Ondergronds 'Wiederstandnest' vrijwel leeg Texel op ram (p) koers Brand in duinpark E TEXELSE 8 COURANT Ark van Noach wolf in schaapskleren De bunker werd toegankelijk gemaakt door een paar rijen bakstenen uit de dichtgemetselde deuren te slaan. Om goed naar buiten te kunnen, moesten er nog een paar extra uit. (Foto Paul Dijkstra) Er ging geruime tijd overheen nadat hij zijn verzoek indiende, maar ten slotte kreeg Paul Dijkstra toestemming drie bun kers open te maken. 'We hebben het voorstel voorge legd aan de rijksdienst voor de archeologie, want Staatsbosbeheer gaat niet als enige over dit soort zaken. Toen zij positief reageerden, zijn wij ook akkoord gegaan. Paul pakt de zaken serieus aan en de schade die aan het bos wordt aan gericht, is niet groot. Bovendien is de bodem ooit al verstoord, bij de bouw van die bunkers', motiveert boswachter Erik van der Spek het besluit aan het verzoek mee te wer ken. Tot de voorwaarden behoorde uiteraard wel dat Dijkstra zijn bevin dingen nauwgezet op schrift vast legde en de bunkers weer netjes zou afsluiten. Eventuele vondsten moesten worden afgeleverd bij het Maritiem en Jutters Museum. Object van onderzoek vormde het voormalige wooncomplex op het Gerritsland - nabij het Gerritslander- dijkje en de Monnikenweg - dat in 1943 werd gebouwd. 'De officiële benaming is Wiederstandsnest 21 AH. Het waren zo'n zestig bunkers: manschappenverblijven, bergplaat sen, verbandplaatsen, keukens. Vrij Wat ik zeggen wou Eigenlijk had ik mij voorgenomen mij niet meer met politiek te bemoei en. Maar terug van vakantie wist een oud-leraar mijn interesse te wekken in het boekje Texel op koers. Al snel ontaardde het lezen in doorbladeren. Had ik het niet begre pen? Hadden zij het niet begrepen? Gelijk kwam weer boven dat, wan neer de organisatie en/of het colle ge iets liever niet wilde horen, men steevast zei: 'We nemen het mee.' Niemand wist mee waar naar toe. Je kon er bij de uitwerking van het betreffende onderwerp ook bijna nooit iets over terugvinden. Texel op koers. Welke koers? Een verdere globalisering van het eiland, om te komen tot een eenheids worst? Wat blijft er over van Texel Uniek Eiland? Hoe gaan we om met onze kernwaarden rust, ruimte, natuur? Hoe gaan we om met de maatschappelijke (krediet)crisis, waarbij we niet langer onze econo mische ontwikkeling kunnen kop pelen aan steeds maar meer? Juist op Texel zullen we met onze beper kingen moeten omgaan. Deze kun nen ook in de toekomst een (econo mische) meerwaarde betekenen. Texel op koers is de uitkomst van een interactief proces naar aanlei ding van de Structuurvisie 2020, waarin de gewenste ontwikkelingen staan voor economie, ruimtelijke ordening, zorg en welzijn. Ik kan mij niet voorstellen dat de getoonde voorbeelden de uitkomst zijn van dit interactieve proces. Ik heb deze bijeenkomsten indertijd van een afstand gevolgd, maar kan mij niet herinneren dat de genoem de voorbeelden daar zijn aangedra gen. Ik kan dan ook niet anders concluderen dan dat deze een ambtelijke uitwerking en zienswijze zijn. Maar als we 300 mensen 1000 dingen laten roepen, heeft dit niets met een interactief proces te maken. eenvoudig en niet bomvrij. De bun kers van latere jaren waren veel sterker. In de kantine is nog een tijd het Texels Museum gevestigd geweest. De meeste bunkers zijn er nog gewoon, ik schat wel zo'n negentig procent. Vlak na de oorlog hebben ze er een paar opgeruimd, maar daar zijn ze mee gestopt. Ik vermoed in verband met een onge luk en ook omdat het wel erg lang dreigde te gaan duren. De rest heb ben ze dichtgemetseld en onder de grond gestopt. Het lijken duinen, maar die lagen in dat gebied - de mientgronden - helemaal niet. Elk bultje is gegarandeerd een bunker.' Op het complex waren manschap pen gelegerd, die bij een aanval van de geallieerden op de Texelse kust konden worden ingezet op de bat terij bij paal 17. 'Dat was Hee- renküstenbatterie De Koog. Een batterij van de landmacht, met de tactische benaming Stützpunkte IX AH.' Overigens was de kans dat de soldaten van het wooncomplex daadwerkelijk moesten meevech ten niet al te groot, volgens Dijkstra. 