Gemeenten samen in touw voor Noordkop Woontij bouwt huizen in Oosterend en Den Burg Koger horeca draait weer beter TEXELSE 5 COURANT Fietser gewond na val Ongeluk met scooter Een pruimpje voor de ezel Dot •Roodborstje CDE ZEDf ZUM MIÊO wêl 4^£R^|P£gg iri A'S" JQQf? 'iWgcvt Dü-Noo WOT E£n LEKKER DIMGZEGA WRT SOO UILTJE j De ontwikkeling van de Kop van Noord-Holland moet een belang rijke plaats krijgen in de struc tuurvisie die de provincie opstelt. Zes gemeenten in de Noordkop, waaronder Texel, hebben daar voor de handen ineengeslagen. De provinciale structuurvisie wordt de vervanger van de ontwikkelings- beelden Noord-Holland Noord en Noord-Holland Zuid waarin nu beschreven staat hoe de provincie zich moet ontwikkelen. De stukken worden vervangen, omdat de pro vincie door de invoering van de nieuwe Wet Ruimtelijke Ordening meer zeggenschap over de ruimte lijke ordening heeft gekregen. Voorheen mocht de provincie bestemmingsplannen alleen ach teraf toetsen aan een streekplan, nu mag Noord-Holland ook vooraf bepalen wat er moet komen als het om 'meer dan lokale vraagstukken van provinciaal belang' gaat. Handen De gemeenten die de handen ineen geslagen hebben, zijn Den Helder, Anna Paulowna, Zijpe, Wieringen, Wieringermeer en Texel. Zij hebben een brief aan Gedeputeerde Staten geschreven waarin ze gezamenlijk uiteen zetten waar de provincie in de structuurvisie rekening mee moet houden om te voorkomen dat de Kop van Noord-Holland achteruit gaat. De zes kampen allemaal met een terugloop van de bevolking en een afname van de werkgelegenheid. Op het moment vooral in de agrarische sector en de visserij, maar daar komen naar verwachting Defensie, de olie- en gassector en de kenniscentra bij. Wonen, recreatie, infrastructuur, natuurontwikkeling en kenniseco nomie zijn andere onderwerpen die volgens de zes gemeenten aan dacht verdienen, zodat de Kop van Noord-Holland er in zijn geheel op vooruit kan gaan. Veilig De gemeenten willen op korte ter mijn de werkgelegenheid in de olie- en gassector veilig stellen. Op langere termijn willen ze extra werkgelegenheid creëren op het gebied van duurzame energie. De Noordkop moet een belangrijke vestigingsplek worden voor bedrij ven in windenergie op zee. Daar voor is onder meer Texel in beeld. In Den Helder wordt gedacht aan medegebruik van de NlOZ-haven, zodat bedrijven in de offshore windenergie zich daar kunnen ves tigen. Gedacht wordt aan het in elkaar zetten van windmolens. Die gedachte is ook al geuit in de havenvisie van de marinestad. Een goede veerverbinding tussen Texel en Den Helder is volgens de gemeenten urgent voor de Kop van Noord-Holland. Dat onderwerp moet in de provinciale structuurvi sie hoog op de agenda komen, omdat het rijk binnen afzienbare tijd besluiten neemt over de toe komst van de veerverbinding. Het staat er niet met zoveel woorden, maar dan gaat het om de verplaat sing van de veerhaven en dat is geen gelopen race. De realisatie kost volgens beramingen €200 mil joen en dat wordt niet zomaar door het ministerie van Verkeer en Waterstaat opgehoest. Daarnaast is het tijdstip van ver plaatsing nog een vraagteken. Den Helder gaat uit van op z'n vroegst 2020, terwijl in 2015 de bruggen zijn afgeschreven. Bekeken wordt in hoeverre het technisch mogelijk is die na 2015 langer te gebruiken. Voorwaarde van TESO is dat de continuïteit niet in het geding komt. Het is voor de Noordkop ook belangrijk dat er een goede spoor verbinding blijft, een betere aan sluiting op de rijkswegen komt en dat er een vliegveld (De Kooy) is. Wonen Er wordt verder een lans gebroken om wonen in de Noordkop aan trekkelijk te maken (door wonen en recreëren te combineren) en er moet meer samenhang komen tus sen landbouw, natuur en water huishouding, zodat aantrekkelijke en functionele gebieden ontstaan (concreet voorbeeld van zo'n com binatie is de recent geopende wan delroute op land van de families Stroo en Langeveld dat eigenlijk te drassig was en waar nu natuur, recreatie en waterberging een plek hebben gekregen. Noord-Holland kende begin 2008 de aftrap voor het opstellen van de provinciale structuurvisie. Volgens een woordvoerder ligt het proces momenteel stil door het vertrek van gedeputeerde Hooijmaijers en de komst van de nieuwe gedeputeer de Laila Driesen die zich aan het inwerken is. Volgens de provincie wordt het opstellen van de struc tuurvisie binnenkort weer verder opgepakt. Op het HavenVIStijn werd €3338,- verdiend voor het goede doel. Texel vogeleiland VRIJDAG 14 AUGUSTUS 2009 Red Buil langs andere eilanden De Red Bull, die in Oudeschild veel overlast