TEXELSE 3 COURANT Blijde Vrienden bekogelen toren Randstad Schapencup op velden Texel'94 r 'Waardering voor Texel' Maarten Margje Witte Tespsr pk# VRIJDAG 4 SEPTEMBER 2009 Eilandcompetitie Wielerbondscoach reikt prijzen uit De Blijde Vrienden uit Oosterend hebben opnieuw voor een stunt gezorgd. Niet op Texel, maar in Nijmegen, waar ze dit weekend voor het oog van 60.000 mensen de Kruittoren bekogelden. De organisatie omschrijft ze als 'ervaren trebuchetschieters die er een wervelende show van maakten'. De Texelaars waren te hulp geroe pen door de organisatie van het Gebroeders van Limburg Festival. Prominente attractie op dit Middel- eeuwe feest was het schieten met blijde. Dit slingerwerktuig was gemaakt door leerlingen van ROC Born uit Arnhem. Maar er was nog nooit mee geschoten en niemand had ervaring. De Nijmegenaren rie pen daarom Texelse hulp in. Er viel nog veel werk te verzetten, ontdek ten Kees Aris Trap, Biem Vlaming, Rob Bakker, JaapKees Drijver, Richard Kortekaas en Ewald Witte. Bakker: 'De blijde stond bij de school en moest nog worden over gebracht naar het park aan de andere kant van de stad.' De Texe laars hielpen met het demonteren van de blijde, waarna het gevaarte op een dieplader werd gezet en dwars door de stad werd vervoerd. Op een filmpje op de website van De Gelderlander (www.gelderlan- der.nl/video), is te zien hoe de Oosterenders de het werptoestel opbouwen en het contragewicht verzwaren tot 500 kilo. De aankon diging van de organisatie dat de toren met meloenen zou worden bekogeld, bleek voorbarig. De vrees bestond dat zuur uit de meloenen de monumentale toren zou aantasten. Daarom werden waterzakken tegen de toren geslin gerd. Eenmaal laadden ze de blijde toch met een meloen. Die was iets zwaarder dan een waterzak, dreig de over de toren heen te gaan en zou misschien wel in een woonwijk belandden. Maar het projectiel spatte uiteen tegen een kanteel. Het publiek kon er geen genoeg van kon krijgen. 'We hebben er in totaal 55 afgevuurd', vertelt Drijver. Trap: 'Vooral de kinderen gingen er helemaal in op. Ze hielpen bij het spannen en het afvuren. Na elk schot renden kinderen en ouders direct naar voren om te helpen voor de volgende. Er trokken wel veertig kinderen aan het touw.' Contacten tussen De Blijde Vrien den en Groep Domheid (die onder meer schoot tijdens de Zwarte Cross), die met een eigen trebu- chet in 2005 een wereldrecord ves tigde, grepen het festival aan om het Gilde van Blijde Meesterschut- ters op te richten. Knipsel uit De Gelderlander. Geheel volgens de traditie wordt het Schapencuptoernooi zater dag 5 september geopend door een Texels schaap. Het dier ver richt om 12.00 uur de aftrap van het toernooi dat Texel'94 3 houdt op het sportterrein aan de Haf- felderweg. De Schapencup is na vijf geslaag de edities niet meer weg te denken uit de voorbereiding van het derde elftal van Texel'94. In een editie van het gerenommeerde voetbalweek blad Voetbal International noemt deelnemer Odin Klooster (van titel verdediger West Frisia) het behalen van de Schapencup als één van zijn meest sportieve prestaties (zie voor het artikel www schapencup. com). Ook bij het kampioenschap van West Frisia mocht de Cup niet ontbreken, getuige een foto uit het Noordhollands Dagblad van afge lopen mei. Het toernooi wordt vooraf gegaan door een loting, die onder toeziend oog van notaris Jan Dogger wordt verricht door de aanvoerder van titelverdediger West Frisia en door shirtsponsor Menno Schuijl van IBS Oele Schoo. De deelnemende teams (o.a. uit Enkhuizen, Obdam en Amsterdam) treffen elkaar in een halve competitie. De finale begint rond 17.30 uur. Een onderdeel van het toernooi is het 'op de stropdag leggen'. Na elke wedstrijd mogen vijf spelers van elk team proberen een.strop das te raken die aan de deklat van het doel hangt. Tijdens het toer nooi wordt 's middags de interland Nederland-Japan vertoond op een groot scherm. Proefpersonen voetreflexologie De School voor Voetreflexologie is nog op zoek naar proefpersonen die zich willen laten behandelen door een bijna afgestudeerde the rapeut. Het consult bestaat uit een voetenbad en het vragen naar eventuele lichamelijke klachten. Daarna wordt een behandelplan opgesteld