m Adviescommisie wil cultuur stroomlijnen TEXELSE 9 COURANT Fluitkwartet in Maartenskerk broedvogel k Am 1 t L' 'lexelfonds Kerkuil na 45 jaar terug als Trekkervis uit Waddenzee VRIJDAG 14 AUGUSTUS 2009 De leden van de vernieuwde adviescomissie cultuurbeleid: Jan Lancée, Rianne Malschaert, Paul Wartenbergh, Conna Hordijk, Erna van der Stappen en Henk Snijders. (Foto Dun Koopman; Stroomlijnen, dat is de titel van de gemeentelijke cultuurnota die in september 2007 werd vastgesteld. En stroomlijnen is ook wat de nieuwe adviescom missie cultuurbeleid, ingesteld naar aanleiding van genoemde cultuurnota, voorstaat. 'Er gebeurt al veel op het eiland, maar het zou wel wat gestructu- reerder mogen', is een kenmer kende uitspraak. De vernieuwde adviescommissie vervangt de commissie 'oude stijl', die zich steeds vaker ontpopte als zelfstandige organisator. Vooral het beheer van de gemeentelijke expo sitieruimte in Tusse de Banke werd als een heet hangijzer gezien en als bezwaar voor het onafhankelijk functioneren. In de oude samen stelling bestond de commissie uit negen personen, die betrokken geledingen vertegenwoordigden, zoals de musea, de kunstenaars, de Historische Vereniging en het onderwijs. Daarbij was de relatie tussen taken en samenstelling ech ter niet altijd even duidelijk en wer den veel ad-hocbeslissingen geno men, omdat het aan een structureel beleid ontbrak. De jaarlijkse expo sitie van de Texelse kunstenaars vormde uiteindelijk een struikel blok, omdat de in de commissie zitting hebbende kunstenaars een subsidie aanvroegen zij zelf advies moesten uitbrengen. Daarnaast waren ze, als lid van de commissie, tevens beheerder van het de expo- Na meer dan 45 jaar is de kerkuil als broedvogel terug op Texel en zijn zelfs al vijf jongen uit hun ei gekropen. Voor zover bekend werd in 1963 voor het laatst een jonge kerkuil op het eiland gebo ren. Dat meldt oud-Texelaar Richard Witte van de Zoogdier vereniging in een persbericht. Het bericht wordt bevestigd door vogelkenner Adriaan Dijksen, die erbij was toen zijn broer Lieuwe Dijksen - medewerker van SOVON Vogelonderzoek - de jonge dieren vorige maand ringde. 'Dat was sitieruimte. Dit leidde tot de oprich ting van de in de cultuurnota bepleitte kunstenaarsverenigingen, terwijl het beheer van Tusse de Banke in handen moet komen van Artex. Dit laatste is nog niet gebeurd, omdat de Historische Vereniging, van wie de gemeente de ruimte onderhuurt, en Artex het niet eens kunnen worden over het gebruik van de etalage aan de Groeneplaats. Om aan alle verwarring en samen gestelde belangen een eind te maken, werd in september de ver nieuwde adviescommissie geïn stalleerd. De leden daarvan zijn door het college op persoonlijke titel benoemd en hebben tot taak gevraagd en ongevraagd advies te geven, 'zonder last of rugge spraak'. De leden van de nieuwe commissie hebben hun sporen verdiend op het gebied van kunst en cultuur. Zo is voorzitter Erna van der Stappen landschaps- en tuin ontwerper, verdiepte zich in cul tuurhistorie en archeologie en werkte bij de Dienst Landelijk Gebied. De commissie bestaat verder uit Corina Hordijk (die zich in Amsterdam bezighield met de organisatie van festivals en met de combinatie jongeren en cultuur), Jan Lancée (archiefdeskundige, bestuurslid van de stichting Woon- tij en eerder werkzaam bij een uit geverij), Rianne Malschaert (die kunstgeschiedenis studeerde en als lerares op de Thijsseschool aan rond 10 juli. De vogels waren toen ongeveer tweeëneenhalve week oud.' Waar de kerkuilen precies zijn geboren, wil Dijksen niet zeg gen. 