Vijftien jaar belasting geheven voor aardgas Animo voor gas niet direct groot EP:Voordeèlland 15 jaar 't Bikkelement SIEMENS n2e service TEXELSE 6 COURANT verhuisd Nog steeds onbeperkt mosselen eten restaurant maakt het jmrsc hil Miele Liebherr AEG Siemens Zanussi JVC Philips Sony Pioneer VRIJDAG 4 SEPTEMBER 2009 Vt-UJUMVJ H oer i tmuun «.wwf I V_,V-/H1X/A11 1 nioi mi /-lacrnforcian^tatinn bii Oost. ren, waaronder de vier Fri ,n ,975 legde het bedrijf Hannab uit het Zuid-Hollandse Valkenburg de gasie.omg naar ue Archiefstuk Texel betaalt mogelijk ten onrechte voor het gebruik van de aardgasleiding die naar het eiland loopt, stelt TexelEnergie. Opmerkelijk, omdat Texelaars vijftien jaar lang baatbelasting moesten betalen om de leiding er te laten komen. Een recon structie van een bijzonder stukje pijpleiding dat in 1975 werd aan gelegd, ruim zes miljoen gulden kostte en voor de helft door Texelaars werd betaald. Een brief van de Gasunie uit 1971 laat niets aan duidelijkheid te wen sen over: er wordt géén gasleiding naar Texel aangelegd. Het gasbe drijf in Groningen wil er niet aan beginnen, omdat het volgens hen te-duur is. Het toenmalig gemeen tebestuur laat het er echter niet bij zitten. Er is behoefte aan een gas leiding, dus er worden mogelijkhe den gezocht. Die worden gevonden als het bedrijf De Liefde uit Culemborg zich aandient. Het bedrijf, dat onder meer een pijpleiding naar en een distributienet op Terschelling heeft aangelegd, is bereid een lei ding naar Texel te realiseren en de exploitatie op zich te nemen. De Gasunie voelt er nu meer voor een gasleiding aan te leggen, maar stelt een harde voorwaarde: Texel moet bijbetalen en zelf de zogehe ten onrendabele top voor zijn reke ning nemen. Drieënhalf miljoen gulden, de helft van de investering, moet op tafel worden gelegd. Raadsbesluit Op 6 augustus 1974 stemt de gemeenteraad ermee in dat geld aan de Gasunie te betalen. Tien van Economische Zaken en Soci ale Zaken om subsidiemogelijkhe den te bespreken. De ministeries geven echter niet thuis. Texel moet de aanleg financieel zelf regelen. De behoefte aan aansluiting op het landelijk gasnet is groot. Het is de tijd waarin net de oliecrisis is geweest, waardoor gas zeer goed koop is in verhouding tot olie. Daarnaast leeft de gedachte dat aan de oasume xe Dexaien. nen i^aamaaoi .ooi, a- procent komt uit de kas van de een vaste aansluiting de veiligheid gemeente en de overige negentig ten goede komen. De meeste pan- procent zal via baatbe lasting bij de bevolking worden geheven. Elk perceel dat doen het in diezelfde tijd ook), maar het zijn niet veel gemeenten die het doen. Van een leien dakje gaat het daarna allerminst. De gas- prijs stijgt per 1 januari 1975 van 21 naar 26 cent per kuub voor een gemiddeld huishouden, Gedepu teerde Staten van Noord-Holland komen in het verzet tegen het besluit en onder Texelaars is de animo voor aansluiting op het lan delijk gasnet toch ook weer niet zo groot. wordt op de gasleiding of aansluitbaar is, moet jaarlijks zo'n 150 gulden betalen. Een fors bedrag voor die tijd, maar de gemeente staal min of meer met de rug tegen de muur. De Gasunie zegt weliswaar een leiding te willen aanleggen, maar zet de gemeente tegelijkertijd onder druk om in korte tijd een beslissing te nemen. Vóór 15 augustus moet er een ja op tafel liggen, anders begint de Gasunie niet aan het avontuur. Kort voor de besluitvorming in de raad zit het gemeentebestuur