Timmerman begint eigen bedrijf Fysiotherapeute zoekt naar samenhang TEXELSE 13 COURANT geeft nuttig gevoel' S'L- Texelaars op koers 'Als puzzel op zijn plaats valt, is mijn doel bereikt' VRIJDAG 18 SEPTEMBER 2009 heb een superlekker gezin, werk en studeer. Precies wat ik altijd heb gewild.' Waar heeft ze het eigenlijk over als Texelaars bij haar op de behandel- tafel liggen? 'Ik roddel niet. Ik ben meer een luisteraar en door men sen te laten vertellen probeer ik uit te vissen wat er aan de hand is. Natuurlijk hoor ik van alles. Ik heb wel eens op een verjaardag geze ten, dat ik iemand anders iets hoor de vertellen. Ik kende ook de ande re kant van het verhaal, maar kon dat natuurlijk niet zeggen, dan zou ik het vertrouwen schenden.' 'Ik krijg veel mannen op de behan- deltafel. Bijvoorbeeld doordat ze gevallen zijn en bekkenproblemen hebben. Het verrast mij hoe oprecht mannen toch kunnen zijn, ondanks dat ik een vrouw ben. Niet altijd trouwens. Er wordt wel gezegd dat Texelaars nuchter zijn. Maar ik denk dat veel mensen eerder bang zijn dan nuchter. Bang om iets van jezelf te laten zien. Ik merk dat daar klachten vandaan komen.' Naast werk, studie en gezin, zijn er altijd nevenactiviteiten. Zoals die van fysiotherapeute en verzorger bij SV Texel. 'Ik heb daar een jaar of vier, vijf rondgelopen met spons en waterzak. Totdat Aad Vaars trainer werd en mij er uitkieperde. Geen vrouwen in de kleedkamer, vond hij. De jongens vonden dat onzin. Ze wisten dat ik mij professioneel opstelde. Later heb ik Aad behan deld en hebben we het uitgepraat. Maar mijn vertrek kwam niet op een verkeerd moment. Ik kreeg het te druk.' Toch aanvaardde ze een jaar of twee geleden het voorzitterschap van budovereniging Budokai. 'Daar ben ik door Thomas (haar jongste zoon) bij betrokken geraakt. De vereniging floreert. 125 leden die met veel plezier aan karate, jiu jitsu, tai chi en kickboksen doen. Ik ben midden in het accommodatiever- haal beland. Nico heeft het recht om te vechten voor de accommo datie die hij - terecht - graag wil, maar we moeten ook op goede voet met onze huidige huisbaas blijven. Soms moet ik Nico afrem men. Het gaat erom wat nu reëel is. Daar ben ik heel pragmatisch in. Benut kansen waar ze zijn en wacht af waar het nog niet lukt. Door die opstelling trekt dit werk geen zware wissel op me, maar doe ik het met plezier.' Doet ze zelf nog aan sport? 'Ik heb van alles gedaan, van windsurfen tot aerobic, maar ben in de klas sieke valkuil gestapt. Te druk. Maar één keer in de week loop ik met Anita Rab. We gaan niet meer vol ledig in het pak. Het aantal gespreksonderwerpen bepaalt het tempo. We zijn afgezakt naar een stevig wandeltempo.' Gerard Timmerman Schietoefeningen Vanaf fort Erfprins in Den Helder worden van woensdag 23 tot en met vrijdag 25 september schiet oefeningen gehouden. Afhankelijk van de weersomstandigheden vin den deze dagelijks plaats van 9.00 tot 16.00 uur. Bedrijvigheid gemaakte zaak. 'Na de middelbare school volgde ik een administra tieve opleiding. Maar dat was het Het economisch tij mag dan niet voor mij. Toen raakte ik in de tegenzitten, dat is voor timmer man René Hoep uit De Koog rijwielhandel van Zegel aan de slag. Ik heb daar zeven jaar gewerkt. geen belemmering voor zichzelf Via-via kon ik bij Duin Bouwbedrijf te beginnen. 'In mijn omgeving aan de slag. Ik ben daar zes jaar in zie ik dat eenmansbedrijven in dienst geweest, heb het vak de bouw- en klussector met een geleerd, vier opleidingen gevolgd eigen klantenkring de crisis goed en ben doorgegroeid van timmer- doorkomen.' man tot assistent-uitvoerder. Het werk is veelomvattend. Je hebt met iedereen te maken, van instal lateur tot 'Een tevreden klant Swam elke klus meren. Veel overleggen en samenwerken dus.' Er had een mooie camère voor hem in het verschiet kunnen lig gen, maar hij koos voor een toe komst als zelfstandige. 