'Dat heb ik de eigenaar van de schuur beloofd. Hij was bang voor een toeloop van nieuwsgierige vogelaars. Maar het was in een nestkast ergens midden op het eiland.' De kerkuil komt voor in grote delen van Europa. Dankzij het zachter wordende klimaat maakt de vogel de laatste jaren ook in Nederland een opmerkelijke rentree. Dijksen: 'De winters mogen niet te streng de commissie 'oude stijl' verbon den was als vertegenwoordiger van het openbaar onderwijs), Henk Snijders (tot voor kort directeur van de SWOT, ooit raadslid in Leerdam met culturele zaken in zijn porte feuille en betrokken bij de culturele organisatie Windkracht 7) en Paul Wartenbergh (adviseur op het gebied van kunst en cultuur, met expertise op het gebied van inter nationaal toerisme). De leden heb ben naar hun functie gesolliciteerd, bij de selectie is rekening gehou den met de in de cultuurnota genoemde aandachtspunten. Gestroomlijnd is ook het aanvra gen van subsidies, waarvoor vier keer per jaar gelegenheid bestaat, bekend gemaakt via de media. De commissie brengt daarbij advies uit aan het college van burgemees ter en wethouders, dat uiteindelijk over het toekennen van gelden beslist. De vergaderingen van de adviescommissie zijn niet open baar, maar in geval van twijfel kun nen mensen die een subsidieaan vraag hebben ingediend, worden uitgenodigd om gehoord te wor den. Het college is niet verplicht het advies op te volgen. De com missie geeft ook ongevraagd advies, bijvoorbeeld naar aanlei ding van een motie van het CDA over het gemeentelijk kunstbezit. Het advies was om de collectie eerst te laten taxeren, om daarna verder te praten. 'Dat is overigens een interessant verhaal, met meer- zijn. Kerkuilen eten allerlei soorten muizen en als die door sneeuw en vorst diep in hun holen verscholen blijven, krijgen ze te weinig voedsel en verhongeren ze.' Ook op Texel - dat aan de rand van het verspreidingsgebied ligt - is de roofvogel niet onbekend. 'Er zijn de afgelopen jaren verschillende kerk uilen gezien. In Eierland, bij Den Hoorn, in de Prins Hendrikpolder, bij Oosterend, eigenlijk over het hele eiland. Maar altijd 's winters. In het voorjaar verdwenen ze weer. Voor zover wij weten, hebben ze hier nooit gebroed. Waarschijnlijk doordat er geen ontmoeting was tussen een mannetje en een vrouw tje. Maar het kan ook dat het nog jonge vogels waren. Nadat ze het ouderlijk nest verlaten, gaan ze vaak op zwerf. Doordat ze in weg bermen op muizen jagen, worden ze relatief vaak slachtoffer van het verkeer. De afgelopen jaren zijn op Texel twee dode kerkuilen langs de weg gevonden. Onlangs werd een in België geringde vogel aangetrof fen.' Historisch is niet zoveel bekend. In 1894 noemde natuurbeschermer Jac P. Thijsse de kerkuil als broed vogel op Texel, in de jaren '30 en '50 van de vorige eeuw schreef ornitholoog Jan Drijver over 'een zeldzame broedvogel'. Aantallen werden niet of nauwelijks genoemd. Wel is duidelijk dat in 1962 drie paartjes en in 1963 één paar tot dere kanten', vertellen de commis sieleden desgevraagd. 'We praten hier over schenkingen, die we niet zomaar mogen verkopen. Uitlenen zou wel een mogelijkheid zijn.' Samenhangend hiermee pleitte de commissie voor een aankoop fonds, waarbij kritisch gekeken wordt naar de cultuurhistorische waarden van kunstwerken. Een belangrijk punt is ook de cul tuureducatie. 