TEXBAGBCA.NL NIOZ zeilt mee in het kielzog van Darwin TEXELSE 2 COURANT Niemand weet nog wie te vertrouwen TES O VRIJDAG 28 AUGUSTUS 2009 De klipper Stad Amsterdam gooit eind augustus de trossen los voor één van de meest bijzonde re zeiltochten van de afgelopen decennia. De Nederlandse vol- mast driemaster volgt de vaar route over de wereld die Charles Darwin van 1831 tot 1836 aflegde op HMS Beagle. NIOZ vaart mee en is nauw betrokken bij het zeeonderzoek tijdens de hele reis. De serie wordt vanf 13 september weke lijks op zondag uitgezonden. De reis in 1831 leidde tot de publi catie van Darwins roemruchte boek On the origin of species, dit jaar 150 jaar geleden. De VPRO maakt hiervan de 35-delige TV-documen- taire De Beagle, in het kielzog van Darwin. Het In het kielzog van Darwin is het grootste project dat de VPRO ooit begonnen is en kreeg al in de voor bereidingsfase veel internationale weerklank. Voor de VPRO is de Stad Amsterdam vooral een varende stu dio, maar al in een vroeg stadium zocht de omroep contact met het NIOZ met de vraag of er belangstel ling was gedurende de reis aan boord onderzoek te doen. Een bij zondere voorrecht, maar ook één dat de nodige hoofdbrekens met zich meebracht, want de mogelijk heden op een zeilend schip, dat moeilijk kan stoppen, zijn beperkt. Diverse wetenschappers dienden ideeën in en inmiddels zijn de mees te voorstellen aangenomen. Op 11 van de 22 vaartrajecten tussen Ply mouth (vertrek 1 september) en Kaapstad (aankomst 23 april) zijn één of meer NlOZ'ers actief aan boord van de 'Beagle'. Op het traject Plymouth-Tenerife bestudeert Katja Philippart de kleur van de zee en daarvoor de hoeveel heid algen en fijn slib in putsmon- sters. Naast moderne lichtmeters zal zij Werners Nomenclatuur gebrui ken, een historische kleurenschaal die in de tijd van Darwin op weten schappelijke reizen gebruikt werd. Op de eerste vijf trajecten zal de klipper ook een 'continuous plank ton recorder' slepen, waarmee een gedetailleerd beeld van de hoeveel heden en soorten plankton in de oceaan wordt verkregen. Dit appa raat wordt door het Britse SAHFOS al 70 jaar op de wereldzeeën ingezet en is daardoor bij uitstek geschikt om een idee te geven van de veran deringen in de laatste eeuw. Op twee trajecten langs Brazilië onderzoekt Hans Witte de versprei ding van vliegende vissen die hij probeert te koppelen aan de verde ling en de mate van rijkdom van de watermassa's die het schip tegen komt. Op drie trajecten langs Argen tinië brengen onderzoeker Katja Philippart en Mardik Leopold de fronten van plankton en vogels in dit zeegebied in kaart. Langs de zuide lijke kust van Chili, vanaf Punta Arenas tot aan Valparaiso, doen Corina Brussaard en Anna Noorde loos proeven met de zeer talrijke bacteriën en virussen die van nature in zeewater zitten. Voor hetzelfde type onderzoek worden gedurende de hele reis door de bemanning dagelijks monstertjes zeewater geconserveerd om de wereldwijde verspreiding van specifieke groepen micro-organismen in kaart te bren gen. Op de tocht van Tahiti naar Sydney zal Martien Baars samen met zijn Amerikaanse collega Lanna Cheng proberen de schaatsenrijder Halobates te vangen en te observe ren. Dit is het enige insect dat de oceaan als leefgebied heeft. Voor geoloog Jan-Berend Stuut staat de hele reis een zogenaamde