'De vrijheid en de uitdaging', noemt hij zijn grootste drijfveren. Timmerwerk, interieurbouw, verbouwing en onderhoud behoren tot zijn werk terrein. 'Als het nodig is, bijvoor beeld omdat er gecompliceerd installatie- of loodgieterswerk moet worden verricht, werk ik samen met andere bedrijven. Maar als het gaat om een leiding aanleggen of ander eenvoudig werk, dan doe ik dat zelf.' Zijn eerste klus betrof de herbouw van de schuur van zijn vader Hans aan de Bernhardlaan, die vorig jaar in vlammen opging. Hoep heeft zijn werkplaats onder gebracht in het gebouw van De Bewaarplaats van Johan Tromp aan de Schilderweg. Ingrediënten voor succes zijn vol doende voor han den. 'Ik kan goed met mijn handen overweg, ben opgeleid tot timmerman en heb veel ervaring opgedaan in de bouw. En wat ik het leukste vind: dat een klant na afloop tevreden is. Dan voel ik me echt nuttig.' Dat Hoep (31) in de bouw zou belanden, was lange tijd geen uit- n de zaagtafel in zijn werkplaats. Op de achtergrond de opgevoerde e hij meedoet aan keverraces overal in het land. (Foto Gnd Timmerman) Zondag 20 september 2009 Vredeszondag PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Protestantse gemeente (i.w.) Den Burg: 10.00 u. dienst in doopsgezinde kerk, ds. F van Helden, mmv RK dames koor en Dyo Wassink (orgel). PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 10.00 u. RK-kerk, ds. H. Marseille, mmv The Singers of the Lord en Frans Kaercher (orgel). De Cocksdorp: 10.00 u. Waddenkerk, ds. K.F. Klaassen, mmv The Messen gers en Johan Ran (orgel). GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. leesdienst; dinsdag 22 september ds. E. Bak ker. GEREFORMEERDE KERK (Vrijge maakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg tot nader order geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. F. van Helden, mmv RK dameskoor en Dyo Wassink (orgel). BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat. Den Burg: 10.00 u. ev. R. Meeuwsen uit Franeker. Medische zorg Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreek- uur op zaterdagen, zon- en feestda gen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld 313086: 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- 696969, www.gemini-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 15.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.00 uur. Oud papier Zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamel plaatsen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier met gedu rende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 9. Paelwerck, Schoudieck. Hoefslag, Noordvlak, Markgrave, Waardwei, Strandkaap, Schilpbanck, Vroonlant, Buytengors. TEXELSE^COURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6*1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6*1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op el onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zi|n van toepassing de Regelen voor hel Ad- Stichting ROTA. gevestigd 77.90 75,55 Abonnementsprijzen 2009: Per half jaar 39,85 38,15 Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.00. oecumenische vie ring in doopsgezinde kerk. Oosterend: 10.00 u. oecumenische viering in rooms-katholieke kerk De Cocksdorp: 10.00 u oecumeni sche viering in Waddenkerk. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing. 10.30 u. Wat gebeurt er wan neer wij sterven? Wachttorenstudie. 