TEXELSE 9 COURANT 'Dreiging concessie werd knap afgewend' Texelaars de straat op tegen zinloos geweld Nieuwe commissaris TESO Niet beperken tot Koger uitgaansleven' 'Je moet vijftien jaar vooruit kunnen kijken' Geslaagd m*&*£X0 AMNESTY International Docent Nico Waerts van Budokai Texels is in De Bilt bevorderd tot de 4e dan kyokushin karate en de 4e dan karate allround. Het diploma werd hem uitgereikt door Jon Blu nting, 10e dan kyokushin karate en daarmee hoogste stijlhouder van Nederland en Japan. Rob de Jong uit De Koog is aan de Fontys Hogeschool Tilburg, les plaats Wijk aan Zee, afgestudeerd als Master Special Education Needs. Hij is werkzaam als leer kracht op de Kompasschool en OSG De Hogeberg. DINSDAG 15 SEPTEMBER 2009 in de toekomst ook vitaal en leef baar te laten zijn. Hij zit eveneens in het project Texelzorg waarin de zorginstellingen bespreken op welke vlakken zij elkaar door samenwerking kunnen versterken. Bij het Maartenhuis zoekt hij vaak de samenwerkingsverbanden met anderen om de zelfstandigheid van de leefgemeenschap te bewa ren. Van den Broeck is via het Maartenhuis houder van een TESO-aandeel. Op de vraag welke koers TESO zou moeten varen, laat hij zich bewust nog niet uit. 'Er zit een goed bestuur en een goede direc tie, dus het zou niet gepast nu al allerlei dingen te zeggen. Als je aan tafel zit en alle ins en outs hoort, is het verstandiger een oor deel te vormen. Maar ik heb wel met veel belangstelling gevolgd hoe vorig jaar de dreiging van de concessiewetgeving is afgewend. Dat is knap gedaan en dat vond ik ook al vóórdat ik werd voorgedra gen.' Gevraagd naar bijgebleven herin neringen aan TESO noemt Van den Broeck de knusheid van de salons van de Marsdiep en de Texelstroom. 'Die hadden van die mooie houten dekken die een beetje krom liepen. En ik herinner me hoe er beneden op het auto- dek een pijl naar beneden hing waaraan je bij storm kon zien hoe hard de boot schommelde. Het kon toen soms tekeer gaan Opruimactie in De Koog Opgeruimd Staat Texels wil vrij dag 18 september het centrum van De Koog ontdoen van zwerf vuil. ledereen is welkom om mee te helpen. Het schoonmaken gaat om 18.30 uur van start bij dorpshuis De Hof aan de Nikadel. De organisatie zorgt voor vuilniszakken en grij pers. De actie duurt tot 20.00 uur, waarna in het dorpshuis gezamen lijk koffie en thee wordt gedronken. De omvang van het gebied dat wordt aangepakt, is afhankelijk van het aantal mensen dat meehelpt. Van te voren aanmelden is met nodig. De ervaring leert dat ook een klein groepje mensen in ander half uur een hoop afval kan verwij deren. Afscheidsreceptie Ernst Engbrenghof Leerlingen en oud-leerlingen van de Thijsseschool, ouders en ande re belangstellenden kunnen vrijdag 25 september afscheid nemen van directeur Ernst Engbrenghof, die met ingang van 1 oktober op basis school De Stap in Landsmeer gaat werken. De receptie vindt plaats in de hal van de school in Den Burg en duurt van 16.00 tot 17.30 uur. Schager Zeemanskoor bezoekt Texel Gasten op het terras van Strand paviljoen Paal 15 en De Zeven Provinciën in Oudeschild konden vrijdag genieten van een spontaan optreden van Zeemanskoor Onder Zeil uit Schagen. Het 30 personen tellende koor was een dagje naar Texel gekomen voor een fietstocht. 