Moet raad detailhandel toestaan op bedrijventerrein? 'We zien kansen en bedreigingen Spannend wat hier komt' TEXELSE 9 COURANT Linedance Koger dansers VRIJDAG 28 AUGUSTUS 2009 De gemeenteraad neigt er naar om mee te werken aan de verhuizing van de Aldi naar het bedrijventerrein. Ter wijl het college van b en w juist geen detailhandel in de buitenste ring van Den Burg wil. Voor de rubriek Van Alle Kanten peilden we de meningen in Den Burg. Kassen Zegel, winkelier in de Parkstraat: 'De politiek gaat voor bij aan het werkelijke probleem: parkeren. Er is een structureel tekort aan ruimte. Als je ziet hoe veel parkeerplaatsen er de afgelo pen vijf jaar in Den Burg zijn ver dwenen, onder meer door het verkleinen van parkeerplaatsen en het instellen van vergunningen. Je kunt Aldi wel uit het centrum halen, maar de kans is groot dat er een winkel voor terug komt. Misschien de Lidl wel. Een andere winkel brengt ook ver keersbewegingen met zich mee. Dus wat schiet de Wilhelminalaan ermee op? Als Aldi naar het bedrij venterrein gaat en Albert Heijn of de Super misschien ook, dan zegt een andere winkelier misschien: Het wordt daar zó gezellig, daar wil ik ook heen. Wat blijft er van het centrum over? Er wordt de komen de tijd veel geïnvesteerd om de binnenste ring krachtiger te maken en het rondje rond. Aan de andere kant trekken we er van alles uit. Dat strookt niet met elkaar. Super markten kun je het besten ver spreiden over Den Burg, bijvoor beeld eentje aan de zuidkant. Dat is ook goed voor de verkeerscircu- latie. De supers naar het bedrijven terrein halen heeft nóg een nadeel voor het centrum: met name vakan tiegangers combineren een bezoek met een rondje door het centrum. Eerst even shoppen en dan bood schappen doen.' Willem Kalk, woonachtig aan de Wilhelminalaan: 'Je weet nooit wat je ervoor terugkrijgt. Van de Aldi zelf hadden we gaan last. Dat het knelde met parkeren, komt ook doordat ook mensen die daar geen boodschappen doen hun auto er neerzetten. Er is geen toezicht. Eigen schuld dus. Overlast ont staat na 18.00 uur. Eerst doordat jongelui er met auto's kwamen en de radio hard aanzetten. Nu er een paal in de inrit staat, wordt het 's avonds gebruikt door skaters, wat herrie geeft. Ze kunnen er beter een hek zetten. Jammer is dat de lantaarns er tot half tien branden. Dat is ook niet prettig. Dat de vrachtauto's er op deze manier lastig kunnen komen, daar heb ik voor gewaarschuwd op de hoorzit ting. Maar die ambtenaren hebben niet geluisterd. Als er weer een hoorzitting komt, zien ze mij daar niet meer.' Gert-Jan Schoorl, ondernemer in de Waalderstraat: 'We moeten uitkijken dat we op Texel geen gigantische leegstand veroorza ken. Want als Aldi daar weg gaat, moet er weer iets anders in. Bob Bakker wil het pand toch weer ver huren. Het ziet er naar uit dat ook Albert Heijn gaat verhuizen. Wat moet daar dan in? Een kledingwin kel? Ook op de plek van het gemeentehuis zijn winkeltjes gepland. Wordt dat allemaal niet teveel? Als we met detailhandel naar het bedrijventerrein willen - en misschien naar Franse toestanden gaan - dan moeten we daar met z'n alleen volmondig voor kiezen. Zoals het nu gaat, vind ik dat een zorgelijke ontwikkeling.' Ben Zegeren, raadslid en onder nemer in de Parkstraat: 'In de Toekomstvisie Voorzieningenstruc tuur Texel, zeg maar het Distributie Planologisch Onderzoek (DPO), staat dat detailhandel op bedrij venterreinen niet moet worden vrij gegeven. Deze visie is gemaakt door Bureau Stedelijke Planning, een gekwalificeerd bureau, en besproken met