Voetbalclubs maken zich op voor nieuw seizoen ht*. Koger vreemdelingenlegioen Nieuw tijdperk SVO TEXELSE 7 COURANT VRIJDAG 4 SEPTEMBER 2009 De Koog 2006/07. Door de degradatie twee derby s tussen beide junioren. De coaching van het eer ste elftal doe ik samen met Ed de Vries. Door blessures moest hij stoppen met voetbal, maar Ed wil de graag bij de vereniging betrok ken blijven. Ik ben blij dat we het samen kunnen doen. Ook omdat ik eens in de twee weken in het weekend moet werken.' Bloem heeft niet de benodigde diploma's. Om trainingen te mogen geven, moest bij de KNVB dispen satie worden aangevraagd. Toch ziet hij zijn geringe ervaring niet als een probleem. 'Ik heb allerlei boe ken met trainmgsstof aangeschaft en de afgelopen tijd flink gestu deerd. Je moet natuurlijk altijd afwachten hoe het loopt, maar de jongens zijn enthousiast over mijn trainingen.' Toen bekend werd dat het eerste elftal van SVO op zaterdag ging spelen, zag het er even naar uit dat veel leden van andere clubs de overstap zouden maken. In de wandelgangen werden hele elftal len genoemd die naar Oosterend oude nest. Bij de KNVB is gevraagd medewerking te verlenen aan de overschrijving van Jeroen Backer. Hij speelde achtereenvolgens bij Texel'94, ZDH en SV De Koog, waarna hij marinier werd en met voetballen stopte. Nu wil hij terug naar Den Hoorn, maar moet de bond toestemming geven omdat hij formeel nog speelgerechtigd was voor De Koog. De laatste nieu weling is Jan Pierre van den Big- gelaar, die sinds een jaar geregeld meetraint bij ZDH. Hij blijft lid van het recreatieteam van Texelse Boys, maar in geval van nood kun nen de Hoornders een beroep op hem doen. 'Al met al is de selectie wat breder geworden Alle oproepkrachten meegerekend, hebben we 25 spe lers. Met een harde kern van 18,19 jongens. Met het oog op blessures is dat zeer welkom', meent aan voerder Mike de Bruijn, die aan zijn elfde seizoen bij de Zwaluwen begint. Hij hoopt dat het nieuwe Een moment uit de wedstrijd teams op het programma. Na een maand lang trainen en oefen- en bekerwedstrijden spelen, gaat het voetbalseizoen dit weekeinde weer 'echt' beginnen. Het nieuwe zaterdagteam van SV Oosterend bijt in Koog aan de Zaan het spits af tegen KFC, zondag komen Texel'94, SV De Koog en ZDH in actie tegen respectievelijk Succes, Con Zelo en Dynamo. Zijn ze er klaar voor? Welke spelers vormen de selecties? En wat zijn de verwachtingen1? De redactie maakte een rond je langs de velden en legde die vragen voor aan enkele betrokkenen. zouden gaan. Maar uiteindelijk meer voorspoed brengt dan het bleef het bij vijf spelers: Benjamin oude. 'Ook vorig jaar hadden we Eyckhof, Wilco Keijzer en keeper best wat kwaliteit in onze groep. Maar het resultaat, elfde van de twaalf elftallen, was natuurlijk dra matisch. Er waren veel blessures, waardoor veel moest worden geschoven in de opstelling. Dat kwam de sfeer ook niet altijd ten Voor Texel'94 zag het er afgelopen voorjaar even somber uit. Het eer ste elftal degradeerde na een matig om bij de senioren te spelen. Die kunnen daar best een keer inval len. Maar je kunt ze niet elke week seizoen naar de vijfde klasse. Lan- op zaterdag én zondag laten spe- ge tijd werd nog gehoopt dat het len, dat gaat niet. Een hoop zal team door de fusie tussen WGW daarom afhangen van de jongens en Den Helder de vrijkomende plaats in de vierde klasse mocht innemen, maar de KNVB besloot anders. Bovendien dreigde een leegloop van spelers die liever op zaterdag wilden spelen naar het nieuwe team van SV Oosterend. 'Het zag er even dreigend uit', bevestigt Wim Koom, die al bijna zijn hele leven lang nauw bij het eerste elftal betrokken is. Tus sen zijn vijftiende en eenendertigste als actief speler, daarna als coach, begeleider en - sinds vele jaren - als bestuurslid technische zaken. 