TEXELSE 10 COURANT Uitslagen Texelse schapenfokdag Les over weerstand en voortstuwing 'Ik voel nu toch wat kriebels en druk' Extra bedden door niet meetellen 'witte vloot' VRIJDAG 11 SEPTEMBER 2009 Onder leiding bewegingswetenschapper Sander Ganzevles oefenen twintig Texelaars zwembad Calluna hun (Foto Gerard Ttmm beenslag Uitslagen van de maandag gehouden Texelse schapenfok dag. Rubriek 1Oudere rammen: 1A en kampi oen fokker K Tjepkema. eigenaar K. Tjepkema en J Eelman; IB en reserve kampioen: fokker T Santema, eigenaar C.A. Commandeur; 1C. fokker H. Zoete lief, eigenaar D. Kikkert; 1D. fokker S. Rawlings, eigenaar fa, Veeger Lindehoe ve; 1E. fokker D. Kikkert, eigenaar fa. Bakkeren L. van Vliet, 1F. fokker K Tjep kema. eigenaar J Eelman; 1G fokker combinatie Bakker-Zoetelief, eigenaar J.W Bakker; 1H. fokker/eigenaar fa. Vee ger Lindehoeve, 11. fokker B. Kouters, eigenaar J. Kolk Rubriek 7. Tweetal ramlammeren: 1A en reservekampioen: C.A. Commandeur; 1B K. Tjepkema; 1C. C.A. Commandeur; 1D. H Zoetelief; 1E. K. Tjepkema, 1F R. Mantje. Rubriek 8 Tweetal ramlammeren: 1A en kampioen: C. Kikkert; 1B NBM van Heerwaarden; 1C. L.A.M. van Vliet; 1D. N.B.M. van Heerwaarden; 1E. H. Zoete lief; 1F. R. Mantie. Rubriek 9 Tweetal ramlammeren: 1A. C. Kikkert, 1B. K, Tjepkema; 1C. C. Kikkert; 1D. L.A.M. van Vliet; 1 E. K. Tjepkema; 1F. LAM, van Vliet; 1G. H J C. Barhorst Rubriek 10. Tweetal ramlammeren: 1A. L.A.M. van Vliet; 1B. fa. Bakker. 1C. K. Tiepkema; 1D fa. Bakker; IE C Kikkert; 1F. fa. Bakker, 1G. H.J C Barhorst. Rubriek 11. Tweetal ramlammeren: 1A. J. Voortstuwing en weerstand. Daar draait het bij het zwemmen om. Sander Ganzevles weet er alles van. Hij wijdde zijn studie aan de VU in Amsterdam aan het menselijk bewegingsapparaat en specialiseerde zich in het zwemmen. Ganzevles deed zijn onderzoek onder meer in samenwerking met de gerenommeerde wetenschap pers Huub Toussaint. Op het NIOZ werkte hij met professor Leo Maas. Zijn afstudeerproject had als onder werp het zwemmen in gelaagd water Deze proef, waarbij de ver plaatsing in water met verschillen de temperaturen werd gemeten, werd gehouden in zwembad Molenkoog. In samenspraak met zijn trainer in Den Helder begeleidt Ganzevles zwemmer Sverre Eschweiler een paar uur in de week. Niet zonder resultaat. 'Sverre heeft grote pro gressie gemaakt.' Ook Rob van Beurden, werkzaam in Calluna, traint af en toe mee. Van het één kwam het ander. Aangemoedigd door de resultaten van Eschweiler, stond Ganzevles dinsdag voor een eigenaar J. Hin; 1F. fokker N.B M Heerwaarden, eigenaar fokker en R Mant|e, 1C. fokker/eigenaar C. Kikkert; 1H. fokker/eigenaar D. Kikkert, 1D. fok ker D C Kikkert, eigenaar H Zoetelief en K. Tjepkema; 1A fokker L. van Vliet, eigenaar E. de Haan en K Tjepkema, 1B. fokker/eigenaar J. Eelman Rubriek 3 Eenjarige rammen: 1A. fokker R Kooiman, eigenaar K. Tjepkema; 1B. fokker/eigenaar C.A. Commandeur; 1C. fokker/eigenaar H. Zoetelief; 1D fokker N.B.M. van Heerwaarden, eigenaar P.G. Kooiman, 1E. fokker/eigenaar fa. Veeger Lindehoeve; 1F fokker/eigenaar J. Hin; 1G fokker H Zoetelief, eigenaar D. Kik kert. groep van meer dan twintig Texe- Rubriek 4. Eenjarige rammen: 1A en laars die zich hadden opgegeven reserverkampioen fokker C Kikkert, voor de eerste uit een serie tech- e'9enaar 's- Veeger Lindehoeve; 1B. fok- msrh zwpmtrainmnpn ker/eigenaar C. Kikkert, 1C. fokker K. niscn zwemtrainingen. Tjepkema. eigenaar fokker en firma Bak- Grof gezegd kun je zwemmen ker. 1D. fokker/eigenaar fa Veegere Lm- opdelen in twee krachten: voort- dehoeve; 1E. fokker/eigenaar 0. Kikkert; stuwing en weerstand. Om weer- 1F- fokker/eigenaar C.A. Commandeur, stand op te wekken, heb je voort- Rubriek. 