TEXELSE 5 COURANT Jubileum Landbouwdag groot festijn Bermen vrij van slootruigte Met Landrover naar Gambia voor goed doel Nieuwbouw vanuit de lucht 'Ojjnr WCUTU :TÉXtL LRNCEER^flSis oook de' ftElS NRAgMQR^ .AkTocm coes VRIJDAG 24 JULI 2009 Zeehonden knuffelen in Ecomare Zeehonden zijn er altijd al de grootste trekpleister, maar maandag 27 juli zet Ecomare ze nog eens extra in het zonnetje. Op Zeehondenknuffeldag zijn er rondleidingen, spelletjes en wordt op verschillende manieren informatie over de zeehond en zijn leefomgeving gegeven. Bezoekers kunnen voelen aan een opgezette zeehond, de scherpe tanden in een zeehondenschedel bekijken en ontdekken wat voor aanpassingen het dier nodig heeft om altijd in die koude zee te kun nen zwemmen. Striptekenaar Ger- ben Valkema signeert zijn nieuwste boek Oenk!, waarin de stripfiguur Elsje een zeehond op het strand vindt. Naast de speciale activitei ten kunnen bezoekers uiteraard ook de exposities, zee-aquaria en de opvang bekijken en kan met een digitale gids een wandeling worden gemaakt door het Duin park. Ecomare is geopend van 9.00 tot 17.00 uur. De activiteiten beginnen om 10.00 uur. Kinderen die een zeehondenknuffel meenemen, heb ben gratis toegang. Wie geen knuf fel heeft, kan er in de winkel van Ecomare vanaf €2,- één aanschaf fen. Poll: hoe verder met de Slufter? Moet de gemeente geld vrijmaken voor de Medische Post? Van de 168 deelnemers aan de poll Want vindt U? op de website van de Texelse Courant vond 83 procent van wel en 17 procent van niet. De nieuwe vraag gaat over de Sluf ter. Moeten er schapen of runderen grazen, beiden of helemaal niets? Waardering voor toegankelijkheid Texelse strand Op zeven strandslagen wappert een nieuwe vlag als dank voor het toegankelijk houden van het strand. Dit jaar is het voor het eerst dat de verantwoordelijkheid voor het toe gankelijk houden van het strand bij de gemeente ligt, voorheen lag die bij de paviljoenhouders. Volgens wethouder Nico Kikkert kwamen hier regelmatig klachten over bin nen. Fred Wassenborg beaamt dit. 'De platen lagen vaak niet recht of er lag zand op de platen. Maar het is begrijpelijk dat het voor pavil joenhouders geen prioriteit heeft, die hebben andere bezigheden.' Wassenborg heeft zich vanaf het ontstaan van de Strandnota hard gemaakt voor de toegankelijkheid van strandslagen. Hij is zeer tevre den over de betonnen platen van twee meter breed en de rolmatten die nu bij paal 9, 12. 15, 17, 20 (links en rechts) en 28 liggen. Wel worden de platen begin november weer weggehaald. 'Ze zijn te kost baar om de hele winter buiten te blijven en bovendien spoelen ze weg', zegt Kikkert Fred Wassenborg is heel blij dat hij nu het strand weer op kan. 'Met één long heb ik weinig capaciteit en kan ik zonder deze matten en een schoon pad het strand niet op. Daarom wil ik deze vlag uitnjken aan de jongens en meiden die elke dag het pad zandvrij houden. Ze verdienen het. Dankzij hun kunnen mensen met rolstoelen of een han dicap het strand op komen.' De strandwachten zijn blij erkenning te krijgen van hun werk. Ze zijn dage lijks per strandslag ongeveer een half uur bezig met vegen. Na kritiek op vroeg sloten maaien: 'Onnodig schade aan natuur past niet bij onze werkwijze' Waarom kunnen slootkanten niet wat later in het jaar worden gemaaid, zodat de planten kun nen bloeien en voortplanten? Die vraag stelde Frans van der Rey- ken aan hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier(HHNK). Op