TEXELSE 7 COURANT Schapenfokdag: 'Kijken en leren' Harde wind scherprechter in tijdrit DINSDAG 8 SEPTEMBER 2009 Gemengde gevoelens op de schapenfokdag maandag op de Groeneplaats. Goede ontwikke ling, toenemende vruchtbaarheid en geen dreiging van blauwtong, scrapie of ander ziek en zeer, zorgden voor tevredenheid. Maar afnemende belangstelling voor de fokkerij (die zich landelijk aftekent) en vergrijzing binnen de sector zorgden dat op de grens van het eeuwfeest van Het Texels schapenstamboek in Noord-Holland niet alleen posi tieve geluiden vielen te horen. Landelijk mag de animo voor de fokveedagen dan verminderen, de Texelse schapenfokdag vormde wederom een positieve uitzonde ring. Zeventien Texelse fokkers hadden het neusje van de zalm ingezonden, met als resultaat dat de hokken op het marktplein wer den gevuld door een kleine 500 rammen, ooien en lammeren. Ook buiten de hokken heerste volop drukte, fokkers uit binnen- en bui tenland waren ervoor naar het eiland gekomen. Menigeen knoop te er zelfs een wat langer verblijf aan vast, zoals Jan Lauremssien uit Oirschot, die woensdag al op het eiland was neergestreken. 'We combineren het met een korte vakantie. Maar we hebben natuur lijk ook een rondje langs fokkers gemaakt.' Met vijftig ooien schaart hij zichzelf onder de hobbyfokkers. 'Ik ben hier om te kijken en te leren.' De Brabander was er als één van de aspirant-juryleden. Nadat hij eerst theoretische kennis heeft opgedaan, doorloopt hij nu de praktijk van het jureren. 'Ik beslis niet over de punten, maar de (offi ciële) juryleden kunnen wel mijn mening vragen en die laten meetel len.' Hij zou graag eens als jurylid in de ring staan, maar kennis van theorie en praktijk biedt vooralsnog niet de zekerheid. 'Het is een func tie waarvoor je wordt gevraagd.' Functioneel Dick Roele, voorzitter van het orga niserende Schapenstamboek, had wel een advies: 'Laat je niet door wie dan ook beïnvloeden.' Roeles voorganger, Jan Zwagerman, ver woordde het iets anders. 'Het Schapenstamboek beïnvloedt de juryleden niet, maar kiest ze wel.' Hij doelde daarmee op de invloed die het stamboek kan uitoefenen op de oordeelsvorming over een bepaald type schaap. De tijd dat vooral naar sprekende koppen en andere luxe kenmerken werd geke ken, behoort tot het verleden. Het stamboek stimuleert al jaren het fokken van functionele dieren, uiteraard met behoud van de rasty- pische eigenschappen. Maandag was te zien dat er in dat opzicht flinke vooruitgang is geboekt. Zwa german: 'Texelse fokkers lopen voorop. Alle ogen zijn op het eiland gericht, dus hier is het oordeel van de jury van groot belang', verdui delijkt hij waarom de juryleden met zorg worden geselecteerd. Vruchtbaar 'Toch kun je voor het fokken geen strakke regels maken. Het blijft persoonsgebonden, de fokker geniet een bepaalde vrijheid. Het is de markt die het uiteindelijk bepaalt.' Of geldt hier het verhaal van de kip en het ei? Immers: ram men die veel punten scoren, zijn gewild en liggen het best in de markt, in theorie dan. Niet voor mets worden de scores die de die ren op Texel krijgen een half jaar na de keuring nog nagezocht in de boekjes die op Texel worden uitge reikt. Terug naar het aspirant-jurylid: 'Mijn voorkeur gaat uit naar goed ontwikkelde dieren, met veel lengte en met een recht neusbeen. Maar welk fokdoel kies je? Dieren voor Albert Heyn (hij doelt op de