Cjrocn TwarLv Jexek in het harL, Duinroosstraat 'verziekt' door kappen van bomen 3500 lege flessen als huwelijkscadeau Extra toezicht op veerhaven Ecomare meldt komst het geel Zwemmend naar Texel Eerste steen voor OSG OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12401 DINSDAG 25 AUGUSTUS 2009 T E X E LS E^COU RANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg In een kayak met zeiltje voer een schipper uit Dortmund in 21 dagen via de rivieren en het IJsselmeer naar Texel. Geen treurig afscheidscon cert, maar een swingend optre den werd het eindstation van Big Band Texel. Polsbandjes zijn het nieuwe mid del om afge dwaalde kinde ren weer snel bij hun ouders terug te bren gen. Strenderpop beleefde zater dag een uiterst sfeervolle acht tiende editie, waarop veertien bands optraden. Gemeenteraad laat Kikkert als 'ROEPENDE IN DE WOESTIJN' ikü'ham Bruidspaar Jacco Gieles en Anita Betsema temidden v. Een ludiek cadeau op het huwe lijksfeest van Jacco Gieles en Anita Betsema. Ze maakten er zaterdag aan mooi tuinfeest van, waarvoor ze 120 mensen hadden uitgeno digd. Dat vergde nogal wat voor bereidingen. De tuin werd voor het weekend keurig netjes gemaakt en vrijdagavond hielpen vrienden en buren bij het opzetten van een grote tent. Aan het eind van zo'n klus gaat een biertje er wel in. Toen de bruid zich liet ontglippen dat het leukste nog moest komen, name lijk dat het inleveren van al die lege kratten en flessen een fortuin zou opleveren, bracht dat de vrienden kring op een idee. Er werd rondge- beld dat alle statiegeldflessen die men in bezit had, moesten verza meld en cadeau zouden worden gedaan aan het bruidspaar. Met als resultaat dat Piet Wim van Leeu wen zaterdag tot veler vermaak een kiepwagen vol met lege fles sen op de oprit stortte. Een berg van 3500 flessen, dus dat wordt nog wat als de familie Gieles ze één voor één in de statiegeldauto maat moet stoppen. De politie is begonnen met het houden van extra toezicht op automobilisten die in Den Helder van de boot afrijden. Volgens de politie is dat nodig omdat er automobilisten zijn die de eerder dit jaar geplaatste slag boom omzeilen om sneller van het haventerrein af te komen. Zij rijden via het trottoir en dat levert gevaar lijke situaties op. De afgelopen Dat het afschaffen van de kap- vergunning tot onbegrip en ongenoegen kan leiden, bleek vorige week in de Duinroosstraat in De Koog. Gemeentewerken kapte er tot veler 'verrassing' vorige week bomen. 'Het heeft de straat verziekt', schrijft de buurt. Omwonenden uitten hun ongenoe gen in een brief aan het college van b en w: 'Zonder overleg of aankon diging gaat men over tot het ver wijderen van bomen en degra deert de straat tot een karakterloos straatje Het verwijderen van de bomen dient geen enkel doel. Inte gendeel, het heeft de straat ver ziekt.' Het college heeft nog niet gereageerd op vragen van de redactie. Vorige week heeft de gemeente- (Foto Ai/a Berends) raad de lijst van ruim honderd waardevolle bomen waarvoor een kapvergunning van kracht blijft uit gebreid. De aanvulling volgt op het raadsbesluit uit april om uit oog punt van deregulering de kapver gunning af te schaffen. Maar de uitzondering die voor ruim honderd waardevolle bomen werd gemaakt, werd onder meer op aan dringen van Aglaia Westra als te mager beschouwd. Op initiatief van de PvdA zijn nu vijftig bomen toegevoegd, met de opmerking dat de lijst dynamisch is en dat de raad er nog meer bomen of boomgroe pen op kan zetten. Besproken zijn ook de criteria waaraan bomen moeten voldoen om op de lijst te komen. Boomken ner N.W.J. Borsboom, die onder meer de dennen heeft geblest, uit te kritiek op deze criteria. Onder meer op de eis dat bomen ouder moeten zijn dan veertig jaar. 'De leeftijd is niet zo van belang. Het gaat er om dat we nog lang van de betreffende boom kunnen genie ten. Dat betekent dat de boom zelf, maar ook de standplaats potentie moet hebben. Daar moet je ook naar kijken Ook het criterium dat de boom honderd jaar moet kun nen worden, is volgens Borsboom niet van toepassing. 