2 TEXELSE 5 COURANT Huismannen ploegkampioen Publiciteit Werelderfgoed ZDH na tweede zege alleen op kop - DINSDAG 15 SEPTEMBER 2009 Op land van de familie Roden burg streden zondag elf ouwe trekkers om de punten voor het Texels ploegkampioenschap. Rijde rondgaande won Gerard Huisman, Teun Huisman werd nummer 1 bij de heen- en weer- gaande. Op de zandige akker, waar het door windvlagen af en toe stoof, werd geploegd met tweeweg-, rondgaande en wentelploegen. De resultaten liepen uiteen van prima ploegwerk tot sneden van mindere kwaliteit. 'Gemiddeld genomen kan het er mee door. Soms gaan de chauffeurs zitten en stellen de ploeg niet meer bij. Dan moet je niet verwachten dat de grond mooi keert', zei Arie Koopman die in zijn jonge jaren honderden hectares heeft geploegd. Aan de jury, onder meer Piet Jongejan en André Witte, om de veldjes te beoordelen. Bij akker nummer acht bleek dat bij de kantelploegen vooral de aanslui ting van de eindveur voor proble men had gezorgd. 'Hij heeft hem wel recht weten te houden', bena drukte Witte een positief element. Verderop ploegde Marcel Bakker op een Lance Bulldog, zonder cabine. 'Ik ben blij dat ik in het luwtje rij.' Oud-loonwerker Jos Wit te spande zich zichtbaar in om er wat moois van te maken. Deze Texelaar wordt onder de fanatieke ploegers geschaard, die regelma tig op overkantse evenementen ploegt. Try-out Enoch Arden in Den Hoorn In het atelier van Charles Janko aan de Witteweg bij Den Hoorn is zaterdag 19 september een try-out te horen van zijn uitvoe ring van het melodrama Enoch Arden van Richard Strauss. Zanger is Kees Scholten. Enoch Arden is gebaseerd op een gedicht van Alfred Tennyson en werd geschreven in 1897. Het stuk vertelt het verhaal van Enoch Arden, zijn vriend Philip en hun jeugdliefde Annie Lee. Na zijn huwelijk vertrekt Enoch om in den vreemde geld te gaan verdienen voor een betere toekomst, om pas na tien jaar weer terug te keren. Het stuk werd omschreven als soundtrack zonder film, een nieu we Odyssee en Hamlet bij de zee. Scholten en Janko voeren het stuk uit op 26 en 27 september in het Bethaniënklooster in Amsterdam. De try-out begint zaterdag om 20.30 uur. De status werelderfgoed van de Waddenzee levert Texel promo tie op in verre oorden. Een film ploeg van Unesco en de Spaande uitgever Planeta was eind vorige week op het eiland voor opna men van een boek en DVD. 'We filmen sites die dit jaar tot Werelderfgoed zijn uitgeroepen', vertelt producent Alejandro Arrate. Dat zijn met alleen gebieden zoals de Waddenzee, maar ook het ambacht van horlogemaker in Zwitserland en een zoutmijn uit de Middeleeuwen. Voor de Wadden zee maakten regisseur German Berger en cameraman Ariol Bosch ook opnamen op Ameland en Ter schelling. Op Texel werd gefilmd bij De Waddel, Wezenspyk, de vuurto ren, de molen van Het Noorden en bij Texel Culinair. 'We belichten de natuur, het toe risme en de lokale bevolking.' Boek en DVD, waarop ongeveer twintig minuten voor de Waddenzee wordt ingeruimd, worden uitgebracht in Spanje, Portugal en in Latijns- Amerika. De ploeg logeerde bij Isabel en Santiago Gonzales. Auto's botsen op Westerweg Bij een aanrijding op de kruising Westerweg-Kleiweg bij Den Hoorn hebben twee automobilis ten vrijdagmorgen lichte ver wondingen opgelopen. Een 25-jarige automobilist uit Den Haag die vanuit Den Hoorn over de Westerweg reed, wilde de Kleiweg in. Hij sloeg echter niet direct rechtsaf, maar reed eerst naar links het fietspad over, reed rond een lantaarnpaal in de berm en draaide vervolgens weer de Westerweg op om alsnog de Kleiweg op te rijden. Op dat moment passeerde een auto die werd bestuurd door een 21-jarige man uit Den Burg en kwam het tot een botsing. Hij klaagde