TEXEL Cjrocn ^/warL-Jéxels in het harL, "PUF Protest Waddeneilanden tegen hogere erfpacht Indiase taferelen op land Bargerhof Föhn gaat in rook op na stroomstoring EP: Thwtêr-Remmnt OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12394 VRIJDAG 31 JULI 2009 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Mare Hilstra heeft ergens in de Dennen een 'huisje van bezinning' gebouwd, om te onthaasten. De olifanten en de giraffe die reclame maak ten voor de Ark van Noach zijn onder druk van de gemeente verwijderd. De drukgezoch- te 25ste Land- bouwdag was mooie reclame voor de agrari sche sector Bij het Maritiem en Juttersmuse- um is de gevel bekleding voor de nieuwbouw te zien, gemaakt van houten lat- Terwijl Dirk Plaatsman van hoeve Bargerhof op de trekker zit, neemt schrijfster Threes Anna een foto van de potten, pannen en andere voorwerpen die de weergoden tot regen moeten verleiden. (Foto Geraro Timmerman) Een weiland van hoeve Bargerhof aan de Oosterenderweg vormde deze week het decor voor de omslag van het nieuwe boek van schrijfster Threes Anna. Wachten op de moesson, de titel van haar roman die in februari 2010 uitkomt, speelt in India. Voor de omslag had de schrijfster samen met Helga Pranger en Dirk en Hidde Plaats man van Bargerhof zo'n 600 pot ten, pannen, emmers en allerlei andere voorwerpen waarin water kan in een weiland gezet. 'Het is een oud Indiaas gebruik om de regen te verleiden.' In het verhaal heeft de droogte dermate heftig toegeslagen, dat de hoofdperso nen wanhopig om regen verlegen zitten. Threes Anna, pseudoniem voor Threes Schreurs, en onder meer schrijfster van De kus van de weduwe (2003), vestigde zich een jaar geleden op Texel. Haar nieuwe roman, een pil van 400 bladzijden, schreef ze in haar woning Prins heerlijk aan de Van der Sterrweg in de PH-polder. 'Dat ik de foto hier op Bargerhof maak, komt doordat Helga zoveel potten en pannen heeft.' De vakantieboerderij is voor haar geen onbekend terrein. 'Drie jaar geleden schreef ik hier Vogel kan niet vliegen.' Overigens had Dirk Plaatsman de stille hoop dat de weergoden geen gehoor zou den geven aan de oproep. 'Ik heb droog weer nodig om het graan te dorsen.' Verhoging van de erfpacht door Staatsbosbeheer (SBB) is scha delijk voor de economie en de leefbaarheid van de Waddenei landen. 'De zeer belangrijke toe ristische sector zou worden bedreigd', schrijven de gezamen lijke Waddengemeenten in een brief aan minister Verburg van LNV. Daarmee reageren ze op een rapport van de commissie De Jong, die zich over de erfpacht boog en (met uitzondering van commissielid Hans Broeren) geen moeite had met een ruime verho ging van de pacht. Ook verschil lende organisaties van erfpach ters hebben op dit rapport gereageerd. Geschillen over de erfpacht lopen al vele jaren en nog altijd is men het niet eens. Als het aan SBB ligt, gaan de erfpachtcanons met vele honderden procenten omhoog (er zijn voorbeelden van 420 procent), zodat ze 'marktconform' zijn. De commissie De Jong keurt verhogin gen tot zelfs duizend procent goed, de Waddeneilanden vinden 159 procent redelijk, wat ook het stand punt is van onder meer de Neder landse Vereniging van Erfpachters (NVE), afdeling Texel. De commissie De Jong stelde ook vast dat SBB de pachters dusdani ge beperkingen heeft opgelegd, dat eerder sprake is van huur dan van pacht. Contracten zijn van korte duur, de gebruiksmogelijkheden beperkt op grond van landschap pelijke toetsing en de overdraag baarheid van de pacht is beperkt. De commissie adviseert SBB het erfpachtbeleid te versoepelen, de contractduur te verlengen, de WOZ als grondslag te gebruiken voor de hoogte van de pacht en gronden