mm m fc'st §^§|É^i C rf&sL KQSSSI L Snelheidsduivel tegen tuunwal 5 COURANT Si Texelse Wolonderneming krimpt w*' X T 'rf.' Wildkampeerders in Dennen Op olifant rust geen zegen TEXELSE 'Op koers' en toch richtingloos 150.000ste voor zandsculpturen Oppas-oma gaat naar Alkmaar flutook Goe - .-T - Ji v Wie zondagmorgen op tijd een rondje maakt door de Dennen of langs andere afgelegen plekjes, komt ze op verschillende plaat sen tegen: wildkampeerders. Campers, maar ook tenten Zo bracht een groepje van zes de nacht door op de barbecueplaats aan de Randweg. Een ander stel letje had de tent opgezet op een hoge duintop nabij de Biesbos- weg. In alle gevallen ging het er tamelijk gemoedelijk aan toe en zodra de kampeerders door een boswachter op hun overtreding werden aangesproken, beloofden ze hun plek netjes achter te laten(Foto Gvwd nrmmaV Een 18-jarige automobilist uit Nieu we Pekela is maandagavond rond 23.30 uur door hoge snelheid van de weg geraakt. Via het fietspad en een sloot kwam hij tegen een tuun wal tot stilstand. Het ongeluk gebeurde op de Westerweg, nabij de bocht met de Bakkenweg. De jongen, die op weg was naar Den Groen zwart Herkenbaar en aansprekend, een inspiratiebron voor iedereen op het eiland om de aanbevolen acties op te pakken. Met die wervende ope ning presenteert het college de structuurvisie Texel op Koers. Het maken daarvan is een wettelijke verplichting, maar menigeen die dit (gratis verkrijgbare) boek van 170 pagina's dat in kleur is opgemaakt onder ogen krijgt, vraagt zich af of hier geen geld over de balk is gesmeten. Is het wel zo herkenbaar? Wie de foto's bekijkt komt tot een andere conclusie. Vrijwel geen van de afbeeldingen is op Texel gemaakt. Volgens wethouder Kikkert met opzet, want het zijn voorbeelden van ideeën die nog niet op Texel bestaan, ter inspiratie. Leuk Schapen in de Slufter Met pijn in mijn hart las ik het arti kel in de Texelse Courant van 21 juli over het vertrek van de familie Koorn met hun schapen uit de Slufter. Voor mij is een Slufter zon der schapen als een zee zonder golven: ook mooi, maar er mist toch iets. Ik vind de Slufter nu, na een eeuw begrazen door schapen, prachtig; van mij mag het zo blij ven. Hoeveel zullen runderen gaan vertrappen van de zachte onder grond? En waar laat je die runde ren 's winters, als de Slufter nogal eens wil vollopen? De schuren Het Zandsculpturenfestival bereik te woensdag een mijlpaal. Rond het middaguur passeerde de 150.000ste bezoeker de poorten van het festivalterrein bi] paal 15. Het was het echtpaar Van Lier uit het Duitse Erkelens met hun twee kinderen. Zij werden verwelkomd door Thomas van den Dungen, directeur van het organiserende bedrijf Sculpture Events, en getrak teerd op bloemen en dinerbonnen voor strandpaviljoen Westerslag Paal 15 en restaurant Bos en Duin. Van den Dungen toonde zich tevre- Burg, gaf toe te snel te hebben gereden en vlak voor een bocht de macht over het stuur te hebben verloren. Hij moet zijn pas verwor ven rijbewijs inleveren. De bestuur der bleef ongedeerd, een passa gier raakte lichtgewond, maar kon door ambulancepersoneel worden Opgelapt. (Foto Msrcot W/ntB/nexeiPhotoj bedacht, maar als ze in tegen spraak zijn met de beoogde kern waarden, zetten ze ons op het verkeerde been. Een gemeente die millimetert over de grootte van strandhuisjes maakt zichzelf met foto's van enorme strandvilla's ongeloofwaardig. Of een rupsvoer tuig over het strand, terwijl zelfs een solex niet is toegestaan. En futuristische terminals en enorme vishallen, terwijl verderop klein schaligheid de hemel in wordt geprezen. Een sfeerloze pier en voorbeelden van nichemarkten die hooguit een rol in de marge kunnen spelen. Vanuit dat perspectief is 'aansprekend' niet een kwalificatie die veel lezers zullen delen. Wie de foto's wegdenkt, houdt niet heel veel tekst over. Als je daar kritisch doorheen gaat, merk je dat het surrealisme van de foto's haaks staat op de inhoud, die weinig ver- nieuwends