'Je weet nooit hoe je dag zal verlopen' TEXELSE 8 COURANT - 1960: Eerste - en enige - autocross bij Weegeswaal Gemeente rooit dode iepen VRIJDAG 24 JULI 2009 Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Janka van den Brink van rederij De Vriendschap een week lang een weblog bij. Over bergen bagage, een fijn wiebel- tochie, een Duits stel met een kinderwagen, sprudelwasser, een schip op de plaat, spitsmui zen en slakken. Het complete weblog is te lezen via www.texel- secourant.nl. (Vrijdag) Tjonge jonge, wat is dat toch met het weer, gisteravond heerlijk lang buiten gezeten, vanmorgen kwam het met bakken naar beneden! Zal niet druk worden op het bootje, wel een lekkere wiebel met deze wind. Nou ja, kan ik zonder moeite deze ochtend op kantoor door brengen, onder andere met voorbereidingen treffen voor onze jubileumzaterda gen! Wordt heel leuk denk ik, giste ren nog even zitten trainen met de meiden, komt helemaal goed! In de kaartverkoop is het rustig, de tele foon nnkelt alleen voor mensen die willen reserveren voor enkele rei zen met fiets, soms met enorme bergen bagage achterop, vraag me altijd af wat dat allemaal is (Zaterdag) Vanmorgen op tijd eruit, lekker ont bijtje gedaan, met de toren op Terschelling gebeld om te informe ren wat de wind gaat doen, viel allemaal reuze mee, dus gewoon varen! Ik had van alles te doen en Sil had om 10.00 uur een afspraak met Jan Heemskerk, in verband met het jubileumboek dat volgend jaar wordt uitgegeven naar aanlei ding van 175 jaar polder Eierland. Bakkie gezet, en Jan begint zo het een en ander te vertellen over wat hij al had meegekregen van ver schillende durpers. Hij stopt er enorm veel energie in en leert iedereen op een hele leuke manier kennen. Hij was erachter gekomen dat er wel heel veel Boonen rond de Cocksdorp woonden en dat intrigeerde hem. Hij had zelfs een soort stamboom bij zich... Afijn, het werd steeds interessanter en gezelliger, en Sil wist ook veel dat hij niet wist! De Vriendschap kwam na de stranding op de Steenplaat maandagavond mede dankzij de hulp van de KNRM weer vlot. (Foto Merest Wlnterrrexetpnoto.nl) (Zondag) Ondertussen is de wind flink aangewakkerd, en hoorde ik van Sil dat het een fijn wiebeltochie was. Er zat een Duits stel voorop de punt met kinderwagen. Sil zei hun dat er nogal wat sprudelwas ser over zou komen, maar dat maakte geen flaus aus zeiden ze. Dus daar gingen ze, smile van oor tot oor, en zeiknat weer terug op Texel, ledereen had veel schik gehad en Sil had een topdag. Veel plezier gehad met de passagiers, heel ruim zeehonden gezien. Inmid dels is het negen uur. en ja... we moeten nog eten. We leven 's zomers een beetje op z'n Frans, maar na het eten doen we ook helemaal niets meer. Slap zitten op de bank, wijntje erbij, voldaan gevoel na een fijne dag! (Maandag) Wat een dag vandaag, er gebeurt altijd van alles, maar dit hadden we niet gedacht! Tjonge jonge... Sil zei van de week nog tegen Jan Heems kerk: je weet 's morgens nooit hoe je dag zal verlopen, ondanks je geweldige planning! Nou dat is vandaag gelukt. Tijdens ons ontbijt werden we gebeld door Frans Dreessens: 'Je schip legt op de plaat, weet je dat?' We hoorden het allebei (we hebben de telefoon standaard op luidspeaker, hoeft dat ding niet altijd zo dicht bij je oor). Ik keek Sil aan en ik weet dat hij snel kan, maar nu ging het echt rapido. Voor ik had opgehangen, had Sil z'n speciale pak al aan, en was-ie weg ook! Ik heb meteen Frans (onze Frans, de matroos) gebeld en gevraagd of hij zo snel mogelijk naar de steiger wilde gaan, omdat er iets met het schip was! Nou, daar zat ik dan... ik was even helemaal in de war, ben nog maar even koffie gaan zetten, en bedacht dat ik wel het een en ander moest regelen. (Dinsdag) Vanmorgen geen gekke telefoon tjes, wel weer drie spitsmuizen! Zo'n beetje iedere dag hebben