'De basisscholen brengen bijvoorbeeld wel een bezoek aan de plaatselijke musea, maar de OSG met. Op die manier leg je wel de basis, maar doet er verder niets mee. Daar zou beleid voor gemaakt moeten worden.' Beleid dat er, volgens de commis sie, ook zou moeten komen op het gebied van (land)archeologie, op welk terrein nog veel te verbeteren valt. 'Eventueel door het inschake len van amateurs.' Ook op het gebied van begeleiding en advies valt nog veel te verbete ren. 'Zo viel de dit jaar voor het eerst gehouden Nacht van de Poë zie samen met Texelpop. Dat is jammer, want dat kost publiek. Als je dingen beter op elkaar afstemt, heeft iedereen daar profijt van.' Stroomlijnen dus. De leden van de commissie, die het tot nu toe druk hebben met het behandelen van aanvragen, kan enige ambitie niet ontzegd worden. Hoewel ze het over één ding unaniem eens zijn: 'Texel is goed bezig.' broeden kwam. Voor zover bekend heeft in de periode 1964-2008 nooit meer een kerkuil op Texel gebroed. Volgens de Zoogdierenvereniging is de vestiging van de huisspits muis op Texel debet aan de terug keer van de kerkuil. Deze muizen soort werd in 2006 voor het eerst op Texel aangetroffen en had vol gens onderzoekers twee jaar later al tweederde van het eiland 'geko loniseerd'. 'Afgelopen winter bleek dat twee kerkuilen nabij De Cocks- dorp massaal huisspitsmuizen aten. Een analyse van achttien braakballen liet zien dat deze vogels minimaal negenendertig huisspitsmuizen, zeven waterspits muizen, twee bosmuizen, drie noordse woelmuizen en vier aard- muizen hadden gegeten. De ver houding geeft aan dat de huis spitsmuis op Texel explosief aan het toenemen is, en dat de soort een belangrijke voedselbron is geworden voor de kerkuil', aldus de Zoogdierenvereniging. Dijksen twijfelt echter aan het belang van de huisspitsmuis. 'De kerkuil kwam ook al vóór 2006 op Texel voor, alleen niet broedend. Bij het nest met de door ons geringde kerkuilen vonden we de resten van een paar grote noordse woelmuizen. Dat is veel logischer, want die zijn een stuk groter, waar door ze er een stuk minder hoeven vangen. Die vogels hadden ook veel mussen gevangen. Ze hebben veel voedsel nodig. Wat het is, maakt ze niet zoveel uit.' Het tiende Zomeravondconcert van dit seizoen vindt dinsdag 18 augustus plaats in de Maartens kerk in Oosterend. Het wordt verzorgd door Djinja, een fluit kwartet met onder anderen de Texelse Imme Wassink. Djinja is in 2001 ontstaan op het conservatorium te Alkmaar, waar de kwartetleden bij Eugénie van der Grinten studeerden. Acht jaar later hebben allevier hard aan een eigen carrière gewerkt en veel ervaring opgedaan met het spelen in verschillende orkesten, waaron der semi-professionele harmonie orkesten en jeugdsymfonieorkes- ten, zoals het Hogeschool Harmonieorkest en het Noord-Hol lands jeugdorkest. Wassink, die haar eerste lessen op de Texelse muziek- en dansschool volgde en daar een tijd lang ook zelf les gaf, werkt als docent muziek en CKV op de Berg- en Boschschool te Bilthoven, een school voor autisten. Als fluitiste treedt ze op met gitariste Leny Roggeveen en als sopraan zingt ze in de vocal group Close Friends. Bovendien dirigeert ze het gemengd koor sWing in Heiloo. Djoeke Wisman is verbonden aan de muziekschool te Wognum als AMV- en fluitdocente en ze werkt als leerkracht