'Er zijn jongens bij het bestuur geweest met het verzoek een zaterdagteam op te richten. Dat hebben we geweigerd, uit principe, want een eerste elftal op zaterdag én zondag geeft zo'n gedoe, daar uit het tweede elftal. Sommigen doen nogal gemakkelijk afbericht, maar dat kan dit seizoen niet meer.' Toch is Koom niet somber. 'Er zijn nogal wat oud-spelers op wie we in geval van nood een beroep kun nen doen: John List, Simon Brand, Boodtlaan is neergestreken. Volgens trainer Mario van der Hert is geen sprake van een vooropge zet plan. 'Alleen John Dopma heb ik gevraagd Hij voetbalde bij FC Den Helder (waar Van der Hert vorig seizoen assistent-trainer van de selectie was en het tweede elf tal coachte, red.) en is een collega van me. Ik ken hem al jaren. De anderen zijn allemaal uit zichzelf gekomen. De nieuwelingen - naast Dopma - zijn Charly Vital van HCSC en Richard Verhoef, Buddy Doolaard ook op de training ziet de trainer vorderingen. 'Ik oefen heel veel op positiespel, in eindeloze variaties. Hoe ze moeten lopen, verdedigen, aanvallen, wanneer ze dmk moe ten zetten. Ik doe ook allerlei partij- spelen. Ze pikken het al aardig op, maar het is natuurlijk een ontwik keling die continu doorgaat. Zoiets leer je met in een paar trainingen. Uiteindelijk moet de handelings snelheid steeds verder omhoog en moeten ze durven de bal rond te spelen om een aanval op te zetten, in plaats van lange halen naar voren te geven.' Alexander Smit van Texel'94 en Ruud Hof en Fedor van Elk van ZDH. Nieuw is ook Erik van Es, die als jeugdvoetballer bij Texel'94 speelde, maar daar wegens zijn geloofsovertuiging nooit op zon dag heeft gevoetbald. In totaal telt de selectie vijftien spelers. Bloem: 'Dat is niet zoveel, zeker met bij blessures. Er is er nu ook al iemand die last heeft van zijn knie. Geluk kig kunnen we in nood terugvallen op andere teams. Het derde elftal heeft op papier zelfs tweeëntwintig spelers. En ons tweede elftal speelt ZDH heeft zich de afgelopen weken serieus voorbereid. Jan den IJzer man, die aan zijn laatste jaar als trainer is begonnen, verzorgde acht trainingen. En er werden twee oefenwedstrijden gespeeld. Van Texel'94 werd met een gehavend team eervol met 5-1 verloren, Oos- op zondag. Het moet dus raar terend werd zondag met 3-2 ver- Martin Koorn, Ralph Koning. Zij kunnen nog prima mee in het twee de elftal. Dat hebben ze afgelopen seizoen ook al een paar keer gedaan.' Een lichtpunt is ook de rentree van spits Niels Dubbelt, die zeven jaar geleden op 19-jarige leeftijd de moet je niet aan beginnen. Maar overstap naar hoofdklasser ADO'20 punt was dat daarna heel wat spe lers naar Oosterend dreigden te verhuizen. Als je de verhalen mocht geloven, ging het om bijna een heel elftal. Maar toen puntje bij paaltje kwam, haakten de meesten en Bennie Bakkenes van Den Hel der. Opmerkelijke transfers, want met name Dopma en Bakkenes speelden vorig seizoen geregeld mee in het eerste elftal van derde klasser Den Helder. Is net niet vreemd dat ze vrijwillig twee klas sen lager gaan spelen, terwijl ze de leeftijd hebben nog jaren 'voluit' te gaan? Van der Hert: 'Mijn manier lopen willen we geen team kunnen vormen.' Routiniers Ger Vlaming, Ed en Chris de Vries en Rutger Zoetelief namen aan het eind van vorig sei zoen afscheid. De gemiddelde leeftijd van het huidige eerste elftal ligt daardoor vrij laag. Toch heeft de nieuwe trainer vertrouwen in de toekomst. 'We hebben een enthou siaste groep. Dinsdag waren er twintig man te trainen. Het is alleen Te veel op de moeilijk in te schatten hoe sterk de zaken vooruit tegenstanders zijn. Het zijn alle- lopen, wil Van maal verenigingen tegen wie we der Hert niet. 