TEXEL Gemeente verliest kort geding Duinbrand langs Jan Ayeslag Supermarkt terug in mandje college Cjroen r£wartsJ~exeh in het harL. Overhitte motor vaartuig texelseScourant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12400 VRIJDAG 21 AUGUSTUS 2009 T E X E LS E^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De collectie van het Maritiem en Juttersmuseum Jij uitgebreid met yMH het wippertoe rS stel van de KNRM Jan Keijser en Alicia Saai zijn woensdagavond gehuldigd als de nieuwe ring steekkampioe nen van Texel. Dick van Vre- dendaal uit Maarssen is uit geroepen tot Texels kampioen bommetje in zwembad Molenkoog. Tevreden gezichten bij Garage Rente naar. het bedrijf dat na lang wachten naar Den Burg is ver huisd. De brandweer bestrijdt de duinbrand langs het Jan Ayeslag Jemen van Hettum) Een felle duinbrand langs het Jan Ayeslag heeft afgelopen nacht zo'n tweeduizend vierkan te heide in vlammen doen opgaan. De brandweer wist te voorkomen dat het vuur over sloeg naar de Dennen. Brandweerlieden trotseerden daar voor nabij de rand van het bos vlammen tot vijf meter hoog die door de zuidwestenwind hun kant uit werden gejaagd. 'Het vuur mocht de bomen niet bereiken', aldus officier van dienst Martijn van Hengel. 'Anders hadden we risico van een kroonbrand gelopen en dan slaat het vuur over van boom tot boom.' De brandweer kon de brand snel onder controle krijgen doordat de tankwagen met 21.000 liter blus water direct uit Den Burg werd meegenomen. De brandweer had daardoor, samen met drie aanwe zige tankautospuiten, meteen zo'n 26.000 liter water tot zijn beschik king om te kunnen blussen. Anders had eerst tijd besteed moeten wor den aan het tot stand brengen van een zogeheten grootwatertrans- port voor de brandweerwagens. 'Dat heeft een hoop ellende voor komen', aldus Van Hengel. De brand werd tegen middernacht ontdekt door voorbijgangers, waar na vanuit Paal 12 de brandweer werd gealarmeerd. De oorzaak is onbekend, maar het vuur ontstond vlak langs de weg. Door de wind en de droogte verspreidde het zich snel over de heide. De brandweer was tot in de loop van de nacht bezig met nablussen. Medewer kers van Staatsbosbeheer bleven de hele nacht in het gebied om ervoor te waken dat het vuur opnieuw zou oplaaien. Omdat er sprake was van een 'grote brand' stond conform procedure een ambulance paraat. Onderzoek naar nogelijkheden voormalige LTS De gemeente Texel krijgt €15.000 subsidie van de provincie Noord- Holland om een haalbaarheids onderzoek voor een multifuncti onele accommodatie te financieren. De subsidie maakt het mogelijk te inventariseren wat de mogelijkhe den zijn van het oude LTS gebouw aan de Emmalaan in Den Burg. Het draagvlak en de financiële- en bouwkundige haalbaarheid worden Woelmuis Muizenleed Ze zijn wit, maar toch anders dan een sneeuwuil. Ze hebben vijf jon gen. Ze hebben drie van mijn soortgenoten opgevreten. Omdat we zo groot zijn. volgens Dijksen. 'Ze hebben veel voedsel nodig. Wat het is, maakt niet zo veel uit.' Nou vraag ik u! Toch is dit geen noordse woelmuizenleed. Niet de uilen, maar die opdringerige spits-, aard-, bos- en misschien ook nog veldmuizen, die zijn een bedreiging voor ons aloude voortbestaan. Die nemen onze plekjes in. Jullie men sen maken er een potje van. Door jullie zijn die overkantse muizen hier gekomen, allemaal. En als er op Vlieland een stel vossen huis houdt, loopt het hele eiland te hoop. Daar doen jullie wat aan. Maar ja, die eten dan ook vogels! En vogels zijn heilig. Wij muizen moeten het zelf maar uitvechten. Ons eerbied->waardige oud-Texelse geslacht wordt steeds meer weggedrongen. Hoe kunnen we zo ooit nog een bestemmings plan tegenhouden? Motorproblemen hebben woens dag een beginnend brandje ver