11.20 u. Volg Jezus na: predik vrij moedig en onbevreesd. Oudeschild: 22.00 u. ds. P.C. Bar nard, mmv Amici Cantus. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat. Den Burg: 22.00 u. ds. H.A. Wesseling. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 19.00 u. Herdertjesvienng, mmv kerstkinderkoor; 23.00 u. heren koor. De Cocksdorp: 10.00 u oecumeni sche vienng in Waddenkerk. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg; Openbare lezing, 10.30 u.- Wat gebeurt er wan neer wij sterven? Wachttorenstudie, 11.20 u.: Volg Jezus na: predik vnj- moedig en onbevreesd. Respect: eerst zaaien, dan oogsten Extra bezoekuren op zaterdag, zon en feestdagen van 10.30 tot 11.30 Thuiszorg: Omring Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie, ook voor het bere kenen van de eigen bijdrage: op Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vr. 18 08.34 en 21.57 u. Za. 19 09.34 en 22.36 u Zo. 20 10.24 en 23.04 u Ma. 21 11.15 en 23.34 u Di. 22 11.50 en 23.54 u. Wo. 23 12.04 u. Do. 24 00.04 en 12.24 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Zondag 20 sep tember springtij. Zondag 20 september zon op 7.21 uur. onder 19 48 uur Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel 19.00 u. Wilde vaart (H) 20.00 u. Music Box. Muziekprogram ma met Hilde Vietmeyer, Damque Bakker en Gerie Maria en Talitha van den Berg. 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 14.00 u. Vonkmarkt. Rechtstreekse uitzending vanuit de Burght. 16.00 u. Texel tegen zinloos geweld Rechtstreekse uitzending van deze actie. 18 00 u, Muziek met Marco 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9 00 u. Klassiek op zondag 10.00 u Kerkdienst vanuit doopsge zinde kerk Den Burg 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poézie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur (NL) 14.00 u. Wilde vaart (shanty's) 15.00 u.Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u, Sportlokaal 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 10.00 u. Baptistengemeente Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphomca (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Natuurwijzer (H) 21.00 u. Reggae on the move (muziek) 23 00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. De keuze van. 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met... Irene Maas. Zij vertelt over Akkes Kil, de heks uit De Waal. 20.00 u. Radio Noordholland Texelaars op koers is een serie met portretten van Texelaars die goed in hun vel zitten en hun draai hebben gevonden. Ze vertellen over hun werk, passie, wat hen inspireert en hoe ze in het leven staan. In deze aflevering fysiotherapeute Henri- ette Timmermans. 'Precies uitzoeken hoe het zit, dat is helemaal mijn ding. Kijken wat er onder de oppervlakte zit. Zoeken naar samenhang. Als de puzzel op zijn plaats valt en ik zie degene die ik behandel weer stralen, dan is mijn doel bereikt.' Aan het woord is fysiotherapeute Henriëtte Timmermans. 'Mijn missie is om mensen met een probleem bij zichzelf te krijgen. Dat begint met aanraken. Als fysiother- peut kan ik daar niet omheen. Wat doe je, wat gebeurt er, met jou en met degene die je behandelt? Dat is psychologie. Het eerste wat ik ging doen toen ik mijn diploma had, was haptonomie, de leer van het aanraken. Ik heb er veel tijd in gestopt om te weten hoe een lichaam reageert als het door een ander wordt aangeraakt. Er is niets zweverigs aan. Wat is er nodig om iemand op zijn gemak te stellen en te laten ontspannen? Het is geen trucje. Als ik mijn hand neerleg, dan moet ik me realiseren dat ik dat ben. Zoals jij je gevoel in de pen stopt waarmee je schrijft en precies weet hoe de motoriek moet zijn, om