nog in Den Haag voor overleg met de ministeries den worden in die tijd gestookt op propaangas dat in flessen wordt aangevoerd of huisbrandolie waar voor menig tanks bij de huizen staan. Er wordt eveneens vanuit gegaan dat het milieu gebaat is bij de schonere verbranding van aard gas. Instemmen Er zit voor de raad weinig anders op dan in te stemmen met de eigen bijdrage. Texel is niet uniek in het heffen van baatbelasting voor de aanleg van een pijpleiding (het Limburgse Swalmen en Bergen De weer stand van de provincie richt zich op een garantie die de gemeente raad aan De Liefde ver leent. Het bedrijf krijgt de toezeg ging dat twee jaar na de aanleg in ieder geval van 2820 van de circa 4000 percelen op Texel aangeslo ten zullen zijn. Zo niet, dan betaalt de gemeente De Liefde 180 gulden voor elk perceel dat nog niet is aangesloten. De kou gaat uiteinde lijk uit de lucht als de gemeente een belastingverklaring overlegt, maar de gemeente is later wel extra geld aan De Liefde kwijt. Aanleg In 1975 wordt de leiding aangelegd van het Friese Kimswerd naar een nieuw gasoverslagstation bij Oost. Het wordt een buis van 20 centi meter dik en zo'n 36 kilometer lang. Maandag 8 december 1975 wordt Lijnbaan 27 in Den Burg als eerste woonhuis op het aardgas aangesloten. Sporthal Ons Genoe gen is een paar dagen eerder al het allereerste pand op Texel dat aard gas krijgtDe gastanks zijn leeg en bijvullen lukt even niet, waardoor de sporthal al voortijdig op het net wordt aangesloten om warm te blijven. In 1976 wordt de baatbelasting voor het eerst geheven. Die wordt in delen ingevoerd, omdat niet iedereen tegelijk aardgas heeft. De gemeente gebruikt het geld om twee keer per jaar een aflossing aan de Gasunie te betalen. Onder tussen worden nog steeds pogin gen ondernomen subsidie uit Den Haag te krijgen. Door de baatbe lasting en het jaarlijkse vast- goedrecht van dertig gulden beta len Texelaars gemiddeld meer voor hun aardgas dan de rest van het land en dat wordt niet correct gevonden. Lubbers Burgemeester en wethouders gaan nog eens naar Den Haag voor een gesprek met Ruud Lubbers, in die i tijd minister van Economische Zaken. Het gesprek, dat een paar keer wordt afgewezen, komt tot stand na een persoonlijke brief van burgemeester Sprenger aan Lub bers om toch een onderhoud toe te staan. Ondanks de inspannin gen krijgt Texel geen tegemoetko ming in de aanlegkosten. Een inge nieur stelt intussen vast dat Texol wel een punt heeft. Het eiland bekleedt een bijzondere positie in de gebieden die de Gasunie als 'onrendabel' beschouwt. Die gebieden kennen over het alge meen niet meer dan vierhonderd huizen die vaak ook nog behoorlijk verspreid liggen. Na nog meer onderhandelingen is de Gasunie begin jaren negentig wel bereid de gemeente de laatste vijf jaar afbetaling kwijt te schel den. Daardoor komt in 1991 in plaats van 1996 een einde aan de aflossing. Het betekent ook een einde aan de baatbelasting, maar tegen die tijd is het grootste deel van de 3,5 miljoen gulden al wel door Texelaars betaald. ren, waaronder de vier Friese Wad deneilanden, betalen niks. Zeeland is het duurst af en betaalt zo'n twee eurocent per kuub. De toeslag kost Texel in totaal zo'n €128.000,- per jaar en als het Texe lEnergie ligt, blijft dat geld voortaan op het eiland. De energiecoöpera tie pleit eveneens voor terugvorde ring van al betaalde bedragen als de toeslag daadwerkelijk onterecht is. Of het college, dat