houde- rij die ruime, goed ontwikkelde en vruchtbare schapen schapen wil), ga ik voor het type (compact en luxe dieren) of wil ik iets er tussen in?' Zwagerman: 'Er zit nog een verschil tussen de houderij en de fokkerij, maar het is wel een stuk dichter bij elkaar gekomen.' Door omstandigheden lukte het niet de uitslagen in deze krant mee te nemen. Die worden vrijdag geplaatst. Ze zijn nu wel te raad plegen via de website www.texel- secourant.nl. Een harde, vlagerige wind was scherprechter bij het Nederlands kampioenschap tijdrijden voor vrije renners, dat zaterdag op een 28,5 kilometer lang parcours tussen Oudeschild en De Cocks- dorp werd verreden. De wind I kwam uit westelijke richting, waardoor de renners deze mees tentijds van opzij hadden, maar op bochtige stukken ook voor of tegen, waardoor het bijzonder lastig was een vast ritme te I handhaven. Desondanks werden I uitstekende tijden gerealiseerd. De snelste tijd kwam op naam van Mare Hulzebos uit Den Helder, die na 38.10 minuten alweer de finish bereikte (een gemiddelde van 45 kilometer per uur) en daarmee de nationale titel in de wacht sleepte. Zijn talentvolle ploeg- en plaatsge noot talentvolle Rick van Breda werd verrassend tweede. Hoewel ze niet tot de kanshebbers werden gerekend, ging de meeste aandacht van de toeschouwers logischerwijs uit naar de verrichtin gen van de Texelse deelnemers. Tijdritspecialist Robbert Boersen werd enkele weken geleden tijdens een clubrijdrit geklopt door Niels Jimmink. Hij nam echter op het juiste moment revanche, door tij dens de belangrijkste tijdrit van het jaar de snelste eindtijd van alle Texelaars te laten noteren. Boersen finishte in 42.06,.waarmee hij ruim een minuut sneller was dan Jim mink (43.16). De talentvolle Ruben van Vliet was in 44.00 de derde Texelaar. Nog spannender was de strijd bij de Texelse dames. De achter elkaar gestarte Erica Goënga en Simone Betsema gaven elkaar geen duim breed toe. Op het keerpunt had Goënga een voorsprong van vijf seconden. Aan de finish had Betse ma haar achterstand omgebogen in een voorsprong van zeven seconden. Ook door de veteranen werd bij zonder hard gereden, al waren ze dit keer niet sneller dan de 'jonge' senioren. De titel bij de 40- tot en met 49-jarigen ging evenals voor gaande jaren naar Ivano Zwirs uit Kwintsheul, ondanks een heup breuk eerder dit seizoen. Zwirs reed een sterke rit en had een ide aal mikpunt in de twee minuten voor hem gestarte Louis Verdaes- donck, die het podium dit jaar niet wist te halen. Henny Rovers uit Oud Gastel behaalde de titel in de categorie 50 jaar en ouder. Van Rovers, meervoudig wereldkampi oen tijdrijden bij de masters (vete ranen), werd vooraf veel verwacht. Een griepaanval een week voor de tijdrit was echter van negatieve invloed op zijn vorm. waardoor hij genoegen moest nemen met een iets mindere eindtijd. Jos van Dorp uit Wieringerwaard stond lang aan de leiding in het tussenklassement van deze categorie, maar werd uiteindelijk tweede. Bij de prijsuitreiking werd uitge breid afscheid genomen van Harry Klinkert, die voor de zestiende en laatste keer meedeed. De markan te oud-winnaar, die vroeger bekend stond als 'de snelste-groenteboer van Nederland', kampte afgelopen jaar met ernstige gezondheids klachten, lag lange tijd in het zie kenhuis en kreeg onlangs van de medici te horen dat hij het rustig aan moest doen. Toch haalde hij nog een gemiddelde snelheid van ruim dertig kilometer per uur. 