oorzaakt aan boord van een lan dingsvaartuig bij de Joost Dourleinkazerne. Het Korps Mariniers en de brandweer had den de zaak snel onder contro le. Volgens een woordvoerder van de marine bleef een startmotor van de dieselgeneratorenset doorstarten, waardoor die oververhit raakte. Er volgde een hevige rookontwikke ling. wat voor de bemanning aan leiding was het landingsvaartuig te ontruimen, de calamiteit eigenhan dig te bestrijden en de brandweer te alarmeren. De gemeente en OPP moeten de afgebroken aanbestedingspro cedure van de Groeneplaats her vatten en het ontwerpen van nieuwbouw op de plek van het huidige raadhuis opnieuw gun- Dat heeft de voorzieningenrechter in Alkmaar gisteren bepaald in een kort geding dat Team 4 Architecten uit Groningen had aangespannen tegen de gemeente en het ontwik kelingsbedrijf van de Bank Neder landse Gemeenten. Het Groningse bureau stapte naar de rechter, omdat de aanbestedende partijen in haar ogen de prijsopgaven en visies van de zes genodigde archi tectenbureau onjuist heeft beoor deeld. Team 4 is op dat punt in het gelijk gesteld. Volgens de rechter heb ben de gemeente en OPP een 'onjuiste toepassing gegeven' aan de beoordeling van de offertes zoals beschreven in de leidraad voor de gunning. Het komt erop neer dat het mis is gegaan, nadat er zes in plaats van maximaal vijf bureaus waren geselecteerd uit de circa dertig architecten die zich voor de Groeneplaats hadden aan gemeld. Dat gebeurde omdat twee bureaus bij een eerste selectieron de evenveel punten behaalden. De zes werden in de tweede ronde op verschillende onderdelen beoor deeld, waarbij de laagste inschrij ving een 5 en de hoogste een 1 kreeg. Doordat alleen met ronde getallen werd gewerkt, kregen bij elk onderdeel telkens twee bureaus eenzelfde aantal punten en dat was niet de bedoeling. Volgens de rechter hadden de gemeente en OPP 5 als hoogste getal en 1 als laagste moeten aanhouden en daartussen met cijfers achter de komma moeten werken (ofwel 5 punten, 4.2 punten, 3,4 punten, 2.6 punten, 1.8 punten en 1 punt). onderzocht. Het onderzoek moet uitwijzen wat de beste en mogelijke combinatie van functies is voor de locatie. En dient aan te sluiten bij behoeften van doelgroepen en aanbieders (zowel profit als non profit). 'We hebben gecontroleerd of er niemand meer aan boord was, de spanning eraf gehaald en brand slangen van andere landingsvaar tuigen uitgerold om de boot in afwachting van de brandweer nat te houden.' De ruimte waarin de rokende motor stond, werd afge sloten. De brandweer (het Texels korps is de bedrijfsbrandweer van de Mok) maakte met behulp van een warm- tebeeldcamera een ronde door het vaartuig om er zeker van te zijn dat zich geen brandhaarden meer aan boord bevonden. Het ging om een Landing Craft Utility, de grootste soort die op de Mok liggen. Die vaartuigen dateren uit 1999. Woelmuis De brandweer inspecteert het landingsvaartuig op de Mok. (Foto Jemen Het college mag zich opnieuw buigen over de supermarkten in Den Burg. De politieke partijen hebben voorstellen over de toe komstige voorzieningenstruc tuur (waarvan de supermarkten een onderdeel zijn) woensdag teruggelegd op het bord van wethouder Nico Kikkert. De partijen namen het de wethou der kwalijk dat de voorstellen niet gepaard gingen met een nieuw parkeerbeleidsplan (in de maak op het raadhuis) en een verkeerscircu latieplan voor Den Burg. Ze vonden het daardoor te vroeg er nu al akkoord mee te gaan dat aan de Waalderstraat naast de nog nieuw te bouwen Welkoopwinkel een nieuwe supermarkt komt. Albert Heijn heeft zijn oog op die locatie laten vallen. De commissieleden kwamen daar mee tegemoet aan bezwaren van bewoners van de achterliggende Wagemakerstraat. Die voorzien een toename van