5 Eenjarige rammen: lAenkam- Rubriek 2. Tweejarige rammen: 1G. fok- Kolk, 1B. fa. Bakker, 1C. fa. Bakker; ID. ker/eigenaar J.W. Bakker; 1E. fokker/ fa Veeger Lindehoeve; 1E, fa. Bakker; 1F. J. Kolk. Rubriek 12 Drietal ramlammeren. 1A en kampioen- C. Kikkert: 1B. H Zoetelief; 1C C.A Commandeur; 1D. H. Zoetelief: 1E R Mantje. Rubriek 13. Drietal ramlammeren; 1A en reservekampioen K Tjepkema: 1B. K Tjepkema; 1C. C.A. Commandeur; 1D. H. Zoetelief; 1E. J.W. Bakker. 1F. J.W. Bak ker. Rubriek 14. Drietal ramlammeren: 1A. K. Tjepkema; 1B. J. Eelman; 1C J. Eelman; 1D. K. Tjepkema; 1E. D Kikkert; 1F. fa, Veeger Lindehoeve; 1G. D Kikkert. Rubriek 15. Drietal ramlammeren: 1A. fa. Bakker; 1B D. Kikkert. 1C. fa. Veeger Lindehoeve; 1D fa Veeger Lindehoeve; 1E H.J.C Barhorst. Rubnek 16 Drietal ramlammeren- 1A. J. Eelman; 1B. J. Hin, 1C. P.G. Kooiman; 1D. J Eelman; 1E. PG Kooiman; 1F J. Hin stuwing nodig. Mijn visie op zwemmen is leren voelen hoe de krachten op je lichaam werken en hoe kracht uitwerkt op het water. Dat gevoel is bij veel zwemmers onderontwikkeld. Zelfs bij sommi ge topzwemmers. Ik besteed er in mijn training veel aandacht aan.' Rubriek 17. Schaap en drie lammeren, 1A. K. Tjepkema; 1B. N.B.M. van Heer waarden; 1C. H. Zoetelief; 1D. J. Eelman; 1E J. Hin, 1 F. D. Kikkert, pioen: fokker C. Kikkert, eigenaar fokker Rubriek 18. Schaap en twee ramlamme- Boekel; 1B. fokker W. Koops, ren- 1A. K. Tjepkema; 1B. J Eelman: 1C Zandsculpturenfestival langer open Het Zandsculpturenfestival bij paal 15 blijft twee maanden langer open dan gepland en is nog tot zondag 1 november te zien. Met deze verlenging hoopt het festival in het Guinness Book of Records te komen. Eigenlijk zou het Zandsculpturen festival zondag 13 september voor het laatst open zijn. Maar mede dankzij het droge weer verkeren de beelden nog in uitstekende staat en de organisatie rekent men dan zandsculpturen gedu rende zo'n lange periode in gave fokker conditie bleven Als het festival op 1 november de deuren sluit, is het 191 dagen open geweest. erop dat dat ook de komende maanden zo zal blijven. 'Immers, de ervaring leert dat regenbuien voor het bereiken van het eiland al lang en breed zijn opgelost of Texel voorbijdrijven, waardoor bezoekers op fraai weer kunnen rekenen als zij de beelden komen ven zandsculpturenfestival in de bekijken', stelt zij in een persbe- openlucht te accepteren. eigenaar K Tjepkema en H Zoetelief; 1C. fokker/eigenaar J Hin: 1D fokker/eige naar fa. Bakker, 1E. fokker/eigenaar D. Kikkert, 1F. fokker/eigenaar H.J.C. Bar horst Rubriek 6. Eenjarige rammen: 1A. fokker A Bossen, eigenaar K. Tjepkema en H. Zoptelief; 1B fokker/eigenaar D Kikkert' 1C. fokker/eigenaar H Zoetelief; 1D. fok ker/eigenaar C. Kikkert; 1E. fokker J. Hin. eigenaar R Bakker. 