flip feW üitfl COURANT 'Op één dag 5,5 ton rommel bij elkaar' 2020: 'Kracht door kleinschaligheid' lil' Souwie Laan YAllA llOlilXA Legenda Best. windmolens upgraden boekgebied windturbines Getijdecenirale Kernkwaliteiten W tandsctwpsreseivain De Hoge Beig Bedrijven professionaliseren 0 Uitbreiding voor bedrijventerreinen Verplaatsen bedrijvigheid naar 1 Homtje Toeristische sector O Toeristische ronering §1 Jaar rond paviljoens met toegankelijke strandslagen O Havenondersteunende recreatleontwlkkelingen Visserij g Verbrede visserij Kenniseiland P| Brainpark polder 't Homtje Natuureiland Verbinding natuurgebieden Robuuste natuur Zuinig met zoet water Zoekgebied waterbergingslocaties Natuurlijk kustbeheer Dijkversterking Duurzame mobiliteit en Infrastr. Nieuwe infrastructuur Vliegveld behouden Vitale dorpen O Ontwikkeling dorpen Q Vitale dorpen Zoekgebied nieuwe woningen Ontwikkeling T Homtje Beeld van Texel in 2020, met daarnaast de legenda. VRIJDAG 24 JULI 2009 Wie wel eens heeft geholpen bij een schoonmaakactie, bijvoor beeld zoals die dit voorjaar werd gehouden, kan erover meepra ten: het opruimen van de aange spoelde rotzooi is een tijdrovend en zwaar karwei, wat bij velen na een paar uur kramp in de handen of andere ledematen oplevert. Dat het ook anders kan, is voor ondernemer Erik de Graaf al jaren zo klaar als een klontje. Vier jaar geleden schafte hij een machine aan waarmee het strand door middel van een zeefinstal- latie mechanisch wordt gerei nigd. 'Ik heb hem gekocht in Zeeland. Hij is speciaal voor dit werk ontwikkeld.' Strandexploitanten die tot voor kort verantwoordelijk waren voor het opruimen van het strand bij hun paviljoen, maakten gebruik van zijn diensten. Zoals Mark Röp- ke van paal 17, die er na het rondje bijvoorbeeld op het strand achter gebleven plastic bekertjes mee liet opruimen. Maar opdrachten van de gemeente om ook de tussenlig gende stranden te doen, bleven uit. Het tij keerde dankzij de nieuwe strandnota, op basis waarvan nu de gemeente verantwoordelijk is voor het reinigen van het hele strand. In de nota staat het schoon houden van het strand hoog in het vaandel. Met de hand is dat een ondoenlijk karwei, zodat in overleg met de gemeente, De Graaf en loonwerker Marcel Bakker een even simpele als doeltreffende methode werd bedacht: een acro baat. Dit landbouwwerktuig waar mee boeren al decennialang hooi op walen rijden, blijkt ook op het strand goed te werken. Bakker harkt in één werkgang rommel die verspreid ligt over een meter of drie bij elkaar. Het merendeel van het zwerfvuil tot een kleine tien centimeter diep, wordt meege voerd. Daarna verzamelt De Graaf met zijn shovel de rommel. Voor het overgrote deel gaat het om aangespoeld zwerfvuil, rond de strandslagen ligt er ook andere troep. 'Dan kom je op een paar meter afstand van de vuilnisbak bijvoorbeeld vijf pampers tegen. Onvoorstelbaar', vertelt Bakker. Het verschil tussen het onbewerkte en bewerkte strand maakt duidelijk dat de methode werkt. 'We zijn vrijdagmorgen begonnen op paal 8. Aan het eind van de dag hadden we vijfeneenhalve ton rommel bij elkaar', vertelt John Daalder van Gemeentwerken. De machines beperken zich tot het kleinere zwerfvuil, het grotere spul dat ach terblijft pikt Daalder op. Woens dagmorgen was het strand nabij De Koog aan de beurt, daarna wordt het noordelijk deel onder handen genomen. Bedoeling is dat het strand dit jaar een keer of zes wordt schoongemaakt. Nu gebeurt dat over de hele breedte, maar de volgende keren volstaat mogelijk alleen de vloedlijn waar nieuwe rommel is aangespoeld. Chauffer Marcel Bakker harkt met de acrobaat zwerfvuil bij elkaar. Daar achter de shovel van Erik de Graaf, die de rommel met een speciaal voor dit doel gemaakte machine verzamelt. (Foto Gerard Timmerman) 'Haalbare en realiseerbare doelstellingen', omschrijft wet houder Nico Kikkert de gedach te achter de structuurvisie Texel op Koers. De hoofdlijnen in het beleidsstuk, Economie, Ruimte en Milieu en Vitale Samenle ving, hebben onderlinge raak vlakken. Grootschalige bedrijven zijn trendsetters, maar kleinschalig heid bepaalt het imago van Texel. Het is kernkwaliteit die behouden moet blijven. 