over pijn in de borst, de Hagenaar had een geblesseerde schouder. Beiden werden overge bracht naar het ziekenhuis. Ook de brandweer was ter plaatse. Excuus voor bomenkap Bewoners van de Duinroosstraat hebben van de gemeente een brief ontvangen waarin excuus wordt aangeboden voor het 'voorbarig' kappen van de bomen in de straat. De aanwonenden hadden enkele weken geleden aan de bel getrok ken toen zonder voorafgaande overleg de bomen in de straat wer den gekapt. De gemeente geeft toe dat zij 'vooraf overleg had moeten plegen met de buurt' en 'betreurt' het dat de aanwonenden niet op de hoogte zijn gesteld van de werkzaamheden. De bomen werden gekapt omdat zij in 15 jaar tijd nauwelijks waren gegroeid door de slechte onder grondse omstandigheden. Boven dien hadden met name hoge voer tuigen last van de bomen. Voordat de nieuwe bomen worden geplant, worden er verbeteringen in de ondergrond aangebracht. Het ligt in de bedoeling het groene karak ter van de straat te behouden. Verpleeghuis Texel, let op uw zaak. Niemand gaat voor zijn plezier naar een verpleeghuis, maar alleen als het moet. Zelf heb ik er nu al enkele weken doorgebracht. Het is waarschijnlijk in de ogen van zich zelf 'vooruitstrevend' noemende mensen een verpleeghuis dat ver nieuwend is en daarom volkomen veranderd moet worden. Maar Texel is Texel en dat heeft wel wat. Het verpleeghuis heeft dat ook en is destijds volgens goede inzichten gebouwd. Een kleine impressie van het wel (met van het wee). Niettegenstaande hun vele en zeer intensieve werkzaamheden, heeft het personeel - soms onder moei lijke omstandigheden - aandacht voor iedere vaste en tijdelijke bewoner. Bij de fysiotherapie (waar half Texel komt) wordt hard gewerkt en is veel plezier. Vrijwilligers zijn er nooit genoeg. Er zijn activiteiten zoals muziek, zang, lezingen, voor lezen, spelletjes en kerkdiensten, ledereen loopt of rolt door de gan gen. begroet elkaar, ziet oude bekenden, praat bij en kan naar de tuin, die voor de rollende, lopende of liggende mens goed te bereiken is. De tuin is mooi en praktisch ingericht met schaduw- en zonzij den, perfect onderhouden en wordt naar schatting 300 dagen per jaar gebruikt. De andere dagen moet het dan wel erg slecht weer zijn, want zelfs met windkracht 8 is het een geweldige tuin, weet ik uit eigen ervaring. De bewoners eten samen, wat een heel sociaal gebeuren is. Het ver plegend personeel helpt iedereen naar behoefte, de bewoners hel pen elkaar en er worden grappen gemaakt en gelachen. Heus niet alles is volmaakt. De toi letruimten zouden een stroeve coating moeten hebben en een goed afzuigsysteem. Maar er is wel solidariteit, geduld, saamhorigheid, socialiteit en liefde voor de mens. Sinds enkele dagen weet ik dat het verpleeghuis verbouwd gaat wor- ZDH heeft zondag ook de twee de wedstrijd van het seizoen gewonnen. In Aartswoud werd AGSV dankzij drie doelpunten van Jelmer Bomas met 1-3 ver slagen. De Hoornders zijn als enige van alle ploegen in de 6de klasse A nog zonder puntver lies. De wedstrijd zou eigenlijk in Den Hoorn worden gespeeld, maar omdat het veld nog niet hersteld is van de droogte, werd uitgeweken naar Aartswoud. Trainer Jan den IJzerman miste nogal wat spelers door blessures. Van hen is Erik Wuis er het slechtst aan toe. Hij scheurde vorig week zijn knieban den en zal naar alle waarschijnlijk voor de winterstop niet meer in actie komen. ZDH zocht vanaf het begin de aan val en probeerde daarbij vooral Jelmer Bomas in stelling te bren gen. Zijn eerste schot trof nog geen doel, maar toen hij na een perfect uitgevoerde vrije trap van Pieter-Jan Eelman van dichtbij kon inschieten, was de keeper kans loos. Nog eens tien minuten later verdubbelde Bomas de score