TEXEL texelseBcoi rant Prominent bestuur investeringsfonds opladen op Texel Cjrooi kwartsJexels in het harL> Logeergebouwen bij Immetjeshoeve tToerist moet Zich OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12406 VRIJDAG 11 SEPTEMBER 2009 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Het derde van Texel'94 schonk shirtsponsor Menno Schuijl een shirt dat was gesigneerd door voetbal toppers. Bewegingswe tenschapper Sander Ganze- vles leert zwem mers om te gaan met voort stuwing en weerstand. Portretten van eilandgenoten die hun draai hebben gevon den Koos Witte trapt af in de serie Texelaars op Koers. Immetjeshoeve aan de Westerweg. Op grond van de ver leende bouwvergunning die de gemeente heeft afgegeven, mogen de bedden uit de kampeerboerderij verplaatst en links van de kampeerstolp twee logeergebouwen worden neergezet. Regelgeving staat toe dat dit ook elders op het eiland kan gebeuren. 3* Harry de Graaf, oud-gedeputeer de Hans Schipper en registerac countant Jaap Hoogendoorn uit Bilthoven zijn voorgedragen als bestuursleden van de nieuwe Stichting Investeringsfonds Texel. Het Toeristisch Kennisinstituut Texel, dat aan de wieg van de investeringsfonds heeft gestaan, is klaar om tot definitieve oprichting over te gaan. De voorstellen zijn deze week naar de gemeenteraad gegaan en als die instemt, stappen vertegenwoordigers van het ken nisinstituut naar de notaris om de oprichtingsakte te tekenen. Het college heeft ingestemd met de nominering van Schipper, Hoog endoorn en De Graaf. Als ze in functie zijn, beoordelen zij welke toeristische projecten vanaf 2010 in aanmerking komen voor subsi die uit het fonds dat wordt gevoed met opbrengsten uit de toeristen belasting. Naar verwachting is jaar lijks zo'n vier ton te verdelen. De drie zijn nauw betrokken bij Texel. Hoogendoorn heeft familie banden op het eiland, een huisje De gemeente heeft vergunning afgegeven voor de bouw van twee groepsverblijven bij Imme tjeshoeve aan de Westerweg. Het plan is ontwikkeld door Hima BV, het bedrijf van Peter Hin en Adrie Mantje. In de vergunning staat dat de stolp in aangepaste vorm de functie van dienstwo ning krijgt. Immetjeshoeve heeft al meer dan vijftig jaar de functie van groeps- verblijf. Vrij recentelijk kwam het in bezit van Hima BV. Dit.bedrijf benut de mogelijkheid die het bestem mingsplan biedt om de dertig bestaande bedden te verplaatsen (er wordt geen gebruik gemaakt van de 25-procentsregeling). In dit geval verhuizen de bedden naar twee logeergebouwen elders op het erf van Immetjeshoeve. Er wordt gebruik gemaakt van de bestaande bestemming en het bestaan de bebouwingsvlak. Uit de tekening die nog vijf weken ter inzage ligt op het raadhuis, blijkt onder meer dat deze logeergebou wen een lengte hebben van ruim twintig meter en een nokhoogte van circa tien meter. In het recente verleden ontstond veel commotie door het omzetten van appartementen in stolpen in bungalows rond deze boerderijen, zoals aan de Pontweg en het Mien- terglop. De toenmalige raad sprak uit dat situaties waarin het land schap door het uitplaatsen van bungalows geweld aan wordt gedaan zich niet mogen herhalen. Maar in het bestemmingsplan bui tengebied bleef de mogelijkheid bestaan, met onder meer tot gevolg dat dit met succes benut is bij Immetjeshoeve. Daar zal het waar schijnlijk niet bij blijven. Ook ande re groeps- of vakantieverblijven in het buitengebied komen voor het verplaatsen van bedden in aan merking. Texels Belang drong er bij wethou der Kikkert dinsdag op aan dat hiervoor per geval onder meer een beeldkwaliteitsplan nodig is. Maar een meerderheid van de raad nam genoegen met de opmerking van Kikkert dat met name de eis dat het plan moet voldoen aan de kernwaarden van het eiland (die volgens Joop Groeskamp overi gens nog niet duidelijk zijn omschreven) voldoende waarbor gen biedt. Mantje en Hin willen inhoudelijk 'NIOZ wil dijk buitenlangs' Het NIOZ wil bij de naderende versterking van de Waddenzee dijk binnendijks komen te lig gen. Het onderzoeksinstituut op 't Horn- tje ligt buitendijks en volgens de huidige plannen van het hoog heemraadschap Hollands Noor derkwartier blijft dat zo. Het NIOZ is daar weinig gelukkig mee, omdat de gebouwen tientallen miljoenen euro's waard zijn. 