in zich draagt. Veel gaan tegen de vlakte, dus opstal len kan niet. De schapen konden naar het duinterrein ten noorden van de Krimweg, maar dat duinter rein is erg dun begroeid en kwets baar en zal door runderen al snel kapot getrapt worden. En de optie helemaal niet begra zen? Staatsbosbeheer vindt dat er nu al teveel verruiging plaats vindt, dat zal dan alleen maar erger wor den. Verder heeft SBB het ook nog over maaien en in brand steken, zoals in een ver verleden. Ik neem aan dat dit laatste niet serieus den met het aantal bezoekers. Het festival duurt nog tot en met zon dag 13 september en de bedoeling is dat de 200.000 bezoekers wor den gehaald. 'Als de weergoden meewerken, dan is de kans groot dat we die doelstelling halen.' Voor het zandsculpturenfestival is te warm of regenachtig weer niet gunstig. Twintig graden en een rus tig zonnetje, dat is het beste weer type om bezoekers naar het festi val te krijgen, aldus Van den Dungen. Het terrein is dagelijks geopend van 10.30 tot 18.00 uur. Cineast zoekt Georgië-film Onder aanvoering van burgemees ter Jo Engelvaart brachten in 1983 meer dan 200 Texelaars een door de Texelse Courant georganiseerd bezoek aan de (toen nog) Sovjetre publiek Georgië. Op verzoek van de firma Nauta maakte wijlen Gijs Oskam een videoreportage van deze reis. Meerdere reizigers en mogelijk andere geïnteresseerden kochten een kopie. Documentairemaker en oud-Texe laar Arnold van Bruggen uit Amster dam is op zoek naar deze film. Fragmenten ervan wil hij verwer ken in een ongeveer één uur duren de documentaire over de opstand van de Georgiërs, die komend najaar op het documentairefestival wordt gepresenteerd en waar schijnlijk nadien wordt uitgezonden door IKON. De bedoeling is ook op Texel een vertoning te organise ren. Wie over de door Oskam gemaakte film beschikt, wordt verzocht con tact op te nemen met Van Brug gen, tel. 06-14656351 of e-mail arnold@prospektor.nl. breedgedragen standpunten (maxi maal 45.000 toeristische bedden), platgetreden paden en bij elkaar geraapte meningen. Maar bijvoor beeld niets over de sterke groei aan toeristische activiteiten op het eiland en welke richting Texel daar mee op wil of moet. Onderbelicht is ook de sterke groei van de kwa liteit van de toeristische accommo datie, waarmee Texel voorloper is en die zeker onder de kernkwalitei ten mogen worden gerangschikt. Ook voor kamperen bij de boer ontbreekt het aan een kernachtige beleidsrichting, het uit- of verplaat sen van toeristische bedden, om maar een paar heikele punten te noemen. 'Te weinig richting, niet conreet, te onzakelijk, verspilde energie en weggegooid geld', is wat er op straat over Texel op Koers wordt gezegd. Geen beste kwalificatie voor wat één van de kroonjuwelen van het project Ruimte voor Ont wikkeling zou moeten zijn. bedoeld is en wat maaien betreft: met zware machines de Slufter in geeft een behoorlijke verwoesting van de ondergrond, zie de diepe sporen die een paar jaar geleden gemaakt zijn door machines die rotzooi kwamen opruimen bij de stuifdijk en die nu nog, zeer lelijk, zichtbaar zijn. Ik begrijp niet helemaal waarom SBB het na een eeuw bewezen goed beheer nu ineens anders wil. Maar wat ik helemaal niet begrijp: SBB weet al 25 jaar dat het pacht- contract van de familie Koorn dit jaar afloopt en nu pas gaan ze nadenken over wat er daarna gebeuren moet. Eerst alle schapen eruit, dan eens kijken wat ze willen en misschien tot de conclusie komen dat schapen eigenlijk toch niet zo'n slechte keus is. Niet erg praktisch en zeker niet netjes naar de familie Koorn. Nora Willebrands, De Cocksdorp. Toon Teun August in Kuip De band Toon Teun August treedt vanavond (vrijdag) op in café De Kuip in De Koog. De muziek van het drietal laat zich het beste omschrijven als 'classic rock' en 'publieksvriendelijke blues en bluesrock'. Op hun repertoire staat werk van onder anderen Stevie Ray Vaughn, ZZ Top, The Rolling Stones, Creedence Clearwater Revival, Johnny Guitar Watson en Stevie Wonder. Het optreden begint om 22.30 uur. De toegang is gra tis. Nederlandse meezingers Iedere dinsdag in augustus treedt Amsterdamse Keessie met zijn Cassetteband op in café De Kuip in De Koog. Het repertoire vermeldt 'de gezelligste Nederlandse mee zingers ter wereld'. Het optreden begint steeds rond 20.00 uur. Entree gratis. Waar evenementen zijn, dook deze zomer een olifant op. Om reclame te maken voor de Ark van Noach. 