'Ze spannen zich in om de eilandeconomie gezond te houden en helpen elkaar waar nodig is.' Voor de landbouw is het toe komstbeeld dat het aantal bedrij ven in 2020 zal zijn gehalveerd tot 100 a 150. De meeste onderne mers hebben zich gespecialiseerd en hun bedrijf vergroot, anderen hebben alternatieve inkomsten bronnen aangeboord, zoals agro- toerisme, paardenhouderij, agra risch natuurbeheer, duurzame energie, streekproducten of een bijbaan. In dit proces mogen lan ge procedures geen belemmering vormen. Boeren die vergroten moeten daarom hun A-blok eenvoudig kunnen uitbreiden, maar bij boer derijen die hun agrarische functie verliezen geldt het omgekeerde. Bij functiewijziging moet de bebouwing worden teruggebracht naar 650 vierkante meter. Onder het kopje Toerisme staat dat Texel kwaliteit boven kwanti teit stelt. Dat betekent onder meer dat de bovengrens voor het aan tal toeristische bedden tot 2020 op 45.000 wordt gehouden. Kik kert: 'Niemand zit erop te wach ten dat het nog drukker wordt in het hoogseizoen.' De meerwaar de moet volgens het gemeente bestuur vooral uit een betere benutting van de bestaande slaapplaatsen komen, onder meer door seizoensverbreding. Het streven is naar verblijfsrecreatie in concentratiegebieden. De structuurvisie zet geen streep door de mogelijkheid om toeristi sche bedden in bestaande recre atieve voorzieningen, zoals groepsverblijven, te verdelen over vakantiebungalows. Volgens Kik kert is dat vastgelegd in het bestemmingsplan buitengebied. Onder kwaliteit verstaat het col lege een goede infrastructuur (goede wegen, fiets- en wandel paden en bijvoorbeeld het toeris tisch investeringsfonds), innova tie en opleidingen. De haven van Oudeschild moet verder worden uitgebouwd als toeristisch trek pleister. Voor de visserij geldt dat samenwerking een belangrijke sleutel is tot vernieuwing van de sector, waarbij wordt ingezet op duurzaamheid. De zon, biomassa, wind en getij de moeten bijdragen aan het opwekken van duurzame energie. Eierland en de Prins Hendrikpol der zijn op de kaart ingetekend als zoekgebied voor windturbi nes. Maar ook hier geldt: wat er komt, moet wel 'gedragen en inpasbaar' zijn. Het deel van de Waddenzee ten oosten van de PH-polder, waar een flinke stroming staat, is inge tekend voor getijdencentraies. In datzelfde gebied stonden op een andere kaart al zogeheten mos- selzaadvanginstallaties (MZI's) getekend. Aangezien die elkaar in de weg zitten, is in overleg met de hogere overheid deze laatste kaart aangepast. Er moet wel een andere locatie worden gevonden, ook met het oog op de economi sche belangen voor de Texelse visserij. Aandacht is er ook voor jongeren (scholing, werk en wonen) en onderwijs. Het streven is om opleidingen op MBO- en HBO- niveau naar het eiland te halen en door samenwerking tussen mid delbare scholen en bedrijfsleven tot (praktijk) opleidingen te komen. Dat elk buitendorp een eigen basisschool houdt, is niet als doelstelling opgenomen. Gezien de normen van de overheid en de demografische ontwikkelingen, acht het college dat niet realis tisch. Wel gewenst, want het draagt bij aan de vitaliteit van de dorpen. Geen vergunning nodig voor grote schapenbedrijven Agrarische bedrijven met meer dan 200 schapen hebben vol gens de huidige wetgeving een milieuvergunning nodig. B en w hebben echter besloten dat de betrokken boeren die vergun ning niet hoeven aanvragen. Reden is dat ingaand volgend jaar een wetswijziging van kracht wordt waardoor de vergunning plicht vervalt. De grote bedrijven vallen dan onder het Besluit Landbouw, net als de kleine. B en w vinden het onzinnig om de grote bedrijven te verplichten om voor minder dan een half jaar een vergunning aan te vragen en gedogen de huidige situatie. Naar schattig zijn op Texel omstreeks vijf bedrijven met meer dan 200 schapen. Een woord, een gebaar of een kaart, dat doet je goed wanneer je iemand die je lief hebt missen moet. Langs deze weg willen wij onze dank betuigen voor de vele blijken van medeleven, in welke vorm dan ook, tijdens haar ziekte en na het overlijden van KLAASJE GROOS-GIJZEN S/'en Het heeft ons goed gedaan te mogen ervaren, dat zij bij zo velen geliefd was. Henk Groos Leontine en Ruud Leony en Bob Sjake en Mies Ans en Jan Plum Tikoes Texel, juli 2009 IN MEMORIAM Lieve Mariëlle Al vijf lange jaren zonder jou Waarom moest dit gebeuren? Waarom zoveel pijn en verdriet? Onze oudste dochter, onze grote zus Nooit, nee nooit ben je uit onze gedachten Missen doen we je steeds meer Men zegt: Verdriet dat slijt Maar weet men men ook wanneer? Dikke kuzz. Pap en Mam Melanie Cynthia Lieve Mariëlle, De pijn is iets minder scherp het doet misschien iets minder zeer het missen wordt niet minder maar steeds een beetje meer! Ik mis je vreselijk lieve schat! Heel veel liefs, Lisette Wij' feliciteren Tïtia Kuiper en Mare Slootjes van harte met hun voergenomen huwelijk Jat op 28 juli zal plaatsvinden in Lange Jijk en om 1530 uur in de Maartenskerk van Oosterend. De wederzijdse families Troostesgroet 12 1722 KT Zuid Scharwoude Hoera Maud is geboren op 18 juli 2009 ©12.49 i 3300 Ruud v/d Ploeg en Mara Hooyschuur De Ruyterstraat 52 1792 AK Oudeschild Voor bezoek graag even bellen R: 06-50656795 M: 06-10789604 Geboren op 21 juli 2009 Cees Jan en Josje Schoolstraat 1 1794 AS Oosterend OP 19 JULI 2009 ON O.Od UUR IS ONZE DOCHTER GEBOREN. ZE IS 52 CN LANG EN WEEGT 3540 GRAM. AMELANDSTRAAT1X1 11125 NX ILK MAAK Dolgelukkig zijn wij mei de geboorte v onze dochter en zusje grom Pascal, Nathalie en Miko Spigt Molzwin 24361788 XN Julianadorp

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 3