veroorzaakte, is vermoedelijk bezig met een tocht langs de Waddeneilanden. Het schip is vorige week dinsdag in de haven van Vlieland gesignaleerd en het werd woensdag, met een gebroken mast, op sleeptouw genomen naar vermoedelijk Ter schelling. Een Texelse schipper zag de Red Buil dinsdag voor anker liggen bij Vlieland met een kuip vol kratten bier. De schipper was bezig de inhoud te reorganiseren, voor dat hij naar binnen voer. De vol gende dag zag de schipper hoe de Red Buil op sleeptouw hing achter een groter zeiljacht. De Red Buil arriveerde een paar weken geleden op Texel (opgebracht door de KNRM) waarna de schipper met een werd gearresteerd omdat hij zeer lastig was. Daarna terroriseerde hij in het weekend andere opvarenden in de haven. Opbrengst HavenVIStijn verdeeld De broodnodige drukte in de cafés en discotheken van De Koog is er toch nog gekomen. Na een periode waarin steen en been werd geklaagd en diverse bedrijven af en toe de deuren sloten, meldt de sector nu her stel. 'Er was veel publiek, het was gezel lig en de sfeer in de lokaliteiten was goed', werd geconstateerd tijdens het derde en laatste zomer- overleg dat in de badplaats werd gehouden door vertegenwoordi gers van gemeente, politie, horeca en anderen die bij de openbare orde zijn betrokken. Drie exploitanten van terrassen in de Dorpsstraat hebben zich niet aan de sluitingstijd gehouden en kregen een waarschuwing. Dat houdt in dat deze bedrijven bij een volgende overtreding gedurende een maand al om 24.00 uur dicht moeten. Een probleem blijft dat de Boodt- laan gebruikt wordt als taxi-opstap plaats. De gemeente krijgt regel matig klachten over wachtende jongeren die overlast" geven. Geluidsoverlast wordt ook veroor zaakt door enkele horecabedrijven. Deze worden nu extra in de gaten gehouden. Een bromfietser werd bekeurd wegens rijden onder invloed en zonder rijbewijs. Drie personen die een verkeersbord vernielden wer den aangehouden. Ze betaalden de schade van €180,-. Naar aanlei ding van het in brand steken van een strandhuisje bij paal 20 wordt het strand 's nachts beter in de gaten gehouden. Ook nu weer hebben jonge zomer- scouts het uitgaansleven in De Koog kritisch gevolgd. Uit hun ver slag kwam onder andere naar voren dat jongeren graag wat eer der zouden beginnen met stappen, met uitzondering van de jongeren die zelf in de horeca werken. De kroegen van De Koog bieden veel variatie. De leukste kroegen trek ken echter zoveel publiek dat het té druk wordt. Volgens de scouts komt het nog steeds voor dat alco hol wordt geschonken aan jonge ren beneden de 16. Verder zagen ze dat op straat drank werd gedron ken die van huis was meegebracht. Ook wildplassen behoort nog niet tot het verleden. Daarnaast meld den ze dat er te weinig taxi's zijn om aan de vraag te voldoen. Voor al de Texelaars lopen naar de Dorpsstraat om taxi's te onder scheppen. De Texelse jeugd maakt goed gebruik van de nachtbus of de eigen fiets. Veel toeristen weten echter niet van de nachtbus, zodat de scouts aanraden hier meer publiciteit aan te geven. De Stichting Woontij wil zich eind 2010 of in 2011 toeleggen op al geplande projecten in Oosterend en nieuwe woningen aan de westkant van Den Burg. In Oosterend gaat het om" 4 wonin gen in de voormalige gereformeer de kerk aan de Peperstraat. Dat project ligt al een tijd stil. Op de begane grond van de kerk, ooit in beeld voor maatschappelijke voor zieningen totdat de dorpscommis sie besloot dat die in het dorpshuis moesten komen, komen geen hui zen. Woontij heeft vooralsnog geen huurders voor de ruimte, maar overweegt de begane grond al wel in te richten, zodat de ruimte mak kelijker te verhuren wordt. De bouw van 3 woningen op het plein voor de kerk gaat vermoedelijk niet door. Woontij wil eind 2010, begin 2011 ook 4 woningen realiseren aan de Cor Bremerstraat. In Den Burg West wil de stichting woonruimte creeren voor verstan delijk gehandicapten (in opdracht van De Waerden en 's-Heeren Loo die beiden eigenaar zijn van de Texelse Rede) en er zijn plannen voor 19 nieuwe woningen. Die waren aanvankelijk tussen het PHH-gebouw en de Gasthuisstraat gepland, maar daar wordt nog nader naar gekeken. 'We hebben een overeenkomst met de gemeen te dat we die gaan bouwen', aldus Van Andel. Op het moment wordt gewerkt aan een visie voor Den Burg West door onder meer de gemeente. BPL en Woontij. Woontij zegt bij de aanbesteding nadrukkelijk Texelse bouwbedrij ven te willen betrekken. 