Dief in tranen in rechtbank OSG op zoek naar extra geld school Oude vrijstelling wordt node gemist TEXELSE Vandalisme skatebaan 5 COURANT Een hoop gemier Mierenkolonie trekt aandacht De rechtbank in Alkmaar heeft een 19-jarige inwoner van Den Hoorn wegens diefstal een cel straf van zes maanden opgelegd, waarvan twee maanden voor waardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Ook moet hij zich hou den aan alle aanwijzingen van de reclassering en een vordering van €79,50 betalen aan één van de gedupeerden. De rechter achtte bewezen dat de veroordeelde in mei van dit jaar samen met een kompaan twee brommers heeft gestolen uit schuurtjes in Den Hoorn en Oude- schild. Ook hebben ze zich die zelfde maand schuldig gemaakt aan diefstal van een navigatiesy steem en een geldbedrag uit twee onafgesloten auto's. De jongen bekende woensdag tijdens de zit ting nog meer diefstallen op zijn kerfstok te hebben, maar die ont braken op de tenlastelegging. De officier van justitie zei het tij dens het requisitoir 'ernstig te vin den' dat de Hoornder de eigen dommen van anderen niet respecteert. 'Hij heeft misbruik De OSG onderzoekt hoe het al bestaande deel van het nieuwe schoolgebouw aan de Haffelder- weg in Den Burg beter kan wor den geïsoleerd. Dat werk is niet opgenomen in het programma van eisen, maar volgens rector Henk de Vries moet het wel wor den uitgevoerd. De Vries: 'Het mag niet zo zijn dat, wanneer je straks met een infra- roodcamera over de school zou vliegen, het nieuwe gedeelte mooi groen is en het bestaande gedeelte diep rood kleurt doordat het niet goed is geïsoleerd.' Op welke manier het extra werk moet wor den betaald, wordt volgens De Vries bekeken. 'Het is misschien terug te verdienen op de energiere kening, het ministerie heeft subsi dies voor isolatie en misschien moeten we bij de gemeente aan kloppen voor extra budget.' Een soortgelijk probleem doet zich voor bij de buitenkant. De Vries vindt dat de buitenkant van het nieuwe gedeelte vloeiend moet overlopen in het al bestaande deel, zodat er geen grauwe achterkant ontstaat. 'Het moet een doorge trokken kleur worden.' Dat staat evenmin in het programma van eisen en is ook niet zomaar te rea liseren. Het bestaande gedeelte kan niet worden gestuct zoals bij het bestaande gedeelte gebeurt. Volgens De Vries wordt gedacht aan keimen (aanbrengen van sili- caatverf op beton en metselwerk) om toch een doorlopende kleur te krijgen. De school streeft ernaar dat na oplevering geen verschil te De voormalige artikel 19-proce- dure waarmee van bestem mingsplannen afgeweken kon worden, wordt 'node gemist' op Texel. Dat blijkt uit een evaluatie van de nieuwe Wet op de Ruim telijke Ordening die een jaar geleden werd ingevoerd. De invoering luidde het einde in van de vrijstellingsprocedure die veelvuldig werd aangesproken om bijvoorbeeld te kunnen bouwen in afwijking van regels of om bestem mingen om te zetten (bijvoorbeeld van agrarisch naar wonen). For meel werd met de artikel 19-proce- dure, die lichte en zware varianten kende, vooruitgelopen op een vol gend bestemmingsplan. Sinds de nieuwe Wet Ruimtelijke Ordening moeten afwijkingen wor den gerealiseerd met zogeheten postzegel-bestemmingsplannen of projectbesluiten. De laatste is een zware procedure om een nieuw bestemmingsplan te realiseren. Bij de eerste wordt een hap uit een bestaand bestemmingsplan geno- gemaakt van het vertrouwen in de medemens dat op Texel nog bestaat. Daar laten mensen hun auto's en schuurtjes onafgesloten. Dit soort acties tast dat vertrouwen aan.' Hij noemde de bewijsvoering 'het makkelijke deel van de zaak'. Lastig wordt het echter wanneer de man vrijkomt. Omdat hij sinds medio mei vast zit, is dat al op maandag 14 september. De jongen kan vooralsnog nergens terecht en dreigt tussen wal en schip te raken. Hij heeft een lichte verstandelijke beperking en kan niet voor zichzelf zorgen. Bij de zorgboerderij in Den Hoorn waar hij woonde, is hij niet meer welkom, omdat hij zich niet aan de regels hield. Ook familie biedt geen terugvalbasis. 