'We nooit eerder hebben gespeeld. Er zitten een paar verre reizen bij, in de buurt van Zaandam. We zien weI wat het wordt, we hebben er in ieder geval allemaal veel zin in.' moeten per week bekijken hoe het gaat. Pas tegen de kerst weet je hoe je ervoor staat en wat je zou kunnen bereiken. Maar ik hoop toch in het linkerrijtje (de bovenste helft van de ranglijst, red.) te eindi gen. Als we dat bewerkstelligen, ben ik hartstikke tevreden.' Bij SV Oosterend is met recht een Bij ZDH is de selectie in een flink aantal opzichten gewijzigd. De Hoornders verloren nogal wat rou tiniers. Ruud Hof en Fedor van Elk kozen voor het zaterdagvoetbal bij maakte en toen zelfs de kans had van werken bevalt hen goed. Maar nieuw tijdperk aangebroken. Werd SV Oosterend. terwijl Ruben Boog- betaald voetbal bij Heerenveen te ook de gezelligheid bij De Koog spelen. Zover kwam het niet, waar na hij terugkeerde naar Texel en vier jaar geleden stopte met (veld)voetbal. 'Hij zal nog wel even af. Uiteindelijk zijn alleen een paar moeten trainen om weer in conditie jongens uit het tweede elftal gegaan. En Leon Zijm is naar De Koog.' Kwalitatief mag Texel'94 nauwe- te komen, maar hij heeft er weer zin in en je kunt zien dat hij nog steeds kan voetballen. Hij is tech nisch vaardig en ook fysiek erg sterk, waardoor hij een bal kan spreekt ze aan. Bovendien vinden ze het leuk eens iets ander te doen. En misschien speelt ook wel de vrees mee dat ze na de fusie met WGW hun plaats bij het eerste elf tal van Den Helder kwijtraken. Het is toch een grote selectie die elkaar daar beconcurreert.' Van der Hert spreekt van 'welkome krachten'. Ook de komst van Zijm twee jaar geleden het senioren voetbal op zaterdag al in ere her steld door het derde elftal, nu gaat ook het sterkste team op de eerste dag van het weekein de voetballen. Alleen op lager vrijmaken om te voetballen. Joost aard. die aan de overkant woont en werkt, steeds moeilijker tijd kon lijks hebben ingeboet, kwantitatief afschermen. En hij heeft het instinct doet hem genoegen. 'Ik ben heel is de club er wel op achteruit gegaan. 'We hebben een heel krappe selectie. Zesentwintig spe lers voor twee elftallen. Dat is niet veel, zeker niet als je te maken krijgt met veel geblesseerden en schorsingen. Er zijn nu al jongens die met blessures kampen. Tom de Lugt, Pim de Lugt, Tim Kedde is ook niet helemaal fit. Yvo Barends en Matthijs de Lugt hebben door werkzaamheden ook nog niet kun nen trainen. Dat is wel krap.' Texel'94 is wel in het trotse bezit van drie teams A-junioren. Een tijd lang is overwogen de beste en fysiek grootste spelers door te schuiven naar de senioren. Na lang wikken en wegen is daar toch van afgezien. 'We hebben er voor geko zen het A1-team in stand te hou den en ze nog een jaar in de eerste klasse te laten spelen. Ze hebben het daar prima gedaan en kunnen nog wat verder groeien. Onder lei ding van een goede begeleider, Gerard Boogaard, die gelukkig ook nog een jaar wil doorgaan.' Volgens Koorn zal daardoor wel om te scoren. We hebben er wel vertrouwen in. Eigenlijk hebben we sinds hij stopte nooit meer een blij met hem. Hij toont een voor beeldige inzet en gaat voorop in de strijd. Maar niet alleen de nieuwe- echte spits gehad. De jongens die lingen doen het goed. De Koog na hem op die plek hebben gestaan, waren van origine alle maal middenvelders.' Koorn vindt het moeilijk in te schat ten hoe het team er voor staat. Er zijn a! diverse oefen- en bekerwed strijden gespeeld, maar door werk. blessures en schorsingen zag het elftal er iedere keer anders uit. 'Maar we hebben een aardige mix van routiniers en jonge spelers. Barry de Vries, Marko Koorn en Dennis Schouwstra zijn boven de dertig, de meeste anderen zijn tus- had al een paar prima spelers. Daardoor zijn we er in de breedte een stuk sterker op geworden. Zo'n achttien, negentien spelers komen in aanmerking voor het eer ste. Ook de selectie van het twee de elftal is ongeveer zo groot. Dat betekent dat ik sommige jongens zal moeten teleurstellen. Maar ik heb al een paar keer gezegd dat je een seizoen niet met veertien of vijftien man speelt. Door schorsin gen, blessures, werk, noem maar op, vallen er altijd spelers af. Uit- niveau (het tweede elftal en de recreanten) wordt nog op zondag gespeeld. 