Veel publiek voor winderig jubileum Landbouwdag TEXELSE 10 COURANTJu" JÜÏ1* g DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl (Havenernie Iets verloren of gevonden? Ga naar de gemeente! Willem en Neeltje Goënga krijgen bloemen van stichtingsvoorzitter Leen Bouthoorn. Een koe met een melkproductie van 100.000 liter, eigendom van Edo Rutten, wordt gehuldigd. Kampioenskoe Ria 225 met rechts eigenaar Hans Kikkert. De vijfentwintigste editie van de Landbouwdag Texel is donder dag groots gevierd. Met exposi ties werden herinneringen opge haald aan de rijke geschiedenis en dankzij inzet van vrijwilligers en grote opkomst van landbou wers, verenigingen en paarde- neigenaren is ook de toekomst van het evenement in veilige handen. De meeste avondfestivi teiten werden vanwege het weer afgelast. In stijl, met dne paarden voor de koets en twee grooms, rijden Wil lem en zijn schoonzus Neeltje Goënga het terrein op om dit jubi leum te openen. Achterin de koets zit Willems kleinzoon Ids, negen jaar geleden geboren tijdens de Landbouwdag. De eer om te spee chen is aan Willem, die een kwart eeuw terug het initiatief nam tot de Landbouwdag. 'We willen Den Hoorn met de Landbouwdag aan alle kanten promoten. Het heeft me altijd veel voldoening en mooie din gen gegeven.' Goënga laat de kans niet voorbij gaan om een tip voor de toekomst mee te geven. 'Het is en blijft de Landbouwdag. En daarom moeten de keuringen doorgaan. Laten we hopen dat we er volgend jaar allemaal weer zijn.' Als de vlag in top is gehesen door stichtingsvoorzitter Leen Bouthoorn zijn de eerste koeien- en fjorden- keuringen al in gang. Vooral de koeienkeuringen krijgen veel belangstelling van het publiek. De sprekers doen hun best iedereen uit te leggen wat de aandachtspunten en beoordelingscntena zijn. De koeien die de ring nog in moe ten, worden opgepoetst met spiri tus, geborsteld en schoongehou- den Eenmaal in de ring worden nieuwe vlekjes weggeveegd met doeken die door omstanders snel worden aangereikt. 'Het is toch een soort modellenwedstnjd. Het gaat puur om het uiterlijk', zegt Ina Boog aard van boerderij Hoogezand. Daarom is voor de keuring al weken geoefend om de koeien netjes te laten lopen en zijn ze al meerdere keren gewassen en geschoren. 'We doen dit omdat we het leuk vinden en omdat we vinden dat we mooie koeien hebben. Voor ons zijn keu ringen de krenten in de pap. Dit maakt het boerenleven leuk.' Hans Kikkert van Zuiddorp heeft helemaal een goede dag. Zijn koe Ria 225 wordt eerst door keurder en mede-melkveehouder Arnold Druif benoemd tot koe met het beste uier en later tot kampioenskoe. Druif noemt Ria 225 een zeer beste koe met een goed uier. Hans Kikkert: 'Ik ben dik tevreden met het resultaat en had deze plek niet verwacht.' Hij doet niet alleen mee aan de keuring om kans te maken op de prijzen, maar ook om de landbouw te pro moten. 'Ik vind dat we hier met z'n allen een stukje PR moeten laten zien.' Om zijn enthousiasme voor de land bouw over te brengen heeft Kikkert vier dames in de ring lopen, die graag zijn koeien laten zien. 'De dames vinden het leuk en zijn enthousiast. En dat vind ik dan weer leuk. Ik geef ze graag de kans om met mijn koeien te lopen.' Ook de familie Boogaard op Hoogezand geeft de liefhebberij voor koeien graag door. 'Maandag gaan we naar Opmeer om de kinderen met kalfjes te laten lopen. Je moet ze de lief hebberij vroeg bijbrengen.' Naast de koeienkeuringen worden er ook fjorden en schapen gekeurd. Bij de fjorden had de aanloop van publiek groter gemogen, maar bij de schapen is er over belangstelling met te klagen. Schapenhouders en toensten kijken toe terwijl keur meesters overleggen welke ram- lammeren een prijs verdienen. Eén van de inzenders is schapenfokker Hin. Voor hem is de schapenhoude rij, naast zijn inkomen, ook een lief hebberij en hobby. Hij benadrukt het belang van de keuringen. 