'Hij ligt nogal in een uithoek, we moeten wel wat aan de weg timmeren', vertelt PR- man Dick Verhagen. Niet zonder succes, want er zijn al meer dan 20.000 bezoekers op de Ark geweest. Maandagmorgen kreeg Verhagen een telefoontje van de gemeente, dat de olifant van de markt moest verdwijnen. 'Deze reclame-uiting is tegen de regels', aldus een woordvoerder van de gemeente. Verhagen: 'Erg onspor- Als oppas-oma is Afke Roest alweer aan het plannen op welke dagen ze naar Alkmaar gaat om tief dat de gemeente zo reageert, want we hebben de aandacht echt nodig.' Ook de giraffe in Oudeschild moet weg en na tus senkomst van de provincie, die over reclame-uitingen in het bui tengebied gaat, is dinsdag met hulp van kraanmachinist Henk Witte ook de olifant op de Hoge- berg weggehaald. Johan Huibers van de Ark: 'Ongeloofelijk. Overal waar we zijn geweest vonden ze het prachtig, maar de gemeente Texel blijkbaar met. Jammer.' (Foto Gerard Vmmerman) op haar kleinkind te passen. In ieder geval weet ze tot 7 juli 2010 wanneer ze welke dag weg is en dat geeft weer rust en het is leuk om even weg te zijn. Foto Pieter de Vnes) VRIJDAG 31 JULI 2009 MS Fonds zoekt collectanten Het Nationaal MS Fonds is op zoek naar vrijwilligers die in de week van 23 tot en met 28 november willen helpen collecteren. Deze organisa tie helpt mensen die Multiple Scle rose hebben, een ziekte aan het centraal zenuwstelsel. Geld gaat onder meer naar coaching, voor lichting en financiering van weten schappelijk onderzoek. Meer infor matie kan worden ingewonnen via 010-5919839 of www.msfonds.nl. GGZ zoekt vrijwilligers GGZ Noord-Holland Noord is op zoek naar zogeheten maatjes, vrij willigers die geregeld één of meer cliënten met psychische proble men willen bezoeken. Maatjes hel pen hen hun isolement te doorbre ken door gezamenlijk iets te ondernemen, zoals boodschappen doen, wandelen, ergens koffie drin ken, naar de bioscoop gaan of een museum bezoeken. Dit alles in onderling overleg, aansluitend op de wensen van zowel de cliënt als de vrijwilliger. GGZ Noord-Holland Noord biedt allerlei vormen van specialistische zorg aan mensen met psychische problemen en telt zo'n veertig vrij willigers. Zij worden niet betaald, maar hun reiskosten worden wel vergoed en ook worden ze verze kerd, Bovendien worden ze bege leid in hun werk en krijgen ze de kans mee te doen aan thema- en studiedagen. Meer informatie kan worden inge wonnen bij Mirjam Greevink, coör dinator voor de regio Den Helder. Zij is bereikbaar via tel. 06- 10705824 en e-mail m.greevink@ggz-nhn.nl. Moet SBB campings verkopen of niet? Hoe verder in de Slufter? Moeten er schapen of runderen grazen, beide of helemaal niets? Van de 188 deelnemers aan de poll op de website va de Texelse Cou rant vindt 54 procent dat er scha pen moeten blijven lopen, 6 pro cent kiest voor runderen, 31 procent voor de combinatie scha pen én runderen en wat betreft 10 procent lopen er geen van beide. De volgende vraag op de poll Wat vindt U? gaat ook over het grond gebied van Staatsbosbeheer. Texel Campings, de voormalige RST, die onder meer kampeerterreinen Loodsmansduin en Kogerstrand pacht van SBB, wil ook eigenaar zijn van deze terreinen. Moet SBB de kampeerterreinen aan Texel Campings verkopen? 10% 54% 31% Erik Ellen (24) uit Oosterend is aan de Hogeschool van Amsterdam geslaagd voor de studie Business Logistics. Hij is werkzaam bij de Technische Unie, het bedrijf waar hij ook zijn afstudeeronderzoek deed.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5