voeren', zegt wethouder van Ruimtelijke Ordening Nico Kik kert. Er zijn er 1500 gedrukt en ze zijn gratis af te halen bij de gemeente. De inhoud van de Structuurvisie 2020 zoals de wethouder die dins dag presenteerde aan de pers is niet bekokstoofd in een achterka mertje. maar het resultaat van een interactieve discussie waarin de meningen en ideeën van 300 Texe laars zijn betrokken. Niet alle idee- en zijn overgenomen, maar wel ongeveer driekwart Wie z'n her senspinsels er niet in terugvindt, komt ze mogelijk tegen in het ver volg voor na 2020 of ze zijn niet realistisch bevonden. Zoals de suggestie om Den Helder plat te gooien ten behoeve van Texel of Oudeschild van de kaart te vegen. Wat staat er wel in het rijk geïllu streerde beleidsdocument? 'Behoud van wat de moeite waard is te behouden en vernieuwing waar dit kans biedt om de positie van Texel te versterken', staat in de inleiding. Weinig verrassend is dat als kernkwaliteiten worden genoemd rust en ruimte, rijkdom aan natuur en cultuurlandschap pen, afwisseling, nachtelijke duis ternis en archeologische en mari tieme monumenten. Kunnen we toch grote verrassin gen verwachten tot 2020? In het boek staan foto's van villa's aan het strand die het kustbeeld 'ver rijken', spaarbekkens voor water waar natuur en recreatie hand in hand gaan, een Texels zeebad, een pier, dijkwoningen, een toeristische tocht over het strand per rupsvoer tuig en een ecologisch welnessre- Zwerfvuil is een hardnekkig pro- andere troep, steekt er weer van bleem op het strand. Schoonmaak- alles uit het zand. Een experiment acties hebben wel een tijdelijk met een nieuwe schoonmaakme- effect, maar na een nieuwe vloed- thode waarmee vrijdag is gestart, golf met plastic, touw, flessen en geeft hoopgevende resultaten. De manier is even simpel als doeltref fend: het strand bewerken met een acrobaat waarmee de boeren hooi bij elkaar harken. Meer op pagina 3. De politierechter in Alkmaar heeft een 60-jarige inwoner van De Cocksdorp een geldboete van €350,- opgelegd voor het niet opruimen van de asresten na de meierblis vorig jaar. De boete loopt op tot €1.000,- als de man de komende twee jaar nog maals in de fout gaat. Dat zal volgens hemzelf echter niet gebeuren. 'Dit was mijn eerste meierblis sinds jaren, maar ook meteen mijn laatste.' De man vierde op de avond van 30 april vorig jaar voor het eerst sinds jaren weer eens de meierblis. Dit resulteerde in een geslaagd vreug devuur, waarvan de volgende och- Woelmuis Texel dit weekend Leuk! Weekendbezoek, oude vrien den. Ze willen overdag uitwaaien en in de avond graag iets cultu reels. Kom maar, het is hoogsei zoen, dan is er altijd wel wat te doen. Eens kijken op vrijdagavond. Een crossloop, lijkt me niet geschikt. Popmuziek in het Voor onder, jammer, daar houden ze denk ik niet zo van. Een heilige Messe, dat is niet de doelgroep. Zaterdagavond dan. Een darttoer- nooi, ongeschikt. Nog een heilige Messe. Jubileumtocht met de Vriendschap, dat lijkt me iets voor de vriendjes van Sil. Zo groot is die boot niet. Weer popmuziek. Klif 12 is er gelukkig nog, en de bioscoop. Harry Potter en Transformers 2. Inderdaad, Texels culturele aanbod kan wel wat toverij gebruiken om een beetje te transformen. Zondag overdag. Weer popmuziek. Weer gecross. Ringsteken. Hoera, daar gaan we heen! Leve de boeren, die hebben tenminste nog cultuur. Is dit echt alles wat Texel dit week end te bieden heeft? Hoe krijgen ze dat krantje ooit vol? Woelmuis tend nog steeds enkele resten brandden. Ruim een maand later werden bij een controle nog de resten aangetroffen. Deze bleken bovendien asbest te bevatten. De man kreeg te horen dat hij als erfpachter - Staatsbosbeheer is eigenaar van de grond - officieel geen toestemming had om een meierblis aan te steken. 'Ik dacht dat ik als erfpachter zelf kon beslis sen wat ik met mijn stuk grond doe. Bovendien heb ik vooraf keu rig een vergunning aangevraagd bij de gemeente', vertelde hij de rech ter. De politierechter strafte de Cocks- dorper alleen voor het niet oprui men van de asresten. Hij vond geen bewijzen om aan te nemen dat de man moedwillig asbest in brand heeft gestoken, iets wat de man ook stelling ontkende. 'De asresten had ik gewoon op moeten ruimen. Hiervan was ik alleen niet op de hoogte. Maar het is absoluut nooit mijn intentie geweest het milieu te beschadigen en het is mij een raadsel waar het asbest van daan is gekomen.' 'Het is een strafbaar feit dat u de asresten niet heeft opgeruimd', concludeerde de politierechter, Speuren naar explosieven In verband met de toekomstige aanleg van een rioolpersleiding aan de oostzijde van de Postweg, zijn donderdag handmatig graafwerk zaamheden uitgevoerd. Dat gebeurde tussen hoeve Leiden en de Slufterweg. In de ondergrond bevinden zich mogelijk explosie ven uit de Tweede Wereldoorlog. De graafwerkzaamheden zijn bedoeld om te controleren of het hier daadwerkelijk om explosieven gaat. De werkzaamheden worden uitgevoerd door gespecialiseerd personeel van het opsporingsbe- drijf T&A Survey BV. Gisteren kon niet worden achterhaald in hoe verre er iets is aangetroffen. 