'Mijn eindtijd is net zo snel als vijftien jaar geleden. Maar toen reden we veertig kilometer', merkte hij na afloop op. De organisatie bedankte hem voor zijn trouwe deelname met een mandje Texelse lekkernij- Janny Kleinjan uit Almelo was de torenhoge favoriet bij de dames. Ze veroverde vorige week nog de wereldtitel bij de masters op zowel de weg als in de tijdrit. Ze maakte de verwachtingen waar en klokte de snelste eindtijd. Nynke Troelstra uit Groningen hoefde verrassend weinig op haar toe te geven en greep de titel in de categorie dames tot 35 jaar. Met medewerking van de Konink lijke Nederlandse Wieier Unie had de titelstrijd voor tandemrijders dit keer een officieel karakter. Boven dien was de wedstrijd een uitste kende testcase voor de wereld kampioenschappen, die volgende week in Italië worden verreden. Het favoriete tandemkoppel Jeroen Lute en Richard Bonhof kende een mindere dag en moest genoegen nemen met de tweede plaats. De officiële nationale tandemtitel werd behaald door het koppel Dennis Raadtgever en Arnold Polderman. Kim van Dijk en Esther Crombag werden met overmacht kampioen in de damescategorie. Ligfietser (met stroomlijn) Ymte Sybrandy uit Dronten maakte indruk door met een gemiddelde snelheid van net geen 62 kilometer De week van... Durjet van Beek Durjet van Beek van Viscentrum Van Beek is de volgende blogger in de serie De week van... Zij doet mee aan Texel Culinair, dat vrij dag, zaterdag en zondag in De Koog wordt gehouden. De tien beste ramlammeren op een rij. Ze werden ingezonden door C. Kikkert, C. Commandeur, D. Kikkert, J. Eelman, L.A.M. van Vliet, N.B.M. van Heerwaarden, K. Tjepkema (viermaal). De reservekampioen (van Koos Tjepkema) en de kampioen (van Kees Kikkert) bij de jarige ooien. Tjepkema leverde ook de kampioen bij de oudere rammen, Kikkert was inzender van de winnaar bij de jarige rammen en won daarmee de Bronzen Texelaar. per uur over het parcours te flitsen. Deze ligfietsers bleken duidelijk minder hinder te ondervinden van de harde wind dan de andere deel nemers. Bob Vroegh uit Oostvoor- ne tot slot werd kampioen in de categorie ligfietsen zonder stroom lijn. De Texelse specialist Geert van der Steeg kreeg materiaalpech en moest de strijd vroegtijdig staken. Uitslagen: Heren 16 t/m 39 jaar - I.Marc Hulzebos 0.38.10; 2.Rick van Breda 0.39.22; 3.Jolle de Vries 0.39.52; 13.Robbert Boersen 0 42.06; 22.Niels Jimmink 0.43.16; 23.Ruben van Vliet 0.44.00; 27.Jesse Hoven 0.46.2129.Joost van Heerwaarden 0.47.59; 30.Steven van Vliet 0.48 34; 32.Thomas Boom 0.48.55; 35.Lorendz Boom 0.49.23. 37.Sjoerd Groeskamp 0.49.56; 42.Niels Bos 0.52.35; 43.Stefan Smit 0.52.39; 44.Sverre Eschweiler 0.53.10; 45.Hans Bergamin 0.57.12, 48.Dennis Schouwstra 1.06.18. Heren 40 t/m 49 jaar - 1.Ivano Zwirs 0.38.20: 2.John Antens 0.39.49. 3Tony Verschuuren 0 40.07; 15.Niels Bakker 045.10; 18.Gauke van üngen 0.47.00; 22.Ronald Kramer 0.51.26; 23.Harry King- ma 0.52 40; 24.Koen van der Meer 0.52.43, 25.Ron Broersma 0.54.02; 27.Martien Wit te 0.56.19. 