'De dijkversterking is een geschikte gelegenheid die situatie te veran deren', aldus adjunct-directeur Herman Ridderinkhof. Buitendijks blijven, betekent dat de gebouwen bij hoge waterstanden een grotere kans lopen een keer onder water te komen. Het NIOZ dient een verzoek in bij het Hollands Noorderkwartier om een grotere dijk buitenom aan te leggen. Daarop zou dan meteen een betere ontsluitingsweg van de NlOZ-haven gerealiseerd kunnen worden. Burgemeester en wethouders heb ben het buitendijks blijven van het NIOZ recent aangekaart bij gede puteerde Laila Driessen (ruimtelijke ordening). Hollands Noorderkwar tier wil in 2011 de plannen definitief hebben, zodat in de vijf jaren daar na de dijk moet worden versterkt. niet reageren, maar zeggen zich zeer bewust te zijn van dit 'heel mooie stukje eiland' en zeggen daar 'zorgvuldig mee om te zullen gaan'. Het is nog niet duidelijk wanneer ze hun plannen ten uit voer zullen brengen. Man beroofd van pet en schoenen Een 32-jarige asielzoeker, woon achtig in De Cocksdorp, is dinsdag beroofd van zijn pet en schoenen. Het slachtoffer was rond 20.00 uur op de Elemert in Den Burg uit de bus gestapt, toen er een groepje mannen op hem afkwam. Hij kreeg een klap in het gezicht en moest vervolgens zijn pet en schoenen afstaan. Aan de hand van het signalement dat hij kon geven, werd in de loop van de avond in de Parkstraat een 25-jarige landgenoot van de man aangehouden. Deze man, een inwoner van Den Burg, was in het bezit van soortgelijke schoenen en een petje als van het slachtoffer. Hij is voor nader onderzoek aange houden, maar ontkende iets met de zaak te maken te hebben. Het onderzoek wordt voortgezet. Texel moet zich in de toekomst ontwikkelen tot oplaadstation waar toeristen nieuwe energie opdoen. Een bezoek moet zo'n ervaring worden dat gasten met meer energie vertrekken dan ze zijn gekomen. Dat is één van de visies die worden beschreven in het document Texel Geeft Energie dat woensdag op de Dag van de Duurzaamheid is gepresenteerd. Het document is opgesteld door de Stichting Urgen- da, een organisatie die Nederland versneld wil verduurzamen en een groep prominente Texelaars die zich hebben verenigd in TexelAre- na. Volgens die organisatie is het nodig dat het toerisme, beschreven als de kurk van het eiland, een nieuwe impuls krijgt en dat wordt gezocht in het opdoen van energie Bedoe ling is dat gasten energie vinden in het hebben van een ervaring die ze voor altijd bijblijft. 'Vergelijk het met je eerste zoen', aldus Pieter de Vries (ambtenaar gemeente, maar op persoonlijke titel in TexelArena). Gemeente houdt reserve ruim B en w houden rekening met een verslechterde financiële situatie als gevolg van de eco nomische crisis. De algemene reserve wordt daarom bepaald op €2.541.356,-, €541.356,- meer dan de afgesproken ondergrens van twee miljoen. Dat blijkt uit de najaarsrapportage waarin het college melding maakt van inkomsten en uitgaven die bij het vaststellen van de gemeente begroting met werden voorzien. Onvoorziene uitgaven hadden vooral betrekking op wettelijke en onontkoombare uitgaven, zoals extra uitgaven voor het ARBO- beleid en het archief. Er waren ook meevallers, zoals de opbrengst van een oude veegmachine. Op dit moment merkt het gemeen tebestuur nog weinig van de crisis. Het aantal uitkeringsgerechtigden is ruim honderd, net als vong jaar. Voor het volgende jaar en daarna wordt echter een stijging van de werkloosheid voorzien en vermin dering van bouwactiviteit, waar door de inkomsten aan leges voor bouwvergunningen zullen afne men. 