'Olympische Spelen in 2012 zijn het ultieme doel' Dorian van Rijsselberghe traint hard en eet veel TEXELSE 7 COURANT Hoornder waterleiding defect VRIJDAG 31 JULI 2009 tijdens de Delta Lloyd Regatta, die bij Medemblik werd gehouden. Rust is een relatief begrip voor windsurfer Dorian van Rijssel- berghe. Middenin zijn voorberei dingen op de wereldkampioen schappen in Engeland was hij deze week een paar dagen thuis. Ter ontspanning, maar hij en col- lega-kernploegiid Casper Bou- man waren toch 'gewoon' drie of vier uur per dag op het water te vinden. Het is een gezellige boel aan de keukentafel van de familie Van Rijs- selberghe in de Dennen. Naast vader Mare, moeder Geertje en beide surfers uit de kernploeg zijn ook bondscoach Jacco Koops en trainer Aaron Mcintosh uit Nieuw- Zeeland aangeschoven voor de lunch. De tafel is rijkelijk gevuld met brood en diverse soorten beleg, maar ook met fruit, zoals een grote bak kersen. Bovendien heeft Geertje voor de liefhebbers pannenkoeken gebakken. De gas ten laten het zich goed smaken. 'Allemaal ecoshit', prijst Dorian de aankopen van zijn moeder. Hoe kan het ook anders in een familie die aan de wieg stond van menig biologisch-dynamisch Waddenpro duct? In de begeleidende staf rond de kernploeg zit een voedingsdes kundige, maar die heeft een mak kie aan de 20-jarige Texelaar. 'Wat hier op tafel komt, is allemaal pri ma. We krijgen alleen wat aanvul lende spullen voorgeschreven, voor het herstel van de spieren.' De surfers zijn gezonde eters. Niet zo vreemd, want zelfs nu ze er hun gemak van nemen, gaan Bouman Snelle tijden in vierde Krimloop In de vierde strandloop bij De Krim werden woensdag de snelste tij den in vijf jaar gerealiseerd. Finish te Peter ter Burg uit Julianadorp op 9 juli 2003 na 8 kilometer in 29.07 minuten, Anno Huizenga kwam deze week met 29.24 heel dicht bij hem in de buurt. Hij had een voor sprong van bijna tweeëneenhalve minuut op zijn naaste belager, Jan van Tienen uit Buggenhout, die finishte in 34.46. De loopcondities waren ideaal: geen wind, een prachtig hard strand om op te lopen en een aan gename temperatuur. Jaap Witte liep dit keer 4 kilometer en ook hij wist een uitstekende tijd neer te zetten: 12.57. Veel lopers verbeter den hun persoonlijk record. Bij de jeugd werd de 12-jarige Cor Bijpost eerste (4.40), op zeven seconden gevolgd door de talent volle 8-jarige Mart Huizenga. De Brandweerlieden kwamen dins dagavond in actie na een melding dat brand was uitgebroken in het Krimbos nabij de Sluftervallei. De brandhaard was klein en er stond weinig wind, maar desondanks drong het vuur volgens ooggetui- en Van Rijsselberghe dagelijks naar paal 17, al was het maar om een beetje te spelevaren in de bran ding. 'Het zijn net wielrenners in de Tour de France. Om in het ritme te blijven, rijden die zelfs op hun rust dag nog eventjes een rondje van 100 kilometer', vergelijkt vader Mare. 'Als Casper en Dorian van het water komen, lusten ze wel iets. Soms nemen ze een pizza als snack voor het eten. Dan weet je het wel.' De twee zijn in training voor de wereldkampioenschappen, die van 4 tot en met 10 september in het Engelse Weymouth worden gehou den. Om zich optimaal voor te bereiden, strijken ze er volgende week al neer voor een veertien daags trainingskamp. 