en gemasseerd onder leiding van docent Manda Bergsma. Een behandeling is met mogelijk bij zwangerschap, kwaadaardige gezwellen en hartkwalen. De behan delingen zijn zaterdag 5 september (aanvang 11.00 uur) en vrijdag 2 oktober (15.45 uur). Opgave via adm-schoolvoorvoetreflexologie@h otmail.com. Voor meer inlichtingen: www.voetreflexologie.com. Badminton De badmintonclub gaat maandag van start in sporthal Ons Genoe gen in Den Burg. Er wordt getraind van 19.00 tot 22.00 uur. De club heeft nog plek voor een paar nieu we leden. Paalpop paal 21 Bij paviljoen Texel Beach bij paal 21 wordt zondag 6 september Paalpop 2009 gehouden. Van 16.00 tot 21.00 uur zijn vier Texelse bands te horen. Achtereenvolgens spelen Skrep, The Small Buzz, Harry G Blues Band en Soul Zeppelin. Er wordt een popquiz gehouden en er zijn DJ's en beeldende kunst. De toe gang is gratis. Voorbereiding op halve marathon De organisatie van de Texel Hal ve Marathon helpt deelnemers bij de laatste voorbereidingen door twee trainingen te organi seren. Zondag 6 september wordt een duurloopclinic gehou den, een week later wordt geza menlijk het parcours verkend. De duurloopclinic staat onder lei ding van atletiektrainers Peter ter Burg en Raymond Koen. Op het parcours, uitgezet rond de Hoge Berg, worden de afstanden aange geven, zodat de lopers hun snel heid kunnen bepalen en op basis daarvan een inschatting kunnen maken van hun eindtijd in de mara thon. De clinic gaat om 10.30 uur van start bij Stayokay in Den Burg. Evenals bij voorgaande edities bestaat twee weken voor het eve nement de mogelijkheid een gedeelte van het parcours te ver kennen. Onder leiding van Dirk Vinke wordt 13 september in ver schillende groepen samen gelo pen. De deelnemers worden om 10.30 uur verwacht, eveneens bij Stayokay. Programma dinsdag 8 september Veld A 19.00 Prinsen-Randstad CVI 19.45 CVI-Autocentrale Randstad 20.30 Kobeko-NIOZ 1 Autocentr. 21.15 Super-Paal 28/Krim NIOZ 1 22.00 Cocky's-Vlinderwinkel Super Veld B 19.00 RAB-Tevoko (j) Ecotiem 19.45 Ecotiem-Slik's Tevoko (j) 20.30 AH-Wessels Slik's 21.15 Falcon-Rabo Wessels 22.00 Gea's-NIOZ 2 Falcon Veld C 19.00 Klif 23-Otto's Krim 19.45 Krim-Timmer's Otto's 20.30 Rog-Sportshop Timmer's 21.15 Waal-Moorman Sportshop 22.00 Interieurb.-Mantje De Waal Wedstrijdleiding: CVI en Gertha (tel. 322434) Schrijver op dag van Duurzaamheid Kinderboekenschrijver Sjoerd Kuyper brengt woensdag 9 sep tember, de Dag van de Duur zaamheid, een bezoek aan vier Texelse basisscholen. Hij leest daar zijn verhaal Duurzame Oma voor. Kuypers verhaal gaat over twee kinderen die hun oma duurzamer willen maken en daarvoor allerlei maatregelen bedenken. Op de Dag van de Duurzaamheid wordt Duur zame Oma op scholen in heel Nederland voorgelezen, op Texel dus door de schrijver zelf. Kuyper schreef meer dan veertig kinder boeken, die tal van bekroningen kregen. Daarnaast schreef hij boe ken voor volwassenen, TV-series en speelfilms. In Question Plaza wordt de Dag van de Duurzaamheid 's avonds afgesloten met de presen tatie van de visie voor een duur zaam Texel door de TexelArena. Startzondag De protestantse gemeente van Den Burg viert zondag 6 september het begin van het kerkseizoen. Het thema van de dag is 'Wij geloven'. De dienst wordt gehouden in de Burght aan de Binnenburg en begint om 9.30 uur. Voorganger is dominee Den Braanker. Na de dienst en de koffie vertrekken de kerkgangers per fiets of auto naar het Vierkante Stuk aan de Ploege- landerweg, waar een lunch wordt geserveerd die door kerkleden is gemaakt. Hierna zijn er verschil lende activiteiten. Het programma wordt om 15.00 uur afgesloten met een korte vesper. Eelke van der Wal, bondscoach aangepast wielrennen, is zater dag gast bij het Nederlands kam pioenschap tijdrijden voor vrije renners, dat om 13.00 uur aan de IJsdijk bij Oudeschild van start gaat. Hij reikt na afloop de prij zen uit. Er wordt gestreden in diverse categorieën, waaronder door 's lands beste tandemrij ders. De 28-jarige Van der Wal was zelf een verdienstelijk profwielrenner, die vijf jaar geleden de Ronde van Friesland op zijn naam wist te schrijven. Begin dit jaar trad de Fries, afkomstig uit Holwerd, toe tot het landelijke bestuur van de wielerbond. Zijn