gevraagd is de kwestie op te pakken, met het onderwerp aan de slag gaat, is vooralsnog niet bekend. Volgens een woordvoerder moet de brief van TexelEnergie nog worden besproken. Toeslag Sinds 1994, het jaar waarin de energiemarkt werd vrijgegeven, betalen Texelaars per kuub gas een toeslag van een half eurocent voor het gebruik van de leiding. Voor die tijd werd ook al voor het gebruik van de gasleiding betaald, maar hoeveel is lastig meer te ach terhalen. Gebieden nabij Slochte- Texelstroom veilig in Huil De thuisblijvers kunnen gerust zijn: ondanks het slechte weer is de Texelstroom in veilige haven aangekomen. De historische loodsbotter vertrok dinsdag even na het middaguur uit het Engelse Lowestoft, om ruim een dag later in Huil te arriveren. 'Ik laat me geregeld informeren door mijn broer Gijs, die vanuit huis het weer voor ons in de gaten houdt. Hij waarschuwde ons dat er slecht weer op komst was. Om dat voor te zijn, zijn we eerder uit Lowestoft vertrok ken. Daar hebben we goed aan gedaan, want het is nu bar slecht. De Engelse kust krijgt nog een staartje van de orkaan Billy mee', liet schipper Peter Lock gisteren telefo nisch weten. De Texelstroom is dezer weken gast op diverse (maritieme) evenemen ten. In Huil wordt zaterdag en zon dag een shantyfestival gehouden en volgende week een klipperrace. Van daag wordt de burgemeester van die plaats welkom geheten aan boord. Als alles volgens planning verloopt, keert de loodsbotter vrijdag 18 sep tember terug in Oudeschild. Geheugentraining In samenwerking met het DOC- team biedt de Stichting Welzijn Ouderen Texel een geheugentraining voor vijftigplus sers. Zij leren gebruik maken van diverse geheugenstrategieën en - methoden, waardoor problemen met het geheugen kunnen vermin deren en eventuele tekorten gecompenseerd. De training bestaat uit vijf bijeenkomsten en vinden plaats vanaf maandag 28 september, steeds van 10.00 tot 12.00 uur, in De Buureton. Voor aanmeldingen en informatie, tel. 312696 of swot@texel.com. Texelse #nl Werken als begeleid(st)er bij TexelseUitjes! Hét evenementenbureau van Texel. Heb jij altijd al een baan in de evenementen gezocht? Dan is dit iets voor jou! Wij zoeken per direct: Enthousiaste begeleiders voor onze evenementen, uitjes en arrangementen op Texel. Wat verlangen wij van je? Dat je onze groepen (vanaf 10 personen) een geslaagde dag kan bezorgen. Je gaat van begin tot het einde mee met de groep om ervoor te zorgen dat alles perfect verloopt. Je bent representatief, 18 jaar of ouder en kunt goed voor groepen spreken. Je kan van een gezellig uitje ook een spannende en interactieve gebeurtenis maken. Uiteraard heb je kennis van het eiland. Wat bieden wij? Een uitdagende bijbaan met goede verdiensten. Ben je geïnteresseerd? Mail dan naar lotte@texelseuitjes.nl of bel (0) 222 - 767003 Was-/droogcombinatie WD12D520c Voor storingen: 322 398 vandaag gebeld/ vandaag geholpen. Beelden Geluid-Satelliet-Huishoudelijke apparatuur Heemskerckstraat 17- 1792 AA Oudeschild - Telefoon: (0222)-322398 Wij zijn Dirk en Sjaan Bakker naar Jan Dirksoord 44 1791 GR Den Burg verkoop en alle reparaties en onderhoud van wasmachines, dro gers, vaatwassers, koel- vrieskas ten, ovens, magnetrons, tv's, cd-en dvdspelers, satelliet, camera's, navi gatie, mobiele telefonie, enz... kunt u terecht bij EP: Voordeel land. Kikkertstraat 19 - De Cochsdorp - 316547

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 6