uit een vrije trap en leek ZDH een gemakkelijke middag tegemoet te gaan AGSV gaf zich echter nog niet gewonnen en ging fanatiek op jacht naar een treffer. De Zwaluwen lieten zich terugdringen en doel man Chris Stolk moest bij een hard schot zijn kwaliteiten demonstre ren. Toch lukte het ZDH aardig de tegenstander buiten het straf schopgebied te houden en waren de beste kansen voor de gasten. Zo schoot Eelman een vrije trap op de lat, waarna de keeper bij de rebound van Bomas knap redde. Ook Mike de Bruijn en Maurits Lap leken te scoren, maar voor de rust kwam geen verandering meer in de tussenstand. Na de thee werd de lichtgebles- seerde Hidde Struick vervangen De politie onderzoekt de brand waarbij van vrijdag op zaterdag honderden vierkante meters duin zijn verbrand. De brand bij de parkeerplaats van paal 21 werd rond middernacht ontdekt. Het vuur kon dankzij de inzet van de brandweer en omstanders snel worden geblust. Twee geparkeer de auto's bleven gespaard. De politie vraagt getuigen die iets (verdachts) hebben gezien, con tact op te nemen met de recher che, tel. 0900-8844. Regisseur German Berger, came raman Ariol Bosch en producent Alejandro Arrate maken voor een boek en DVD over de Wadden zee als Werelderfgoed opnamen bij de molen van Het Noorden (Foto Gaard Timmerman den. De bewoners moeten twee maal verhuizen, eerst naar een vreemde omgeving en als het klaar is weer terug naar een dan ook weer vreemde omgeving. Alles op de schop voor drie woonkamers in het kader van kleinschalig wonen, wat al weer achterhaald schijnt te zijn. Na de verbouwing is de tuin alleen nog buitenom bereikbaar en over tien jaar is het weg met het geheel. Nieuwsgierig geworden? Ik hoop het. U kunt zich laten informeren door de cliëntenraad (tel. 314175). Doe dit alstublieft. Texelaars, laat je dit echt Texelse verpleeghuis niet afnemen. Alle verandering is geen verbetering. Het is misschien zonde van het geld, maar het gaat me vooral erg aan het hart dat de bewoners niet meer als vanzelfsprekend zelfstan dig de tuin kunnen gebruiken en dat er zo slordig wordt omgegaan met het woongenot van de toch al kwetsbare ouderen. Arieta Tijssen-Remiëns, Den Burg- Een botsing tussen twee auto's vrijdagmorgen op de Westerweg leidde tot aanzienlijke schade. Beide bestuurders werden ter controle naar het overgebracht. Oud-loonwerker Jos Witte in actie tijdens het Texels ploeg kampioenschap dat zondag in Eierland werd gehouden. Er deden elf ouwe trekkers mee. door Robbm Knol. AGSV trok in het vervolg nog nadrukkelijker ten aanval, maar toonde daarbij weinig raffinement. De verre trappen leid de in ieder geval niet tot paniek in de Hoornder defensie. Twintig minuten voor tijd maakte Bomas zijn derde treffer van de middag, na een afgemeten voorzet van De Bruijn. Korte tijd later gloorde er echter toch weer hoop voor AGSV, toen Stolk bij een afstandsschot de bal te laat zag aankomen, waardoor deze onhoudbaar in de hoek ging. Daarna deden zich bij corners nog diverse scrimmages voor het Hoornder doel voor, terwijl ZDH te weinig profiteerde van de gaten die AGSV liet vallen. Op aangeven van De Bruijn leek Bomas vlak voor tijd zijn vierde goal te maken, maar zijn inzet miste kracht en precisie. Zon dag speelt koploper ZDH opnieuw uit. Tegenstander is dan Callants- oog, dat vier punten verzamelde uit twee wedstrijden. 