's Morgens werd koffie gedronken bij Klif 12, waarna tijdens de lunch bij Paal 15 een spontaan optreden werd verzorgd. Aan het eind van de middag werd op het grasveld bij de Zeven Provinciën eerst jeu de boules gespeeld, waarna een tweede optreden volgde, fmoeawm 'Er wordt strategisch gedacht en dat heb ik bij de HSB Bouwgroep ook veel ervaring mee opgedaan. Dat moet ook wel met een omzet van €85 tot €100 miljoen en het beheer van vastgoed. Het zou mooi zijn als ik mijn expertise bij TESO kan inbrengen.' De Jong zit sinds zijn stapje terug bij HSB nog steeds in het beheer van vastgoed via Anguilla Investments, Anquilla Par ticipaties en Centaurus Vastgoed BV. Hij is houder van een TESO- aandeel via zijn bedrijf G.J.P de Jong Beheer BV. De Jong studeerde bouwkunde aan de Technische Universiteit in Eindhoven, civiele techniek aan de HTS in Alkmaar en volgde een Franck van den Broeck is sinds anderhalf jaar directeur/ bestuurder van het Maarten huis, de leef- en werkgemeen schap voor mensen met een verstandelijke handicap.. Hij groeide op op Texel, studeerde en werkte jarenlang over de overkant en woont sinds 2003 met zijn vrouw en drie kinderen in De Koog. Van den Broeck was directeur/ opleiding bedrijfskunde aan de bestuurder bij Cavent, een grote Hogeschool van Alkmaar waar ook zorginstelling voor verstandelijk de Kamer van Koophandel Noord west-Holland bij betrokken was. Via de HSB Groep is hij de afgelo pen jaren nauw betrokken geraakt bij het sportleven in Volendam. Het bedrijf sponsort er veel sportclubs en De Jong treedt zo nu en dan op voor advies. 'Dat blijft zo ook al gehandicapten in de Hoeksche Waard met 150 medewerkers In 2008 besloot hij die functie te ver ruilen voor het vacante directeur schap van het Maartenhuis, onder meer omdat hem dat een berg reistijd scheelde. Voorheen zat hij gemiddeld twintig uur per week in Franck van den Broeck. ben ik geen directeur van HSB de auto, sinds zijn overstap is hij meer. Ik vind dat je ondernemen op een maatschappelijke verantwoor de wijze moet doen, waarbij je dingen terugdoet voor de plek toekomst van Texel en de toe komst van TESO zie je vaak gelijk opgaan. Bij de presentatie van het rapport Texel Geeft Energie vorige in een paar minuten op zijn werk. Van den Broek volgde zijn mid delbare opleiding aan de RSG in week werd bijvoorbeeld nog een Den Burg en studeerde bedrijfs- grafiek getoond waarop te zien waar je je geld hebt verdiend. Dat kunde aan de Rijksuniversiteit in was hoe aan de groei van het toe spreekt me ook zo aan bij TESO.' Gevraagd naar bijgebleven herin neringen aan TESO vertelt De Jong Groningen. Naast zijn werk in de zorg heeft hij zijn eigen adviesbu reau Texla, waarin hij zich toelegt hoe hij als kind ooit met zijn vader op organisatie-advies en interim- meeging om een grote bouwkraan op Texel te brengen. 'Die was hele maal ingepakt, maar het was toch spannend of hij aan boord kon. Medewerkers van TESO kwamen toen met een houten meetstok om management. In die functie is Van den Broeck met name actief in de makelaardij en de verzekerings branche. Hij vindt het een grote eer voorge- te zien of het ging. Die stok was dragen te zijn voor de Raad van voor hun van goud en allesbepa lend.' Commissarissen, omdat TESO een belangrijke rol vervult. risme telkens een impuls van TESO vooraf is gegaan, bijvoor beeld door de verplaatsing van de veerhaven naar 't Horntje of de aanschaf van de eerste dubbel dekker. Het zou een eer zijn daar een bijdrage aan te mogen leve- Van den Broeck is lid van de Gemeenschapsraad waarin Texe laars met elkaar bespreken wat er nu moet gebeuren om het eiland Aandeelhouders van TESO kie zen vrijdag 25 september een nieuwe commissaris. Harry Ran vertrekt na 19 jaar uit de Raad van Commissarissen, waar door een opvolger gevonden moet worden. TESO heeft twee kandida ten voorgedragen: Franck van den Broeck (44) uit De Koog en Gert- Jan de Jong (41) uit Volendam. Een kennismaking met de twee