'Het is de plaats waar in 2012 ook de Olym pische Spelen worden gehouden. Door er nu al naar toe te gaan, kun nen we het water verkennen en ontdekken hoe de stromingen lopen.' Bouman en Van Rijsselberghe wor den - ook op Texel - begeleid door twee trainers: hun 'eigen' Aaron Mcintosh en bondscoach Jacco Koops. Beiden hebben hun sporen in de surf- en zeilsport verdiend. Mcintosh was driemaal wereld kampioen surfen en eindigde nog eens driemaal op het erepodium, op de Olympische Spelen in 1996 werd hij vierde, op die van 2000 won hij de bronzen medaille. Als trainer heeft hij gewerkt met de besten van de wereld. Koops wordt door kenners 'het kompas' genoemd waarop Marcelien de appel valt kennelijk niet ver van de boom. Robert Smit uit Elim werd derde in 4.55. Snelste meisje was Imke Hottentot uit De Cocksdorp in 5.22. Teresa Döring legde in 5.30 beslag op de tweede plaats, Noor Kikkert uit De Koog werd derde in 5.42. Aanstaande zondag is de vierde Bos en Duin zomercross in de Dennen. Inschrijven kan vanaf 10.00 uur, het startschot klinkt om 10.30 uur. Uitslagen: 1200 meter - I.Cor Bijpost, 4.40; 2.Mart Huizenga (Assen), 4.47; 3.Robin Smit (Elim), 4.55; 5.Kevin de Graaf, 5.216 Imke Hottentot. 5.22; 9.Noor Kikkert, 5.42; 10.Ward Bakker, 5.55; 12.Pieter Arens- man. 6.01: 13.Linsey Nagtegaal. 6.13: 14. Jennifer de Graaf, 6 21; 19.Rosa Lynn Nagtegaal, 8.08; 21.Sandy Nagtegaal, 8.20. 4 kilometer - 1 Jaap Witte, 12.57; 2.Rob ter Burg (Julianadorp), 14.12; 3.Theo van der Veer (Ede), 14.25; 4 Martijn van Haren, 15.07; 6.Joren Bakker, 15.54; 7.Marnix de Witte, 15.57; 9 Tim Buurma, 16.36; 10 Hes- sel Arensman, 16.44; 17.Daniel Grosz- gen al door tot in de top van een naaldboom. De brandweer uit de Cocksdorp was snel ter plekke om het vuur te blussen, ook brand weerlieden uit Den Burg verleen den assistentie. (Foto Hank Layen) Koning en Lobke Berkhout naar zeven wereldbekers, drie wereldti tels en een zilveren Olympische medaille voeren. Terwijl Van Rijs selberghe wordt geïnterviewd en Bouman van een half uurtje rust geniet, trekken Mcintosh en Koops zich samen terug in de tuin. 'Ze overleggen over het vervolg van ons programma. Hoe gaan we trai nen, aan welke wedstrijden doen we mee? Na de WK hebben we twee maanden rust, maar daarna gaan we weer verder.' De afgelopen weken werd hard maar gevarieerd getraind. Op het programma stonden met alleen vele uren op de surfplank, maar ook hardlopen, wielrennen en oefe ningen in de sportschool. Hoogte punten vormden twee tochten over het IJsselmeer. 'Eerst voeren we in anderhalf uur van Medemblik naar Stavoren. Daar zijn we door de sluis gegaan en vóór de wind in tweeëneenhalf uur naar Heeg gevaren. Als duurtraining. Dat was superleuk. Anders varen we alleen maar heen en weer. Een tour, zoals bij fietsen, is voor ons normaal niet weggelegd. De volgende dag voe ren we dwars door het centrum van Sneek. We kregen enorm veel aanspraak. Mensen vroegen of we de Elfstedentocht aan het doen waren. Daarna viel de wind weg en hebben Aaron en Jacco ons in een begeleidend bootje naar het Tjeu- kemeer gesleept. Daar hebben we lekker wat in het water gespeeld.' De dag erop was van spelen geen sprake meer. 'Bij een zuidwesten wind kracht 5 moes ten we terug naar Medemblik. Zó ver is dat niet, maar omdat je met tegenwind niet in één rechte lijn kunt, werd het een stuk van 95 kilometer. Vijf uur lang knallen. Dat was heel apart. Na een uur varen, vroegen we hoe ver we waren. Aaron zei dat we op onge veer een derde of een kwart zaten. Pas toen realiseerden we ons dat het wel eens een lang tochtje zou kunnen worden. Ja, dat is iets waar we het later nog wel eens over zul len hebben. Maar het was prachtig. We willen kijken of we volgend jaar een wedstrijd op dit traject kunnen organiseren.' Ondanks hun vermoeidheid, reden ze na aankomst door naar Scheve- pietsch. 