'Vurenhout, eikenmot en het geheim van de smid.' De win nende visrokers Ron Buijsman, Robert Schulze en Theo Kikkert lieten tijdens de Strender Vis- rookwedstrijd zaterdag op het terras van De Kroonprins niet het achterste van hun tong zien. Hun gerookte slippies waren mals, goed gezouten en doorrookt en gingen er bij jury en omstanders goed in. Door omstandigheden waren er slechts drie rookvaten. (Foto Gerard Timmerman) Wat ik zeggen wou Geluk bij ongeluk Het zal je maar gebeuren: Dat je in een feeststemming van de markt naar huis rijdt... En dat je wat weg droomt en dan ineens in een gewel dige maalstroom zit - een kracht, zo groot, zo overweldigend groot - en dan in een wervelwind van schitterend glas, versplinterd licht... zelf bevind je je in het oog van de storm. Dat er rook de auto binnenkomt en je alleen nog maar weet: ik moet er uit. Dat dat ook lukt, ook al lijkt je lichaam je vreemd, je hoofd los op je romp te staan en je alleen nog maar weet: het is een godswonder dat ik nog leef. Dat er dan mensen zijn, zorgzame mensen, die van alles regelen, je hand vasthouden, je veilig vastsnoeren op een plank, je o zo voorzichtig dragen. Dat je door de open deur van de ambu lance de stem van die ander nog hoort, de man die jou wel heeft zien aankomen, dat je nog mag horen dat hij niet gewond is en je het allerbeste wenst. Dat de ambu lancebroeder heel voorzichtig zijn mobiel tussen de riemen om je hoofd en de nekkraag door tegen je oor aanschuift en je even met je stem thuis bent, kunt zeggen dat het vast wel meevalt. Dat je in het ziekenhuis een warme deken over je heen krijgt en zoveel mensen hard voor je aan het werk gaan, secuur en hartelijk. En dat je dan hoort: er is niets echt stuk, er zijn geen breuken, je nek is heel - al voelt dat anders, al ben je bont en blauw. Dat je overloopt van dankbaarheid, alleen nog maar schietgebedjes van dank prevelt. En kunt huilen, huilen... En dat je dan mag blijven, dat je niets hoeft te doen dan je over te geven: er wordt op je gepast, er wordt voor je gezorgd. Dat je zo veilig bent. Zó veilig dat je voorzichtig in de geest op de tast terug kunt gaan naar die plek, dat krachtenveld, die plaats van doorgang... Dat een schoon maakster uit zichzelf een kaarsje voor je wil branden, uit dankbaar heid. Dat iedereen zo aardig voor je is. En dat je dan na twee nachten weer naar huis mag, door een vriendin zo in de watten wordt gelegd. Door zoveel mensen in het dorp verwend. Dat je de auto nog even terugziet - of wat daarvan over is... en de plaats des onheils. Een godswonder, ja. dat is het zeker. Dat je ook die ander spreekt, hoort hoe het hem is vergaan... hoe wij beiden bewaard bleven. Dat je heel zacht en diep gemasseerd wordt en je voor je gevoel je armen weer terugkrijgt, en later, steeds een beetje meer ook weer je nek. Dat je lichaam weer vertrouwen in je gaat krijgen. Het zal je maar gebeuren. Vragen genoeg. Natuurlijk. Hoe kón dit gebeuren? Waarom, waar toe? Een raadsel. Maar overweldi gend de dankbaarheid, de vreugde te leven, opnieuw geboren te zijn door het oog van de naald. Het besef hoe anders alles had kunnen zijn. Het besef hoe anders het elders vaak is. Hoe verstoken men sen kunnen zijn van al die aan dacht en goede zorg, die zo op elkaar aansluiten. Bombardemen ten, slachtpartijen, zelfmoordac ties. De verschrikking- De pijn. De eenzaamheid. En zie mij dan, hier op dit eiland. Zo verschrikkelijk veel geluk gehad. Zo verschrikke lijk gelukkig. Krista Mirjam Dijkerman, Oosterend. Naschrift redactie: In deze brief wordt verwezen naar het ongeluk op de Laagwaalder- weg op 31 augustus. Burendag in Oudeschild Op het voetbalveld achter de De Wittstraat/ Trompstraat in Oude schild wordt zaterdag 26 septem ber van 16.00 tot 18 00 uur Buren dag gehouden. Er is koffie, thee of limonade voor iedereen, met een stuk koek. en voor de kinderen zijn er spelletjes als een springkussen. Daarnaast biedt de organiserende stichting Gemeenschap Oude schild de mogelijkheid oud speel goed en dergelijke te verkopen.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5