'De reclassering moet als een speer aan de slag om een vangnet te creëren', stelde rechter Bakker dan ook. De veroordeelde hield het tijdens de rechtszaak niet droog. Op de vraag naar de band met zijn ouders barstte hij in tranen uit. Zijn moe der is wegens ziekte niet in staat voor hem te zorgen en zijn vader zien is tussen wat nieuw wordt gebouwd en wat er al stond aan de Haffelderweg. Het zoeken naar financiën voor die twee zaken komt bovenop de inspanningsverplichting die de rec tor heeft om ruim 3,5 ton op het budget in te lopen. Er was een budget van €9,2 miljoen beschik baar voor bouw, installatie en elek trotechniek, maar de gemeente en de OSG hadden €9,6 miljoen nodig toen vorig jaar de offertes van de aannemers op tafel kwamen. Niet gunnen en opnieuw aanbesteden was toen volgens de OSG en de gemeente geen optie, omdat ze dan uiteindelijk nog duurder uit zouden zijn. Volgens De Vries is hij 'onderweg' om het verschil te overbruggen. Daarvoor wordt overleg gevoerd met de aannemers om minderwerk te realiseren. In februari was er sprake van dat bijna de helft was teruggewonnen. Hoever het nu is, is niet bekend. De OSG heeft een budget van €250.000,- achter de hand om onvoorziene zaken op te vangen, maar wil dat budget niet meteen al aanspreken. De school staat ook op het standpunt dat er, ondanks het benodigde minder werk, een goed en duurzaam gebouw moet komen. De bouw gaat volgens planning. De binnenkant ligt iets voor op de planning, de buitenkant iets achter. Naar verwachting is de bouw rond mei/juni 2010 klaar, zodat de nieu we school na de zomervakantie van 2010 in gebruik kan worden genomen. men en voor dat stukje wordt ver volgens een kiem nieuw plan (post zegelplan) opgesteld. De gemeente werkt momenteel het meest met postzegelplannen om afwijkende bouwaanvragen moge lijk te maken, maar kan hiervoor geen leges vragen omdat de leges verordening dat met toestaat. Er is een raadsvoorstel in de maak om dat alsnog in orde te maken. Door het opstellen van postzegelplan nen komen er ook veel nieuwe plannen en dat druist volgens de evaluatie, opgesteld door de gemeente, in tegen het streven om het aantal bestemmingsplannen op het eiland te minderen. Volgens de gemeente is de toena me echter niet erg. omdat de bestemmingsplannen de komende jaren worden gedigitaliseerd en mensen naar verwachting meer op de computer gaan bekijken wat wel en niet kan op een bepaalde locatie. Dan maakt het niet veel meer uit hoeveel plannen er op de geeft niet thuis. Hij voelt zich door hen in de steek gelaten. Ook brak de jongen toen de rechter vroeg naar zijn ervaringen in het huis van bewaring in Zwaag, waar hij gede tineerd zit. 'Ik zit 23 uur per dag op cel', snikte de Texelaar. Op de vraag waarom hij dan geen arbeid verrichte, antwoordde de jongen dat hij niet tussen 'die grote gas ten' wilde werken. Hij gaf aan al 15 kilo te zijn afgevallen. 'Dat is toch niet normaal?' In plaats van twee weken later besloot de rechtbank woensdag na de inhoudelijke behandeling van de zaak meteen uitspraak te doen. Ze vond dat de onvoorwaardelijke celstraf met langer moest worden dan redelijk is, gelet op de straf bare feiten. Ook wilde ze helder heid over de toekomst van de jon gen. Door de datum te bepalen wanneer hij in vrijheid wordt gesteld, komt er voor de reclasse ring wat extra druk op de ketel een nieuwe opvang te vinden. 