die niet gerelateerd zijn aan een natuurdoel over te dragen aan de eilandgemeenten. Texel Campings wordt als één van de bedrijven genoemd die met SBB wil onder handelen over aankoop van het erfpachtterrein Een brief die onder meer is ondertekend door de NVE pleit ervoor de WOZ-taxaties als uitgangspunt te nemen voor de canon, wat via een bepaalde reken methode neerkomt op een percen tage van 1,5 procent van de WOZ- waarde. Samengevat komt het pleidooi erop neer dat de waarde bepaling moet worden overgelaten aan deskundigen en met aan de commissie De Jong, omdat die onvoldoende specifieke kennis in huis heeft over de eilanden. De eilanden reppen over een zwak ke juridische positie van de erf pachters en zijn bang dat pachters door de verhoging gedwongen zijn deze over te doen aan kapitaal krachtige kopers die het niet van de verhuur hoeven te hebben. 'Het leidt tot een lager aantal toeristi sche bezoeken per jaar, met alle gevolgen voor de economie en de leefbaarheid voor de eilanden. Commerciële ondernemers in recre atie en toerisme zullen in grote problemen komen. Tevens komen maatschappelijke voorzieningen op de eilanden onder druk te staan als Natte horeca draait slecht Het jaar 2009 pakt voor de cafés en discotheken in De Koog onge lukkig uit. De meeste bedrijven draaien slecht. Er zijn cafés die op sommige dagen in de week gesloten blijven. In de weekends is het nog wel behoorlijk druk. Bij de restaurants is het beeld wisselend. De terrassen draaien over het algemeen wel goed. Deze feiten werden maandag onder ogen gezien tijdens het periodieke zomeroverleg van gemeente, poli tie, horeca en andere instanties die te maken hebben met de openbare orde in de badplaats Volgens de horecasector moet de oorzaak van de verminderde omzetten worden gezocht in de economische situatie en het rookbeleid. Het hoogseizoen bereikte de afge lopen week zijn top, wat ook bleek uit diverse meldingen van geluids overlast, vernielingen en diefstal len. Meer dan vorig jaar deden zich vernielingen voor op het strand, zodat het toezicht daar is ver scherpt. Er hebben zich twee incidenten voorgedaan: openlijke geweldple ging op straat en geweld in een horecabedrijf. Voor het eerste geval zijn twee personen aangehouden om strafrechterlijk te worden ver volgd. Wegens het geweld in het bedrijf hebben vier personen een lokaalverbod gekregen: zij mogen zich in geen enkel Koger horeca bedrijf meer vertonen. College steunt Body Brein Hoewel hij de aanvraag te laat heeft ingediend krijgt Menno Sie- binga toch een gemeentelijke sub sidie voor zijn Body Brein Festi val. Het college vindt de toegevoegde waarde van het festi val zo groot en passend bij het evenementenbeleid dat het de subsidie niet heeft geweigerd, gebruik makend van de hardheids clausule die in de verordening is opgenomen. Het festival heeft een licht experimenteel karakter, waar door de financiële afloop met goed is te schatten De gemeentelijke bijdrage is bedoeld als tegemoet koming in een eventueel tekort en bedraagt maximaal €8.613,-. Dwangsom vier maanden uitgesteld Er wordt nog niet opgetreden tegen de illegale bouw van drie wooneen heden in het bedrijfspand Burgwal 13-15 van Dirk van Tatenhove en Nora Bekking. B en w hebben beslo ten de termijn waarbinnen de eenhe den gesloopt moeten zijn met vier maanden te verlengen. Mogelijk komt het helemaal met meer tot het opleggen van een dwangsom, want het college heeft aangegeven dat het mogelijk is het bestemmingsplan te wijzigen, zodat het pand een woonbestemming krijgt. Ook de bestemming maatschappelijke doel einden zou kunnen. Legalisering en aanpassing van de illegale bouw (die is uitgevoerd door een vorige