we cadeaus van onze poezen (we hebben er vier). Blijkbaar is het hier een goed leefgebied voor de beestjes, want ze zijn er in groten getale. Ook de hondjes vinden het inmiddels reuze spannend op muizenjacht te gaan. Maar arme beestjes, uiteindelijk liggen ze hier gewoon te stinken, niemand eet ze op! Dus wij graven, veel graven! Waar we ook zat van heb ben hier zijn slakken, ze vreten de spitskool op, en de jonge sperzie boonplantjes. Sil heeft fijn gaas neergezet en nog wat garnalen- net, ziet er heel inventief uit. Of het helpt... Hij had vandaag vijf tien slakken... Je weet het niet, de kippen hadden in ieder geval een lekker maal. Archiefstuk Aan het einde van een lange, spannende en toch hilarische middag, hing Miss Texel (Lenie Witvliet) op zondag 17 juli 1960 'met een glimlach en een kus' de welverdiende bloemenkrans om de hals van P. Schneider uit Alk maar, winnaar van de allereerste autocross die op Texel werd gehouden. De cross was niet zomaar tot stand gekomen. Het bestuur van de MAB- club was geruime tijd bezig met de voorbereidingen - waar veel bespre kingen met de gemeente deel van uitmaakten - en had een beroep gedaan op de NACOW, de Neder landse Autocross Organisatie Winkel uit Winkel. De organisatie was in handen van P. Oud, zelf ook crossrij der. Door deze samenwerking kreeg de cross een grote uitstraling, want niet alleen verscheen een internatio naal gezelschap aan de start, ook werd aan de overkant reclame gemaakt. Dat TESO op de dag van de cross een extra afvaart verzorg de. zal echter eerder te maken heb ben gehad met het overzetten van de deelnemende auto's dan van het vele publiek. Toch werd de cross door zo'n 2000 mensen bezocht. Enigszins merkwaardig lijkt de keuze van het crossterrein. De wedstrijd vond plaats 'in Waalenburg achter Iets verloren of gevonden? Ga naar de gemeente! Sleutelbos kwift? Tas gevonden? Voortaan gaal Telefoon' 0222-362121 www texeLnl Og.taa) Loket Vertoren ol Gevonden E-mal-vertorenofgevondenetexel nl - In liet gemeentehuis Gmenepiass t in Oen Bug www.vertorenofgevonden m Meer Informatie? Hiervoor kunt u terecht bt| de Publieksbalie, telefoonnummer (0222) 362 121 de Weegerswaaldijk'. Het publiek kwam achter de sloot te zitten, 'zodat de rijders geen last zullen hebben van de kijkers. Dit is tevens voorschrift voor eventuele ongeluk ken.' Uit het wedstrijdverslag blijkt dat de baan verder met strobalen was afgezet. De race verliep overi gens zonder ongelukken. Volgens het wedstrijdverslag in de Texelse Courant kon het Rode Kruis 'de spalken ingepakt laten'. Dat wil niet zeggen dat het een gezapige toe stand was. Integendeel, 'diverse wagens moesten na een rit uit de sloot worden gehaald of zaten zo vast in de grond dat de tractor zijn best even moest doen.' En toen C. Lont uit Den Oever in de finale de stukgereden binnenbocht dacht te nemen 'verdween zijn halve wagen in de diepte'. Ronduit spectaculair was bovendien de actie van Jan Grisnigt, die als 'De Grote Onbe kende' getooid in witte overall, met feestneus en valse baard aan de start verscheen. In de derde wed strijd begon zijn auto na een aantal ronden opvallende kuren te verto nen. De verslaggever: 'Op een goed moment dachten we dat zijn vehikel aan de autohemel toe was. Grote vlammen braakten uit zijn voertuig. Maar Jan ging onverschrokken door. De brand bluste blijkbaar zichzelf, de brandweer, die op het terrein aanwe zig was, kwam er niet aan te pas.' De toestand van de wagens was in 1960 overigens anders dan heden ten dage, wat gevolgen had voor het soort wedstrijd. Niet alleen Gnsnigt verscheen immers in vermomming aan de start. De 25 deelnemers - waaronder twee Texelaars - reden in 'de meest won derlijke vehikels'. 