29.André de Ruijter 0.57.00, 30.Joop Rommets 0.57.25; 31 .Ed Witte 1.00 51. Heren 50 jaar en ouder -1 .Henny Rovers 0.39.41; 2 Jos van Dorp 0.41.23; 3 Roel Snijder 0.41.38; 13 Theo Boom 0.47.01; 24 Jaap Schenk 0.56.59; 25.Leendert den Braven 0.58 37. Dames t/m 34 jaar - 1. Nynke Troelstra 0.42.39; 2.Alle Gercama 0.49.13; 3.Marion Gerssen 0.49.49; 9.Marleen Bergamin 0.58.47. Dames 35 jaar en ouder -1Janny Kleinjan 0.42.33; 2.Marion Bax 0 44.17; 3.Janine Herweijer 0.45.20; 4.Simone Betsema 0.50.59; 5.Erica Goënga 0.51.07; 10-Loul- se van der Sluis 0.56.40; 11.Come de Jager 0.57.06, 12.Marijke Stark 1.01.08: 13.Wiep Folkerts 1.02.00. Tandems heren - 1.Dennis Raadtgever Arnold 0.37.43; 2.Jeroen Lute Richard Bonhof 0.38.07: 3 Geert Dijkshoorn Alfred Stelleman 0.38.50 Tandems dames - l.Kim van Dijk Esther Crombag 0.47.12; 2.Monique de Bruin Kathrm Goeken 0.51.06; 3.Bianca Ni|hof Ilse Kok 0.51 32. Ligfietsen - 1 Bob Vroegh 0.38.30; 5.Henk de Koning 0.55.52; Z.Pieter Hollebrandse 0.41.33; 3.Enk van der Lipjae 0.43.13; 4,Gerrit Koorn 0.44.14. Ligfietsen met stroomlijn - 1 Ymte Sybran dy 0.27.35, 2-Guus van Schoot 0.30.55; 3.Eduard Botter 0.31.03; 8.René Boon 0.39.19 Bedrijfsbokaal: 1.Paviljoen Paal 9 (Ruben van Vliet, Steven van Vliet, Sjoerd Groes kamp, Sverre Eschweiler. Ron Broersma, 2 22.30; 2.Hotel Molenbos (Wiel Fnssen, Stefan Smit, Come de Jager), 2.42.15; 3.Bike Totaal Texel (Joost van Heerwaar den, Hans Bergamin, Rob de Haas), 2 44.48; 4.RAB Betoncentrale BV (Gauke van Lingen, Martien Witte, Dennis Schouw stra), 2.49 37; -5 Texelse Courant/Lange- veld en de Rooy (Joop Rommets, Marleen Bergamin, Ed Witte). 2.57.03; 6.TNT Post (Leendert den Braven, Marcel Wouters, Marijke Stark), 3.00.52. Loek van Vliet leverde d het beste ooilam. ipioen bij de oudere ooien (foto) en ook Een komende en een gaande deelnemer aan de IJsdijk nabij Oude schild, waar zowel de start- als de finishlijn lag. ifoio eo mie, Niels Jimmink reed een uitstekende tijd, maar moest ruim een minuut toegeven op de snelste Texelaar, Robbert Boersen. (Foto janwow-sr™^ Paal 9 wint bedrijfsbokaal Tegelijk met het Nederlands kam pioenschap tijdrijden voor vrije renners werd zaterdag gestreden om de bedrijfsbokaal. De over winning ging naar strandpaviljoen Paal 9, dat met de gebroeders Ruben en Steven van Vliet, Sjoerd Groeskamp, Sverre Eschweiler en Ron Broersma een sterk team op de been bracht. Ze waren enkele maten te groot voor het team van hotel Molenbos en Bike Totaal Texel. De teams van oud winnaars Rab Betoncentrale en TNT Post konden geen potten breken en eindigden op de vierde respectievelijk zesde plaats. Elk team bestond uit ten minste drie renners, wier individuele tijden bij elkaar werden opgeteld. Uitslagen: 1 Paviljoen Paal 9 (Ruben van Vliet. Ste ven van Vliet, Sjoerd Groeskamp. Sverre Eschweiler, Ron Broersma, 2.22.30; 2.Hotel Molenbos (Wiel Frissen. Stefan Smit, Corrie de Jager), 2.42.15; 3.Bike Totaal Texel (Joost van Heerwaarden. Hans Bergamin. Rob de Haas), 2 44 48; 4.RAB Betoncentrale BV (Gauke van Lingen, Martien Witte, Dennis Schouw stra), 2.49.37: 5.Texelse Courant/Lange- veld en de Rooy (Joop Rommets. Mar leen Betgamin, Ed Witte), 2.57.03. 6.TNT Post (Leendert den Braven, Marcel Wou ters. Manjke Stark). 3 00.52. 