stofvanger aan boord, waarmee de mate van de bemesting van de zee met essentiële voedingsstoffen uit woestijnstof uit de lucht bepaald wordt. Op één van de trajecten langs de Australische zuidkust vaart hij zelf mee en hoopt op storm en A Perfect Getaway is de naam van een spannende thriller, die vanaf vandaag in Cinema Texel draait. Hoofdrolspelers zijn Cliff en Cyd- ney (rollen van Steve Zahn en Milla Jovovich), een avontuurlijk jong stel, dat op huwelijksreis naar Hawaï gaat om te hiken. Ze denken het paradijs te hebben gevonden, totdat ze een ander stel - Nick (Timothy Oliphant) en Gina (Kiele Sanchez) - tegenkomen en te horen krijgen dat er een gruwelijke moord op een pasgetrouwd stel is gepleegd. Een ander paar dat ze eerder zijn tegenkomen, lijkt ver dacht. Cliff en Cydney besluiten verder te trekken met Nick en Gina. Al snel neemt de spanning toe. Ver van hulp en de geciviliseerde wereld wordt iedereen een bedrei ging en weet niemand meer wie nog wie kan vertrouwen. Het para dijs wordt een hel als het echte survivallen begint. De romantische komedie Ghosts of Girlfriends Past gaat over modefo tograaf Connor Mead, die gek is op vrouwen, maar wel erg sterk aan zijn vrijheid hecht en er niet voor terugdeinst zijn vriendinnen te dumpen met een SMS'je. Dat Con nor niet gelooft in eeuwige trouw, komt de sfeer op de bruiloft van zijn broer Paul niet ten goede, vooral niet wanneer blijkt dat hij alle bruidsmeisjes al eens in zijn bed heeft gehad. Dan waarschuwt de geest van zijn oom Wayne (Michael Douglas) hem dat het zo niet langer kan. Drie geesten zullen hem op een onthullende en hilari sche reis door zijn mislukte relaties loodsen. Bedoeling is dat hij ont dekt waarom hij zo'n ploert kan zijn en hij weer in de liefde gaat gelo ven. Terwijl zijn lot hem begint te dagen, hoort hij dat zijn jeugdvrien dinnetje Jenny gaat trouwen... In de thriller The Taking of Pelham 12 3 speelt Denzei Washington de rol van Walter Garber, een toezicht houder bij de New Yorkse onder grondse, wiens leven op zijn kop wordt gezet door de kaping van een metro. John Travolta speelt Ryder, het criminele brein achter de kaping en leider van een zwaarbe wapende, vierkoppige bende die de passagiers dreigt te vermoor den als er niet binnen één uur een enorme som losgeld wordt betaald. Terwijl de spanning tot ongekende hoogte stijgt, gebruikt Garber zijn grote kennis van het metronet om Ryder om de tuin te leiden en de gijzelaars te bevrijden. Maar één ding blijft voor hem een groot raad sel: hoe denken de criminelen, nadat ze het losgeld hebben ont vangen, te kunnen ontsnappen? Iedere donderdag is er een myste rie movie, waarin bezoekers zich laten verrassen. Het volledige pro gramma van Cinema Texel staat elders in de agenda in deze krant én op de website www.texelagen- da.nl. Mannenkwintet met themaconcert Mannenkwintet La Notte ver zorgt dinsdag 1 september een concert in De Burght (voorheen: hervormde kerk) aan de Binnen- burg in Den Burg. Op het pro gramma staan werken over roy alty, dieren, water en Jezus en Maria, getoonzet door compo nisten van de 16de tot en met de 20ste eeuw. Mannenkwintet La Notte werd opgericht in 1989 en ontleent zijn naam ('de nacht') aan het rijke repertoire van de 19e-eeuwse romantiek, een periode waarin nacht en maan frequent werden bezongen en waarin