'Op het Gerritsland zaten eerst de Noord-Kaukasiërs gelegerd en later de Georgiërs. Die vertrouwden ze niet helemaal. Ze zouden in ieder geval niet snel achter de kanonnen bij paal 17 zijn gezet.' Op de vraag wat ze dan wel deden, antwoordt De gemeenteraad, verantwoordelijk voor het beleid op hoofdlijnen, zat er bij en keek er naar. Dit heeft niets met burgerparticipatie van doen, maar is een methode om je eigen zin door te drijven en je eigen idee- en te verwezenlijken. Texel op koers komt op mij over als een gebrek aan visie, een gebrek aan inzicht en een gebrek aan trans parantie. Als je je voor de gewenste ontwik keling zo vastlegt in detail, heb je blijkbaar geen visie. Je zou de vraag moeten stellen 'wat willen we met Texel en hoe kunnen we hier op hoofdlijnen (de verantwoordelijk heid van de raad) invulling aan geven, zonder in details te verval len.' Natuurlijk hoefje bij de uitwer king niet zelf het wiel uit te vinden, maar moet je openstaan voor indivi duele opzet en uitvoering. Binnen de hoofdlijnen moet de ondernemer kansen krijgen. En moet je niet zeg gen wat die ondernemer moet doen. In de krant las ik dat de wet houder aangaf dat Texel op koers in overleg met de ondernemers tot stand is gekomen. Maar als onder nemer laat je toch niet door de gemeente bepalen wat en hoe je moet ondernemen? Dat is aantas ting van het individu en we leven (nog) niet in een socialistische rechtsstaat. Hoe past dit binnen een Europees en nationaal beleid? We maken immers deel uit van het totale Waddengebied. Er komen in de toekomst genoeg problemen op ons af, onder andere het mobili- teitsvraagstuk. Dat lossen we niet op met een nieuwe rondweg om Den Burg. De te verwachten proble men zullen geïnventariseerd moe ten worden, mogelijke oplossingen zullen met de inwoners gecommu niceerd moeten worden, waarbij zij zich kunnen uitlaten over de richting en de voor- en nadelen van het te kiezen en door de raad goed te keuren beleid. Willen we de huidige standaard handhaven, zullen we Dijkstra droog: 'Wachten. Bijna de hele oorlog bestond voor deze sol daten uit wachten.' Veel keuze had Dijkstra volgens eigen zeggen niet. 'Bijna alle bun kers zijn al open geweest. Dat heb ik gelezen en zelf ook onderzocht. Als je daar een prikpen in de grond steekt, glijdt die er zo in. Dat komt doordat ze die bunkers niet meer hebben dichtgemaakt, waardoor de grond erin zakt.' Uiteindelijk restten drie bunkers die mogelijk nog nooit bezoek hadden gehad. 'Twee ver bandplaatsen, omdat het de enige van dat bepaalde type waren. Bovendien liggen ze vrij dicht bij de weg, zodat de kans kleiner is dat ze ongezien al zijn geopend. De derde was een gasontsmettingsbunker, met douches, waar soldaten bij een aanval met gifgas konden worden geholpen.' Het openen van de bunkers verliep succesvol, maar grote schatten leverde de operatie niet op. Het eerste bouwwerk, een verband- plaats, werd 's ochtends binnen anderhalf uur na het begin van de werkzaamheden betreden. 'Ik had de beschikking over een kaartje, dat in 1947 door het Nederlandse leger is gemaakt. Het was een kwestie van uitmeten en wat graaf werk. Er lag maar dertig, veertig centimeter grond op. En we zaten direct bij de ingang. Die was dicht gemetseld, maar een paar tikken met een beitel waren genoeg om naar binnen te kunnen', vertelt Dijkstra, die hulp kreeg van zijn broer Rutger en Tim de Mos, een bevriende bunkerkenner uit Den Haag. De bunker bestond uit twee kleine ruimten, gescheiden door een tussenmuur, die helemaal leeg waren gehaald. 'Zelfs de kozijnen waren eruit. Alleen het kozijn boven de deur van de tussenmuur zat er nog in. Misschien dachten ze dat het een dragend onderdeel van de constructie was, dat ze er niet straf feloos uit konden slopen.' Meest opvallend was de vondst van een flink aantal zakken cement en een roestig apparaat. 