'De wagens zijn alle zonderling uitgerust. Enkelen hadden de portieren met zwaar dik touw dichtgebonden. Alle versierin gen zijn verdwenen, alleen aan de motor is extra zorg besteed. Die mag het onder geen beding bege ven. Maar toch gebeurde dat wel eens. Dan sprong de coureur uit de cabine en morrelde wat, en als hij dan geluk had, sprong hij weer in de kar en wierp zich in de strijd.' Het publiek vermaakte zich kostelijk met de capriolen die de wagens uithaal den, zeker toen de baan, door de regen die 's morgens gevallen was (en waardoor de start een uur ver traagd was) 'danig vernield' raakte. 'Grote gaten maakten het de rijders steeds moeilijker. Maar dat maakte het voor het publiek steeds aantrek kelijker. Want hoe dwazer de auto's over de baan vlogen, hoe harder het gebrul langs de dijk.' Het is niet dui delijk hoeveel wagens de cross uit eindelijk hebben uitgereden, maar het feest 's avonds in De Lindeboom zal er niet minder om geweest zijn. Het succes van deze eerste cross smaakte duidelijk naar meer en de MAB kondigde al snel aan dat in augustus een tweede cross zou worden gehouden, waarbij nog meer publiek werd verwacht. Om ondui delijke redenen is deze tweede cross er nooit gekomen en het zou tot-de stadsfeesten in 1964 duren voor het Texelse publiek weer vermaakt werd met een autocross, ditmaal op het land van C.H. Roeper in Spang. Ook deze cross werd georganiseerd door de NACOW, er verschenen vier Texelaars aan de start. Ditmaal gaat de krant uitgebreid in op de veilig heidsvoorschriften, ook omdat op de aanplakbiljetten werd gesproken over een 'spel met de dood". Dat viel - ook weer volgens de krant - alle maal erg mee. Niet alleen zat het Vakantiegangers adopteren zwerfkatjes De week van... Menno Siebinga Menno Siebinga is de volgende blogger in de serie De week van... Hij is organisator van het Body Brein Festival, dat vrijdag 31 juli tot en met zondag 2 augustus wordt gehouden. publiek achter een brede sloot, ook waren 'tal van maatregelen' geno men. 'Zo moeten de rijders een val- hélm dragen en in hun wagens vast zitten met veiligheidsgordels. Op het terrein zijn brandweer en EHBO aan wezig en het publiek is verzekerd.' De auto's, die normaal niet aan het verkeer mochten deelnemen, moch ten met een speciale ontheffing en onder politiebegeleiding op eigen kracht naar het crossterrein rijden. De cross was financieel een succes (het organisatiecomité Stadsfeesten hield er ƒ1.113,61 aan over), maar verliep minder spectaculair dan ver wacht. Vooral het uit de sloot halen van verongelukte wagens haalde voor de 2500 toeschouwers (en de 800 aanwezige kinderen) de vaart eruit. Dat was echter geen reden van een vervolg af te zien, want in 1966 hield de NACOW op dezelfde locatie weer een cross, ditmaal bezocht door het ongelooflijke aantal van 5000 toeschouwers. Een jaar later werd een langjarige traditie geboren, toen de MAB de eerste 'puur Texelse' cross hield op het terrein bij Harkebuurt. 'Zwerfkatjes is een probleem op Texel, maar fk neem het mee naar huis', vertelt Linda Veenman uit Midden-Beemster. Ze trok zich het lot aan van een nest jonge katjes dat haar familie aantrof onder een haag op een Texels vakantiepark. 'We hadden er sla peloze nachten van.' De familie Veenman verblijft regel matig in hun stacaravan op het eiland: 'Eén van de katjes had ont stoken ogen. We konden het niet aanzien en hebben bij onze dieren arts medicijnen gehaald. Arme beestjes. Doodzielig. We hebben ze maar geadopteerd. We nemen er zelf eentje mee naar huis, de twee andere gaan naar familie en vrien den. Maar eigenlijk is het te gek dat het zo moet. Dit is een groot pro bleem, want die katjes zie je overal. Toeristen zoals wij trekken zich dat aan. Ik begrijp niet dat Texel, dat leeft van het toerisme, hier zo mee omgaat. De Dierenbescherming heeft een sterilisatie- en castratie programma op de plank liggen. Maar er is geen geld voor. Dat grote vakan- tiebedrijven niet bereid zijn hier iets aan te