19.00; 18.Steven Bakker, 19.05; 20.Shannan Eijkhout, 19.46; 21 .Jan Dog ger. 21 21; 22.Wannes Lely, 21.25; 23.Dirk Eelman. 21.41, 27.Marline Dogger. 22.20. 8 kilometer - I.Anno Huizenga (Assen), 29.24; 2 Jan van Tienen (Buggenhout, België), 31.46; 3.Peter ter Burg (Juliana dorp), 31.59, 4.Milco Kats, 32.17; 5 Sjoerd Groeskamp, 32.28, 6.Pierre Bonnet, 32.46; 11.Sido Overdijk, 34.41, l2.Remko Nagte gaal, 35.01, 13.Piet Bakelaar, 35.44; 20.André Kooger, 37.15; 22.Cees Timmer, 37.30; 26 Thomas Richter. 38.02; 30 Pieter Jan Kooger, 40.07, 31.Launen Bakker, 41.05; 33.Marijke Stark, 42.23. Walstropijlstaart 'Tijdens een wandeling door de Kreeftepolder zagen wij deze vlin der, die volgens deskundigen de walstropijlstaart is', reageert de familie Stuivenberg uit Scherpen- zeel op het bericht over de vondst (op donderdag 16 juli) van de rups van de walstropijlstaart. Wanneer ze de vlinder precies zagen, weten ze niet meer. Maar het moet geweest tijdens tijdens hun 'fanas- tische vakantieweek', tussen 26 juni en 5 juli. In een artikel in krant van dinsdag 21 juli schreven we dat de rups van de walstropijlstaart slechts twee keer eerder op Texel werd aangetroffen, de laatste keer vijftien jaar geleden in de Muy. Texel'94 oefent Onder leiding van trainer Ben Jan sen beginnen de voetballers van Texel'94 dinsdag 4 augustus aan hun voorbereiding op het nieuwe seizoen. De spelers van het eerste en tweede elftal en de A-junioren ningen, om 's avonds nog in de Noordzeebranding te trainen. Onverantwoord was dat niet, vindt hij. 'Je voelt wel dat je wat gedaan hebt en je bent wat slomer, maar ik ben atleet en moet dan aankun nen. Een kwestie van goed slapen en om je lichaam denken. Aaron weet ook wel wat hij doet. Als ik in de auto in slaap was gevallen, had hij me echt niet meer laten varen.' Na hun avontuur op het IJsselmeer bleven ze nog zeven dagen voor trainingen in Scheveningen. In die periode verbleven ze bij de ouders van Casper Bouman. 'Aaron doet dat met een reden. Hij wil graag dat we elkaar beter leren kennen, om te begrijpen hoe we in bepaal de situaties reageren. Dat lukt beter als je iemands thuissituatie kent. Vandaar ook dat hij is meegeko men naar Texel. Ik vind dat wel leuk. We zijn ook met z'n allen naar Island Samba geweest. We denken Een deel van Den Hoorn zat door een defect aan de waterleiding zondagmiddag ruim anderhalf uur zonder drinkwater. Ongeveer ter hoogte van theater-restau rant Klif 12 spoot even na het middaguur water vanuit de bestrating omhoog, wat aanlei ding was voor alarm. De storingsploeg kwam snel in actie en bracht het lek met kraan en spade in beeld. Het water bleek te ontsnappen vanuit een mof waarmee twee asbest leidingdelen zijn verbonden. De in de mof aan gebrachte afdichtingen van natuur rubber (daterend uit de vijftiger jaren, toen Texel waterleiding kreeg) hadden het door de tand des tijds laten afweten, een ver schijnsel dat zich eerder op andere plekken op Texel heeft voorge daan. De reparatie werd uitgevoerd door het bedrijf LBU uit Uitgeest - waar aan het Provinciaal Waterleiding bedrijf Noord-Holland het verhel pen van storingen heeft uitbesteed -, in samenwerking met lokale part ners, in dit