1F. fokker/eigenaar J Hin: 1G. fokker K. Tjepkema, eigenaar H. Zoetelief P.G. Kooiman; 1D. H. Zoetelief; Kikkert Rubriek 19. Schaap en twee ramlamme ren. 1A. J. Eelman; 1B. N.B.M. van Heer waarden; 1C. P.G. Kooiman; 1D. D. Kik kert; 1E. K. Tjepkema. Rubriek 20. Schaap met ooi- en ramlanr IA en kampioen: D. Kikkert; 1B. J. Kolk; 1C. J. Eelman; 1D. H Zoetelief; 1E D Kikkert; 1F. D. Kikkert. Rubriek 21 Schaap met ooi- en ramlanr 1A en kampioen: N.B.M. van Heerwaar den, 1B. P.G. Kooiman; 1C. J. Eelman, Mantje; 1E. J. Eelman; 1F. P.G. Kooiman. Rubriek 22 Schaap met ooi- en ramlam: 1 A. K Tjepkema; 1B. J. Hin; 1C R Mantje; 1D. P.G. Kooiman; 1E. R. Mantje; 1F. J. Kolk. 1G. fa. Bakker. Rubriek 23 Schaap met twee ooilamme ren: 1A. K. Tjepkema; 1B N.B.M van Heerwaarden; 1C. P.G. Kooiman, 1D. R Mantje; 1E J Kolk; 1F. J.W. Bakker; 1G. J. Hin. Rubriek 24. Eenjarige ooi met twee lam meren en eenjarige ooi met ramlam: 1A en kampioen: K Tjepkema, 1B en reser vekampioen: C. Kikkert; 1C. K. Tjepkema; 1D D. Kikkert, 1E. H. Zoetelief, 1H. D Kikkert Rubriek 25. Eenjarige ooi met ooilam: 1F L.A M van Vliet; 1G D Kikkert. Rubriek 26. Drietallen ooilammeren: 1A en reservekampioen N.B.M van Heer waarden; 1B. L.A.M. van Vliet; 1C. K, Tjepkema, 1D. R. Mantje. Rubriek 27. Viertallen ooilammeren: 1A en kampioen: C. Kikkert; 1B. K. Tjep kema; 1C. J. Hin; 1D. J Kolk; 1E. J.W Bakker. Rubriek 28 Viertallen ooilammeren 1A R Mantje; 1B. D. Kikkert; 1C. H. Zoete lief. 1D. J Kolk, IE. J.W. Bakker Rubriek 29 Drietal eenjarige ooien: 1A en kampioen: C. Kikkert; 1B. N.B.M. van Heerwaarden; 1C. L.A.M. van Vliet; 1D R. Bakker. Rubriek 30. Viertal eenjarige ooien lA en reservekampioen: P.G. Kooiman; 1B. C.A Commandeur, 1C. K. Tiepkema; 1D. C Kikkert; 1E J. Hin; 1F. J Hin Rubnek 31. Drietal oudere fokooien: 1A. L.A.M. van Vliet; 1B. R. Mantje. Rubnek 32. Viertallen oudere fokooien: 1A en kampioen: C Kikkert; 1B en reser vekampioen: C.A. Commandeur; 1C. J. Eelman, 1D J. Hin. Rubriek 33 Afstammelingengroep: 1A. C Kikkert; 1B. P.G. Kooiman; 1C. K Tjep kema; 1D. J.W. Bakker. Rubriek 34. Afstammelingengroep: 1A. C. Kikkert; 1B. K. Tjepkema. IC. J Hin; 1D P.G. Kooiman; 1E. N.B.M. van Heerwaar den. Rubriek 35. Afstammelingengroep: 1A en kampioen: C Kikkert; 1B K. Tjepkema, 1C. H. Zoetelief; 1D. J.W. Bakker; 1E. J Beste ooilam: L.A.M. van Vliet. Beste slachtlam: D Kikkert. Hoogst productieve ooi: J. Eelman. Tien beste ramlammeren: C Kikkert, C. Commandeur, D Kikkert, J Eelman. L.A.M. van Vliet, N.B.M. van Heerwaarden, K. Tjepkema (viermaal). Het Guinness Book of Records heeft desgevraagd laten weten het record van langst opengeble- richt. Door de langere openstel ling zijn de beelden, waarin tien miljoen kilo zand in verwerkt, ook in de herfstvakantie nog te zien. Het is nog niet eerder voorgeko- Startzondag Oudeschild De Protestantse Waddenge meente begint het nieuwe kerk- seizoen zondag 13 september met een startzondag in Oude schild. De dag zal in het teken Twijfels over rechtsgeldigheid ja-woord op boot bedraagt €7,50, kinderen van 4 tot en met 12 jaar betalen €5,50. Het festival is elke dag open van 10.30 tot 17.30 uur. De toegang staan van het jaarthema 'Een goeie buur...' De dienst in de Zeemanskerk begint om 10.00 uur en is voor jong en oud. Na de dienst kunnen de kerkgan gers deelnemen aan een miniwam- pex rond Oudeschild. Met crypti sche opdrachten worden ze van post naar post gestuurd. Mensen doen. Na afloop wordt in de kerk soep rondgedeeld. Men wordt werd verzocht zelf brood (of een lunch pakket) mee te nemen. Het geheel wordt afgesloten met een optreden van De Zingende Zeeman. 