ondernemers. Maar bij de eerste de beste ondernemer die een mooi verhaal afsteekt, wij ken we van deze visie af. Dan ver liest de politiek zijn geloofwaardig heid. Wat zeg je bijvoorbeeld tegen de volgende detailhandelsonder nemer die zich op het industneter- rein wil vestigen? Als je het de één toestaat, kun je het de ander niet weigeren. Een plek op het bedrij venterrein is veel goedkoper. Met onder meer als gevolg dat ambach telijke bedrijven waar die terreinen voor bedoeld zijn, worden wegge drukt door de detailhandel. Waar gaan die bedrijven dan naar toe? Naar het buitengebied? Zo creëren we stilte en ruimte in het centrum van Den Burg (daar vallen gaten), parkeeroverlast op de bedrijventer reinen en bedrijvigheid in het bui tengebied. Als we detailhandel willen op bedrijventerreinen, dan moeten we daar eerst beleid voor maken. Dat betekent de gevolgen in kaart brengen, afwegingen maken en de bevolking erbij betrekken. Pas daarna besluiten. Maar niet ad hoe, zoals nu.' Danny Westerlaken, directeur van installatiebedrijf CVI: 'Gister avond hebben we dit met het bestuur van de Spinbaanvereni- ging besproken. We zien kansen en bedreigingen. Het voordeel is dat de straat er levendiger door wordt, maar onze zorgen gaan uit naar het parkeren. Tijdens de markt staat het nu al vol. Maar we heb ben ons nog geen mening gevormd. We gaan het binnenkort met onze leden bespreken." Toon van Beek van de VEM: 'Per soonlijk vind ik dat een winkel zoals Aldi wel aan de rand van het dorp hoort. Mensen uit de buiten dorpen en toeristen rijden er bewust met de auto naar toe. Het zijn winkels als de Aldi en Albert Heijn die de slagaders in Den Burg verstoppen. Maar wij weten met of we blij moeten zijn dat Aldi hier komt. We hoeven geen honderd auto's voor de deur. En ik denk dat Aldi niet helemaal bij onze doel groep past. Liever zien wij hier een paar ambachtelijke bedrijven. Dan de vraag: waarom de één wel en de ander niet. Detailhandel mag niet, maar wij hebben destijds ook een witgoedwinkel geopend aan de Spinbaan. Dat was historisch zo gegroeid, want we verkochten het al. Maar volgens het bestemmings plan mag het niet en we moesten de winkel sluiten. Ik ga daar trou wens nu niet meer over lopen zeu ren. Als ik hier om me heen kijk, zie ik wel veel leegstand. Van der Vis, de VTB en de schuren van het voormalige Kampeercentrum en Cor Dros. Dat is niet goed. Vanuit dat oogpunt zeg ik: liever de Aldi dan leegstand.' Erik Venneker, bestuurslid van de Ondernemers Vereniging Den Burg: 'Detailhandel op het indu strieterrein moet volgens ons ver boden blijven. Als er eén mag. zul len er zeker meer zich op goedkopere grond willen vestigen. En wie mag dan wel en wie met. Wat voor grote winkelbednjven zul len zich op het industrieterrein naast bijvoorbeeld een grote AH willen vestigen? Wij denken dat op deze mannier niet alleen het centrum van Den Burg een klap krijgt. Het hele winkelbestand kan op deze manier wel eens verschrikkelijk op de schop gaan. Voor Texel, zoals het op dit moment draait, zou het wel eens desastreuze gevolgen kunnen hebben.' Gerard Timmerman Het bedrijventerrein aan de Spinbaan, met op de voorgrond de beoogde locatie voor vestiging van de Aldi. Personeel van de OSG maakte maandag voor het eerst een rondje door de nieuwbouw aan de Haffelderweg. Er waren veel lovende woorden en enige zorg over de grootte van het gebouw. 'Heel fraai om te zien wat er komt', zegt Jeroen Plag, terwijl hij keu rend rondkijkt. 