TEXEL Cjrocn 'warL-Jexels in het harL. Geldorp beschuldigt Bruining van smaad Brandweer vast in Warmoesstraat Blijde Vrienden schieten Nijmegenaren te hulp Droogte treft vooral veehouderij 1i i rl Wat is er allemaal te doen in Noord-Holland? OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12402 VRIJDAG 28 AUGUSTUS 2009 TEXELSE™ COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Het NIOZ vaart mee op één van de meest bijzon dere zeiltochten van de afgelo pen decennia, in het voetspoor van Darwin. Het duo Eduard Zaanen en Wil lem Houwing is Texels kampi oen catamaran zeilen gewor den. ■IHI Schapenmelker en kaasmaker Ivo de Bode van De Waddel, tevens histori cus, reist af naar Shelter Island bij New York. Rein Kuijper, die Texelaars in vuiloverslag De Hamster al zeventien jaar de juiste bak wijst, deelt een com plimentje uit. BRANDWEER Burgemeester Joke Geldorp heeft bij de politie aangifte gedaan tegen Hielke Bruining. Ze beschuldigt hem van smaad en laster. Het betreft aantijgin gen aan het adres van de burge meester en het gemeentebe stuur. Bruining plaatste deze als reactie op de website van de Texelse Courant. Vanaf het moment dat de Texelse Courant op de website de moge lijkheid opende om te reageren op nieuwsberichten, manifesteert Bruining zich nadrukkelijk, alweer geruime tijd sprekend namens de deed hij er een schepje bovenop. Onder meer op 23 april van dit jaar, toen Bruining schreef dat er door BZ (Binnenlandse Zaken) 'misstan den' over het Texelse bestuur waren ontdekt over 'oneigenlijke uitbestedingen van grote bouw projecten' en het 'aannemen van cadeaus'. 'Ook in het creatief boekhouden zijn fouten ontdekt die absoluut FRAUDE zijn.' Brui ning kon de beweringen niet hard maken en de redactie haalde ze van de site. De redactie ontving naar aanleiding van reacties van Bruining meerdere telefoontjes van de gemeente, met het dringende door hemzelf gecreëerde 'Groep verzoek ze van de site te verdwij- onderzoek, maar doet verder geen mededelingen. Bruining kreeg woensdag en telefoontje van de politie en stelde de redactie hier van in kennis. 'Dit is schandalig', reageerde hij. Hij werd op het poli tiebureau ontboden om te worden gehoord, maar weigerde te komen. Donderdag kreeg hij de recherche thuis op bezoek. De aangifte is voor Bruining geen reden gas terug te nemen. Op de website reageer de hij als volgt: 'Persoonlijk heb ik haar, nu een jaar geleden geleden verzekerd, dat het niet aan mij zal liggen als ze met pek en veren de stad wordt uitgestuurd. Persoonlijk heb ik het idee dat ik iets op de TC heb geschreven dat erg dicht, waarschijnlijk te dicht bij de waar heid komt. Anders heb ik persoon lijk geen idee waar dit op slaat.' De burgemeester wilde donderdag nog niet reageren. Kritisch Texel'. Hij richtte zijn pijlen vooral op het college van b en w en met name burgemeester Geldorp. Na het debacle bij Landsbanki deren. Waar het smaad of laster betrof is dat ook gebeurd, omdat de TC anders strafbaar zou zijn. De politie heeft de aangifte in de Warmoesstraat staat in de weg, waardoor het een kwartier duurt voordat de brandweerwagen erlangs is. Een paar enigszins in de weg staande borden, tafels en stoe len en een auto in de Warmoes straat die echt in de weg staat. Dat was de oogst van ronden door Den Burg, De Koog en Den Hoorn die de brandweer woens dag maakte om te bekijken of er voldoende vrije doorgang was. Directe aanleiding tot het rondje zijn de recente duinbranden. Bij de laatste moest de brandweer omrijden, omdat er een auto in de weg stond. Volgens brandweer man Je de Boer komt de brand weer wel langs obstakels, maar kost dat tijd. 'Als je vijf keer een bord opzij moet zetten, ben je zo vijf minuten verder en dat wil je niet als er een calamiteit is.' De grens tot waar spullen op de weg mogen staan, ligt bij de goten. Tot daar moet de straat vrij blijven om hulpdiensten voldoende ruimte te bieden. Meer hierover op pagina 3. www.speedheat.nl Extra toezicht op gemeente De provincie gaat verscherpt toezicht houden op de gemeen te om de achterstand in het huisvesten van statushouders in te lopen. Texel heeft volgens de provincie 14 statushouders te weinig onder dak geboden. De gemeente heeft tot januari om dat aantal in te lopen. 'Daarna worden weer nieu we getallen bekendgemaakt', aldus een woordvoerder. Zij ver wacht dat het Texel voor het einde van het jaar wel moet lukken aan de taak te voldoen. Texel huisvest op het moment enkele tientallen statushouders (asielzoekers met een verblijfsver gunning). De gemeente kampt met het probleem dat zij over het alge meen liever in een stad dan op het platteland zitten. Het is daardoor lastig aan de taakstelling van het rijk, waarop de provincie toezicht houdt, te voldoen. Texel is één van 25 gemeenten in Noord-Holland waar de provincie de duimschroeven wat strakker aandraait. Het verscherpt toezicht houdt volgens de woordvoerder in dat vaker met de gemeente zal worden gebeld hoe het ervoor Een delegatie van De Blijde Vrienden uit Oosterend