'We kunnen niet het risico lopen dat huwelijken die op de Texelse MUZI6K Op schoot boot zijn afgesloten, niet rechts geldig zijn.' Aldus temperde bur- Kinderen van 1 tot 3 jaar kunnen gemeester Geldorp optimisme vanaf dinsdag 15 september met over de wens van bruidsparen trampoline gaan gebruiken, zijn we er snel uit. dan Op verzoek van de Texelse Cou rant houdt Durjet van Beek, mede-eigenaar van Viscentrum van Beek in De Koog en deelne mer van Texel Culinair, een week lang een weblog bij. Over bon bons, kids in bed, een sterfgeval in de familie en 50 kilo aardap pelen schillen. Het weblog loopt nog tot maandag 14 september en is te lezen via www.texelse- courant.nl. (Advertentie) ■cnetlili' I:'v: Iets verloren of gevonden? 6a naar de gemeente! L I T I E (Maandag) Maandagochtend ben ik dege ne die het huis uitsluipt, terwijl John en ik zullen vrijdagochtend die slecht ter been zijn, kunnen in onze schatjes Ellis, Job en Tim nog de eerste boot terugpakken. Het de kerk verschillende opdrachten liggen te slapen. John brengt de voelt rot om over praktische din- kids vandaag naar school. Ik ga op gen te praten, terwijl zij er niet tijd naar De Koog, vitrine vullen, meer is. We weten van elkaar hoe alles klaarmaken, een 'fris en frui- we ons voelen, donderdag gaan tige' viszaak. De eerste culinair- we dicht en vrijdag dóen we gangers staan al voor m'n neus. gewoon weer ons ding. Gezellig! Ben je er al klaar voor? ...Wij wel! De gasten hebben er zin (Woensdag) in. Ik ook. Maar er moet nog een Het geeft een gerust gevoel om te hoop gebeuren weten dat thuis alles z'n gangetje De Belgische gasten Gilbert en gaat. John z'n vader en moeder Godelieve komen even vragen of zijn er, zodat ik even m'n handen de bonbons hebben gesmaakt, vrij heb. Het seizoen is goed en lijkt Nou, zeker! Als ik aan chocola steeds langer door te lopen. Het begin, ben ik niet te stoppen. Het gaat wel met een enorme gang. doet echt goed dat vele gasten alle Nog 2 maandjes, dan gaan we seizoenen terugkomen. We heb- dicht. Wat doen jullie 's winters ben zelfs een speciale Van de Bos- dan? Ja, leuke vraag. Zal ik 'm zelf bank voor de deur (hebben we een 's stellen? Familieweekend, bikkel naamplaatje opgeschroefd). Ze weekend, vriendenweekend, overzomeren op Texel en genieten gewoon op vakantie en een gewoon van de reuhng op het plein, zittend gezinsleven, een gewoon sociaal op hun 'eigen bank' En bijvoor- leven, uitgebreid borrelen, uit eten. beeld Jos en Geke, die altijd 'taad- Kortom alles wat we in het seizoen aa!' binnenkomen. Daar zijn we moeten laten. Oh ja, ook nog de weer. Als ze trek in slippies heb- grote winterschoonmaak, alle klus- ben, doen ze een dagje Texel. Blije jes die blijven liggen eens doen. En gasten geven je spirit. we hebben nog een kleine verbou- John gaat vandaag naar huis, de wing in de bijkeuken gepland hun (grootouders of oppas bij Ar lex deelnemen aan de cursus Muziek op Schoot. De cursus duurt tien weken en wordt gegeven door Kla- rina Combé. Zij stimuleert de fanta sie van de kinderen in spel, dans en muziek. Deelname kost €45,-. Voor opgeven en meer informatie: tel. 313493 of www.artex-texel.nl. Een overvolle jachthaven tijdens het hoogseizoen. Ifoto Bert Koning) Tot dusver vielen logies met ontbijt De pleziervaart telt niet meer mee voor de bovengrens van 45.000 kids uit school halen. Maandag is Vanmiddag gaan we alvast datge- toeristische slaapplaatsen. Een het dus papadag. Hij belt later om ne voorbereiden wat we nu al kun- meerderheid van de raad besloot te zeggen, wat ik al vreesde. Jenny nen doen voor culinair. 