'Dit is een goede start van het nieuwe schooljaar.' Het personeel was maandagoch tend in de nieuwbouw om de offi ciële legging van de eerste steen bij te wonen en omdat de vakantie is afgelopen. Het schoolgebouw staat nog volop in de steigers, er moet nog een schoolhaar aan worden gewerkt voordat het klaar is, maar maan dag kon al wel een eerste indruk worden opgedaan. Die leerde onder meer hoe er een ruime kan tine met een luie trap verrijst, hoe het gebouw een stuk groter wordt en dat daarin goed in de lengte kan worden gekeken. Hans de Beurs zegt het spannend te vinden wat er komen gaat. 'Dit ziet er nu heel ruim uit, maar ik ben wel benieuwd wat het worden gaat als hier straks duizend mensen rondlopen.' Die zorg is bij meerde re medewerkers te proeven en wordt ingegeven door het feit dat op verschillende plekken nog wan den moeten komen en dan oogt het gebouw wellicht minder ruim dan afgelopen maandag. Dat er wordt gebouwd en dat al het voortgezet onderwijs onder één dak komt, wordt geprezen. 'Over leg met collega's is straks een stuk makkelijker', zegt Marga Loos. 'Nu spreek je wel de mensen in je eigen team, maar de anderen spreek je minder snel omdat ze op andere plekken zitten.' Voor het personeel was dat een paar jaar geleden één van de argu menten om te pleiten voor huisves ting op één plek in plaats van twee. In het vergrote gebouw komen op de begane grond de ruimten voor de VMBO en de kantine. Boven komen ruimten voor de HAVO en De Koger Linedancers verzorgen vanaf dinsdag 1 september vier inloopavonden in hotel Bosch en Zee om belangstellenden kennis te laten maken met de dans en de muziek. Deze zijn op 1, 8, 15 en 22 september en duren van 19.30 uur tot 22.00 uur. Een week later - dinsdag 29 september - gaan de reguliere lessen weer van start. Irene Heerschap geeft van 19.00 tot 20.00 uur leiding aan een groep beginners. Marijke Huisman van 20.00 tot 22.00 uur aan de gevor derden. De Koger Linedancers, die volgend jaar tien jaar bestaan, zijn - volgens eigen zeggen - 'een actieve, brui sende en groeiende' vereniging. 'Ons grootste passie is dansen op moderne country western, maar we maken ook graag een uitstapje naar non-country. Naast het dan sen vinden wij ook de gezelligheid erg belangrijk.' Linedance is een uit Amerika over- het VWO, hel personeel en de mediatheek. De luie trap waarop leerlingen kun nen zitten, is bij voorbaat populair. Wethouder Nico Kikkert, bestuurs lid van de OSG en aanwezig bij de eerste steenlegging, ziet de trap eveneens zitten. Hij maakt tijdens de ronde meteen gebruik van de gelegenheid op het golvend dak aan de voorkant te kijken. De ruim te onder de golf valt eveneens bij veel mensen in de smaak. Er is een mooi uitzicht naar het Hogeberg- gebied. Voor sommigen blijkt het puzzelen wat nieuw is en wat tot het bestaan de deel van de school behoort. Aan de hand van oude herken ningspunten kan het onderscheid toch nog worden gemaakt. Bedoe ling is dat, wanneer de school klaar is, geen verschil meer te zien is tussen beide delen. De lui trap werd maandag meteen al gebruikt door Simon Smit voor een groepsfoto van de circa hon derd medewerkers van de OSG. gewaaide dansvorm, waarbij in lij nen (rijen) wordt gedanst, met dezelfde bewegingen en op dezelf de maat. Herkenbaar is ook dat er een basis wordt gedanst van bij voorbeeld vier keer acht tellen en dat deze steeds wordt herhaald. Linedance gebeurt alleen, maar toch in clubverband. 