'We dachten eerst dat het een kachel was. Maar bij nader inzien was het een beton molen. Ik denk dat deze bunker één van de laatste was die zijn dichtge- ons moeten onderscheiden van anderen. Texel als uniek eiland. En niet meewerken aan een globalise ring zoals dit nu in Texel op koers wordt weergegeven. Ik denk dat in een toekomstvisie voor Texel de mens en zijn omge ving centraal moeten staan en.dat we duidelijkheid moeten scheppen voor de inwoners. Een opsomming van voorbeelden en mogelijkheden geeft geen duidelijkheid en schept eerder verwarring. De interne tegen spraak van het stuk zal bovendien tot problemen leiden, ambtelijke procedures en strijd op niets af. We zullen ons binnen onze kernwaar den en de Europees en nationaal opgelegde beperkingen moeten ontwikkelen en moeten zoeken naar gewenste ontwikkelingen. Deze moeten we inzichtelijk maken om Texel op de kaart te zetten als uniek eiland. De ontwikkelingen die genoemd worden in Texel op koers zijn meer een rampscenario dan dat zij een bijdrage leveren aan de ont wikkeling van Texel als uniek eiland. En wie hebben de rapporten (de zogenaamde beleidsdocumenten) geschreven? Bureaus met opdracht van de gemeente. Maar we moeten de toekomst van Texel niet uit han den geven, we moeten onze eigen inzichten en ervaringen gebruiken. Een toekomstvisie is geen opsom ming van voorbeelden en onder werpen en het is onmogelijk de genoemde voorbeelden en onder werpen in het nieuwe bestem mingsplan te verwerken. Het is voor mij niet te begrijpen hoe deze opsomming van voorbeelden en onderwerpen in een beeldkwali teitsplan verwerkt moet worden. En welke invloed hebben de Texe laars nu nog, nu de interactieve fase is afgesloten? Piet Standaart, Den Burg. metseld en dat hier de benodigde materialen lagen opgeslagen.' Ver der was de bunker vrijwel leeg. 'Er lag een fitting van een lamp, een klipje waarmee een huls aan een riem werd gehangen en een ontste ker van een Duitse granaat, met het jaartal 1936 erop. En een 7,92-mil- limeter-huls, vooroorlogs en hele maal van koper. In de oorlog was koper schaars en werd een legering van koper en zink gebruikt. Veilig heidshalve hebben we die spullen maar laten liggen. Je weet nooit hoe explosief ze nog zijn.' Ten slotte viel op dat in het plafond en de muur scherven van granaten zaten. Of die dateren van de oorlog zelf of van erna, durft Dijkstra niet te zeg gen. De tweede bunker die het drietal opende, de gasontsmettingsbun ker, was zo mogelijk nog leger. 'Er lag alleen een 9-millimeter-huls. Die bunker was al open geweest, merk ten we bij het graven. Jammer, in soortgelijke bunkers elders in het land zijn wel gasmaskers en tubes crème gevonden. In een verband- plaats in Noord-Holland stond nog een hele operatietafel. Het was ook leuk geweest als er teksten op de muur hadden gestaan. Er zijn bun kers bekend waarop tekeningen en hele gedichten waren aangebracht. Dat mocht niet van de legerleiding, maar het gebeurde soms stiekem toch.' Van het plan een derde bunker open te maken, werd door tijdge brek afgezien. 'Er ligt nog een heel keukencomplex. Ook interessant om een kijkje te nemen, maar daar hebben ze klei op gestort. Het zal nog niet meevallen daar in te komen. 'Zo zit je achter je bureau en zo sta je met een vuurzweep in het veld', zegt een medewerker van Ecomare als het vuur onder con trole lijkt. Het centrum voor wad den en Noordzee had dinsdag middag opeens brand in het achterliggende duinpark. Bezoekers melden rond 15.00 uur in het restaurant dat er rook en vlam- Wat ik zeggen wou Zondag arriveerden we voor weer een ontspannende vakantie op ons geliefde Texel. Dit keer zouden we de zandsculpturen bekijken en de ark, een op een vakkundige manier in elkaar getimmerde replica. Dat wilden we met eigen ogen zien, geïnteresseerd als we zijn in het bekijken van het vakmanschap van andere mensen. Via de Hogeberg en het Skille- paadje wandelden we naar Oude- schild. De ark lag op een afgelegen plek in de haven, verstopt achter andere schepen. Het was indruk wekkend, een brok hout met een giraffe er bovenop. Onze nieuws gierigheid was gewekt. De toe gangsprijs van €5,- was een kort stondige domper op de vreugde en toen ik de te koop aangeboden handelswaar zag, alles van gods dienstige aard, ging bij mij even een alarmbelletje rinkelen, maar nieuwsgierigheid kreeg de over hand. Binnen troffen we gekooide dieren in kleine, getraliede gevangenis sen. Gelukkig waren ze niet van vlees en bloed, maar het zag er beklemmend uit. Vlinders vastge pind met een knopspeld en ten- Misschien dat die kans zich nog eens voordoet.' Ondanks het geringe belang van de vondsten, kijkt Dijkstra met voldoe ning op de operatie terug. 