mooie letters te schrijven.' Kij kend naar zijn hanepoten realiseert de interviewer zich dat een stoom cursus haptonomie voor hem geen kwaad zou kunnen. geen contract. Er waren al elf fysio therapeuten (nu dertig) op Texel en Univé vond een twaalfde met nodig. Vóór ik begon, ben ik onder andere bij Gerard (Arkenbout) langs geweest. Hij zei dat ik het kon opbouwen, maar het me niet kon permitteren om niet goed te zijn, want hier op Texel kent iedereen iedereen. Ook Klaas Eissen en dok ter Barnard stimuleerden me en voegen. We zaten allemaal met zaken als personeel, debiteuren en regelgeving die steeds meer aan dacht vroegen. Toen we begonnen waren we, inclusief medewerkers, met z'n zessen, nu zitten we al op elf en de twaalfde, een bewegings wetenschapper, komt eraan. De samenvoeging gaf ons de moge lijkheid ons te specialiseren. Gerard in nek en schouders, ik op bekken en bekkenbodem en Henk in de psychosomatiek. Nu ben ik begon nen aan een masteropleiding. Dat is de wetenschappelijke kant van het vak, zodat ik kan onderbouwen wat ik doe.' De opleiding betekent dat ze elke donderdag huis en haard verlaat en naar Amersfoort rijdt voor de stu die. 'Ik ben echt een onderwijsdier en ben stageadres en mentor. Als je Het gesprek met Henriëtte Timmer mans, gespecialiseerd in bekken en bekkenbodem, leert dat het vak van fysiotherapeut meer omvat dan alleen fysieke zaken. 'Het is niet zo dat als iemand binnenloopt, ik met een van alles ga doen. Ik begin blanco. Van alle fysiotherapeuten in onze praktijk (de Praktijk voor Fysiotherapie en Beweging in Den Burg) hou ik de meest uitgebreide begingesprekken. Zoeken naar samenhang in gedrag of gewoon tes, spanningsvelden en eventuele stoornissen. Waarom kan iemand niet plassen en waarom heeft iemand bekkenbodemprobiemen? Komt het voort uit een zwanger schap of verkeerd toilet- of sport- gedrag. Soms hebben ze al heel lang ergens last van en weten ze niet waar het van komt. Het kan zijn dat ik aan iemand moet vragen: hoe doe je dat dan met sex? Dat is doorgaans geen terrein waar iemand makkelijk over praat. Of mensen die zeggen: Wat moet ik bij jou? Ik kan niet poepen. Om het vertrouwen te winnen, moet ik de persoon zijn die ik echt ben en dicht bij de mensen durven staan. In mijn werk sta ik tussen de speci alist, de psycholoog, de maat schappelijk werker en bewegings therapeut.' Haar diploma haalde ze in 1986, waarna ze vnj snel een eigen prak tijk startte in Oudeschild. 'Ik had verwezen patiënten door. Ik ben vaak op en neer naar de ziektekos tenverzekeraar in Alkmaar gereden om de voet tussen de deur te krij gen. Het lukte geleidelijk. Eerst een klein contract, dat steeds verder werd uitgebreid.' 'Als zelfstandig fysiotherapeut moest ik van alle markten thuis zijn. Vanaf 1991 ben ik me gaan toeleg gen op bekken- en bekkenbodem. Het begon met zwangerschapsbe geleiding. In 2003 ontstond bij Gerard, Henk (de Steur) en mij het idee om onze praktijken samen te dat doet, vind ik dat je moet weten waar je het over hebt. Daar ben ik heel fanatiek in. Ik ben blijven stu deren en werken. Ook toen we kinderen kregen (zij en Peter Jan Kuip hebben twee zonen). Peter Jan heeft me altijd vrij gelaten. Thuis doen we veel samen. Ik had mijn praktijk aan huis en hij zijn kantoor. Dat is een prettige situatie en zo konden werk, studie en gezinsleven worden gecombineerd. De jongens hebben altijd het gevoel gehad dat wij er waren. Mijn car rière heeft er niet onder geleden. Ik Fysiotherapeute Henriëtte Timmermans combineert werk, gezin en hobby met haar studie. 'Je moet weten waar je het over hebt.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 13