het mannen- kwartet tot grote bloei kwam. Voor al Schubert schreef vele composi ties voor deze samenstelling, waarbij hij zich liet inspireren door dichters als Goethe, Schiller en Mathison. La Notte heeft veel lie deren van Schubert op het reper toire, maar beperkt zich niet tot de Romantiek. Het kwintet zingt ook oude muziek van componisten als Josquin des Prés, Monteverdi, Morales, Di Lasso en is regelmatig te vinden op de podia van festivals voor oude muziek. Daarnaast staat de laatste jaren ook muziek van groepen uit de twintiger en dertiger jaren van de 20ste eeuw op het programma, zoals van de Duitse Comedian Harmonists en de Ame rikaanse Revellers. Het optreden in de serie concerten van de Raad voor het Zomerwerk spectaculaire metingen. Ondertus sen hebben collega-geologen onder leiding van Geert-Jan Brummer een koraalboring gedaan op Keeling (of Cocos) Island. Op dit Australisch atol ten zuidwesten van Java liet Darwin indertijd zijn hypotheses over koraalgroei testen door com mandant Fitzroy. Het team van Nederlanders en Australiërs gaat een lange kalkkern uit een oud koraal boren. De jaarlijkse groeirin- gen en de isotoop-analyses (waar mee men het verloop van de water temperatuur kan reconstrueren) worden vergeleken met die van al eerder verzamelde koraalkernen in de Indische Oceaan om recente kli maatveranderingen in deze tropi sche regio te onderzoeken. De laatste NlOZ-bijdrage aan het varend deel van het grote VPRO- project is die van Herman Ridder- inkhof, expert op het gebied van zeestromingen vanuit de Indische naar de zuid-Atlantische Oceaan rond het zuiden van Afrika. Het NIOZ heeft samen met de Universi teit Utrecht sinds 2000 een groot meetprogramma met verankerde instrumenten tussen Madagaskar en het Afrikaanse continent. Ridder- inkhof zal het zeilschip op de tocht van Mauritius naar Kaapstad (waar de TV-opnames eindigen) als 'stroommeter' gebruiken om te laten zien hoe eeuwenlang gege vens over zeestromen verzameld werden. Tevens zal een rendez-vous mogelijk zijn met Amerikaanse col lega-fysici op het onderzoekschip Knorr. Van Rio tot Kaapstad sleept de Bea gle op verzoek van het NIOZ een apparaat dat temperatuur, zoutge halte, de helderheid van het water en het voorkomen van verschillende soorten algen meet. De bedoeling is dat die gegevens rechtstreeks op de sites van de VPRO te volgen zul len zijn. Zo'n meetinstrument lijkt een routineklus voor de NlOZ-tech- nici, maar wat normaal met een stil liggend schip gebeurt, dient nu met snelheden tot boven de vijftien kno pen te gebeuren. De eerste tests met een protoype achter het NIOZ onderzoekschip Stern in het Mars diep wezen uit dat de bedachte oplossing ook bij die hoge snelhe den voldoende stabiel is. Volksdansen Volksdansgroep Interdans begint op 2 september aan het nieuwe seizoen. Onder leiding van Henk Janssen wordt elke week gerepe teerd in dorpshuis De Wielewaal in De Waal. Beginners (en mensen die het rustig aan willen doen) dan sen van 19.45 tot 20.45 uur, de gevorderden van 21.00 tot 22.00 uur. Er komen dansen aan bod uit onder andere Griekenland, Roe menië en Israël. Belangstellenden kunnen vrijblijvend meedansen. Voor meer informatie: Marije Bins- bergen, tel. 318304. Salsa Salsa Texel houdt vrijdag 11 sep tember een salsaparty in De Com pagnie op de haven van Oude- schild. De