in het basisonder wijs. Zij volgt fluitlessen bij Carla Meijers en speelt in het Amster dams symfonieorkest Con Brio. Njola Kover is verbonden aan Cen- Bert Hoeve, hoofd dierverzor ging van Ecomare, werd woens dag door Johan Hutjes van de TX35 Zeester verrast met een levende Carolina Trekkervis van ongeveer 25 cm lengte. Ecoma re laat de vis achter de scher men langzaam aan kouder water wennen, waarna hij in het zee aquarium zal worden tentoon gesteld. De trekken/is is een warmwatervis, die nu en dan in de Noordzee zwemt. Het solitair levende dier kan tot 60 cm lang worden en dankt zijn naam aan de voorste graat van de rugvin, die aan de Jochem Myjer over Texel In het televisieprogramma Evenblij met... van de VARA is zaterdag 15 augustus cabaretier en vogellief hebber Jochem Myjer aan het woord. Hij praat onder andere over Texel, waar hij zich negen maan den heeft teruggetrokken voor voor zijn laatste theatershow, over hoe hij omgaat met de ADHD en de rust die hij vindt op het eiland. 'Ais ik op de boot zit. ontspant mijn hele lichaam.' Evenblij met... wordt uitgezonden van 22.00 tot 22.45 uur. trum voor de Kunsten Fluxus te Zaandam. Als dwars- en blokfluit docent geeft zij les bij Klaroen korps Wormer Vendeliers, de Har monie Apollo in Zaandijk, de Willem Eggert Show- en Marchingband te Purmerend en het Corus Orkest in Beverwijk. In dit laatste orkest speelt zij ook zelf mee. Daarnaast valt ze in bij diverse orkesten en gezelschappen. Janneke de Haan geeft les (AMV en fluit) aan de muziekschool in Midwoud en werkt als muziekdo cent in het voortgezet onderwijs in Franeker. Ze leidt een kinderkoor in Sint Nikolaasga. Als fluitiste wordt ze geregeld gevraagd om mee te spelen bij verschillende orkesten en ensembles, waaronder het orkest van de omroep Max. Djinja geeft geregeld concerten in Noord-Holland en Friesland. In het kader van de betrekkingen tussen Alkmaar en Darmstadt heeft het kwartet ook tweemaal in deze Duit se stad opgetreden. Hoogtepunt was het verzorgen van het inter mezzo bij de gemeentelijke nieuw jaarsbijeenkomst 2007 in het nieu we Darmstadtium, een groot congrescentrum. Het concert in de Maartenskerk begint om 20.15 uur. Op het pro gramma staat zowel 'oude' als 'nieuwe' muziek van componisten als Verdi, De Fesch, Chance, Rei- cha, Tcherepnin, Walckiers en Boz- za. De toegang is vrij; aan het einde van het concert wordt een vrijwilli ge bijdrage gevraagd. trekker van een pistool doet den ken. Deze graat kan worden opge richt en door de volgende graat worden vastgezet, die op zijn beurt weer kan worden vastgezet door de graat daarachter. De trekkervis gebruikt zijn rugvin op die manier om zich in geval van gevaar vast te klemmen in een spleet tussen de rotsen op de zeebodem. Door een verandering in het stroompatroon komen trekkervis- sen sinds de jaren zeventig iets vaker in Noord-Europese wateren voor dan vroeger. Ook in 1979 en in 2004 werd in de Waddenzee een trekkervis gevangen, destijds door de TX97 en de TX25. 1r lils jk A; .jLnflH Kerkuilen zijn herkenbaar aan hun witte hartvormige gezicht en donkere oogkassen. Samen werken aan de Texelse samenleving Hoefslag 42 1791 SC Den Burg Telefoon 315532 Maakt geld gelukkig? Een tijdlang koesteren wij ons bezit. Voor aHe zekerheid. Maar er komt een moment waarop we er graag een goede bestemming voor wensen. www.texelfonds.nl

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9