Wat ik zeggen wou TEXELSE 9 COURANT Raad zet streep door verhuizing Aldi Vaarwel tegen ongewenste beharing VRIJDAG 11 SEPTEMBER 2009 Katten (2) Katten Het 'diervriendelijke' vergassen van tienduizenden ganzen is nog niet achter de rug, of het volgende 'diervriendelijke' drama dient zich alweer aan, het doodschieten van verwilderende (geen: wilde) katten. Waar zijn bepaalde mensen in godsnaam mee bezig? Pak dit pro bleem aan waar het begonnen is, bij de mensen. Zij zorgen ook nu weer voor veel dierenleed. Bijvoor beeld mensen die seizoenswerk doen en, leuk, voor de gezelligheid twee of drie katten meenemen en die na de zomer zonder die lieve dieren vertrekken. Castreren of steriliseren is geen optie, dat kost teveel inspanning en teveel geld en samenwerken met de dierenbe scherming of welwillende dieren artsen is daarom niet aan de orde. Het WSPA pakt dit probleem in onder andere Egypte en Grieken land op grote schaal aan, dus waarom niet in Nederland, de thuisbasis van deze geweldige organisatie. Verwilderde katten kunnen op den duur gewoon terug in een huiselijke sfeer. Wilde katten leven in het wild, dat is een ander verhaal. Ook kunnen de dieren asiels met hun bekwame mede werkers de deuren open zetten om katjes op te vangen en te herplaat sen. Waar een wil is, is nog steeds een weg. Het lijkt er echter op dat vooraan staande personen en instanties behoorlijk de weg kwijt zijn. Mis schien ook Texels kattenvlees op het menu? Eerst ganzen uitzetten, om ze daarna te vergassen. Nu klachten over katten jaren op hun beloop laten en dan de oplossing vinden in 'gewoon' doodschieten. Ach, er is altijd wel weer een bedrijf dat dit probleem wil oplossen, want 'de éen zijn dood, is de ander zijn brood.' Dag Texel, familie en vrienden blijf ik hier bezoeken, zij zijn me heel dierbaar. Ander zou ik hier nooit meer komen. Ooit was Texel een eiland om van te dromen, zonder nachtmerrie of een flinke kater achteraf. Nelleke Vos, Bussum. Hierbij wilde ik reageren op bewe ringen die gedaan worden om het zinloze kattenafschieten te recht vaardigen. Ten eerste wordt een verwilderde kat (Felis silvestris catus) nooit een echte wilde kat (Felis silvertris silverstris), dus de bewering dat deze katten echte wilde katten zijn geworden slaat nergens op, een koe wordt ook nooit een paard. De kittens van verwilderde huiskatten zijn ook na enkele generaties nog te socialise ren, al moet dit op deskundige wijze gebeuren. Katten die nu worden afgeschoten, zijn altijd verwilderd, dieren die kenmerken van de huiskat verto nen worden niet doodgeschoten. Maar ten eerste kan de liefste en meegaandste huiskat door stress en grote angst in een redeloos monster veranderen. Het is daarom onmogelijk in het veld een oordeel te vormen of het gevangen dier werkelijk verwilderd is. Dat behoort onderzocht en beoordeeld te wor den door een dierenarts. Mocht de kat na onderzoek bewezen verwil derd en mogelijk een gevaar voor de omgeving zijn, of dusdanig ziek, kan tot euthanasie door de dieren arts worden overgegaan. Helaas worden nu, en hiervan zijn getui gen, katten in de val doodgescho ten, huiskat of niet. Binnen enkele minuten wordt het oordeel geveld. Als straks alleen katten gespaard worden die gechipt zijn (en daar zijn er op Texel maar bitter weinig van), vrees ik het ergste voor de huiskat op Texel. Ten tweede heeft het schieten van verwilderde katten uit de duinen totaal geen zin, je schept alleen maar ruimte voor nieuwkomers. Het onder controle houden van ongewenste zwervers en verwil derde katten is eenvoudiger in de bebouwde kom en op de recreatie parken. Met vangkooien kunnen volwassen en jonge katten worden gevangen, zieke dieren worden ge- euthaniseerd, kittens beneden de 6 of 7 weken gesocialiseerd en de rest aan jongvolwassen en gezon de dieren gecastreerd en terugge zet op dezelfde plaats als zij gevan gen zijn, dit in verband met het territorium van de kat. Door het zonder meer afschieten van verwil derde katten in de duinen knjg je dat zij hun territorium verplaatsen van de camping naar de duinen en daar zijn ze heel wat moeilijker onder controle te houden. Je krijgt dus dat huiskatten die in het dorp buiten de deur worden gezet, zwer ven naar campings waar zij in de zomer gevoerd worden door de toeristen en uiteindelijk door grote