'maar ik weeg uw positieve opstel ling mee in mijn besluit.' Terwijl de officier een geldboete van €1.000,- eiste (waarvan €500,- voorwaarde lijk), legde de rechter een straf op van €350,- (en €650,- voorwaarde lijk). De man gaat met in beroep. Man aangehouden voor mishandeling De politie heeft woensdagoch tend rond 2.30 uur in de Dorps straat in De Koog een 22-jarige man uit Heerhugowaard aange houden. Deze wordt verdacht van mishandeling. Een 17-jarige jongen uit Apeldoorn zat op een bankje voor een horeca gelegenheid toen de verdachte een opmerking maakte en met etens waren op hem afkwam. Deze duw- Fietsers op markt worden aangepakt Het verbod om tijdens de maan dagse markt en op de folklore- woensdag op de Groeneplaats te fietsen wordt op grote schaal overtreden. Zowel Texelaars als toeristen trekken zich niets aan van het verbod en veroorzaken daardoor hinder en gevaar. Naar aanleiding van klachten - onder andere van marktkooplui - gaat de gemeente ingaand maandag optreden. De eerste twee weken zal nog wor- sort. Er kan in tien jaar veel veran deren, maar realistischer is te denken dat de samensteller met de foto's de fantasie heeft willen prik kelen. De structuurvisie is richtinggevend. Met name voor het nieuwe bestem mingsplan buitengebied, waarin concreet staat wat in onze woon- en leefomgeving tot 2020 wel en niet wordt toegestaan. Wat moet de Texelaar met dit boek? Kikkert: 'Wie ideeën of plan nen heeft, kan kijken of deze pas sen in deze structuurvisie. Maar je kunt ook voortborduren op de plannen of ideeën die erin staan.' www.speedheat.nl de hij tegen het shirt van de 17- jarige jongen. Hierna sloeg hij hem een vuist in het gezicht. Toen de jongen een stukje met de verdach te meeliep, werd hij nogmaals geslagen. Het slachtoffer liep hier door een bult op onder zijn oog. Beveiligingsmedewerkers kwamen tussenbeiden en de politie werd erbij gehaald. Tot ongenoegen van de verdachte, die uitdagende opmerkingen bleef maken en schreeuwde tegen de agenten. Hij werd aangehouden en overge bracht naar het politiebureau in Den Burg. ■ornta* VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Nikadel 21 1796 BP De Koog Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360 den volstaan met waarschuwin gen, daarna delen politie, parkeer wachters en de marktmeester bekeuringen uit. Onder de overtre ders zitten veel scholieren. De gemeente zal daarom na de vakan tie de scholen verzoeken om de leerlingen op het verbod te wijzen. Het fietsverbod geldt alleen gedu rende de markttijden. Zowel op maandag als woensdag is dat van 7.00 tot 16.00 uur. Voor automobi listen is het op die uren verboden om via de Elemert het centrum in te rijden. De toegang tot de markt is dan met roodwitte borden afge sloten. Deze hekken mogen alleen door de marktmeester opzij wor den gezet. TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Tankstation Kaczor aan de Kees- omlaan in De Burg heeft het merk Shell ingeruild voor Gulf. De reden is volgens Tineke Kaczor dat Shell de distributie van brandstof gaat automatiseren en dat de brand stofauto's voortaan worden aange stuurd vanuit een centraal compu tersysteem. 'Daardoor kunnen ze ons systeem van bevoorrading niet meer toepassen. Dat komt doordat de boot ertussen zit. Er vaart immers maar eens in de veertien dagen een gevaarlijke stoffenboot. Dat is de reden dat we na 46 jaar afscheid nemen van Shell.' Het was Jan Kaczor, de vader van Cor, die destijds in de Parkstraat waar nu De Slock zit, met Shell in zee ging. De opslagcapaciteit is ver groot met 30.000 liter, voldoende om de twee weken te overbrug gen. Afgezien van het merk veran dert er niets. 'We zijn eigen baas, de winkel blijft hetzelfde, de was- straat en prijstechnisch zijn er ook geen wijzigingen.' Gemeente Texel STRUCTUURVISIE 'TEXEL OP KOERS' Wilt u weten wat de gewenste ontwikkelingen voor Texel zijn voor economie, de ruimtelijke ordening en zorg en welzijn? De structuurvisie 'Texel op Koers' vormt voor de komende jaren een toetssteen voor beleidsbeslissingen op deze terreinen en geeft richting aan de uitwerking daarvan. De visie is tot stand gekomen met de kritische en constructieve inbreng van zeer veel betrokkenen van ons eiland tijdens de interactieve bijeenkomsten van het project 'Ruimte voor Ontwikkeling, samen zorgen voor de toekomst' Mede daardoor is de Structuurvisie hopelijk herkenbaar en aansprekend geworden; een inspiratiebron voor iedereen op het eiland om de aanbevolen acties op te pakken! Vanaf 28 juli 2009 kunt u bij de receptie van het gemeentehuis per persoon één exemplaar ophalen. Voor meer informatie Simone van der Werf (0222) 362 283

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1