'Voor saamhorigheid als schapenboeren is het goed keunngen te houden. We zijn allemaal serieus met ons vak bezig en het is leuk dat we samen keuringen in stand kunnen houden.' Na afloop van deze keuring van ramlammeren geeft slager Hans Zijm uitleg over de criteria in de karkassenwedstrijd. Een lam van Jan-Willem Bakker van De Waddel beschikt over de beste kwaliteiten en ontvangt de titel. Voor de vele mensen op de Land bouwdag is het genieten. Het waait hard, maar handig geparkeerde veewagens, marktkramen en grote auto's houden de wind op veel plekken weg. De aanloop in de tent van Hoornder verenigingen ZDH en DEK is groot en in de luwte van de tent is het heerlijk vertoeven. Aan één van de picknicktafels zit oud- Texelse Nellie Witte, een trouwe bezoekster van het evenement. 'We komen al jaren naar de Landbouw dag. Als we op Texel zijn, gaan we hier naar toe. Er doet altijd familie mee (Henk Spigt, red) en het is leuk familie en andere Texelaars te ont moeten.' Witte vindt dat er veel te zien is en dat het aanbod gevari eerd is. Haar favoriet is paarden sport, ook dit jaar goed vertegen woordigd. De Waddenruiters, ponyclub de Kleppertjes, fjorden- paarden, Guus en diverse tuigpaar- den verschijnen op het terrein. Om het jubileum van de Landbouw dag extra te vieren, zijn er twee exposities ingericht. Eén over de ontwikkelingen in de melkstallen en een fotowand met een overzicht van de historie van het evenement. En waar de Landbouwdag de afge lopen 25 jaar eindigde met een bor rel, wilden de Hoornder verenigin gen dit jubileum afsluiten met een feestavond. Het Texels kampioen touwtrekken en het aloude volks spel Strijd om de man en de vrouw werden door het slechte weer ech ter afgelast. De gezamenlijke maal tijd ging wel door en ook werd nog een tijd lang gezellig nagezeten. Tekst en foto's Imme Bakker Uitslagen: Schapen Karkassenwedstrijd 1 lam 1776175, eigenaar Jan Willem Bak ker. 2. D.C. Kikkert. 3. J. Kolk. 1,5 jange rammen kam pioen skeunng: 1nr 18. eigenaar Kees Kikkert. 2. reserve kam pioen nr 30, eigenaar Carlo Veeger. Kampioenskeunng 2 iaar en oudere ram men- 1 nr 5, eigenaren K.Tjepkema/ J. Eelman 2. reserve kampioen nr 6, eigenaar Het kampioen tweespan komt fier door de bocht. Anton en Jasper Bakker tijdens show i. vereniging. Schapen fokkers kijken toe bij de keuring van de ramlammeren. C. Commandeur 3.nr 12 J. Eelman Koelen Vaarsen: 1a. Texel Beauty Siepie 1, eige naar Fam. Boogaard Oosterend. 1b. Texla Mike Linnie, eigenaar Fam. Rutten De Cocksdorp. 1c. Texla Emma 298, eigenaar Fam. Rutten De Cocksdorp. 2e kalfs dieren: 1 a. Anna 110, eigenaar Fam J.C. Hin en zn Oosterend. 1b. Gelske 281, eigenaar B.W. Witte Den Burg. 1c. Selma 73. eigenaar Fam. Witte Wezenspyk Den Burg Oudere koeien: 1a. Ria 225. eigenaar Hans Kikkert Den Hoorn. 1b. Bea 115. eigenaar Hans Kikkert Den Hoorn. 1c. Texla Emma, eigenaar Fam. Rutten De Cocksdorp Kampioen en uierkampioen: 42 Ria 225, eigenaar Hans Kikkert Den Hoorn. Fjorden Beste veulen: Faya, eigenaar Fam. Heuvel van Bladel uit Vliimen. Beste jeugd en dagkampioen: Dewi, eige naar van Fam. Boeder uit Hannghuizen. Beste 3 jr en oudere merries:Zipora, eige naar Martin Kikkert Den Burg. Beste ruin: Aaron, eigenaar Martin Kikkert Den Burg. Beste predikaatmerrie: Kitty, eigenaar Mar tin Kikkert Den Burg

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 10