'Die vergeet je ook nooit meer.' Volgens De Vries en VW-directeur Wouter de Waal, ook een deelne mer in TexelArena, wordt op Texel al veel aangeboden waar gasten 'menselijke energie' van opdoen, maar is dat aanbod met gebundeld en blijven daarvoor veel kansen onbenut. Texel zou di9 volgens TexelArena beter moeten benutten om het eiland in de toekomst onderscheidend te houden ten opzichte van andere vakantiebe stemmingen. Volgens TexelArena moet toeristen op een gegeven moment een persoonlijk program ma kunnen worden aangeboden, zodat ze gegarandeerd een erva ring hebben die ze altijd bij zal blijven en energie geeft. Om de daad bij het woord te voe gen, doen vier studentes van de Hotelschool in Den Haag de komende maanden op verzoek van TexelArena onderzoek naar de mogelijkheden van Texel als oplaadstation. Zij bekijken of zoiets elders al bestaat, brengen in beeld wat voor mensen geïnteresseerd kunnen zijn en wat voor energiege- vende activiteiten er al op het eiland zijn. In het document wordt geschat dat Texel tussen de 30 en 100 bewoners kent met een voel spriet voor menselijke energie. Dan gaat het om bijvoorbeeld thera peuten, diëtisten, artsen, kunste naars en schoonheidsspecialisten. Volgens het document zouden vol gend jaar al de eerste 100 gasten een programma moet worden aan geboden en moeten in 2020 zo'n 10.000 mensen een energievakan tie kunnen houden. Ervan uitgaand dat het goed is voor de gezond heid, hoopt TexelArena dat Texel in 2025 door zorgverzekeraars offici eel als oplaadstation wordt erkend. op De Krim en was commissaris van het vakantiepark. Schipper had als provinciebestuurder altijd een zwak voor Texel, kwam vaak naar het eiland en was recent betrokken bij het opstellen van een rapport over herstructurering van de landbouw. De Graaf is sinds de jaren zestig verslaggever van de Texelse Courant, een Texelkenner bij uitstek en sinds 2002 ereburger als eerbetoon voor zijn verdiensten voor het eiland. Volgens voorzitter Nel Eelman van het Kennisinstituut en Bart Rob bers, die het fonds op papier gestalte gaf. hebben de kandidaat bestuursleden uitgebreide netwer ken die ten goede kunnen komen aan het fonds. Meer elders in deze krant. Van Rijsselberghe wint brons op WK Surfer Dorian van Rijsselberghe heeft op de wereldkampioen schappen in het Engelse Wey mouth de bronzen medaille gewonnen. Een prachtige prestatie, ware het met dat de 21-jarige Texelaar na zes van de elf races nog aan de leiding ging in het algemeen klas sement. Door twee slechte races zakte hij dinsdag terug naar de zesde plaats, maar woensdag her stelde hij zich knap met een negen de en een eerste plaats en haakte hij weer aan bij de top drie. In de laatste (medal)race, waaraan alleen de beste tien van het klassement mochten meedoen en waarin voor dubbele punten werd gevaren, ein digde hij gisteren als tweede, waar door hij zijn bronzen medaille vei ligstelde. Het leek er zelfs op dat hij een zilveren plak zou winnen, maar zijn concurrent Nimrod Mashiah kwam na een slechte start sterk terug. De Engelsman Nick Demp- sey legde beslag op de wereldti tel. Van Rijsselberghe was verguld met zijn prestatie 'De hele wereldtop was hier aanwezig en dan pak ik het brons. Dit geeft vertrouwen voor 2012, wanneer hier de Olym pische races worden gezeild.' (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant: vakantiekrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Kinderboeken schrijver Sjoerd Kuyper las kin deren van de Kompasschool voor uit zijn boek Duurzame Oma.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1