de parkeerdruk op de wijk en ze vrezen overlast van het parkeerdek dat bovenop de nieuwe ruimte van Albert Heijn moet komen. Toelichting door ver tegenwoordigers van Ahold en Woontij, die bekendmaakten een intentie-overeenkomst voor bouw van de nieuwe supermarkt gete kend te hebben, haalden de zorgen niet weg. Wethouder Kikkert liet weten dat het college er bewust voor heeft gekozen eerst te spreken over de voorzieningenstructuur, zodat de uitkomsten daarvan in een beleids plan voor parkeren en de verkeers- circulatie kan worden meegeno men. Joop Groeskamp (Texels Belang) wierp de wethouder voor de voeten dat dat niet de goede weg is en dat juist de samenhang tussen die drie onderwerpen in ogenschouw moet worden geno men. In de voorstellen van het college staat nu dat één van de drie supermarkten (Albert Heijn, Aldi of Super de Boer) uit het centrum zou mogen verhuizen. Het is aan de ondernemer of die naar de noord zijde (Waalderstraat) of de zuidzijde Daarnaast hebben de gemeente en OPP bij de visies niet juist gehan deld met wegingsfactoren die de totaalscore van de zes moest bepalen. Voor Team 4 maakte dat net het verschil tussen de opdracht krijgen of mislopen. Het Groningse bureau eindigde als derde achter Leenders Architecten uit Veghel aan wie het ontwerpen van de nieuwbouw voorlopig is gegund. Architectenbureau Op ten Noort Blijdenstein uit Utrecht eindigde als tweede. Meer hierover elders in deze krant. www.speedheat.nl (bij de vijver aan de Elemert) van Den Burg wil gaan. Die twee opties worden genoemd in de voorzienin gestructuur. Volgens Groeskamp hoort die keu ze bij de gemeenteraad te liggen en niet bij een ondernemer. Hij vond dat de optie van een super markt aan de zuidzijde veel te wei nig was uitgediept, waardoor de indruk ontstond dat het college nu al aanstuurt op de noordzijde. Ove rigens gaven de commissieleden aan meer voor de Waalderstraat dan de Elemert te voelen, maar het college moet dat beter onderbou wen. De partijen vonden dat de voorstel len over de voorzieningenstructuur op een later tijdstip nog eens besproken moeten worden, maar dan mét het parkeerbeleidsplan erbij. 'Anders kom je er niet uit', aldus Alfred Schaatsenberg (PvdA). Dat er maar één supermarkt weg mag uit het centrum (terwijl ze het liefst alle drie elders willen uitbrei den) riep eveneens vraagtekens op. Kikkert legde uit dat het college daar bewust voor heeft gekozen om te voorkomen dat meerdere supermarkten buiten het centrum een aanzuigende werking krijgen op de buitendorpen, maar dat was voor de commissieleden niet echt overtuigend. RWS verspreidt badhandoeken Rijkswaterstaat deelt zaterdag en zondag op het strand bij paal 9,10 en 29 suntowels (badhandoeken) uit. De actie gebeurt onder het motto Nederland leeft met water. Met de campagne wil RWS de betrokkenheid van de badgasten bij de klimaatverandering en de bescherming tegen het water ver hogen. De kustbeheerder vraagt met de boodschap Wij houden de kustlijn op zijn plaats aandacht voor het onderhoud van de kust door jaarlijks 12 miljoen kubieke meter zand te storten. Wij zijn met ingang van 1 september aanstaande op zoek naar bezorgers voor de Texelse Courant voor de omgeving Hoomderweg/ Westerweg In totaal wonen hier circa 80 abonnees, maar bezorging van een gedeelte hiervan behoort zeker tot de mogelijkheden! De kranten kunnen op dinsdag en vrijdag vanaf 15.00 uur worden afgehaald bij de drukkerij aan de Spinbaan. Voor sollicitatie en informatie kunt u contact opnemen met Ed Witte, tel. 0222-36 26 00. Langeveld de Rooy Spinbaan 6 1791 MC Den Burg - Texel info@lenr.nl I Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: V.d. Linde Bruining Nikadel Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1