aanwas en weinig voedselaanbod in de winter opschuiven naar de duinen. Het is dus van het grootste belang zwerfkatten op de cam pings onder controle te houden en zwerfkatten in de dorpen te van gen. De bewering dat verwilderde katten wel 16 tot 20 jaar oud kun nen worden, getuigt van weinig kennis. Huiskatten, en dan maar enkele, worden zo oud, de leef tijdsverwachting van verwilderde katten is bij katers ongeveer twee en voor poezen ongeveer zes jaar. Het is dus van het grootste belang dat het vangen en castreren conti nu moet worden volgehouden. Ook de bewering dat katten meer doden dan ze kunnen vreten, getuigt van weinig kennis. Een kat is geen fret, die inderdaad meer doodt dan hij nodig heeft, maar ook dat heeft zijn functie in de natuur. Ook wordt beweerd dat verwilder de katten volwassen meeuwen en konijnen vangen. Verwilderde kat ten leven graag van jonge konijnen, maar volwassen konijnen en hazen kunnen geduchte tegenstanders zijn en volwassen kok- en mantel meeuwen zijn ook voor mensen niet zonder risico aan te pakken met hun zeer scherpe haksnavels. Mijn verwilderde katten vingen in ieder geval voor het grootste deel bruine ratten (ongeveer 80 pro cent), kleine knaagdieren, dus jon ge konijnen en muizen (ca. 10 procent) en watervogels, meestal jonge wilde eenden (ca. 10 pro cent). Ik ontdekte dat, hoewel som mige katten het wel spannend von den een kikker te pesten, zij ze nimmer doodden of opaten. De schade die op het ogenblik wordt veroorzaakt onder grond broeders, amfibieën en zangvogels wordt veroorzaakt door een over grote populatie meeuwen, die zelfs al een ware plaag vormen in de dorpen, de kraaien en de ekster. Tien jaar geleden ben ik van De Cocksdorp naar Den Burg ver huisd. In mijn tuin zag je merels, mezen, huismussen en andere kleine zangvogeltjes. Tien jaar later zie je alleen maar meeuwen en kraaien. Bovendien eten meeuwen ook veel eende- en waterhoenkui- kens. Meeuwen, kraaien en eksters zijn beschermd, met als gevolg dat er veel te veel zijn. De schuld van de schade die zij veroorzaken wordt nu bij de katten neergelegd en dat is niet juist. Zelf krijg ik het gevoel dat er ook wat anders achter zit, iets wat ik eens opving uit jagersknngen. De jagers worden door de overheid steeds meer beperkt en aan ban den gelegd en mogen bijna ner gens meer op jagen. Maar het jachtseizoen staat voor de deur en ze willen zo graag weer ergens op schieten... Vrijdagavond om 21.30 wordt hier in het televisieprogramma CQC van Veronica aandacht aan besteed. Ik mag hopen dat de heren en dame er een beetje seri eus item van hebben gemaakt, maar ik heb mijn bedenkingen, omdat ik op een gegeven moment de indruk kreeg dat ze meer een sensatieverhaal wilden. L.Bakker-Zandstra, Den Burg. Logies met ontbijt Via de media hebben wij kennis genomen van de standpunten van de Texelse Hotel Vereniging (THV). Omdat hier en daar wat ongenuan ceerde uitspraken worden gedaan over logiesaanbod, aangesloten bij de Vereniging Klein Logiesverstrek- kers (KLV) - zoals logies met ontbijt en kamperen bij de boer - voelt KLV zich genoodzaakt hierop te reageren. Graag willen wij enkele zaken verhelderen. In het schrijven van de THV wordt gesproken over oneigenlijk gebruik van logies met ontbijt, waarbij wordt gesuggereerd dat hiervoor geen regelgeving is wat betreft gemeentelijk beleid, veiligheid en het aantal personen dat te gast is. Dit is pertinent onjuist. In de beleidsnota Toerisme, opgesteld in 2003, staat over logies met ontbijt het volgende: 'Logies met ontbijt is bedoeld voor particulieren die maximaal vijf slaapplaatsen bestemd voor verhuur in hun eigen woning (inpandig) onderbrengen. In zijn algemeenheid is vanaf zes slaapplaatsen voor bedrijfsmatig verhuur een lichte gebruiksvergun ning benodigd, met als belangrijk ste reden de eisen van brandveilig heid. Vanuit de gemeente wordt hoge prioriteit gegeven aan brand veiligheid in het algemeen en (logi scherwijze) ook aan brandveilig heid bij logies ontbijt.' Verder is iedere logiesverstrekker door de gemeente verplicht een nachtregister bij te houden. Voor niemand geldt een uitzondering. Kortom, voor logies met ontbijt met meer dan vijf slaapplaatsen is wel degelijk gemeentelijk beleid opgesteld. Sommige van onze leden ontvangen gasten al meer dan 25 jaar volgens deze