is afge reisd naar Nijmegen, om daar hand- en spandiensten te verle nen aan het schieten met een nagebouwde middeleeuwse trebuchet. Er is nog niet eerder mee geschoten. Vandaag staat een test op het programma. Met een geslaagde steenworp over honderden meters vestigden De Blijde Vrienden vorig jaar een record dat werd erkend door het staat. De volgende stap is dat de provincie de regie overneemt en op kosten van de gemeente zelf aan de slag gaat om de achter stand weg te werken. Dat gebeur de afgelopen jaar in de gemeente Bergen. Een fraaie zomer voor de bad gasten, maar van landbouwers, tuiniers en natuurbeheerders had het wel meer mogen regenen. Veehouders voor wie augustus andere jaren wel 'de tweede mei maand' was, moeten hun dieren nu bijvoeren. Voor de melkveehouderij die het door de lage melkprijzen toch al moeilijk heeft, is de droogte de tweede tegenvaller. 'Wat nu moet worden bijgevoerd, gaat af van de wintervoorraad, die nog niet op peil is. Een zorgelijke situatie', vertelt Jaap Hin van landbouworganisatie LTO. In de akkerbouw vallen de opbrengsten tot dusver redelijk mee. Hin: 'Maar niet bovengemid deld. Graan geeft een redelijk opbrengst en kon door de droogte makkelijk worden geoogst. Aardap pelen, uien en wortelen zijn redelijk tot wasdom gekomen. Het zag er naar uit dat de prijzen door hoge opbrengsten in heel Europa werden gedrukt, maar nu blijkt dat er ook plaatsen zijn waar de oogst tegen valt, trekt de markt aan. Bloembol len zijn redelijk tot goed gegroeid, maar de verkoop loopt stroef.' Dat de Texelse natuur lijdt onder de droogte, is te zien in het bos waar het blad van loofbomen als lijster bessen en berk bruin of geel kleurt Boswachter Erik van der Spek: 'Dat betekent iets minder groei, maar doordat het voorjaar wat vroeger begon, valt het over het hele jaar wel mee. Bovendien is het al lang geen productiebos meer. Er is wel een verhoogd brandgevaar. In dat opzicht is de geleidelijke omzetting naar loofbos gunstig. De barbecue plaats hebben we daarom in een plek met veel loofbomen geplaatst. De grondwaterstand is nog niet extreem laag. Er zijn jaren geweest dat de Binnenmui droog viel, maar dat is nu niet zo, al begint zich wel een droge rand te vormen.' De voetbalvelden van De Koog en ZDH zijn er slecht aan toe. Met het oog op de start van de voetbal competitie volgend weekend is dat een zorgelijke situatie. Op het B- veld van Texel'94 mag nog worden gevoetbald, maar de oefenwed strijd tussen SVO en ZDH, die zon dag in Oosterend zou worden gespeeld, gaat in verband met het droge veld niet door. Guinness Book of World Records. De Nijmeegse bouwers van een soortgelijk, maar kleiner slinger werktuig kwamen naar Texel om de kunst af te kijken. Bedoeling is dat het gevaarte in gebruik wordt genomen op het Gebroeders Van Limburgfestival dat dit weekend in het Kronenburgerpark wordt gehouden. Maar de Nijmegena ren hebben nog niet kunnen oefe nen en hebben de hulp van de Oosterenders ingeroepen Deze week zijn Jaapkees Drijver, Kees Aris Trap en Biem Vlaming naar het zuiden afgereisd, vandaag voegen Rob Bakker, Ewald Witte en Richard Kortekaas zich'bij het gezelschap. Visman opnieuw lijsttrekker D66 Frans Visman is op de ledenverga dering woensdagavond herkozen tot lijsttrekker van D66. Visman stond hiervoor als enige kandidaat en kreeg vrijwel alle stemmen. Daarmee is hij voor de derde keer het gezicht van de Texelse demo craten. Ook bij de verkiezingen in 2002 en 2006 stond hij bovenaan de lijst. Meerdere andere Texelaars hebben zich kandidaat gesteld voor de lijst. De leden stemmen per post over de volgorde. Half oktober wordt de definitieve lijst bekend. Zomerbiathlon gaat niet door De Sportraad heeft de voor zater dag 29 augustus aangekondigde zomerbiathlon wegens gebrek aan belangstelling afgelast. Alle betrok kenen zijn op de hoogte gesteld. Aanbesteding museum gestart De Europese aanbesteding van de nieuwbouw van het Maritiem en Jutters Museum in Oude- schild is gestart. Aannemers kunnen tot half oktober hun offertes indienen om deel te nemen aan de nieuwbouw. Zij kun nen intekenen op bouw, elektro en installatie. De Stichting Texels Museum wil begin januari 2010 het werk gunnen. De aanbesteding is gepubliceerd op Aanbestedingska lender, een landelijke website waarop grote klussen worden aan gekondigd. Voor de nieuwbouw is de afgelo pen jaren een bedrag van €5,5 miljoen verworven. Dat geld is bij eengebracht door de gemeente, de provincie, het Waddenfonds en Leader Plus. Daarnaast heeft het museum voor de inrichting van de drie lagen tel lende nieuwbouw €1,1 miljoen nodig en er liggen plannen om voor €1,4 miljoen euro historische land schapselementen in de omgeving (bijvoorbeeld de Wezenputten en de Skilsloot) op te knappen. TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant: vakantiekrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Kijk voor nieuws van de provincie in deze krant! Provincie 91 Noord-Holland

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1