kandidaten tussen wie de aandeel houders een keuze maken. Dijk en Fred van Helden schrijven een persoonlijke boodschap op de borden die bij Henny Hin, Hammie Schrama, Paul van de manifestatie worden meegevoerd. Met als slogan 'Texel tegen zin loos geweld' gaan kinderen en volwassenen zaterdag 19 sep tember de straat op om een 'statement' te laten horen. Ze maken een rondgang door Den Burg, laten ballonnen op en plaatsen op de Groeneplaats een tegel met de afbeelding van een lieveheersbeestje, het symbool van de actie. De optocht is een initiatief van het jeugdwerk van de kerken en wordt ondersteund door zowel de politie als de horeca van De Koog. 'Eigenlijk spreken we ons uit tegen alle vormen van geweld. Veel men sen denken bij zinloos geweld vooral aan de vechtpartijen in het uitgaansleven. Maar het gaat ook om burenruzies en geweld in gezin nen', vertelt Henny Hin. Ze organi seert de actie namens het jeugd werk van de Texelse kerken, samen met Fred van Helden en Hammie Schrama. Haar toevoeging bezorgt horeca ondernemer Paul van Dijk een gevoel van opluchting. 'Er wordt erg snel naar De Koog gewezen. Duizenden mensen vieren feest met Tropical. Eén krijgt er een klap. Dat is er één teveel, laat daar geen misverstand over bestaan. Maar voor je het weet, heeft iedereen het erover en roepen sommigen zelfs dat we Tropical maar moeten afschaffen. En dat terwijl we er alles aan doen om het geweld te stoppen en de cijfers over de laat ste jaren geen stijging te zien geven.' Jan van der Meer van de Texelse politie bevestigt het succes van de gezamenlijke aanpak van horeca, politie, gemeente en andere betrok kenen. Dat is volgens hem vooral te danken aan maatregelen als het lokaalverbod en het straatverbod, die notoire boosdoeners kunnen worden opgelegd. Bovendien is steeds beter bekend wie de poten tiële vechtersbazen zijn, zodat in een vroeg stadium kan worden opgetreden. 'Je krijgt het geweld natuurlijk nooit helemaal uitgeban nen. maar ie kunt het wel proberen te beperken.' Ook Van der Meer vindt dat zinloos geweld te snel wordt geassocieerd met vechten in het uitgaansleven. Hij en zijn collega's hebben met vele andere vormen van geweld te maken. 'Optreden tegen huiselijk geweld heeft sinds een paar jaar prioriteit. Zo is het gemakkelijker geworden op te treden en verdach ten uit huis te plaatsen. Dat heeft effect. Vroeger gebeurde het vaak dat een slachtoffer twintig of dertig keer moest worden mishandeld, voordat aangifte werd gedaan. Door alle aandacht hebben ze tegenwoordig minder schroom.' Van der Meer spreekt tegen dat huiselijk geweld vaker voorkomt dan vroeger. 'Dat lijkt alleen maar zo, doordat het nu vaak wel de publiciteit haalt.' Wel ziet hij een toename in burenruzies. 'Mensen wonen dichter op elkaar. Boven dien is er minder acceptatie.' De manifestatie tegen zinloos geweld komt niet uit de lucht val len. Eerder al kregen de kerken het verzoek 'iets' te doen tegen pesten op school. Zaterdag is er boven dien de jaarlijkse Vonkmarkt, waar groepen jongeren van de kerken zich presenteren. Het gaat om leden van de katholieke parochie, de protestantse Waddengemeente en de protestantse gemeente Waal, Koog, Den Hoorn, de protestantse kerk in oprichting van Den Burg, de doopsgezinden en de baptisten. Hin: 'Aangezien het ook de aan vang van de vredesweek is en wij hier bij wilden aansluiten, kwamen we op het idee van een vredespad door Den Burg. Dit werd een tocht en groeide uiteindelijk uit tot dit initiatief.' Tijdens de Vonkmarkt, die om 14.00 uur begint, kunnen bij een stand posters worden gemaakt die tijdens de manifestatie worden