eige naar) zou dan niet uitgesloten zijn. Er moet wel een oplossing worden gevonden voor het gebrek aan par keerruimte bij het pand. Vandalen houden huis op golfbaan Op aanwijzing van de beheerder heeft de politie dinsdagochtend drie jongens aangehouden op de golfbaan bij De Cocksdorp. Ze hadden de nacht doorgebracht op het terrein en daar enkele vernielin gen aangericht. Zo was er met stift op muren geklad en hadden ze een houten prullenbak gesloopt en in brand gestoken. De jongens -19, 16 en 14 jaar oud en afkomstig uit Wormer en Almere - zijn naar het politiebureau gebracht, waar proces-verbaal tegen hen is opgemaakt. De Cocksdorp en een groot deel van Eierland zijn in de nacht van dinsdag op woensdag getroffen door stroomstoring. In totaal betrof het 673 huishoudens. De storing begon volgens energie bedrijf NUON om 3.04 uur. 455 klanten kregen om 6.06 uur weer electriciteit, de overige een uur tje later. Oosterenders zaten dinsdagavond al een uur zonder stroom. De storing had volgens NUON een technische oorzaak, de exacte toe dracht was gistermorgen nog niet achterhaald. Het ongemak leidde er onder meer toe dat bij veehou ders de melkinstallatie opnieuw moesten worden opgestart (gere- sef). Collega's met een nood- stroomaggregaat konden op tijd aan de slag. De storing had vervelende gevol gen voor een drietal huisjes op vakantiepark Slufterduin. Vermoe delijk door te hoge spanning op het moment dat de storing werd opgeheven, vatte in één van de huisjes een föhn vlam. Het appa raat was achtergelaten met de stekker nog in het stopcontact. Met als gevolg heftige rookontwik keling en stank. Er was op dat moment niemand aanwezig, dus het duurde enige tijd voor het werd gevolg van de verminderde inkom sten uit toeristenbelasting, terwijl meeropbrengsten van erfpachters naar elders verdwijnen.' Dit speelt overigens vooral op Vlieland en Ter schelling, maar ook op Texel zijn er voorbeelden van tweede huizen die daardoor niet toenstisch worden verhuurd. De eilandgemeenten dnngen er - conform de Kamermo tie Jacobi - op aan dat SBB de opdracht krijgt 'mede zorg te dra gen voor een gezonde toeristische sector op de eilanden'. www.speedheat.nl Opknapbeurt voor bedrijventerreinen De gemeente streeft naar herin richting en uitbreiding van het bedrijventerrein in Oosterend en wil dat de terreinen van De Cock sdorp, Oudeschild en Den Burg Noordwest een opknapbeurt krijgen. Verder wordt gestreefd naar uitbreiding van het terrein Oudeschild en de aanleg van een nieuw terrein bij de NlOZ-haven. Deze wensen worden voorgelegd aan de regionale instantie die de aanleg, aanpassingen uitbreiding van de bedrijventerreinen in de Kop van Noord-Holland regelt. Doel daar van is dat de juiste terreinen op de juiste plaatsen komen, met aandacht voor kwaliteit en markt behoefte. Texel participeert in deze organisa tie. De uitvoering van het beleid komt in handen van het Ontwikke lingsbedrijf Noord-Holland-Noord De gemeente draagt jaarlijks €2.750,- bij in de kosten. De aanleg van een terrein bij de NlOZ-haven hangt samen met de wens om deze haven een bredere functie te geven dan alleen zeeonderzoek. Gedacht wordt aan offshore-activiteiten en afval- overslag. Dit mag echter met belem merend zijn voor het huidige gebruik. ontdekt. De brandweer ging met gezogen. In twee aangrenzende perslucht naar binnen en kwam huisjes raakten een magnetron en met de föhn naar buiten. Met een andere elektrische apparatuur ventilator werd de rook naar buiten defect. Een brandweerman toont de verschroeide föhn. TEXELSeBcOURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Voordeelland Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1