'We heb ben er direct en indirect belang bij dat Texelse bedrijven voldoende werk houden zodat we ook in de toekomst gebruik kunnen maken van hun dienstverlening. Hopelijk geven de extra investeringen van Woontij de bouwsector een posi tieve impuls.' Woontij hoopt met de nieuwbouw ook de wachtlijst met woningzoekenden te verkor ten. Daar staan nu ruim achthon derd mensen op. Volgens Van Andel is het momenteel een gun- De ambulance staat op het fietspad langs Westerslag om een geval! te hulp te komen. (Foto jet*» Het komt in de zomer geregeld voor: fietsers bij wie het even misgaat waarna een valpartij volgt. Zo ook afgelopen dinsdag op het fietspad bij Westerslag waar een onfortuinlijke fietser tegen de vlakte ging en de ambulance te hulp moest schieten. De verwon dingen leken mee te vallen, maar voor de zekerheid ging de fietser toch even naar het ziekenhuis om nader onderzocht te worden. In dit geval kwam het slachtoffer zelf ten val. Veelvoorkomend is echter ook dat fietsers elkaar bij het passeren te weinig ruimte laten of dat mensen slingerend over de weg aan het fietsen zijn. stige tijd aanbestedingen voor bouwprojecten te organiseren. De financieringen moeten gedekt worden met behulp van leningen, verkopen en huuropbrengsten. 'We willen ook bezuinigen op de kosten van de eigen organisatie en het onderhoud kritisch bezien.' Van Andel wijst erop dat het niet de bedoeling is dat Woontij veel hui zen gaat verkopen. Streven is op Texel een voorraad van zo'n 1500 woningen te hebben, iets meer dan nu het geval is. Tatenhove knipt wegbeplanting bij De firma Tatenhove uit Oudeschild krijgt van de gemeente opdracht voor het kantknippen van de bos schages langs de wegen. Daarbij worden met een maaimachine met verticale maaibalk de boven het wegdek stekende takken wegge knipt. Tatenhove voert het werk uit voor €34.370,- en was daarmee de laagste inschrijver van de op 18 juli gehouden aanbesteding. Een 16-jarig meisje uit Den Burg is woensdagavond gewond geraakt bij een ongeval op de kruising van de Pontweg en de Pelikaanweg. Het meisje, dat op een scooter reed, kwam in bot sing met een auto die door een 38-jarige vrouw uit Den Helder werd bestuurd. Ambulanceperso neel verleenden eerste hulp aan het meisje en brachten haar ter observatie naar het Gemini Zie kenhuis in Den Helder. Op de haven van Oudeschild werd gistermorgen de opbrengst van het HavenVIStijn verdeeld over diverse Texelse goede doe len. Anita Kalf droeg €1948,- over aan Natasja Garritsen van KIKA. Dit bedrag werd ingezameld door de garnalenvissers, die duizend broodjes garnaal verkochten. Wat overbleef van de 75 kilo garnalen, werd op toast uitgedeeld. De visbakkers hadden van de kot- tervloot 2500 scharren en schollen aangeleverd gekregen, de visro- kers 1700 tongetjes en 400 ponen. Dit onderdeel van het feest, geor ganiseerd door Koos Boersen en Thijs Vonk, bracht €1390,- op, dat door Ineke Vonk werd overhandigd aan Alida van der Vis van het Logeerhuis Texel. Open dag Gemini wordt uitgesteld De open dag van het Gemini Ziekenhuis, die op 19 septem ber zou worden gehouden, is in verband met de toenemende kans op een griepepidemie tot nader order uitgesteld. Het Gemini handelt volgt hiermee het advies van de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen, de drijvende kracht achter de (lande lijke) open dag. Op dit moment is het nog met zeker is of en wanneer de griepepidemie Nederland zal bereiken, maar het wordt in ver band met besmettingsgevaar onverstandig geacht veel mensen bij elkaar te brengen. Zeker in een ziekenhuis, waar ook rekening moet worden gehouden met de gezondheid van patiënten en medewerkers. De open dag wordt op een nader te bepalen datum in het voorjaar gehouden. Alledaags per Avanti komt steevast de ezel een pruimpje halen Een Zware Als Maarten van Heerwaarden de van de Weduwe smaakt haar paarden gaat verzorgen op Sem- wel. Kumpulan Maud van de Mheen, die al een aantal malen een succesvolle kum pulan organiseerde in De Wiele waal, laat weten dat de geplande kumpulan (een samenzijn van men sen met een Indonesische achter grond) niet door kan gaan en in ieder geval wordt uitgesteld tot volgend jaar. 'Ik ben nog niet zover hersteld dat ik het allemaal weer kan regelen, ook omdat ik er alleen voorsta wegens gezondheidspro blemen van de vaste medewer kers', laat Van de Mheen weten. Mensen die interesse hebben in voormalig Nederlands Indië of Indonesië en willen helpen met de organisatie van de kumpulan, kun nen contact met haar opnemen via tel. 313942. Collectanten De Dierenbescherming zoekt men sen die van 5 tot 10 oktober willen collecteren. Belangstellenden kun nen zich melden op tel. 0222- 551354.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5