regelge ving. Omdat er nu een verkeerd beeld wordt gegeven, wilden wij dit toch even rechtzetten. KLV heeft de afgelopen periode tijdens de dis cussie rond het slaapplaatsenbe- leid veel inspanningen gedaan de belangen van de leden te beharti gen. Hierbij hebben wij nooit ande re sectoren in een minder goed daglicht gezet om onze eigen argu menten kracht bij te zetten. Wij zouden het dan ook op prijs stellen als de THV zaken aangaande andere sectoren bespreekt waar het thuishoort, binnen het overkoe pelend instituut TVL. Bestuur KLV Texel. Aldi verhuist voorlopig niet naar de Spinbaan. De politieke meer derheid die zich in augustus voor dit plan leek af te tekenen, bleek dinsdagavond te zijn ver dampt. De motie die D66 en Texel 2010 hiertoe indienden was kansloos. De voorgenomen verplaatsing van Aldi had tot fel protest geleid van ondernemersverenigingen. De politici hadden de signalen opge pikt. 'We hebben nog niet helder of Albert Heijn mag verhuizen naar de binnenste ring en nu moeten we er vooruitlopend op dat besluit in toestemmen dat Aldi naar de buitenste ring verhuist. Het is van de zotte', keerde Joop Groes- kamp (TB) zich tegen het plan. vierkante meter. Als die vrijkomt, 'Anders kijken naar centrum Den Burg' zal de eigenaar het weer willen het bedrijventerrein en vond dat een eventuele verhuizing van Aldi alleen mogelijk is in samenhang met een parkeerplan voor Den Burg. Ben Zegeren (CDA) uitte kritiek op de paginagrote advertentie van Bob Bakker in de TC, die vóór de verhuizing had gepleit. 'Een bele diging voor elke weldenkende Texelaar.' Hij liet zich ook kritisch uit over politici die wilden mee werken aan de verhuizing. 'De raad vervult steeds meer een ambassadeursfunctie voor indivi duele gevallen.' Politici laten zich volgens hem steeds meer voor het karretje van Texelaars spannen die hun plannen er door willen druk ken. 'Als men dan nee krijgt, gaat men net zo lang door tot de raad ja zegt.' Frans Visman (D66): 'Ik doe niet aan cliëntenpolitiek, maar vindt wel dat als Aldi naar het bedrijventerrein verhuist, dit veel verkeers- en parkeerproblemen in het centrum oplost.' Visman ging met in op de bewering van Groes- kamp dat een andere zaak in het oude Aldipand waarschijnlijk ook voor overlast zal zorgen. Gerard Weijers (eigen fractie), was tegen de verhuizing, maar uitte wel bedenkingen. 'De Spar in Oudeschild mag naar het bedrij venterrein. Ergens bekijken we het toch niet goed.' Drooggekookt Een drooggekookte pan, gepaard gaand met stank en rook, bracht een voorbijganger er dinsdag even voor het middaguur toe alarm te slaan. Eenmaal ter plaatse, in de Gravenstraat in Den Burg, consta teerde de brandweer dat van scha de geen sprake was. Wél was de verwachting dat het nog even zou duren voordat de stank was weg getrokken. Spierziekten Het Prinses Beatrix Fonds collec teert van zondag 13 tot en met zaterdag 19 september voor de bestrijding van spierziekten. Het geld wordt gebruikt voor weten schappelijk onderzoek. verhuren. Dan komt daar een nieuwe klantentrekker', gaf Groes- kamp aan dat de parkeerdrukte en verkeerscirculatie er uiteindelijk weinig op vooruit gaan. Nils Lely (PvdA) waarschuwde voor eventu ele overlast voor omwonenden op Niet spontaan met de kinderen naar het zwembad kunnen, liever een korte broek aan op het strand dan een bikinislip, of een sterk behaarde rug? Overtollige beha ring kan spontaniteit en zelfver trouwen in de weg staan. Harsen, epileren of scheren zijn van korte duur en kunnen zelfs pijnlijk zijn. Nina Schilling van praktijk voor huidverzorging De Muilekoog biedt met definitieve ontharing een effectieve en veilige oplossing. Na anderhalf iaar van verschillende huurapparatuur voor definitief ont haren geprobeerd te hebben, heeft Schilling nu de zogeheten PLS3 aan geschaft. 'Een topper als het om ontharen gaat', aldus Schilling. Sinds vier weken werkt ze, in haar ver nieuwde salon, met de apparatuur. Het systeem is ook geschikt voor het behandelen van huidproblemen als couperose en pigmentvlekken. De reacties zijn enthousiast en de klanten zijn tevreden én dankbaar. 'Voor sommigen betekent het echt een wereld van verschil.' Maar hoe werkt nu zo'n onthaarder? 