'Je bent dus niet, in tegenstelling tot bij stijldan sen, afhankelijk van een partner. Ook is het goed voor de conditie. Linedance vereist meer energie dan de meeste mensen denken', maken de Koger Linedancers reclame voor hun hobby. Er wordt op verschillende niveaus gedanst - social, newcomer, novice, inter mediate, advanced en megastar -, afhankelijk van de moeilijkheid van de basis. Ten slotte wordt gedanst op diverse stijlen. Niet alleen coun try, maar ook pop, rock, salsa en Ierse volksmuziek. Ook wordt steeds vaker Top 40-muziek, zoals van Amy McDonald, gebruikt. Training jaarlingen Eagles Ranch In samenwerking met ONC-trai- ning uit Dongen verzorgt de Eaglesranch aan de Wester- boersweg in het weekend van 5 en 6 september een cursus jaar ling en tweejarigen trainen. Deelnemers aan deze twee daagse cursus leren tijdens omgangs- en verzorgingssitua ties controle over het jonge paard te krijgen. ONC-training is gebaseerd op ongedwongen, non-verbale com municatie. Het programma bestaat uit oefeningen om controle over het paard te krijgen en om het paard eigen verantwoordelijkheid te geven. Het paard leert niet bang te zijn en dat verzet niks oplevert. Aan bod komen het leiden en vast staan aan de halster, het laten ver zorgen van het lichaam en de hoe ven en het stilstaan op de poetsplaats, het geven van een wormspuit, het afspuiten met een slang en het laden van de trailer. Het is mogelijk te trainen met een jaarling van de Eaglesranch, maar beter is het de training met het eigen paard te volgen. Hoewel de oefeningen in eerste instantie bedoeld zijn voor jaarlingen en tweejarige paarden, is het ook mogelijk deel te nemen met een volwassen paard. Toeschouwers worden actief bij de cursus betrokken. Voor meer infor matie: www.onc-training.nl. Opleiding bij De Verbinding Bij De Verbinding in De Koog start in het weekend van 4 tot en met 6 september een zevenjarige oplei ding Meditatie. Healing. Spirituele ontwikkeling. De periode jaar staat volgens Inge Stevenson voor 'een intentieverklaring aan jezelf. Per soonlijke groei en ontwikkeling hebben die tijd nodig. Je leert je verbinden met jezelf en met het grotere geheel.' De opleiding bestaat uit veertien modules, die in vier weekenden per jaar worden geboden. De opleiding is geschikt voor ieder een die zich persoonlijk wil ontwik kelen en voor mensen die met mensen (willen) werken. Zomerwerk besluit seizoen In de katholieke kerk van De Koog wordt zondag de laatste interkerkelijke dienst van het seizoen gehouden. Voorganger is dominee Marseille, medewer king wordt verleend door het Texels Christelijk Mannenkoor onder leiding van Piet Bakker en organist Wout Stam. De dienst besluit een druk en sfeer vol zomerseizoen, met volle ker ken, extra klapstoelen en ontmoe tingen tussen nieuwe en bekende gasten. De interkerkelijke diensten worden georganiseerd door de Raad voor het Zomerwerk, een samenwerkingsverband van de Texelse kerken, waaraan van ouds her ook het Bisdom Essen en de protestante kerk uit Duitsland (EKD) medewerking verlenen. Het Zomer werk, waaronder ook de bekende concertserie op dinsdagavond, draait geheel op vrijwilligers. De afsluitende kerkdienst begint om 9.30 uur. Overigens betekent het einde van het seizoen met dat alle activiteiten van het Zomerwerk worden afge sloten. Tot eind september worden nog concerten gegeven en ook de dia-avonden in de kerk van De Koog duren voort. Gemeente ïexel Iets verloren of gevonden? Ga naar de gemeente! Sleutelbos kwl|t? Tas gevonden? Voortaan gaat u met verloren ol gevonden voorwerpen niet meer naar de politie, maar naar de gemeente Ort geldt Personeel van de OSG bekeek maandag de nieuwbouw aan de Haffelderweg.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9