ons verzoek reageert HHNK op de vraag. Woordvoerder Hans van den Berg: 'Water is belangrijk voor het leven van mensen, dieren en planten. Een van de hoofdtaken van Hoogheem raadschap Hollands Noorderkwar tier is om het systeem van waterlo pen (sloten) in Noord-Holland (dus ook op Texel) goed te beheren. Dat betekent: zorgen voor voldoende water en goede doorstroming in de sloten en zorgen voor water dat voldoet aan milieueisen, zeg maar schoon water. Bij het onderhoud van het watersysteem houdt het hoogheemraadschap vanzelfspre kend rekening met de natuur. Wij onderschijven de richtlijnen uit de Flora- en faunawet en de Natuurbe schermingswet en hebben hierover afspraken gemaakt. Heel concreet: maaien gebeurt met de stroom mee. Om te zorgen dat het water goed kan blijven doorstromen, worden sloten gemaaid. Wordt dat niet gedaan zal in dit geval een groot deel van Den Burg West niet snel genoeg van het regenwater afko men en zal zo een wijk regelmatig onder water staan. Juist tegenwoor dig met de zware regenbuien die regelmatig overlast veroorzaken is dit van groot belang. Maaien doet het hoogheemraadschap niet alleen. Veel sloten zijn in particulier eigen dom of eigendom van een gemeen te. De eigenaar is verantwoordelijk dat het water in de sloot voldoende doorstroomt en dat de begroeiing die de doorstroming belemmert, wordt verwijderd. Het hoogheem raadschap houdt wel in de gaten of er niet te veel begroeiing is in en langs de sloten. Rayonbeheerders kijken in het gebied en met name op bekende knelpunten of er proble men zijn met de doorstroming en als dat zo is, krijgt de eigenaar een bericht dat er gemaaid moet wor den. Dit schoonmaken van sloten mag na 1 juni gebeuren. In het kader van de Flora en Faunawet is door de waterschappen een gedragcode afgesproken met het Ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwali teit dat maaien na 1 juni mag, maar dat daarbij wel zo veel mogelijk rekening wordt gehouden met de flora en fauna. Concreet betekent dat onder andere dat de maaier voldoende afstand houdt van nes ten waarop wordt gebroed en dat zeldzame soorten worden ontzien. Onnodige schade aanbrengen aan de natuur past niet bij de werkwijze van het hoogheemraadschap. Wij gaan ervan uit dat andere eigenaren van sloten zich ook aan de geldende regels houden. Als inwoners vinden dat het hoogheemraadschap haar werk niet goed uitvoert, horen wij dat graag. Hoogheemraadschap Holland Noorderkwartier is telefo nisch bereikbaar op 0299-663900 Mailen kan ook naar info@hhnk.nl Groots opgezette keuringen van koeien, schapen, fjorden en een concours hippique met paarden, honden, oude en nieuwe trek kers en landbouwwerktuigen: de 25ste editie van de Landbouw dag - op donderdag 30 juli - wordt er één om niet snel te vergeten. Nieuw is een uitge breid avondprogramma, met een gezamenlijke nasimaaltijd, het open Texels kampioenschap touwtrekken en het aloude Hoornder volksspel Strijd om de man en de vrouw. Is altijd al sprake van een groot schalig evenement, de organise rende Stichting Hoornder Donder dagen heeft alles op alles gezet om van het zilveren jubileum een onver getelijke gebeurtenis te maken. Voorzitter Leen Bouthoorn, secre taris Christa Bakker-Kamminga en hun collega's prijzen zich gelukkig dat ze daarbij nogal wat hulp kre gen van uiteenlopende particulie ren en organisaties. Meest in het oog springend is de terugkeer van de koeienkeuring, die om 10.30 uur begint