f TESO streeft naar jeugdgezondheid noodaanlegplaats 5 TEXELSE Hoteliers: heffing op onbenutte bedden 'Ontwikkeling van grote hotels leidt tot leegstand' Klein logiesverstrekkers: stel saneren bedden uit Veerdienst oogst meeste waardering van gasten COURANT Een heffing op onbenutte toeris tische bedden ter hoogte van de helft van de gemiddelde toeris tenbelasting per sector. De Texelse Hotel Vereniging (THV) verwacht dat zo'n heffing voor komt dat ondernemers deze 'sla pende slaapplaatsen' louter uit speculatieve motieven in reserve houden. 'Elke niet benutte slaap plaats kost de gemeenschap veel inkomsten.' De hotelsector wijst op het grote economische belang dat alle 45.000 bedden zoveel mogelijk worden benut. Maar THV vreest dat als de regeling voor uitbreiding van bedden met 25 procent zoals voorgesteld nog tien jaar blijft bestaan, een aantal nog te verge ven slaapplaatsen uit de restvoor- raad voor die periode geblokkeerd wordt. 'Zonder dat er een oprechte intentie is om ze daadwerkelijk te activeren', doelt de sector op de economische handelswaarde. Ver wachting is dat nog meer slaap plaatsen niet worden benut door de voorgestelde uitbreiding van het kamperen bij de boer. En dan zijn er nog een aantal slaapplaatsen dat is geblokkeerd doordat de betreffende objecten niet worden verhuurd, waardoor het eiland veel geld misloopt. De (forfaitaire) hef fing van tussen de €100,- en €200,- per jaar geeft volgens de hoteliers een redelijke garantie dat bouw plannen of andere voornemens om de bedden in te gebruik te nemen oprecht zijn. Het leidt volgens THV bovendien tot een 'eerlijke inventa risatie' en serieus gebruik van slaapplaatsen. De extra inkomsten kunnen via de Stichting Investe- rings Fonds Texel (STIFT) weer ten goede komen aan het eiland. De ontwikkeling van grootscha lige hotelprojecten, bijvoorbeeld zoals het college beoogt op de haven van Oudeschild, leidt tot leegstand en kwaliteitsverlies. De waarschuwing is afkomstig van de Texelse Hotel Vereniging (THV). De sector is ook bezorgd over de toename van logies met ontbijt. Uitbreiding van hotels, zoals Tes- selhof, Stayokay, de Pelikaan en Greenside hebben volgens de THV bijgedragen aan een groei die de vraag overstijgt. Verder bouwen, met leegstand en kwaliteitsverlies tot gevolg, zal volgens voorzitter Rob Teisman noodzaken tot bezui nigingen. Om te kunnen overleven, moeten volgens THV voor de bestaande bedrijven wel slaap plaatsen in reserve worden gehou den. 'Er is een voortdurend belang bij beperkte groei. Je kunt alleen economische groei behouden als je het product verbetert in kwaliteit. Je kunt dus niet kiezen voor een concurrentieslag op prijs, je moet inzetten op kwaliteit en duurzaam heid.' De hotelsector wil, conform het concentratiebeleid, uitbreiding van logiesaccommodatie uitsluitend aan de westkant van het eiland, met name bij Den Hoorn, De Koog en De Cocksdorp. 'Zo dicht moge lijk bij het toeristische aanbod, op de minst belastende wijze voor rust, ruimte, natuur en cultuur.' Uit breiding op andere locaties geeft volgens THV onrust en verbrokke ling van het 'product'. Uitbreiding van het kamperen bij de boer tot vijftien plaatsen moet kunnen, maar dat moet wel het maximum zijn en blijven. Als voor waarde moet onder meer gelden: uitsluitend zelf meegebrachte kam peermiddelen. De sector signaleert een toene mend aantal logiesverstrekkers, dat zich onder de noemer logies met ontbijt, presenteert als hotel, pension of groepsverblijf. Meer dan tien bedden zijn geen uitzondering. 'Deze trend baart ons zorgen.' De hotelsector dringt aan op duidelijke regels voor deze sector en een maximum van één of twee kamers per woonbestemming. Daarbij moet de logiesaccommodatie ondergeschikt zijn aan de perma nente bewoning. Als de politiek het als een gewenste innovatie ziet, moet de bestemming gewijzigd, dienen de bedden uit de reserve te komen en moeten veiligheids- en exploitatievoorschriften worden aangepast. 