hoofddoel is om met zo veel mogelijk sporters de Paralympische Spelen van 2012 in Londen te halen. Daarnaast houdt Wat vindt u? Geslaagd Poll: mag trouwen op de veerboot? De nieuwe stelling in de poll Wat vindt U? op de website van de Texelse Courant luidt: trouwen aan boord van de TESO-boot moet kunnen. Mee eens of niet? Op de vraag of de aangifte wegens smaad en laster door burgemees ter Geldorp tegen Hielke Bruining terecht is, antwoorde 43 procent van de 268 deelnemers 'ja' en 57 procent 'nee'. fel Willemijne Keijzer (28) uit Den Burg is aan de hogeschool Inholland voorde HBO- studie Maat schappelijk Werk en Dienstverlening. Zij is sinds januari als ambulant persoonlijk begelei der werkzaam bij De Waerden in Den Burg. n°9 k oct"' ,eV<T' DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl Een waardering voor Texel. Zo omschrijft wethouder Peter Bak ker het Duurzame Lintje dat hij dinsdag kreeg van minister Cra mer van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieu. Cramer gaf ook Duurzame Lintjes aan prinses Irene, Yolanda Coolen (die zich inspant voor LED-verlich- ting), Henry Mentink (initiatiefne mer van een organisatie waarbij mensen auto's delen) en Arie van den Brand (fervent strijder voor duurzaamheid en biologische land bouw). Bakker kreeg de onderscheiding voor het gemeengoed maken van duurzaamheid op Texel. Hij stond onder meer aan de basis van de Stichting Duurzaam Texel, zorgde ervoor dat duurzame projecten van de grond kwamen, had de hand in de realisatie van het duurzame gebouw voor Gemeentewerken en in het opstellen van de lokale Ener gievisie waarin tal van initiatieven zijn beschreven. Bakker was ook aanjager van het Ambitiemanifest 2020 waarin de Waddeneilanden gezamenlijk de ambitie hebben uit gesproken vanaf 2020 zelf even veel energie op te wekken als wordt verbruikt. Volgens Bakker mag de onder scheiding als waardering voor iedereen op het eiland worden gezien. 'Bij bijeenkomsten over duurzaamheid zie je altijd een grote opkomst en toen we de actie met de Energiebon hadden, is er ook veel gebruik van gemaakt.' hij zich bezig met beleidszaken en kadervorming. Op Texel zal zijn aandacht vooral uitgaan naar de Nederlandse tan demkoppels, die van 8 tot en met 13 september deelnemen aan het WK in Italië. De geselecteerden zijn Richard Bonhof met piloot Jeroen Lute, Alfred Stelleman met piloot Geert Dijkshoorn en Arnold Polder man met piloot Dennis Raadtgever. In het Nederlands kampioenschap gaan zij om respectievelijk 15.26, 15.51 en 15.53 uur van start. Bin nen 40 minuten zullen ze terug zijn bij de finish. Het kampioenschap duurt tot ongeveer 17.00 uur. Het parcours - de renners rijden van Oudeschild naar De Cocksdorp vice versa - is tijdens de wedstrijd voor ander verkeer afgesloten. Volgens Bakker zijn inmiddels veel mensen op een of andere manier bezig met duurzame energie en dat is te prijzen. De uitreiking kwam als een verrassing. Bakker was mee naar Den Haag, omdat er namens de provincie Noord-Holland een koffer met duurzame ideeën werd aangeboden met daarin ook een Texelse bijdrage. Minister Cramer staat de Wadden eilanden momenteel terzijde om projecten voor duurzame energie van de grond te tillen. Ze heeft een coordinator beschikbaar gesteld die in kaart brengt wat de eilanden allemaal van plan zijn. Die bunde ling van krachten moet de eilanden een streepje voor geven bij de uit kering van subsidies uit het Wad denfonds. Peter Bakker. Hierbij geven wij kennis dat woensdag 26 augustus jl. van ons is heengegaan onze lieve zuster, schoonzuster en tante Ria Besseling-Haarsma op de leeftijd van 73 jaar. Namens de familie, John Besseling 1844 Emilylane Lincln California 95648 U.S.A. IN MEMORIAM Jacqui Still can't believe it. Miss you every day. Perry 3 september 2008 3 september 2009 Jacqui Feels like it happened yesterday. Forever in our hearts. Diana en Dennis Saskia en Jaco Hartelijk gefeliciteerd met jullie robijnen huwelijk! Sander, Miranda, Thijs en Imke 2009^ Martijn en Eveline Dit boertje wordt 7 september 50 jaar Hier ben ik dan! Geboren 31 augustus 2009 Jeroen Plag en Vivian Kareis Schipper Boonstraat 16 1795 AR De Cocksdorp

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 3