'Bomen heb ben in principe het eeuwige leven. Door veelal externe omstandighe den kan een eind komen aan het boomleven. Beoordeeld moet ook worden of de boom voor langere tijd (zeg maar veertig jaar) in goede conditie kan worden gehouden. Dat is ook afhankelijk van de omge ving.' Ook Landschapszorg laat van zich horen: 'De voorwaarden deugen niet en de regeling biedt geen garantie voor het behoud van fraaie bomen en bosjes in het land schap en draagt dus niet bij aan het behoud van de kernwaarden van Texel. In tegendeel de nieuwe regeling is een bedreiging voor de kernwaarden.' Er komt een nieuwe oproep aan de Texelaars om waardevolle bomen in hun omgeving aan de lijst toe te voegen. www.speedheat.nl De besmettelijke ziekte 'het geel' die in Duitsland al tiendui zenden slachtoffers maakte onder zangvogels, heeft inmid dels ook de Waddeneilanden bereikt. Bij Ecomare is een merel gemeld die aan deze ziek te is gestorven. De ziekte wordt veroorzaakt door de eencellige Trichomonas galli- nae. Een besmette vogel krijgt een dagen is er al gecontroleerd en heeft de politie automobilisten op de bon geslingerd. De boetes vari eren van €90,- tot €270,-. Amanuensis Jan Vecncndaal steen van de vernieuwde OSG heeft gisteren officieel de eerste gelegd. Dat gebeurde in de nieuwe kantine in aanwezigheid van alle medewer kers van de scholengemeenschap, de bouwers en vertegenwoordi gers van de gemeente. Veenendaal viel de eer te beurt omdat hij inmid dels 28 jaar aan de school verbon den is en daarmee de langstzit tende medewerker. Veenendaal zei blij te zijn het nog mee te maken dat het gehele voort gezet onderwijs op Texel onder één dak komt. 'Dat is ook prettig voor de Texelse gemeenschap.' De eerste steen viel samen met de start van het nieuwe schooljaar. Rector Henk de Vries sprak de hoop uit dat over een jaar de nieu we school in gebruik wordt geno men. Veenendaal metselde een steen in een muur die onderdeel wordt van de receptie. Zesentwintig Texelaars zijn zon dag van Den Helder naar Texel gezwommen. De eersten kwamen na 55 minuten aan, de laatsten na een uur en driekwartier. De zwemmers gingen te water bij Lands End. Volgboten begeleidden hen onderweg en via de marifoon werd scheepvaartverkeer geregeld gewezen op de aanwezigheid van de zwemmers. Volgens hen was de tocht goed te doen. Alleen halverwege stonden er flinke golven, vermoedelijk door de kentering van het tij. Het maakte het voor de zwemmers soms lastig te navigeren. Aan de stand van de zon konden ze voor zichzelf inschatten welke koers ze moesten aanhou den. Op de Hors werden de zwemmers opgevangen door familie en vrien den. Een deelneemster moest voor tijdig stoppen omdat ze ziek was geworden. Het was circa vijfentwin tig jaar geleden dat de tot de ver beelding sprekende zwemtocht in groepsverband was gehouden. De organisatie was in handen van zwem en waterpoloclub TX'71. Meer over de zwemtocht elders in deze krant. geel kaasachtig abces in de keel, waardoor hij minder goed kan eten en uiteindelijk stikt. Zieke vogels zijn te herkennen aan ondervoe ding, sloomheid en een slecht onderhouden verenkleed. De ziek te treft duifachtigen, zangvogels en roofvogels. Vogelbescherming Nederland vraagt iedereen tijdelijk te stoppen met het voeren van vogels. Ook is het beter om drinkwaterbakjes te verwijderen om te voorkomen dat mensen de ziekte helpen versprei den. Zieke of dode vogels die ver dacht worden van het geel, kunnen gemeld worden bij de Vogelbe scherming via tel. 030-6937700 (tijdens kantooruren). Meer infor matie is te vinden op www.vogel- bescherming.nl. Als de koude intreedt, zal de ziekte verdwijnen en kunnen de voer- en drinkbakjes weer gevuld worden. Wie redde broer en zus uit mui? Gertie Neleman uit 's Gravemade is op zoek naar de persoon die haar en haar broer op donderdag 13 augustus het leven redde, door hen met gevaar voor eigen leven uit een mui bij paal 28 te redden. 'Dit was een heel nare ervaring, omdat we het gevoel kregen dat we gingen verdrinken. Vooral mijn broer had het erg zwaar en ik heb hem geestelijk erdoorheen getrokken', schrijft ze de redactie. 'Ik heb gegild voor ons leven en uiteindelijk zijn we door een jonge man gered. Hij trok eerst mij eruit en daarna zwom hij naar mijn broer. Met gevaar voor eigen leven. Deze jongen hebben we nooit kunnen bedanken, graag zou ik dat alsnog willen doen. Het enige wat we weten, is dat hij drie jaar waterpolo heeft gedaan.' Mensen die zichzelf of iemand anders in het verhaal herkennen, kunnen contact met Neleman opne men via gertieneleman@tiscali.nl. LANGEVELD DE R00Y Rinus Vittali onthaalt op de Hors zijn dochter Yvonne nadat zij zwemmend de oversteek naar Texel heeft gemaakt. (Foto en,** scMi,ng) Voor de wijk 'Hoornderweg' hebben wij inmiddels een nieuwe bezorger, maar wij zoeken nog iemand die vanaf 1 september de krant wil bezorgen in de wijk Westerweg Hier wonen totaal 49 abonnees. Ideaal voor bijvoorbeeld een OSG-leerling uit Den Hoorn of Den Burg die een extra 'zakcentje' kan gebruiken! De kranten kunnen op dinsdag en vrijdag vanaf 15.00 uur worden afgehaald bij de drukkerij aan de Spïnbaan. Voor informatie kunt u contact opnemen met Ed Witte, tel. 0222-36 26 00. Langeveld de Rooy Spinbaan 6 1791 MC Den Burg - Texel info@lenr.nl TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1