'Gun logiesverstrekkers de tijd om binnen één jaar na de vast stelling van het nieuwe plan bui tengebied te besluiten of ze 'sla pende' slaapplaatsen willen activeren.' Met die boodschap doet de vereniging van Klein Logiesverstrekkers (KLV) een beroep op de politiek om eerst een visie te ontwikkelen en daar na toeristische slaapplaatsen te saneren, in plaats van anders om. De raad besluit dinsdag over het voorstel om ongebruikte slaap plaatsen te saneren, zodat deze opnieuw kunnen worden uitgege ven. Doel is te komen tot een zo effectief mogelijke benutting van de 45.000 toeristische bedden, die als plafond zijn ingesteld. Het plan omhelst onder meer dat logiesver strekkers met bedden die wel staan ingetekend, maar niet als zodanig worden gebruikt, binnen een jaar moeten laten weten of deze wor den geactiveerd, waarbij ze binnen tien jaar moeten gerealiseerd. Anders vervalt het recht. De rege- TESO heeft het belang van een noodaanleginrichting in Den Helder bij de provincie Noord- Holland aangekaart. Dat gebeur de tijdens het bezoek van gede puteerde Laila Driessen aan Texel. De veerdienst is al geruime tijd bezig een extra afmeerplek te rea liseren voor het geval de fuik in Den Helder buiten gebruik zou raken. De noodzaak van een noodaanlanding werd onder meer duidelijk toen de Molengat op 18 januari 2007 tegen de brug voer, waardoor de boel ontzet raakte en de Wagemaker een paar dagen met meer kon afmeren. TESO is met Rijkswaterstaat en het ministerie van Verkeer en Waterstaat in overleg over een extra afmeerplek. Als het zover komt, moet de provincie toestem ming voor de aanleg geven. 'Als dan de gedeputeerde ruimtelijke ordening langs komt, nemen wij wel de gelegenheid te baat haar de situatie alvast te laten zien', aldus directeur Cees de Waal. Rijkswaterstaat presenteert naar verwachting deze maand bevin dingen van een onderzoek naar mogelijke noodoplossingen. De voorkeur van TESO gaat uit naar een noodaanleginrichting in de huidige veerhaven. De Waal: 'Dan behoudt je de kortste vaarafstand. We staan echter open voor alle adequate oplossingen die de con tinuïteit en en bereikbaarheid van Texel garanderen.' Op 't Horntje heeft TESO, na enige bouwkundi ge maatregelen, al wel de moge lijkheid uit te wijken naar de plek voor de reserveboot als de fuik buiten gebruik zou raken. Het incident met de Molengat is voor TESO overigens niet de belangrijkste reden om aan te dringen op een noodaanlegplaats. De Waal: 'Je kunt Texel vergelijken met een grote stad als er veel toe risten zijn. Geen politicus zal het accepteren als een grote stad maar één toegangsweg zou heb ben, maar bij ons is dat toch wel het geval.' Wat ook meespeelt is dat de lange fuik in Den Helder een restlevensduur van nul jaar heeft. In het boekjaar 2008-2009 groeide de bezettingsgraad van de sche pen van TESO van 32,89 naar 33,45 procent. De waardering groeide tot cijfer 8. Er werden 13.258 afvaarten uitge voerd, 42 minder dan een jaar eer der. Er konden 14 afvaarten met worden uitgevoerd (een jaar eerder 38). Door extreem laag water vervie len er 12 en door een technische storing bleef de boot 2 keer aan de wal. 503 keer meerde dc boot te laat af. Een eerder jaren gebeurde dat 669 keer, dus een aanzienlijke voor uitgang. Tijdens piekdrukte in Den Helder blijft de Dokter Wagemaker daar langer aan de wal liggen, om de laadcapaciteit volledig te kunnen ling zou direct moeten ingaan. KLV vindt dat te snel gaan. De vrees bestaat dat logiesverstrek kers die in de toekomst willen ver nieuwen en/of vergroten, vastlopen in bestaande of nieuwe regelge ving. KLV wil dat de raad eerst de mogelijkheden verruimt, om te voorkomen dat er 'ongewild een koude sanering ontstaat onder klein logiesverstrekkers'. KLV waarschuwt er verder voor dat door het definitief vaststellen van 'recreatieve concentratiegebieden' de prijzen binnen deze regio's zul len worden opgedreven, waardoor KLV'ers buitenspel komen te staan. Om deze marktwerking te voorko men adviseert de vereniging dat de gemeente een regulerende rol blijft spelen. Een 35-jange man uit Oudeschild raakte gewond bij een motoron geval op de Hoofdweg. Hij werd met de ambulance afgevoerd. Op deze grafiek is de te zien dat het werkelijke vervoer van TESO (gele lijn) het maximum scenario (lijn 1) overtreft. Lijn 2 en 3 geven het midden en minimum scenario. De gemeente draagt de jeugd gezondheidszorg per 1 januari voor kinderen tot 4 jaar over aan de GGD Hollands Noorden. Daardoor komt de zorg voor alle kinderen tot 19 jaar bij één instantie te liggen. De zorg voor de jongste kinderen is nu nog in handen van Omring. De relatie daarmee wordt beëindigd. B en w hebben als voorwaarde gesteld dat de operatie niet mag leiden tot meerkosten. Het bedrag dat op de begroting staat voor de totale jeugdgezondheidszorg blijft dus ongewijzigd. De burger zal van de verandering weinig merken, aangezien personeel en