meegedragen. Ook is het mogelijk stenen en schelpen te beschilde ren met het bekende lieveheers beestje, om cadeau te geven of als symbolische daad in de venster bank te leggen. Daarnaast zijn op de markt ballonnen verkrijgbaar. De optocht begint om 16.00 uur bij De Burght (de voormalige hervorm de kerk), ledereen die wil, kan meelopen. De percussiegroep van Excelsior verleent medewerking. Langs de route staan borden met de tekst 'Sta eens even stil', gevolgd door een oneliner die aan het denken moet zetten. Een deel van de borden is gemaakt op de OSG, waar in de lessen maat schappijleer aandacht aan de actie is besteed. De tocht eindigt op de Groeneplaats, waar een tegel met een lieveheersbeestje wordt geplaatst. Het is er één van zeven door de gemeente bestelde tegels. Verenigingen, bedrijven en stichtin gen hebben gezamenlijk 27 van dergelijke tegels gekocht, om aan te geven dat ze de actie onder steunen. Nadat de ballonnen zijn opgelaten, wordt symbolisch een stokje over gedragen aan de Stichting Pharos en Paul van Dijk, die hebben aan geboden de actie een vervolg te geven. Van Dijk: 'Er is nog te wei nig continuïteit. Dat zie je ook op de OSG. Daar is een paar jaar veel aandacht besteed aan de combi natie van overmatig alcoholge bruik, drugs en geweld, ook samen met de ouders, maar dat is weg geëbd. Daardoor blijft het niet han gen.' In welke vorm de actie een vervolg krijgt, weet hij nog niet pre cies. 'Maar we gaan het in ieder geval samen doen met Pharos, de kerken, scholen, andere partijen. Dat kan heel goed in De Toekomst, dat is een mooie plaats voor zo'n bijeenkomst.' Verschillende betrokkenen wijzen ten slotte op de rol van de vaders en moeders. Van Dijk: 'Het komt voor dat ouders komen klagen omdat onze portier hun stomdron ken kind aan de deur heeft gewei gerd. Waar we ons mee bemoeien, horen we dan.' Van der Meer: 'We maken ook mee dat we ouders bellen dat ze hun kind - na bijvoor beeld een vechtpartij - mogen ophalen en dat we dan te horen krijgen: zet hem maar op een taxi. Of: kun je 'm niet thuisbrengen, je hebt 'm toch zelf ook meegeno men? Ik wil met generaliseren, maar dat gebeurt vaker dan je zou denken. Daardoor wordt de opvoe ding verlegd, terwijl dat de taak van de politie niet is. De verant woordelijkheid van sommige ouders zou best wat groter mogen.' Gert-Jan de Jong was tot vorig jaar directeur/eigenaar van de HSB Groep in Volendam, een bouw- en vastgoedonderneming met 350 werknemers. Hij is een vaste bezoeker van Texel en heeft sinds twee jaar een vakan tiehuis in De Koog, waar hij in de weekenden geregeld met zijn vrouw en twee kinderen ver toeft. De Jong was van 2001 tot 2008 directeur/eigenaar van het Volen- damse bedrijf. Een jaar geleden kreeg hij de gelegenheid de onder neming over te doen aan drie directeuren die sinds 2005 bij het bedrijf werken. 'Ik ben nog wel aandeelhouder en commissaris, maar draag geen bestuursverant- woordelijkheid meer. Ik zie de fami lie nu weer vaker en ik heb daar door meer tijd gekregen voor andere zaken, zoals bijvoorbeeld TESO.' Een functie vervullen binnen de Raad van Commissarissen zou volgens hem een geschikte wijze zijn wat terug te doen voor het Gert-Jan de Jong eiland waar hij al sinds zijn kinder jaren komt. TESO is in zijn ogen een goed georganiseerd bedrijf met goed materieel. 'Dat zie je aan de Dokter Wagemaker. Dat is een boot waarover is nagedacht.' Wat hem bijzonder aanspreekt in de veerdienst is dat bij het nemen van beslissingen op lange termijn wordt gedacht en zo'n tien tot vijftien jaar vooruit wordt gekeken

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9