'De PLS3 is een op licht gebaseerd haarver- wijderingssysteem. Het basisprin cipe gaat uit van foto-thermolyse; door absorptie van licht en warmte ontwikkeling in het haarzakje komt een stolling tot stand waardoor het haarzakje afsterft. De meeste men sen ervaren slechts een korte warme prikkel.' Gemiddeld zijn vijf tot acht behandelingen nodig om van over tollig haar af te komen. Dit is afhan- - i Nina Schilling laat Tineke Roeper :ien hoe de PLS3 nu eigenlijk werkt. kelijk van de dichtheid en de plaats van het haar. Tussen de behandelin gen zit een periode van vier tot acht weken. Definitief ontharen is daar mee vooral een investering in tijd. Niet alle typen haar zijn geschikt, voor een behandelplan wordt dan ook een intakegesprek gehouden. De praktijk van Schilling ligt net buiten De Koog aan de rand van het bos. Achter de deur van een apart en gloednieuw houten bijgebouw gaat een professionele salon schuil waar een opvallende rust heerst. Muilekoog onderscheidt zich door ontspannen en uitgebreide schoon heidsbehandelingen en een per soonlijke aanpak. Schilling werkt bovendien met kwalitatieve produc ten. Naast uitgebreide behandelin gen, definitief ontharen en huidver betering, kunt u ook terecht voor kleinere behandelingen als wimpers verven, harsen of epileren. Kennismakingsdag Nieuwsgierig naar definitief ontharen? Op zaterdag 26 sep tember kunt u vrijblijvend ken nismaken met de apparatuur en wordt u tijdens een persoon lijk gesprek geïnformeerd. Er wordt gekeken of behandelen voor u de beste oplossing is en hoe het in zijn werk gaat. Als het mogelijk is, wordt u bovendien behandeld. Interesse in een kennismaking? Neem contact op met Nina Schilling, Dorpsstraat 225 in De Koog, via muilekoog@hetnet.nl of bel 0222-327850. Bomen stonden centraal tijdens een speciale rondwandeling van IVN Texel zondagochtend in het centrum van Den Burg. Nieteke Roeper gaf tekst en uitleg over diverse bomen. 'Je leert zo wel anders naar Den Burg kijken', merkte een vrouw hal verwege de tocht op nadat Roeper opnieuw wat over een boom had verteld. De wandeling, die matig werd bezocht, werd gehouden in het kader van de Groene Maand. Thema daarvan was 'Natuur Dicht bij' en dat was voor IVN aanleiding de natuur in het centrum eens te belichten. Een rondje Gravenstraat, Elemert. Warmoesstraat, Julianastraat, Park straat, park, Stenenplaats en Voge lenzang leerde dat Den Burg een behoorlijke variëteit aan bomen kent. Noten, een rode kastanje, essen, iepen, populieren, linden, platanen en een taxus kwamen in kort tijdsbestek voorbij. Meest opvallend waren de essen in de tuin van De Poort (gereformeerde kerk) op de hoek van de Elemert. Roeper: 'Dat zijn een paar van de weinige bomen in het centrum die de ruimte hebben gehad tot volle wasdom te komen. Dat kun je zien aan de tak ken die mooi rondom zijn uitge groeid.' De notenboom bij Super de Boer (1880) en de kastanjeboom op de Stenenplaats (1812) mogen tot de oudste bomen van het centrum worden gerekend. Roeper liet weten dat de kastanje niet echt een kas tanje is. 'Het is een gele pavia. Je kunt zien dat de vrucht iets kleiner is dan die van een echte kastanje.' Uit de overlevering is bekend dat vóór 1812 een vrijheidsboom op dezelfde plek heeft gestaan, maar het is onbekend wat voor boom. De notenboom bij Super de Boer is een overblijfsel uit de voormalige tuin van slagerij Visser 'De boom is blij ven staan, nadat er een doorbraak tussen de huizen is gemaakt.' Duidelijk werd dat de bomen te lij den hebben gehad onder de droog- boom bij de bioscoop Nieteke Roeper van het IVN geeft tekst en uitleg te. Veel hadden schimmel, doordat ze te weinig weerstand hebben kunnen opbouwen. Een van de iepen op de hoek van de Graven straat en de Molenstraat was aan getast door de iepziekte De groot ste variëteit was te vinden in het park achter het raadhuis. Roeper wees op een verschil tussen de Parkstraat en de Weverstraat. De eerste kent nog wel bomen, de tweede niet meer. 'Een paar jaar geleden zijn de laat ste twee weggehaald. Vroeger ston den er meer bomen en dat zag er toch anders uit.' De taxus was goed voor meerdere overleveringen. 'Die zie je vaak op begraafplaatsen als symbool voor het eeuwige leven. Maar een ander verhaal wil dat ze werden geplaatst om koeien uit de buurt te houden. Het is aan welk verhaal je het meeste waarde hecht.'

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9