'Er moet in elk geval wat gaan gebeuren met jou, anders ga je naar de knoppen', concludeerde de rechter. Mokbaai heeft geen last PKB Rijkswaterstaat heeft bij de werkzaamheden aan de -dijk langs de Mokbaai geen hinder van het regime van de PKB Wad denzee. De planologische kernbeslissing, waarin het ruimtelijk beleid voor de Waddenzee uiteen wordt gezet, schrijft formeel voor dat zeewaart- se uitbreidingen niet worden toe gestaan. Volgens Rijkswaterstaat, opdracht gever van de dijkversterking, is daar echter ook geen sprake van. 'We zijn bezig met het aanbrengen van stenen op de dijk om die te verzwaren.' De vraag was opgeko men omdat bij de Mokbaai, dat binnen PKB-grenzen valt, buiten dijks wordt gewerkt. De PKB houdt zeewaartse uitbrei dingen overigens niet per definitie tegen. Er wordt een uitzondering gemaakt als de veiligheid voorop staat en de dijk bij de Mokbaai wordt versterkt omdat die niet meer aan de jongste veiligheids normen voldoet. Zeewaartse uitbreiding is een onderwerp dat soms de gemoede ren bezighoudt. De Eilander Raad (het samenwerkingsverband van de gemeenteraden van de Wad deneilanden) stelde in het voorjaar nog dat dijkverhogingen ook zee waarts moeten kunnen plaatsvin den, zodat er binnendijks geen landbouwgrond verloren hoeft te gaan. Er wordt bij de Mokbaai zorgvuldig rekening gehouden met de diverse beschermende maatregelen die op en rond het gebied rusten. achtergrond aan elkaar zijn geknoopt. Om te voorkomen dat het maken van meer postzegelplannen meer tijd gaat kosten, wil de gemeente ontwerpen voortaan al direct ter visie leggen. Dat scheelt een ronde aan inspraak en niet elk ontwerp hoeft meer naar de raadscommis sie Grondgebied. Grotere plannen moeten wel volledig de geijkte rou te blijven volgen. Op het gebied van projectbesluiten is de gemeente nog zoekende. De raad vindt dat ze in principe niet moeten worden toegepast, maar in de praktijk kan de gemeente er met aan voorbij. Probleem is dat de gemeenteraad bevoegd is project besluiten te nemen of te weigeren. Het college wil die bevoegdheid graag overnemen, omdat dat mak kelijker werkt bij het verlenen of weigeren van vergunningen. Dat geldt onder meer voor bouwaan vragen die betrekking hebben op de nota van uitgangspunten voor het nieuwe bestemmingsplan Bui tengebied. De evaluatie wordt dinsdag 8 sep tember besproken in de gemeen teraad. Het stond eigenlijk op de agenda van de raadscommissie Grondgebied, maar die kwam er door tijdgebrek niet meer aan toe. In het Texelse bos zijn meerdere hopen van de rode bosmier (For mica rufa) te vinden. Maar in het wild kun je ze beter niet van al te dichtbij bestuderen. Ze kunnen namelijk gemeen bijten. In het bezoekerscentrum van het Natio- De skatebaan in Oosterend is ten prooi gevallen aan beklad ding. Op de betonnen ramp en een ander object op de grond zijn woensdagmiddag vunzige, ranzi ge en beledigende teksten ont dekt. Ook stond er een haken kruis en een racistische tekst tussen. De bekladding werd ontdekt door een stel kinderen die hun ouders waarschuwden, waarna de politie Een bijzondere vondst in de tuin van de familie Eelman aan de Schorrenweg. Rechtop in het gazon, alsof hij uit de lucht was komen vallen, werd een stekel van pakweg twintig centimeter lengte aangetroffen. Na onder zoek door Pierre Bonnet van Eco- mare blijkt deze afkomstig van een Indische witstaartstekelvar- ken, dat voorkomt in India, Malei sië en andere delen van Azië. naai Park zijn ze sinds kort veilig achter glas te aanschouwen. De mierenkolonie, vroeger een trek pleister in het Texels Museum (de voorloper van Ecomare), trekt volop belangstelling. (Foto GetarO Timmemwn; erbij werd gehaald. De dorps commissie, eigenaar van de skatebaan achter het dorpshuis, heeft aangifte gedaan. Volgens Ruud Timmer worden de objecten schoongemaakt en wil de dorpscommissie de kosten verhalen op de daders als die gevonden worden. De teksten zijn