50 kilo hiertoe dinsdagavond. Het levert is overleden. Je verstand kan je aardappelen schillen voor het Texel duizend extra bedden op. zeggen dat als lijden ondraaglijk stamppot(je) en nog veel meer. Ik wordt, het beter is dat er een einde voel nu toch wat kriebels en druk. aan dat lijden komt, maar je gevoel We hebben ten slotte in onze cate- schreeuwt het uit. Jenny is gorie kleine restaurants al 3 jaren getrouwd met John z'n neef. 38 op rij gewonnen. We doen ons best jaar en 3 kinderen. en verder maar nergens aan den ken. Dit jaar ging het voortraject wordt meegerekend in de 45.000 Dinsdag wat moeizaam. Het moet even omschreef Rikus Kieft (GL) als Ik word wakker door Tim (3 jaar), 'broeien' en dan heb je opeens de inconsequent. Hij kreeg bijval van Hij heeft z'n rolgordijn omhoog gerechtjes in gedachten. Maar mijn onder meer Alfred Schaatsenberg gedaan, komt bij me in bed.'Mama. gedachten waren natuurlijk meer (PvdA): 'De plezien/aarders nemen het is mooi weer.' John is al aan bij pap. dat hij weer beter zou wor- zelf hun bedden mee.' Frans Vis- het werk. Ellis (11) en Job (8) komen den. De gedachten dat we hem man (D66): 'Dat kun je van kam er ook bij, op John z'n plekje. Even zouden verliezen, duw je heel snel peerders ook zeggen.' Toch betuig- wakker worden, liggen met de kids weg. Ik ben van nature geen doem- de de democraat instemming met in ons grote bed, is toch wat je denker, maar iedereen heeft zijn GL, om wat meer ruimte te schep- noemt geluk... tenzij ze ons bed als momenten. pen. Maar volgens Marijke Eelman (CDA) is er een onderscheid tussen de witte en de bruine vloot. 'De bruine meert vooral in voor- en naseizoen af op Texel, terwijl, de jachthaven in het hoofdseizoen vol ligt. Het gaat volgens haar niet om 1000, maar om 1950 bedden (650 boten met elk gemiddeld drie bed- (750 bedden) en de bruine vloot den). Toch steunde ook zij Kieft. (1000) buiten de telling van slaap- 'Want ook de bruine vloot ligt er het plaatsen. Dat de pleziervaart, ook wel de witte vloot genoemd, wel hele jaar.' Het betoog van wethou der Nico Kikkert dat de witte vloot in het hoogseizoen voor extra druk te zorgt en dat het eiland niet meer dan 45.000 bedden kan verdragen, bracht de raad niet tot inkeer. Ger- brand Poster (Texel 2010) pleitte ervoor de duizend bedden alvast voor kamperen bij de boer te reser veren. Een mogelijk besluit om dit uit te breiden van tien naar vijftien plaatsen valt op zijn vroegst vol gend jaar. dat ze elkaar aan boord het ja woord kunnen geven. De raad wil dat het wordt onderzocht. Uit haar studietijd had Geldorp de kennis overgehouden dat huwelij ken moeten worden gesloten in een gebouw. Schepen staan welis waar als onroerend goed te boek, de boot moet volgens haar op het moment dat het huwelijk wordt gesloten, verbonden moeten zijn met de wal. Joop Groeskamp (TB) herinnerde eraan dat de raad ooit het Schoutenhuys had afgewezen als trouwlocatie, omdat er geen directe koppeling mag zijn met horeca. Aangezien de boot ook een horecagelegenheid is, kan dit tot een complicatie leiden. De raad wil ook onderzocht zien of de boot dienst kan doen als stem bureau. Bridgedrive Bridgeclub Groot Slem verzorgt maandag 14 september een open drive in Hotel Den Burg aan de Emmalaan. De drive begint om 19.30 uur, deelname kost €2,50 per persoon. Opgeven kan bij Piet Hopman, tel. 312523. Oplaadstation voor toeristen? Texel als oplaadstation voor toeris ten. Voegt dat iets toe? Dat is de nieuwe vraag voor de poll Wat vindt U? op de website van de Texelse Courant. Met de stelling 'trouwen aan boord van de TESO-boot moet kunnen' was 65 procent van de 225 stem mers het eens. 35 procent vond van niet.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 10