en waar aan twaalf van de ongeveer veertig Texelse melkveehouders meedoen. Zij zenden meer dan vijftig dieren in, verdeeld over diverse klassen. Voor de schapenkeuringen hebben zich dertien fokkers aangemeld, samen goed voor bijna negentig rammen en ooien in diverse leef tijdsklassen. Van Kees Kikkert tot Dick Kikkert en van Koos Tjepkema tot Cees Commandeur zijn alle toppers vertegenwoordigd, een gevolg van de versoepelde veteri naire regels, waardoor zij niet meer hoeven te kiezen tussen de Land bouwtentoonstelling in Opmeer en de Landbouwdag in Den Hoorn. Alle dertien sturen ook een lam in voor de karkassenwedstrijd. Het beste dier wordt aangekocht door sterrenrestaurant Bij Jef. Aan de fjordenkeuringen, ten slotte, doen zes fokkers mee, met in totaal der tig paarden. Geiten, konijnen en vogels worden al enige tijd niet meer gekeurd. Wél presenteren Kotex, de Geitenvereniging en Op Eigen Wieken op de Landbouwdag een flink aantal van hun mooiste dieren. Om 11.00 uur begint het concours hippique, met zeer uiteenlopende wedstrijden en demonstraties van paarden (aangespannen en onder het zadel), pony's en honden. Besteedden we in een eerdere krant al aandacht aan de verrichtin gen van Miss Italië-Holland Jolanda Adelaar en haar fjord Guusje, bij zonder beloven ook de demonstra ties van het vierspan van Ton Kruit hof uit Kampen. Hij heeft een spectaculair showprogramma, met paarden die zowel voluit galoppe ren als kort om (menselijke) obsta kels draaien. Om naar uit te kijken zijn ook altijd de demonstraties van de Oude Trekker en Motoren Ver eniging, die zowel antiek als nieuw materieel presenteren. Tussendoor kunnen bezoekers Medewerkers van Hoogheem raadschap Hollands Noorder kwartier ruimden na de zomerse maaibeurt van de slootkanten, zoals hier aan de Postweg, het riet in de bermen weer op. (Foto Gerent Timmerman) Gert-Jan de Vreugt gaat op 2 oktober met Mirjam van Bekkum in een roze Landrover op weg naar Gambia. Het Flamingo-team wil na drie weken aankomen in de stad Banjul, waar de auto geveild wordt voor de stichting Kinderen van Gambia. Het duo rijdt mee in de Antwerpen- Banjul Challenge, een uitdagende reis met een missie. De auto's wor den naar Gambia gereden en daar geveild voor een goed doel. Voor sommigen is het een uitdaging met een goedkope auto te rijden. De Vreugt kiest ervoor een degelijke en veilige auto achter te laten in Afrika. 'Mijn hele vakantiebudget is in-deze auto gegaan, maar we willen met een goede auto aankomen. Deze auto zou bijvoorbeeld aangekocht kunnen worden voor de toeristenin dustrie.' Bijkomend voordeel van de auto is dat De Vreugt en Van Bekkum er onderweg ook veilig in zitten. Ze hebben gekozen voor de zwaarste route op het parcours, waardoor ze drie dagen dwars door de woestijn moeten rijden. De Vreugt: 'Dat is echt avontuur. Het wordt offroad rij den, dwars door de Sahara.' Van Bekkum ziet niet op tegen het rijden door de woestijn, maar geeft aan wel iets voorzichtiger te zijn dan De Vreugt. De reis wordt een challenge genoemd, waarbij het doel bereiken niet zeker is. 'We verwachten dat het afzien wordt. Zeker in de woes tijn. Het is nog maar de vraag of we het halen', zegt Van Bekkum. Die kans wordt vergroot door de Land rover, die helemaal nagekeken is en waamodig nieuwe onderdelen heeft. 