doen.' Zwerf- of verwilderde katten is een oud probleem. Tot een jaar of vier geleden werden volwas sen dieren gevangen om te castre ren en te steriliseren en ze daarna in hun eigen gebied of op hun eigen terrein weer los te laten. Ze leven in een territorium waar ze andere kat ten weren of niet toelaten. Om te zorgen dat met steeds meer terrei nen, tuinen en gebieden door deze ontheemde wilde dieren worden ingenomen, wordt het krijgen van nakomelingen voorkomen. Het weg vangen van de dieren en het wegha len of wegbrengen heeft tot gevolg dat weer andere katten deze plek bezetten. Niets doen of ze verjagen heeft tot gevolg dat er geregeld nieuwe nestjes met zwerfkatten wor den gesignaleerd. Om de overlast te beperken, werden er geregeld in overleg met buurtbewoners, parkbe heerders en particulieren kooien geplaatst om deze katten te vangen. Probleem was dat niet iedereen dit begreep en passanten gevangen katten uit medelijden vrijlieten. Wie in de omgeving een zwerfkatje ziet, kan bij Dierenpension Texel aan de Slufterweg een vangkooi halen en het dier daarna bij het pension laten steriliseren of castreren. De familie Veenman hoopt dat Texel door dit bericht tot het besef komt dat er actie moet worden onderno men. Ze verwijst voor meer informa tie naar Hans de Ruiter van de Die renbescherming, maar die kreeg de redactie met te pakken. Gewonden bij aanrijding Hoofdweg Een 51-jarige automobilist en zijn 45-jarige passagiere, beide afkom stig uit Assen, zijn woensdagmid dag gewond geraakt bij een aanrij ding op de Hoofdweg. Een 59-jarige Duitse automobiliste wil de op de Hoofdweg linksaf slaan en liet hierbij de uit tegenoverge stelde richting komende auto van de man uit Assen niet voorgaan. Er ontstond een aanrijding waarbij de man uit Assen letsel aan zijn hand opliep en brandblaren. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis in Alkmaar. Zijn passagiere werd daar met nekklachten heen gebracht. Gemeentewerken heeft maandag aan de Trompstraat in Oudeschild negen iepen verwijderd. Dat gebeurde om veiligheidsredenen. De bomen waren dood of door de iepziekte zo zwaar aangetast dat herstel onmogelijk was. Na een inspectieronde afgelopen voor jaar werden al eerder bomen gekapt, voornamelijk iepen. Volgens een woordvoerder is het niet te verwachten dat op korte termijn nog grote aantallen het veld moeten ruimen. Wel kan het voorkomen dat een enkel ziek of dood exemplaar wordt verwij derd. (Foto Hugo de Groot) TESO in Klokhuis In Het Klokhuis is vrijdag 31 juli een reportage te zien over TESO. Het gaat hier om een herhaling uit 2007. In het filmpje vraagt presentatrice Dolores zich af hoe het zit met de veerboot. Waar blijven de auto's en hoe werken de reddingsvlotten? Na enig aandringen gaat de kapitein overstag en mag Dolores even de boot besturen. Het filmpje werd gemaakt door programmamaakster Jahaga Bosscha, die het eiland vaker via Het Klokhuis voor het voetlicht bracht. Bosscha is zeer regelmatig op het eiland - en dus ook op de veerboot - te vinden. Zo maakte zij ook opnames over mos selen in de Waddenzee. Omdat de filmpjes van Het Klokhuis door gaans niet direct aan actualiteit gebonden zijn, kunnen ze naar believen worden herhaald. Volgens Bosscha zit daar niet echt een systeem in, 'maar je kunt bij het TESO-filmpje goed zien dat het mooi weer is. En het is natuurlijk echt een vakantie-onderwerp.' De opnamen werden in de zomer van 2006 gemaakt en volgens de web site van Het Klokhuis werd de docu mentaire eerder uitgezonden in november 2007. Het Klokhuis richt zich in de eerste plaats op kinderen, maar is ook geliefd bij een ouder publiek. De documentaires zijn snel gesneden en informatief. Het film pje over TESO duurt bijna een kwar tier en is te zien in de uitzending die om 18.23 uur begint. DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 8