bijeenkomst begint om 22.00 uur. de toegang is gratis. Geslaagd beschouwt het ensemble al vele jaren als de opening van het nieu we seizoen. La Notte bestaat uit Olphaert den Otter (countertenor), Jan Krimp (tenor), Paul Blommaert (tenor), Jan Nobel (bariton) en Wil lem Bouwman (bas) en wordt op luit en gitaar begeleid door Frits Sandkuijl. Het concert begint om 20.15 uur, de toegang is gratis. Na afloop wordt een inzameling gehouden. Blues op strand Bij paviljoen Beach In, op het strand van paal 21wordt zondag 6 september vanaf 14.00 uur een optreden verzorgd door de Harry G Bluesband. Bamesi Sybesma en Lillian Sta- persma zijn via het ROC in Den Helder geslaagd voor de opleiding Gastvrouw niveau 2 met wijnkennis. Tevens behaal de hij zijn papier voor leermees ter. Tot 1 okto ber is hij nog werkzaam bij Rebecca in De Waal. Een compleet overzicht van excursies, rondleidingen, work shops en andere toeristische activiteiten staat in de Vakantie krant, die 's zomers wekelijks verschijnt en op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Zie ook www.texelagenda.nl. Vrijdag 28 augustus: 14.00 uur. Oudeschild. Tot 17.00 uur wordt in het Zeemanskerkje een kleine rommeltjesmarkt gehou den. Met verkoop van handwerk, rondleidingen en koffie. 16.00 uur. Elemert. Jeugdgroep King's Kids Israël treedt op in De Poort in Den Burg. 20.30 uur. Theater Klif 12. Den Hoorn. Music Club met pianist, componist en improvisator Mayu- mi Motohashi uit Japan. 22.00 uur. De Koog. Het zoen wordt vandaag en morgen afgesloten met het festival Tropi cal. Live-muziek, straatartiesten, een tropische band en salsa-dan seressen. Cinema Texel vertoont Suske en Wiske (13.15), Ice Age 3 3D (13.30), Harry Potter 6 (15.45, 18.30), G- Force 3D (16.00), Ghosts of Girlfriends Past (19.00), A Perfect Getaway (21.30) en Taking of Pel ham 1 2 3 (21.45). Zaterdag 29 augustus: 10.00 uur. Voetbalveld Oosterend. In de oude kleedkamers van SVO wordt een schuurverkoop gehou den. Met verkoop spulletjes, gebakken vis en oliebollen. 11.30 uur. Den Burg. Texel'94 houdt van 11.30 tot 20.00 uur een verenigingsdag voor leden en vrij willigers. Met o.a. een mini-toer nooi met de C1 -junioren van Volen- dam en Haarlem. 14.00 uur. De Koog. Het Tropical Festival beleeft vandaag de twee de dag. Met vanaf 14.00 uur diver se straatoptredens en vanaf 22.00 uur live-muziek in bijna alle hore cazaken. 17.30 uur. Den Burg. De eerder aangekondigde zomerbiathlon, georganiseerd door de jubilerende Sportraad, gaat wegens een gebrek aan belangstelling niet door. 20.00 uur. De Koog. In restaurant Bosch een Zee wordt een 501- dartstoernooi gehouden. Deelna me gratis. Er wordt gespeeld om een fles Juttertje. Cinema Texel vertoont Suske en Wiske (13.15), Ice Age 3 3D (13.30), Harry Potter 6 (15.45, 18.30), G- Force 3D (16.00). Ghosts of Girlfriends Past (19.00), A Perfect Getaway (21.30) en Taking of Pel ham 1 2 3 (21.45). Zondag 30 augustus: 09.30 uur. Manege Akenburg. Rui ters en aanspanningen gaan om 9.30 uur start voor het opdrachten- spel Hippex. 10.00 uur. Bij evangelistenechtpaar Jan en Paula Brouwer (Haffelder- weg 18, Den Burg) begint om 10.00 uur een huissamenkomst. 