'Veel jongens voetballen liever op zaterdag. Het werd steeds moeilij ker een volwaardig eerste elftal voor de zondag op de been te brengen', vertelt Jan Bloem, vele jaren één van de steunpilaren van het vlaggenschip en dit seizoen opvolger van de gestopte trainer en coach Jitze Beintema. 'Ik ver zorg op dinsdag en donderdag de training voor de senioren en de A- van Heerwaarden, ten slotte, heeft zijn voetbalcarrière op een laag pitje gezet en is oproepkracht geworden. Daar staat de komst van een flink aantal nieuwelingen tegenover. Peter Zijm kwam van Texel'94, Ste fan Hooijschuur van SV De Koog. De 16-jarige Gijs de Graaf speelde in zijn jeugd bij ZDH en verhuisde vorig naar Texel'94 omdat het juni orenteam in Den Hoorn werd opge heven. Nu keert hij terug op het De Bruijn heeft er een gevoel van optimisme aan overge houden. Er werd volgens hem vrij verzorgd gespeeld, met een hoofd rol voor Pieter-Jan Eelman, die op het middenveld de lijnen uitzette. 'Ook conditioneel zijn we beter dan vorig seizoen. Dat was zondag goed te zien in de tweede helft, toen we Oosterend de baas waren. Daar is tijdens de trainingen hard op gewerkt. En het scheelt mis schien ook dat we nu niet, zoals de afgelopen jaren, tegen Excelsior of Emmen spelen. We begonnen toen al in juli met trainen, waardoor op een gegeven moment de sleur erin kwam.' Filosoferend over de strijdwijze, ziet De Bruijn diverse mogelijkhe den. 'We hebben eigenlijk altijd met vier middenvelders en twee spitsen gespeeld, maar zondag speelden we met Sjoerd Oosterhof als aanspeelpunt voorin, twee bewegelijke jongens daar vlak ach ter en drie middenvelders. Als je bedenkt dat Jelmer Bomas en Remco Boogaard er toen niet eens bij waren, kun je je voorstellen wat er allemaal mogelijk.' Hij is benieuwd voor welke opstelling Den IJzerman zondag in Ursem tegen Dynamo kiest. Lachend: 'Ik ben zelf ook alweer bijna dertig. Het is maar afwachten of ik speel.' Aan concrete voorspellingen waagt De Bruijn zich niet. 'Wij willen graag in het linkerrijtje eindigen. Maar dat zeggen we altijd en ik heb het in elf jaar nog nooit meegemaakt. Belangrijker is dat we het gezellig houden en voetballend steeds een beetje vooruit gaan. Daar heb ik voor dit jaar wel vertrouwen in.' Joop Rommets sen de twintig en vijfentwintig. Al eindelijk heb je gewoon achttien. met al vormen ze een aardig team, dat moet kunnen meedraaien in de vijfde klasse. Ik praat niet over een kampioenschap, dan moet alles negentien man nodig. Als je nu de boot mist, betekent dat niet dat je de moed moet laten zakken. Blij ven werken en je enthousiasme meezitten. Maar een plaatsje in de tonen, dan kom je vanzelf een keer bovenste helft moet lukken.' Veel onbekende gezichten bij SV De Koog, dat niet alleen een nieu we trainer heeft, maar ook zes een beroep worden gedaan op de spelers verwelkomde Op Leon organisatorische kwaliteiten van trainer Ben Jansen en zijn staf. 'Het zal vaak een hele klus worden twee elftallen te formeren. A-junio ren als Bart Boogaard. Pieter Plaatsman, Daan Wessels en aan de beurt.' De Koog, dat zich vorig jaar onder trainer Hans van der Park na pro motie knap handhaafde in de vijfde klasse, is op de goede weg, denkt Van der Hert. Dat blijkt uit de bekerwedstrijden. Van vierdeklas ser Zeemacht werd gewonnen en Zijm van Texel'94 na wonen ze allemaal in Den Helder. Aangezien ook de al eerder teruggekeerde Nico Schot aan de andere kant van van derdeklasser Den Helder werd het Marsdiep woont, is het net als twintig jaar geleden een flink Lesley Koning zijn al goed genoeg vreemdelingenlegioen dat aan de met dragelijke cijfers verloren Eigenlijk was alleen zaterdagtwee deklasser HCSC veel te sterk. Maar de zaterdag verhuisde SVO behoren tot het verleden De wedstrijden

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 7