met stift op het beton aange bracht, waardoor het geen een voudige klus is de objecten te reinigen. (Foto Jemen ren Hattum) Maar voor zover bekend niet op Texel. Hoe komt zoiets hier dan terecht? Bonnet: 'Misschien heeft hij in een soort indianentooi geze ten, waarvan de restanten hier terecht zijn gekomen. Of iemand uit de buurt heeft zo'n stekelvar ken.' Wie het antwoord weet, wordt verzocht contact op te nemen met Ecomare. VRIJDAG 28 AUGUSTUS 2009 Wat ik zeggen wou Supermarkt Wat ik tot nu toe gemist heb in de discussie over de supermarkten, is de bereikbaarheid voor oudere bewoners. Als Albert Heijn naar het Welkoopterrein gaat en Super De Boer naar de Elemert is het voor de mensen met auto's allemaal erg makkelijk, maar niet voor onze oudere dorpsgenoten. Terwijl ze nu misschien nog zelfstandig bood schappen kunnen doen. Ik denk hierbij aan de bewoners van Jan Dirksoord, de Meester Laanhoek, Sint Jan, de Merelhof en de Lijster hof. Als Super De Boer verdwijnt, zijn deze mensen voor hun dage lijkse boodschappen misschien (weer) afhankelijk van derden. De melkboer, de kruidenier, de groen teboer zijn al verdwenen en de SRV-wagen rijdt al jaren niet meer. Ook burenhulp is niet meer zo van zelfsprekend. Ik mag hopen dat hier in de uitein delijke beslissing rekening mee wordt gehouden. Andrea de Vries, Den Burg. I Wat ik zeggen wou Vliegeren Zondag 23 augustus, mooi weer, 10.30 uur. Ik loop lekker met mijn dochter langs het strand bij paal 12, in de richting van ons strand huisje. Opeens snijdt er iets in mijn gezicht, nek en pols. Ik word geraakt door het touw van een met razende vaart neerstortende vlie ger. Het geluk wil dat mijn dochter net niet wordt geraakt door de vlie ger zelf, anders was het nog erger geweest. Het scherpe vliegertouw heeft een diepe snij-brandwond achtergelaten in mijn gezicht en nek. Nu ben ik het die geraakt is, maar voor hetzelfde geld is het een kind. Vliegeren op het strand neemt steeds grotere vormen aan, nu de grote matrasvliegers met dubbele draden erg populair aan het wor den zijn. Veel mensen met een dergelijke grote vlieger weten er echter niet mee om te gaan. Maar ze gaan er wel op een vol strand mee stunten Ten eerste is het gewoon verboden op het strand te vliegeren. Dat staat duidelijk aan gegeven op de borden langs het strandslag. Er zijn op het eiland een paar plekken aangewezen waar het wel mag, en ook deze plekken staan duidelijk aangege ven. Ten tweede vind ik het knap asociaal om op een vol strand, met veel kleine kinderen, met een der gelijke vlieger aan de gang te gaan. In mijn omgeving hoor ik, nadat ik desgevraagd heb uitgelegd hoe ik aan mijn verwondingen ben geko men, veel mensen klagen over vlie geren op het strand. Normaal gesproken hoort de strandbewa- king hier tegen op te treden, maar toen ik de heren bij paal 12 daarop aansprak, wisten ze zelf niet eens of het wel of niet mocht. Mijn voorstel is om nog duidelijker aan te geven dat er een vliegerver bod geldt. Want blijkbaar is het dus nog niet duidelijk genoeg. De rest van de zondag zijn er verspreid over het hele strand bij paal 12 meerdere mensen aan het vliege ren geweest met deze ondingen, en niemand die er iets van zei. Ik voelde me genoodzaakt er dan zelf maar eens iets over te zeggen. Angelique Bezoet de Bie, Den Burg. Jan en Paula kopen oude politiebureau Jan en Paula hebben het voorma lige politiebureau aan de Keesom- laan in Den Burg gekocht. Wat de evangelisten er precies mee gaan doen. willen ze tot aan de officiële overschrijving bij de notaris komen de dinsdag nog niet kwijt. Momen teel wonen ze aan de Haffelder weg, dat huis staat te koop. stichting BROODNODIG OP TEXEL I sUrt i' 1 Waar komt deze stekel vandaan? Vtrfioot* Coes

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5