'Schapenfeest en daarmee de uitputtingsslag' Op verzoek van de Texelse Cou rant hield schapenfokker Cees Kikkert uit De Westen een week lang een weblog bij. Hieronder een bloemlezing, het complete blog is te lezen via www.texel- secourant.nl. Dinsdag - De laatste weken is al het gras verdwenen door de droogte, zodat de dieren kuilgras bijgevoerd krijgen, wat toch wel extra werk geeft. Dit voorjaar is er wel kuilgras gewonnen, maar het gaat nu alweer te vlug, zodat er waarschijnlijk te weinig voorraad is voor de winter. Woensdag - Om half 1 kwam een collega-fokker uit Weerselo. Nog een jonge vent. Hij komt me een paar dagen helpen om de schapen klaar te maken voor de keuring. Na het eten zijn we begonnen een koppeltje ramlammeren naar huis te halen om die te toiletteren. Deze gaan niet naar de fokdag, maar omdat er in het weekend veel volk komt, probeer ik daar nog wat aan te verkopen en dan moeten ze er goed bijlopen. Het is een speciaal werkje en je moet er wel een beetje slag van hebben, anders duurt het veel te lang. Je pakt een ramlam, zet hem op zijn kont en knipt de hoeven netjes bij. Dan met de scheermachine de kaaklijn wegscheren, bij de achterpoten de hakken wat opscheren en dan nog de staart kaal scheren, zodat de billen dikker lijken. Dan met de wolschaar wat bijknippen om het af te werken. Donderdag - Op het ingezaaide land vind ik hier en daar een ont kiemd zaadje. Het is in ieder geval goed weer voor ingezaaid gras land. Wij verwachten morgen de eerste fokkers die dit weekend bij ons logeren. En zo zijn er nog veel meer die al vele jaren dit weekend vast leggen in hun agen da. 's Middags komt de dieren arts langs om te controleren of alle schapen die naar de keuring gaan geen besmettelijke ziekte hebben. Vrijdag - Als we 's middags om de koffie zitten komen Arjan en Alie Mol, die komen hier al dertig jaar. Met de volgende boot komt nog een stel uit Twente dat hier al vele jaren logeert. Om negen uur komen de laatste vier gasten voor vandaag. Tijdens dit schrijven zitten zij rond de tafel en spreken over hun beste schapen die, onder het genot van een lekkere borrel, almaar beter worden. Zaterdag - Werd gister weer veel te laat, er moest weer bij gepraat worden, en dan is de morgen weer te vroeg Als het even iets rusti ger wordt, ga ik thuis nog een paar eenjarige rammen opknappen. Bij de ene zit de wol zo vol met zand dat ik besluit om de tuinslang er op te zetten, waar hij toch wel veel witter van wordt. Hij schudt zich een paar maal uit en ik doe hem maar in het land om op te drogen in de wind. Het vriendenclubje dat jaar na jaar met ons het Texelseschapenweekend beleeft, vult zijn dagen met bezoekjes aan collega-fokkers Je gelooft het niet, maar pas als ze geen zwart schaap van een wit kan onder scheiden, komen ze op huis aan. De woonkamer wordt een gezellig praatcafé met een drukte van jewelste Zondag - Als ik om negen uur klaar ben met paarden en schapen en de zitkamer binnen kom, is het er al gezellig druk en ruikt het er naar thee en warme broodjes. Kort na de middag word ik op de Groeneplaats verwacht voor het opstellen van de hokken. Dat doen we met alle inzenders. Nico zorgde voor praktische plannetjes én de hekken zijn vernieuwd. Daar waren we echt aan toe. De ouwe zijn er sinds mensenheugenis en hele maal met praktisch meer nu de schapen van jaar tot jaar zwaarder worden. Na het werk sluiten we de zondag traditioneel af met een etentje Binnen drie uur loopt de wekker af en geven we ons over aan een hectische keurings dag in hartje Den Burg. Voor één dag zullen Ans en ik op hetzelfde terrein actief zijn. Ans om de toe schouwers te verwennen met het lekkerste Texelse boerenijs en ik met schapen die hopelijk de jury kunnen overtuigen...

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 7