locatie voorlopig hetzelfde blijven. De locatie van het consultatiebureau zal op den duur wel veranderen Ondanks de groei van het vervoer (gele lijn), daalde het aantal wach tende voertuigen met 25 procent tot 46.352. benutten. Gevolg was wel dat de boot in het boekjaar 260 keer te laat op Texel afmeerde, wat een jaar eer der overigens 542 keer gebeurde. Spoedeisend vervoer zorgde bij 77 overtochten (133 in 2007-2008) dat de boot te laat afmeerde. Ondanks de groei van het vervoer, daalde het aantal wachtende voertuigen met 25 procent tot 46.352. Het aantal houders van een voor- rangskaart daalde, maar het vervoer met voorrang steeg met 3,56 pro cent tot 94.619 auto's. Passagiers waardeerden de dienstverlening gemiddeld met een 8 (was een 7,8), waarmee voor het eerst aan de interne norm wordt voldaan. Texe laars gaven TESO een 7,9, overige gebruikers een 8,1. Lessenaar In de lessenaar op de Groene- plaats in Den Burg is een gedicht geplaatst van Edith de Gilde uit Den Haag. Zij is freelance schrijf- coach, voormalig docent Neder lands en publiceert al jaren gedich ten. Ze won daarmee een paar geleden een eerste prijs in de Nacht van het Sonnet en een eer volle vermelding bij een festival in het Belgische Oostende. Suppletie Paal 9 Rijkswaterstaat begint dinsdag met het opspuiten van 400.000 kubieke meter zand op het strand bij paal 9. Het zand wordt aangebracht met behulp van een zinkerleiding die al een tijdje klaar ligt. Rijkswaterstaat heeft bewust met de werkzaamhe den gewacht tot na het seizoen. Het werk is naar verwachting in november klaar. Man gewond na val met motor Een 35-jarige man uit Oudeschild is dinsdagavond gewond geraakt bij een verkeersongeval op de Hoofdweg. De man, die naar De Cocksdorp reed, kwam in de problemen toen hij een trekker met platte wagen en draineermachine passeerde. De 17-jarige bestuurder daarvan stond stil in de berm aan de rechterzijde van de weg en sloeg linksaf om een erf op te rijden. De motorrijder moest uitwijken om een botsing te voorkomen, raakte in de berm. botste op een elektrici teitskastje en viel. De man, die een helm droeg, raakte onder meer gewond aan zijn schouder en moest met een ambulance naar het Gemini Ziekenhuis in Den Hel der worden gebracht. Zijn motor bleef op het eerste gezicht vrijwel onbeschadigd. Stuivertjeduiken In zwembad Molenkoog wordt woensdag 9 september het Texels kampioenschap stuiver tjeduiken gehouden. Zowel in het ondiepe als in het diepe bad zullen behendigheid en vaardigheid van de deelnemers op de proef worden gesteld en geme ten aan de hand van het aantal opgedoken stuivers. De medewer kers van Molenkoog zorgen ervoor dat de munten glimmen en goed te zien zijn. Alle bezoekers van het zwembad mogen meedoen aan het kampioenschap, dat om 15.00 uur begint. Texelaars in finale radiospel Vier Texelaars staan volgende week in de finale van een radiospel voor popkenners op muziekzender 3FM. Het gaat om Benz van Heenwaar den, Marco van Sambeek, Stado Hamer en Mark Couthino, Zij deden deze zomer mee aan het RabRadio popduel voor teams van deejee Paul Rabbering. De vier nemen het van maandag tot vrijdag telkens rond 15.40 uur op tegen een groep dames. Rab bering doet een beroep op hun popkennis, test hoe snel ze intro's van muziek kunnen herkennen en welke verbanden ze tussen num mers zien. Elke dag is een ander aan de beurt. De vier doen regel matig mee aan popquizzen. (Advertentie) Iets verloren of gevonden? Ga naar de gemeente! Sleutelbos kwi|t7 Tas gevonden? Voortaan gaai u mei vedoren ol gevonden voorwerpen niet meer naar de pofille. maar naar de gemeente Dn geldt Groeneplaats 1 m Den Borg Mo£7ën«o«r£n VRIJDAG 4 SEPTEMBER 2009 Brandweer op reis voor bluswerk Heinz Röttger en zijn instructeur Franz Brand bezochten dinsdag Texel Airport om wat landingen te oefenen. Na zeven landingen meldde de instructeur dat zijn pupil het wel alleen kon en stapte hij aan het begin van de startbaan uit het vliegtuig. De 82-jarige Röt tger uit Bergen reed naar het begin van de baan en na iets meer dan 100 meter vloog hij voor het eerst solo in de Cessna 152 van de Aero Club Maritiem. Na vier linkerbochten hing hij weer boven de landingsbaan en binnen zes minuten maakte hij een veilige landing. Wellicht heeft niet eerder iemand op deze hoge leeftijd voor het eerst solo gevlogen. Een repor tage over Röttger is te zien op Youtube.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5