14.00 uur. Smitweg, de Dennen. Bij De Worsteltent treedt The Tennes see Studs op. De toegang is gra- 14.00 uur. Den Burg. Op sportpark Zuid begint om 14.00 uur een Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoog water ter rede van Oudeschild. voetbalwedstrijd om de districts beker tussen Texel'94 en Dynamo. 19.00 uur. Bij de muzieknis in Oos terend begint om 19.00 uur een kerkdienst in de openlucht. M.m.v. dominee Petra Barnard en de bla- zersgroep van Excelsior. 20.30 uur. Theater Klif 12, Den Hoorn. Cabaretier Berry Lussen- burg speelt het programma 'Getui ge' Diner vooraf mogelijk, reserve ren gewenst. Prijs €14,-. Cinema Texel vertoont Suske en Wiske (13.15), Ice Age 3 3D (13.30), Harry Potter 6 (15 45, 18.30), G- Force 3D (16.00), Ghosts of Girlfriends Past (19.00), A Perfect Getaway (21.30) en Taking of Pel ham 1 2 3 (21.45). Maandag 31 augustus: 13.30 uur. Witteweg 3. In de schu ren van Axel Lap in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje 19.30 uur. Dorpshuis De Hof, De Koog. Bridgeclub Groot Slem houdt vanaf 19.30 uur een vrije bridgedrive. Aanvang 19.30 uur, kosten €2,50 per persoon. Infor matie: tel. 312523. 20.00 uur Aan de Boodtlaan. In de kantine van SV De Koog aan de Boodtlaan in De Koog wordt van 20.00 tot 23.00 uur bingo gespeeld. Meer informatie: tel. 06-22307944. 20.00 uur. Paelwerck, Den Burg. In het gebouw van Kotex wordt een klaverjasdrive gehouden. Deelna me €4,- per koppel. 20.00 uur. Kunsthuys Texel, War moesstraat 45, Den Burg. Moderne dans voor volwassenen. Deelname kost €10,-. 20.30 uur. Schaakclub En Passant houdt een inloopavond in café De Twaalf Balcken aan de Weverstraat in Den Burg. Aanvang 20.30 uur. ledereen is welkom. Cinema Texel vertoont. Harry Pot ter 6 (20.00) en Taking of Pelham 1 2 3 (20.30). Dinsdag 1 september: 14.00 uur. Ruïjslaan, De Koog. Tot 16.30 uur is er markt bij het Maar tenhuis. Verkoop van eigenge maakte en -geteelde producten, rondleidingen, presentaties en café-terras. 15.00 uur. Oudeschild. In het Zee manskerkje treedt voor het laatst deze zomer het gelegenheidskoor De Zingende Zeeman op. 19:00 uur. In Bosch en Zee in De Koog begint om 19.00 uur een training linedance voor beginners en om 20.00 uur voor gevorder den. 10:00 uur. Emmalaan. In hotel Den Burg begint om 20.00 uur een lezing van Duurzaam Texel over energieproducerende huizen. 20.00 uur. Kunsthuys Texel, War moesstraat 45, Den Burg. Percus sie workshop latijns amerikaanse muziek. Deelname kost €10,- 20:15 uur. Vocaal mannenkwintet La Notte geeft een concert in de NH-kerk van Den Burg. Aanvang 20.15 uur. Entree gratis; na afloop collecte. Cinema Texel vertoont: Harry Pot ter 6 (20.0) en Taking of Pelham 1 2 3 (20.30). Vr. 28 01.20 en 13.50 u. Za. 29 02.10 en 14.25 u. Jan Jacob Zo. 30 03.15 en 15.25 u. Prins slaagde Ma. 31 04.40 en 16.54 u. voor het diplo Di. 1 06.44 en 19.17 u. ma zelfstandig Wo. 2 07.44 en 20.25 u. werkend kok. Do. 3 08.46 en 20.55 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Zaterdag 29 augus tus doodtij. Zondag 30 augustus zon op 6-46 uur, onder 20.36 uur. TESO zet in en rond het weekeinde geregeld een extra boot in en ver zorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Dat gebeurt vandaag (vrij dag). zaterdag en maandag van 9.30 tot 16.00 uur en zondag 14.30 tot 20.00 uur. Alleen vandaag wor den wachttijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of web site www.teso.nl.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2