geval Duinker uit Ooste rend. Nadat het betreffende lei- dingdeel was afgesloten, werd de trainen iedere dinsdag en donder dag vanaf 19.00 uur. Zaterdag 8 augustus speelt Texel'94 1 een oefenwedstrijd tegen QVC, aanvang 18.30 uur. Zaterdag 15 augustus wordt geoe fend tegen Barendrecht (aanvang nog niet bekend), dinsdag 18 augustus tegen HCSC (aanvang 18.30 uur). Texel'94 doet ook mee aan de strijd om de districtsbeker. Het programma daarvoor is als volgt: 23 augustus Texel'94-Dumrand S (aanvang 14.00 uur), 25 augustus BKC-Texel'94 (19.00 uur) en 30 augustus Texel'94-Dynamo (14.00 uur). De competitie begint op zon dag 6 september. er over volgend jaar een trainings kamp op Texel te houden. Je hebt hier alles: de zee, accommodatie, geen stress.' Lachend: 'En het eten van moeders.' Dorian van Rijsselberghe stond op zijn zesde voor het eerst op een surfplank en deed als achtjarige al aan wedstrijden mee. Lange tijd stond hij echter in de schaduw van zijn oudere broer Adriaan, die wed strijd op wedstrijd won en soms bijna wekelijks de krant haalde. 'Ik heb altijd gesurft omdat ik het leuk vond en me nooit afgevraagd hoe het verder zou gaan. Pas toen ik zeventien was en een uitnodiging voor de Olympische ploeg kreeg, kwam daar een beetje verandering in. Ik ben toen goals gaan uitstip pelen. En dan zijn de Olympische Spelen toch het ultieme doel.' Hoewel Van Rijsselberghe en de 23-jarige Bouman - die vorig jaar in China al aan de Spelen meedeed lekkende asbestmof verwijderd en vervangen door een stalen man chet met afdichtende rubber bekle ding. Daarmee was het euvel ver holpen. Het aantal gedupeerden van deze onderbreking van de waterlevering was beperkt: de bewoners van - nu samen de kernploeg vormen, is er in Engeland slechts plaats voor één van hen. Van Rijsselberg he staat daar nog niet dagelijks bij stil. 'Belangrijk is dat we samen de besten van de wereld worden. Wie er straks mogen meedoen, wordt bepaald in het jaar voor de Spelen. Zover is het nog lang niet. Als je je nu al druk gaat maken over de kwalificatie, heb je straks geen plezier meer en kun je er net zo goed mee stop pen.' Op de vraag of hij niet stiekem op een blessu re bij zijn vriend en concurrent hoopt, reageert hij verontwaar digd. 'Nee, helemaal niet. Het is leuk om samen te trainen en aan wedstrij den mee te doen. We hebben alle bei onze eigen stijlen. Casper is beter als het hard waait, ik heb lie ver wat lichter weer. Door naar elkaar te kijken, trek je je aan elkaar op. Bovendien, ik moet er niet aan denken om alleen naar Nieuw-Zee- land te moeten. Dat is met z'n tweeën een stuk leuker.' Joop Rommets slechts een deel van het Klif en de bezoekers en exploitant van strandpaviljoen Paal 9. Ook de toevoer van water naar camping Loodsmanduin was geblokkeerd, maar daar werd er mets van gemerkt, omdat hier werd overge schakeld naar de eigen watervoor raad uit de reinwaterkelder op het terrein. Theo Witte (van LBU) en de in de kraan zittende Jan Hoep (van Duinker) verhelpen het detect. Inzet: de stalen manchet rond de overgang van twee leidingdelen heeft de lekkage gestopt. (Foto* Harry Oe Graaf) Dorian van Rijsselberghe was deze week een paar dagen thuis: 'We denken erover volgend jaar een trainingskamp op Texel te houden. Je hebt hier alles: de zee, accommodatie, geen stress. En het eten van moeders.' (Foto Joop Rommets) Brandje Krimbos in kiem gesmoord

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 7