'Je hoopt natuurlijk dat er meer ligt, maar een echte tegenvaller vond ik het niet. Het was een heel mooie dag, gigan- men boven de duinen uitkomen, waarna het personeel van Ecomare meteen in actie komt. Met vuurzwepen, die standaard voor calamiteiten op het buitenterrein klaarliggen, trekken ze het duinpark in om het vuur te bestrijden. Ook een paar bezoekers helpen mee met de zwepen de vlammen te bedwingen, anderen kijken op afstand toe. Het toongesteld achter glas. Op de eerste verdieping begon het kwart je te vallen, de bouwer, Johan Hui- bers uit Broek op Langedijk, ver wierp de evolutietheorie en de ark was zijn dekmantel om mensen en kinderen binnen te lokken, zodat hij zijn geloof kon verkondigen en verspreiden. Vol ongeloof keken we elkaar aan, dit kon niet waar zijn. Ons bekroop het enge gevoel dat we ons in een wespennest hadden begeven en er nog voor betaald hadden ook. We begaven ons in sneltreinvaart naar de uitgang, waar ik een van zijn volgelingen, zijn evangelisten, om een verkla ring heb gevraagd. Ook vroeg ik of het geld dat binnenstroomde mis schien naar een goed doel ging. Het goede doel bleek Johan Hui- bers zelf, om een ark op ware grootte te bouwen zodat deze man met zijn volgelingen de wereldzee- en kan bevaren om zijn geloof op deze 'verdorven' aarde te verkon digen. En mocht de volgende zondvloed zich aandienen, dan is Johan er klaar voor en valt zijn vol gelingen de, twijfelachtige, eer te beurt door hem gered te worden van de ondergang. Onderweg naar huis drong het gevoel zich op dat we er met open tisch interessant. En dat er niet zo veel meer lag, maakt de bunker zelf natuurlijk niet minder belangwek kend. Het was al een prachtige ervaring een ruimte te betreden waar meer dan zestig jaar niemand was geweest.' Joop Rommets voerpraatje bij de zeehonden, dat net begonnen is, gaat ondertussen gewoon door. Door de inzet is de brand vlug onder controle en blijft de schade aan de heide beperkt. In totaal gaat zo'n duizend vierkante meter in vlammen op. De vuurzwepen kunnen al snel opgeborgen worden als de brand weer is gearriveerd. Zij blussen het vuur met een tankautospuit die tot vlak bij de brand wordt gereden. De tankwagen met 20.000 liter is voor de zekerheid ook meegenomen, maar hoeft niet te worden aange sproken. Volgens de brandweer is de grootste slag al gewonnen door het optreden van Ecomare. Tot in de loop van de avond blijven brand weermensen aanwezig om in de gaten te houden dat er geen vuur oplaait. Medewerkers van Ecomare moeten nog een keer optreden als via een voor de brandweer geopen de toegangsweg mensen richting het centrum beginnen te lopen. Zij worden teruggestuurd naar de open bare weg. De oorzaak van de brand is onbekend, al wordt de kans dat het spontaan is begonnen klein geacht. Het gebied is eigendom van Staatsbosbeheer. ogen waren ingestonken. Er ging van alles door mijn hoofd: het paard van Troje, de wolf in schaapskleren, Roodkapje en de boze wolf, sekteleiders als David Koresh en Jim Jones en TV-predi- kanten die miljonair worden door gulle giften van hun aanhangers. H§t is prima als mensen geloven, maar het stuit mij tegen de borst als dit geloof mij door de strot word geduwd. Jehovah's Getuigen die aanbellen om je, op soms agressieve wijze, hun geloof op te dringen, mensen die een ark bou wen om zo hun geloof op te drin gen en de 'moed' hebben hiervoor mensen geld uit de zak te kloppen, voor mij zijn het godsdienstwaan zinnigen. €10,- door de plee gespoeld, in de sloot gegooid, de billen mee afgeveegd. Liever had ik dit aan een echt goed doel gege ven in plaats van de bouw van een volgende, grotere ark te financie ren. We gingen het dorp in om de nare nasmaak weg te spoelen met een lekker glas Texels bier. En vrij dag gaan we de zandsculpturen bekijken, eerlijk vakwerk gemaakt door eerlijke, vakkundige mensen zonder valse intenties of valkuilen. Arianne Roovers, 's-Hertogenbosch. De binnenkant dichtgemaakte i de twee verbandplaatsen. Goed te zien zijn de

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 8