'Het is wel handig als je goed kunt sleutelen aan auto's, want het wordt Gert Jan de Vreugt en Mirjam van Bekkum bij de Landrover. echt knutselen als er iets stuk gaat. Je kunt daar met naar een groothan del gaan voor onderdelen', zegt De Vreugt. De twee gaan op reis om de stichting Kinderen van Gambia te ondersteunen. Voor de reizigers is dit een concreet doel dat dicht bij henzelf blijft. 'Normaal weet je niet wat er aan de strijkstok blijft han gen. Bij dit project dragen we bij aan de groentetuin, omdat de voedsel prijzen sterk gestegen zijn', zegt De Vreugt. Ook blijft het controleerbaar doordat er twee mensen achterblij ven in Gambia. Met de verkoop van de auto kan de stichting ondermeer zaaigoed, schoffels en gieters kopen zodat ze minder afhankelijk zijn van de voedselprijzen. De ruimte in de auto wordt zo goed mogelijk benut met bruikbare spul len. Er wordt vanuit Nederland zoveel mogelijk meegenomen en er wordt alleen terug gereisd met per soonlijke bagage. 'Kinderen in Gam bia hebben alleen vodden of gescheurde kleding aan. Alle ruimte in de auto willen we benutten om iets mee te nemen', zegt Van Bek kum. De auto is door De Vreugt zelf betaald, maar De Flamingo's laten zich ook op diverse manieren spon soren. Zo zijn diverse onderdelen in de auto kosteloos geleverd en is de opvallende kleur gesponsord. Als iemand nog iets wil bijdragen aan de reis kan dit gebracht worden bij V V Autoservice aan de Abbewaal. Dit kan door sponsor te worden, maar ook kinderkleding, speelgoed, schriftjes en schrijfgerei zijn van har te welkom. Vlag voor Texelse strandwachten Fred Wassenborg, vrijwilliger het strand woensdagmiddag van het Astma-fonds, overhan- aan strandwachten op paal 12. digde de vlag uit waardering voor de toegankelijkheid van (Foto Kerry oe Groot) terecht in de consumptietent, waar een tentoonstelling over 25 jaar Landbouwdag is ingericht en vrij willigers van muziekvereniging DEK en sportvereniging ZDH zorgen voor een hapje en een drankje. Bij de ring van de koeien wordt een overzicht geboden van de ontwik keling van de melkstallen. Volgens traditie scheert Harry Bakker de hele dag schapen. Was de Landbouwdag in het verle den tegen etenstijd afgelopen, ter gelegenheid van het jubileum is er een uitgebreid avondprogramma in elkaar gezet. Tussen 17.00 en 19.00 uur kunnen bezoekers aanschuiven voor een bord nasi met saté (kos ten €3,50), waarna het Texels kam pioenschap touwtrekken begint. Teams kunnen bestaan uit zes mannen, acht vrouwen of vier vrou wen en drie mannen, terwijl er ook een jeugdcompetitie is. Opgave is nog mogelijk (tel. 319307). Onder muzikale begeleiding van DEK wordt van 20.30 tot 21.30 uur het traditionele spel Strijd om de man en de vrouw gespeeld, een Hoorn der variant op het stoelendansen. Daarna draaien Texelse DJ's tot middernacht feestelijke muziek en is de bar geopend. De entree overdag bedraagt €4,-; kinderen tot 12 jaar hebben gratis toegang. Het avondprogramma is gratis te bezoeken. Een tachtig pagina's tellend programmaboekje, met naast het programma ook foto's en verhalen van deelnemers,- kost €3,-. Tijdens een rondvlucht boven Texel legde fotograaf Pieter de Vries het in aanbouw zijnde gemeentehuis (boven) en de verbouw van scholengemeen schap De Hogeberg vast op één plaat. Het beeld verandert de komende weken niet, want door de bouwvak liggen de werk zaamheden stil tot 3 augustus. Schapenkeuring op Landbouwdag Alle topfokkers doen dit jaar op de Landbouwdag mee aan de schapenkeuringen (Fm orcnm to***, cour*-. Texel op koers naar 2020

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5